Výběr routeru a wifi AP

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hunter21 16. 1. 2020 12:39

Ten Mikrotik chodí preto tak dobre, lebo má najslabšie antény zo všetkých routrov na trhu. Mimo iné obsahuje aj anténový predzosilovač, čo na iných routroch býva len ojedinele. Ďaľšia podstatná vec u Mikrotiku je tá, že používajú vlastný driver pre wifi, ktorý je fantasticky dobre odladený. Platí to ovšem len pre pásmo 2.4 GHz. 5 GHz na Mikrotiku je tragédia.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod djkubas91 16. 1. 2020 13:32

Díky oba dva :-) Já ten switch vezmu, je to pár stovek, ale postupně si s tím zkusím pohrát jak píšeš, sobane.
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod djkubas91 20. 1. 2020 10:54

Tak jen napíšu, kdyby se k tomu threadu dostal někdo další.

Pořídil jsem nakonec router a switche tak, jak radil hunter21, tedy:
- Mikrotik RBD52G-5HacD2HnD-TC
- TP-LINK TL-SG108 a TP-LINK TL-SG105

Základní nastavení mikrotiku zvládne i amatér s angličtinou, horší to je v případě, že chcete řešit forwarding nebo VPNky, ale na netu je milion návodů, takže pokud nejste BFU a znáte aspoň zběžně terminologii, není třeba se toho moc bát.

Co mě překvapilo, je síla wifi. I v 5Ghz pásmu mám ve vzdálenějším místě, kde měl původní TP-Link problém na 2,4 Ghz, stabilní rychlost kolem 50Mbit. V obýváku se rychlost drží na 93/47 Mbit, což už je IMHO omezení linky 100/50Mbit, ne omezení routeru.

Celá ta anabáze s bridgováním mikrotiku a vyhozením switche se nakonec vyřešila tou nejjednodušší cestou - Netbox (už) nemá omezení pro svou IPTV a NEpotřebuje ji vidět před NAT. Signál tedy jde rovnou přes router, podle Speedtestu sežere asi 1Mbit, ale to bylo měřeno na wifi a moc bych nevěřil jaké relevanci - zkrátka i při zapnuté IPTV s HD kanálem není poznat rozdíl. Jelikož jsem nakonec vzal oba switche, tak jsem ten menší mohl použít na rozvod sítě v ložnici, kde jsem se původně chtěl držet 100Mbitu, jelikož tam pro mě rychlost nebyla stěžejní. Nyní tedy celá síť běží na 1Gbit a Wifi ac. Moc díky za rady ještě jednou :-)
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod soban 20. 1. 2020 17:54

Vím co doporučuji :-)

Jsem rád že vše chodí OK.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků