Upgrade ULN: Programování, hry 4K, 50000 Kč

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod MissNobody 14. 2. 2020 22:30

Zdravím, před 5 lety jsem zde sestavila můj existující počítač. Dnes bych chtěla poprosit o komentář k potenciálnímu upgradu (už nastal čas). Tedy chyby, nekompatibility, či nějaké nesmysly co jsem možná vymyslela. Případně úplně alternativní sestavu k upgrade (do limitu). Stávající sestava fungovala (a stále funguje) 5 let bez nejmenšího problému a prakticky neslyšitelně.

POŽADAVEK (NE)HLUČNOSTI: Alespoň LN (ideálně ULN)
ÚČEL POŘÍZENÍ SESTAVY: Práce - programování (80%), volný čas - hry ideálně ve 4K (15%), video a zbytek (5%)
FINANČNÍ LIMIT: Čím míň tím líp, ale vrchní limit tak 50 000,-
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows 10 Pro
SESTAVÍTE SI PC SAMI?: Někdo mi to sestaví (profesionál)
MONITOR + JEHO ROZLIŠENÍ?: Monitor už mám, tedy není potřeba nový (viz. existující sestava)
KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKŘÍŇ?: Viz. seznam upgrade.

Moje stávající sestava (ořezáno na relevantní věci): https://pcpartpicker.com/list/hD8nyk
Mnou navržená sestava (pouze nově kupované věci): https://pcpartpicker.com/list/pkwNx6

Zde je moje vysvětlení k jednotlivým komponentám mého pokusu o sestavu:

MB: GIGABYTE X570 AORUS ULTRA - chci kvalitní AMD desku na budoucí 4xxx a zároveň GIGABYTE (jako GPU)
CPU: AMD Ryzen 7 3700X - chci něco levnějšího co asi stejně pak nahradím 4xxx
CHLADIČ: SilentiumPC Grandis 2 XE1436 - předtím jsem měla Intel a také Grandis, tak jsem prohodila za AMD
RAM: Kingston HyperX Fury 32 GB (2 x 16 GB) DDR4-3466 - i 3200 by byla OK, ale tahle byla draší jen o málo
GPU: Gigabyte GeForce RTX 2080 SUPER 8 GB AORUS WATERFORCE - vodní chlazení (paranoia z přehřívání GPU).. RTX 2080 Ti je skoro 2x dražší a to už mi připadá moc
VĚTRÁKY: ARCTIC Arctic F14 PWM - chci je vyměnit za nové 1:1 a ty staré mít jako zálohu

Předem díky.
MissNobody
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cadworker 14. 2. 2020 22:54

Jak? Jak? Jak?!!!!
cadworker
Junior

Odeslat příspěvekod MissNobody 14. 2. 2020 23:04

Moc nerozumím komentáři. Jediné co zůstává z mé stávající (původní) sestavy jsou disky, case a zdroj (+ OS). Nově chci pouze 32GB RAM a co nejrychlejší CPU a GPU. Ten můj návrh není finální, je to jen nástřel od mě. Raději se poradím, nejspíš to jde jinak a lépe.
MissNobody
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cadworker 14. 2. 2020 23:11

Inspiroval bych se tady viewtopic.php?style=6&f=932&t=1304461
Z X570 se dělá tezko LN, víme? Když nevíme, čteme tu ve fóru.
cadworker
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 14. 2. 2020 23:20

Malé varování.


Vysvětlím komukoliv po SZ.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MissNobody 14. 2. 2020 23:22

Jaká X570? Nějak nechápu. Jako proto, že je v tom mém návrhu? Tak v tom vašem být nemusí, ne? Ty vysvětlivky ke komponentám nejsou jak chci výslednou sestavu, ale jaké je vysvětlení proč jsou v mém návrhu sestavy na upgrade. Ten link mi vychází na 34 733,- což je sice do 50k, ale také to zrovna plně nevyužívá potenciálu. Také si mohu nechat stávající sestavu bude to do 50k a bude to dokonce stát jen 0,-. Takže asi zadání mělo být: upgrade co nejblíže 50k.
MissNobody
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cadworker 14. 2. 2020 23:37

Taky píšu "inspirovat se"
Pardon, nebylo zřejmé, že zadání je tak volné.
cadworker
Junior

Odeslat příspěvekod MissNobody 14. 2. 2020 23:43

Aha, moje chyba. Takže jen pro jistotu přehled:

Je možné upgradovat:

MB / CPU / CHLADIČ / RAM (32GB+) / GPU / VĚTRÁKY

Co zůstane ze stávající sestavy:

MONITOR / CASE / ZDROJ / DISKY

Teoreticky je možné upgradovat i CASE a ZDROJ, ale připadá mi, že by to zbytečně ubíralo z limitu a oboje mi připadá dostačující (přinejmenším zdroj ano). To už by nebyl moc upgrade, ale koupě úplně nové sestavy.
MissNobody
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 15. 2. 2020 01:48

Jak moc řešíš požadavek na LN / ULN? Od toho se to celé pravděpodobně bude odvíjet. Většina X570 desek má aktivní chlazení čipsetu, které (ač funguje semi-pasivně) když spustí, tak je cokoliv, jen ne tiché. Na trhu jsou snad jen dvě desky, které jsou plně pasivní - avšak jejich cena je doslova brutální.

