Zahřívání CPU na starém laptopu

Procesory Intel, AMD a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod blvckdaryl 11. 12. 2019 20:11

Dobrý den,
přejdu k otázce - mám starý notebook Lenovo (B590) který samozřejmě nezvládá hraní her.
Stále sleduji teplotu CPU (Intel Pentium 2030M) která povoluje max. teplotu 90°C. Je v pořádku, když si jednou za čas zahraji hru, u které teplota vystoupá na cca 80°C? Myslím si, že i když je povolená teplota určena na 90°C, určitě není vhodných ani těch 80°C. V tomto jsem laik, proto se ptám zde. Popřípadě budu rád za jakékoliv další info týkající se tohoto tématu. Nechci, aby se s notebookem něco stalo, nebo aby přestal ztrácet výkon/vyhořel.

Mockrát děkuji za odpovědi.
blvckdaryl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eLzyx 11. 12. 2019 20:27

80°C? Žádný problém.
Chtělo by to tedy rozebrat, vyčistit chladič od chlupů a prachu, přepastovat dosedací plochu na CPU. Teoreticky sundáš pár stupňů a prodloužíš tomu životnost.
Otázkou je, jak dlouho s tím noťasem chceš ještě fungovat, když už teď je 6let starý
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 12. 2019 07:10

U toho pentia je to docela dost...

Ale nicméně není to třeba to řešit.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod d0uble 24. 1. 2020 21:12

Mám ten stejný a zahříval se postupně čím dál víc. Co mi pomohlo, tak SSD disk přidat RAM, přepastovat CPU a samozřejmě teda očistit. Nastavení výkonu systému - vše odklikat nechat vyhlazení písma, povypínat procesy, které se zapínají při startu pc,vyčistit plochu(žádné soubory na ploše jen zástupci),poslední Bios. Měnil jsem i nový ventilátor ale to sou takové hračky, že žádná změna. Teď při max zátěži jsem tak na 70,klasický internet kolem 40. Ještě je dobré notebook podložit, jelikož přisává vzduch zespodu a jak to položíš na plochu nebo jak mám ve zvyku na břicho :-)) , tak nemá co nasávat.
d0uble
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 25. 1. 2020 08:09

Pokud je měděnej chladič (většinou se v noteboocích dávaj), tak přepastovat na něco na bázi tekutého kovu (ideálně) + chladící podložka, pokud chceš řešit teploty za každou cenu. Prkotiny jako vypínat všechny položky v nastavení výkonu systému (což dělá většinou max. jednotky % z výkonu a i to je moc) mi přijde jako nesmysl.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suram 25. 1. 2020 08:53

U starých strojů to udělá naopak hodně.
suram
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 25. 1. 2020 22:35

Jenže do takových vykopávek nikdo rozumnej už nic neinvestuje, nýbrž při nejbližší příležitosti se takový krámy prohazují oknem.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kaliban123 26. 1. 2020 10:00

hovadina. Na netu se i také podle tebe staré krámy prodávají za slušné prachy a často prodají
Kaliban123
Junior

Odeslat příspěvekod viciouscz 26. 1. 2020 11:22

Sice je to starej notebook, ale určitě bych ho otevřel, sundal chladič, očistil a přepastoval. Hlavně taky vyfoukat žebrování u chladiče... Pak zkontroluj teploty.
viciouscz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 27. 1. 2020 00:42

Kaliban123 píše:hovadina. Na netu se i také podle tebe staré krámy prodávají za slušné prachy a často prodají


Určitě jsem tu nikdy nikomu nepsal, aby kupoval něco staršího, než-li stroje postavené na Ivy Bridge i5 / i7 (možná i Sandy Bridge, spíše však novější). Na těchto mašinách vypínat cokoliv v nastavení výkonu systému člověk fakt nemusí - výkonu mají dost. Což je fakt, za kterým si stojím.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 27. 1. 2020 09:28

Jak tu zaznělo neřešit.

Pokud se ti teploty nezdají OK tak jediné řešení je ho rozebrat a vyčistit, může být už zanesený a pasta na cpu vyschnutá.

A samozřejmě skontrolovat ventilátorek zda běhá OK a není přidřený.

Jinak jak se tu psalo vypínat v OS nějaké funkce moc nemají smysl, pokud jsi tam něco natvrdo nezapínal.

Jediné kdy SW může za teploty je případ kdy počítáš pro hekry hesla a v tom případě komplet promazat a přeinstalovat.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků