nereguluje otáčky ventilátora HP 8570w

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod 4peter 2. 1. 2020 15:50

Ahoj, vymenil som starý ventilátor za nový na hp Elitebooku 8570w (podrobnejší popis dole), vyčistil chladič a prepastoval CPU a GPU.
Po zapnutí hneď ventilátor nabehol asi na plné otáčky a ostal v tom stave stále. Pred výmenou fungoval tak že otáčky stiahol a na začiatku tiež nebežal tak rýchlo.
Z vetráka vychádzal studený vzduch až po dlhšom čase mierne teplejší.
Prikladám chybovú hlášku ktorú mi vyhodilo aj merania teplôt počas cca hodiny.
Viete mi poradiť kde mohla nastať chyba? Bios je najaktuálnejší, skúšal som v ňom aj možnosť vypnúť ventilátor ak je na AC kábli ale stále točí o 106.
Přílohy
screen fan.jpg
Teploty - HWiNFO64 Version 6.20-4030.jpg
Teploty - HWiNFO64 Version 6.20-4030.jpg (73.95 ) Zobrazeno 1337 krát
HP Elitebook 8570w, Core-i7-3630QM-2,4GHz, 20GB RAM, 500GB HDD + 24GB SSD, NVIDIA-Quadro-K1000M, W7Pro-64
4peter
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 2. 1. 2020 18:51

Zkus provést hard reset (všechno odpojit, odpojit napájecí adaptér, vyndat baterii, na 15 vteřin zmáčknout a podržet tlačítko pro zapnutí, pak vše dát dohromady, zapojit AC, zkusit zapnout - převzato z webu HP) a dej vědět, zda-li to něčemu pomohlo.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod meda2016 2. 1. 2020 19:25

A jsi si jistý, že je to shodně zapojený ventilátor?
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod 4peter 2. 1. 2020 21:25

@milsimr:
Hard reset som hľadal v manuáloch k NB, nikde k tomu nič nebolo. Na webe som o tom čítal, ale vraj to nemusí fungovať na všetky NB.
Každopádne som to teda urobil, odpojil aj gombíkovú batériu (teraz pozerám že to si v návode nepísal, asi som to čítal práve v iných návodoch) zvláštne je, že po vložení akumulátora sa NB hneď zapol bez stlačenia power buttonu, stihol som len zaregistrovať chybovú hlášku o reset CMOS, viac som nestihol prečítať, vypol sa. Po zapnutí ventilátor o5 ide naplno bez zmeny regulácie. (Systémový čas zresetovaný, položky v BIOSe bez zmeny).

@meda2016:
Konektor k ventilátoru sa dá tuším zapojiť len jednou stranou, obrátene by to asi nešlo. Na to som si dával obzvlášť pozor, mám foto zapojenia starého aj nového, farebne kábliky sedia (červená, modrá, čierna, biela v jednom púzdre), zapojenie ventilátora nemám ako skontrolovať.

Ide niekde vôbec detekovať ventilátor? V HWiNFO ani správcovi zariadení nie, je to asi moc primitívne zariadenie aby to zaznamenali.

-- 3. 1. 2020 01:24 --

Pokusne som tam skúsil znova volne pripojiť starý ventilátor a pri štarte OS sa roztočil a hneď zastal, systém šiel ďalej. Aj pri ňom som skúsil hard reset, pri jednom z viacerých pokusov mi znova vyhodilo chybovú hlášku (90B) aj pri starom ventilátore.

Skúsil som nainštalovať SpeedFan, ktorý je tu mnoho ráz zatracoavný.. a dúfam že naozaj ukazuje bludy. Nejaké zariadenie ACPI - Temp 6 = 127C ?
Snáď som niečo neupiekol, ale už som naozaj v koncoch :-(
Přílohy
speedfan.jpg
HP Elitebook 8570w, Core-i7-3630QM-2,4GHz, 20GB RAM, 500GB HDD + 24GB SSD, NVIDIA-Quadro-K1000M, W7Pro-64
4peter
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 3. 1. 2020 09:54

Speedfan je univerzální a interpretuje něco mylně. Už to tu bylo vícekrát.

Pokusné připojení starého ti napovídá, že na fan konektoru deska vidí nový ventilátor jinak. Buď "jako že se netočí" nebo ventilátor "nechápe řídící signál"

Chybí tu ono foto zapojení a štítků toho starého i nového, případně podle čeho si objednal.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 3. 1. 2020 11:02

Zapoj originální větrák.
Pokud nechceš riskovat čínské padělky, navštiv autorizovaný servis HP.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Python.p 3. 1. 2020 16:43

Pusť Prime95 a kokej na teploty a takty.

Pokud to bude v normě, tak se s tím musíš smíři, HP prostě chladí občas "zbytečně moc".

Jestli to chceš nějak regulovat: NoteBook Fan Control, je tvůj přítel.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod 4peter 3. 1. 2020 23:04

@meda2016:
Objednával som podľa typu a hlavne podľa akéhosi interného čísla výrobku pre daný NB. Predajca sa pýšil že predáva originálne výrobky. Marne som na webe hľadal aj nejaký data sheet.
konektory01.jpg
zapojenie konektorov

@milan:
Problém je že po znovu zapojení originálneho vetráku sa rozbehol len na chvíľu potom sa zastavil (viac krát skúšané). Pôvodne vetrák vždy išiel aspoň na minimálnych otáčkach. Výmenu v autorizovanom servise by som rád riešil keby im to netrvalo 3-4 týždne (NB je už po záruke). Priamo s technikom sa mi asi nepodarí spojiť, servis má na recepcii preberaciu dievčenskú službu, ktorá to posúva do útrob servisu :)

@Python.p
v Prime95 teploty nevidím, nechal som to testovať automatickou metódou. Je to asi dlhodobá služba sledovania na ich serveri. Pri Torture teste išlo CPU do 100% a postupne sa začali zvyšovať teploty čo je logické, ale je to užitočné asi pre pretaktovávačov čo ja nie som.
NoteBook Fan Control som dokázal nastaviť len na hp8560w miesto 8570w (skusil som aj kópiu súboru xml prepísať na 8570) ale asi to nebude fungovať. Bar Curent fan speed: -310% (šedý nie zelený) ani pri nastavení Target fan speed 50% ... ventilátor nereguluje.

Šípim problém vo vnútornom zapojení riadiacich káblikov vo vnútri ventilátora :( nejaká sofistikovaná elektronika tam myslím nebude žiadna. Neviete niekto odkiaľ autorizovaný servis HP berie náhradné diely?
4peter
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 3. 1. 2020 23:23

Nějak nevím co řešíš!?

Teploty? Jaký byly v tom Prime95? Teploty podle screenu se na to díváš HWINFO ne? Stejně tak takty...
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod 4peter 4. 1. 2020 00:03

Python.p píše:Nějak nevím co řešíš!?

Teploty? Jaký byly v tom Prime95?

Práveže žiadne, buď som nepochopil tvoj prvý príspevok, alebo neviem hľadať ;-)
4peter
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 4. 1. 2020 01:17

A co na prvním kolegovo příspěvku nechápeš?
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod 4peter 4. 1. 2020 02:04

Chápal som to ako spuť Prime95 a pozeraj teploty a takty (práve v tomto programe),
ale asi myslel, aby som následne pozeral teploty v HWinfo, bo v Prime95 žiadne teploty nie sú alebo ich neviem nájsť :hm

V podstate som asi urobil čo bolo Pytonovim zámerom, vypeckovať NB a pozerať teploty, pri CPU nad 80C som to stopol, nechcem to načisto upiecť.
4peter
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 4. 1. 2020 08:08

Prime95 je stress test. HWiNFO zobrazuje teploty a takty a evidentně ho umíš používat. Co je na tom nepochopení?

Ve 100% zátěži kol 80°C ? Po jaké době? Co nechceš upéct? CPU mají Tj (teplotu při které se vypnou) většinou na 100°C a k tomu se málo kdy dostanou protože nad 90°C začnou snižovat svůj výkon aby se neupekli. Ano až tak chytré to železo dneska je.

Možná proto jsem ti psal, ať sleduješ teploty a takty. A odhalíme případně throttling... Protože něco jiného bude 80°C a 3,4GHz allcore a něco jiného bude 80°C a 2GHz. Kapiš to?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!