Na tu RTX 2080 waterforce bych se vybod. Buď to celé budeme řešit vzduchem, nebo si dej do požadavku custom vodní okruh.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MissNobody 15. 2. 2020 02:13

No minule zde byla sestavená co nejtišší sestava a opravdu pak byla velice tichá. Je to trochu problém popsat, protože je to subjektivní a nevím dB. Nicméně nejhlasitější v mé sestavě je momentálně asi chladič CPU (dle specifikací 21 dB). Nikde ovšem není napsáno, že X570 je nutná podmínka pro upgrade. Do mého relativně laického nástřelu jsem MB vybrala do budoucna a pak až přijdou Zen3 tak jen upgradnu CPU. To byla moje myšlenka. Co jsem četla, tak AMD je teď výhodnější než Intel (cena je poloviční a výkon jen o něco horší). Samozřejmě to neznamená, že někdo nemůže navrhnout lepší upgrade a mít lepší vysvětlení. Vzhledem k tomu, že jsem HW laik a zde jsou experti, tak je to pravděpodobné. Proto jsem také tu.

Edit:

1) Jinak tiché bych to chtěla, alespoň tak jak to je teď. Počítač na noc nevypínám a spím ve stejné místnosti.
2) Spíš než že to musí být vodní chlazení chci, aby bylo jisté, že v létě mi GPU nebude padat. Před tímto počítačem jsem měla dva počítače, kde se přehříval GPU a už to nikdy nechci. Měla jsem 5 let klid, ale i teď když běží GPU naplno mám trochu nervy jestli to někdy nepadne či BSOD.
MissNobody
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dockalacek 15. 2. 2020 09:42

Tady jsou zase všichni "sdílní". Nepsal tu Blizz, že určité desky, z hlavy nevím, umí Speedfan? Taky obecně nechápu tu touhu osazovat nejvyšší čipsety, 3700X by v pohodě utáhla i nějaká lepší B450.

Také už by snad měly brzo objevit desky s čipsetem B550, což by mohla být cesta. Pokud nevadí pomalejší start (na Ryzeny určitě AGESU 1.0.0.4), nicméně pokud ty aplikace využijí víc jader/vláken, šel bych do AMD. Intel je pořád vychytanější volba, ale už i mně zaráží, jak je tady AMD ignorováno. A nechápu, proč si tady nedá nikdo práci vypsat, proč se na AMD nestaví. Přece se nemůžeme furt vymlouvat na LN/ULN. Pokud ho AMD stále neumí, fajn. Ale ono se ignoruje i v Classic verzi. Divný. Čipsety X570 jsou už od uvedení pro mě kravina, ale jinak?

Neříkám, že je platforma AMD dokonalá, ale je rozhodně použitelnější, než byla loni v létě. Na hry je pořád o fous lepší Intel, ale AMD mu zdatně sekunduje.

Ten vodník na grafice je vážně hloupost. Doporučil bych definovat to programování.
Naposledy upravil dockalacek dne 15. 2. 2020 10:13, celkově upraveno 1
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MissNobody 15. 2. 2020 10:13

Já jsem primárně programátorka a tuny vláken rozhodně upotřebím. Stejně jako tuny paměti, které nikdy není dost (virtuálky, atp.).

Já vím, že na 3700X by stačil B450, ale já to myslela obráceně. Koupím X570 a až přijde Zen3, tak 3700X nahradím. Tedy jen jako dočasný CPU (něco holt v počítači do té doby být musí).

Mě prostě připadalo, že je tam více threadů a výkon je jen o 5% nižší. Zatímco cena je o 60% vyšší. A případný upgrade na další generaci Intel by zase byla pálka.

Samozřejmě jsem nevěděla nic o větráku na MB, atd. Proto jsem právě tady. I když četla jsem (teď když už to vím), že prý se aktivuje jen při vyšších teplotách (50-60). Ale možná toho je víc či jinak. Těžko za pár hodin absorbuji znalosti. Ale laicky mi připadá, že by stačilo desku držet pod touto teplotou a pak by to nebyl problém. Kupovat tu jednu desku X570 za 20k je moc, to uznávám.
MissNobody
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dockalacek 15. 2. 2020 10:17

Nemůžu to potvrdit stopro, ale někde jsem zahlédl zprávu, že AM4 patice by měla podporovat i Ryzeny 4xxx.

Na druhou stranu, až nebude stačit 3700X, nevěřím, že vás vytáhne z rejže Ryzen 4xxx.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MissNobody 15. 2. 2020 10:23

Ohledně vodního chlazení jsem to již psala. Teď ho mám a poprvé se GPU nepřehřívá (ani uprostřed léta).

Co se týče programování. Jsem profesionální programátorka a je to i můj koníček. Potřebuji veškerý výkon co počítač dá. Nikdy toho není dost. Dělám všechny oblasti různorodý "business" software (v práci), grafiku/hry/experimenty (ve volném čase).

Tak nic nebude nikdy dost. Vždy by mohlo být více všeho (RAM, výkonu, atd.) :D
Ovšem upgrade na 4xxx mi připadá jako finančně OK, upgrade Intelu = opět skoro vše nové. Nicméně větrák na MB se mi nelíbí (viz. zkušenosti s přehříváním). Chtěla bych spíše posun k počítači, který má zaručené chlazení (jak to vědci udělají a jestli to vůbec jde neřeším).
MissNobody
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 2. 2020 10:25

Ta deska je skvělá (ten Aorus Xtreme), měl jsem se 3950X a na video a 3D grafiku super volba.

D15 uchladí s prstem v nose. K tomu strix 2080Ti, 128 RAM a pecka.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků