Levné pořízení Office a legálnost licence

Programy pro práci s textem, tabulkami, prezentacemi

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod petrfilipi 26. 3. 2020 19:47

No já nevím, takových prodejců W10, W7, Office 2019 apod. je plné Aukro. Podle mě je to legální. Protože kdyby nebylo tak si myslím, že to jednoduše MS zatrhne. Navíc k trochu dražším licencím nabízí prodejce i FA. To přece nemůže být nelegální. Přece si někdo kvůli pár stovkám nebude zadělávat na soud s MS.
Pořád se chystám, že jednu licenci MS Office a W10 koupím a čísla pošlu do infolinky MS. Myslím, že nějakou dopověď dostanu. Ale ještě jsem se k tomu nedostal.
Takto jsem kdysi položil MS dotaz na legálnost instalace OEM OS na jiné železo. Rozpitval jsem to na několik případů (odešel mi MB, už je/není v záruce, instalaci budu dělat sám/nějaký servis atd.). Vyšlo z toho to, že mimo případ, kdy je MB funkční a já chci jen reinstalovat systém s jiným číslem, je vše povoleno. A měl jsem to potvrzeno z linky MS, tzn. nikdo vyšší v této věci rozhodovat prakticky nemohl.

PF
petrfilipi
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 26. 3. 2020 19:58

Proč se v tom opakovaně šťourat. Kup, vyzkoušej, funguj.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod petrfilipi 26. 3. 2020 20:09

No jo, ale s infem od MS bych věděl, odkud ta licence je a hlavně - zdali je opravdu legální.

PF
petrfilipi
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 3. 2020 20:16

Pro Tebe 100% nikoliv. Tečka.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 26. 3. 2020 22:08

petrfilipi píše:No jo, ale s infem od MS bych věděl, odkud ta licence je a hlavně - zdali je opravdu legální.

PF


Nevím co zkoumás - abys mohl pre/prodávat licence musíš na to mít smlouvu s MS / nějakým dalším resellerem. Co tihle borci nemají.

Když ti na fakturu napíšu 1x Karlštejn asi to taky neznamená že je legálně tvůj, což?

Tihle borci využívají to, že jsou moc malí na to aby je MS jmenovitě řešil, ale legálního v tom z pohledu vlastnických práv a práv k užití není nic.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod suram 27. 3. 2020 05:35

Prodejce nemusí mít smlouvu s MS na přeprodej licence. Z hlediska zákona je minimálně v celé EU legální prodat licenci, která byla v minulosti koupena od MS i když to smluvní podmínky MS zakazují. Akorát jí předchozí uživatel musí přestat užívat.
https://www.lupa.cz/clanky/software-z-druhe-ruky-lze-legalne-koupit-nebo-prodat-staci-splnit-podminky/
suram
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 27. 3. 2020 06:05

Nevím jestli jsi ten 6 let starý článek četl - ale víc než cokoli jiného říká, že existuje velmi teoretická šance, že za splnění x podmínek se dá vykládat předprodej licence jako legalni.

Nicméně není tam nic o tom, že by to tak skutečně neomylně vždy bylo. Je to podobný argument, jako bys řekl, že je legální někoho zabít - možná v odůvodněne sebeobrane může soud říct, že to bylo ok. Ale usuzovat z toho plošně, je trošku mimo.

I kdyby tedy měl zakládat jeden výklad soudu precedens, tak zároveň říká, že důkazní břemeno je na nabyvateli, tak moc nevím jestli si tím pomůžeš...
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod Hlava 27. 3. 2020 09:02

Placate tady spoustu mouder stylu “jedna baba povidala”, a k tomu motate pojmy a dojmy. Najdete si rozsudek Evropskeho soudu, ktery resil, zdali je ci neni mozny nasledny prodej SW licenci. Nebudu Vas napinat - smluvni podminky vyrobce SW se vztahuji pouze na prvniho kupujiciho, a prvnim prodejem licence na uzemi EU se prava vyrobce vycerpaji. Takze i kdyby si MS do podminek dal, ze lze liceni pouzit jen v korporatu, a ze se nesmi dale prodat, je to podminka pravne neplatna. A prave proto je k dispozici tolik levnych licenci. A svete div se, vsechny jsou legalni.

A kdybyste si ten rozsudek precetli (o cemz pochybuji), tak se v nem i doctete doporuceni soudu, aby vyrobci radeji nabizeli pronajmy licenci, protoze ty pak preprodavat nepujdou. A to je predpokladam i ten duvod, proc tolik firem houfne preslo na poskytovani pronajmu.
Hlava
Junior

Odeslat příspěvekod MildaX 27. 3. 2020 09:49

Hlava: Jo, sw subscription frčí světem.
A o tom co je to za licence Windows za 100 a jestli je jejich pořízení legální si myslíš co?
MildaX
Junior

Odeslat příspěvekod Hlava 27. 3. 2020 11:07

TVL umíš číst?
Anebo proč se mě ptáš znovu na to, na co jsem již odpověděl?

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:62011CJ0128
Ale pozor, má to hodně písmenek, tak ať si někteří nezpůsobí psychickou újmu.
Hlava
Junior

Odeslat příspěvekod MildaX 27. 3. 2020 15:00

Hlava: Když umím psát umím i číst. To ale měla být spíš urážka než otázka, že?
Z tvého příspěvku není jasný tvůj názor na legálnost prodeje těch licencí za 100, ale jen to, že další předprodej licencí je podle ES v pořádku. A to není totéž.
MildaX
Junior

Odeslat příspěvekod MildaX 27. 3. 2020 15:11

Pro někoho je takový nákup jen výkupné za lenost provádět každý půlrok novou "pirátskou" aktivaci, jiný to může vnímat jako zcela normální legální způsob pořízení software.
Zajímavé že MS a spol. proti tomu nijak aktivně neprotestuje a nebojuje, ale ani nepotvrdí že je to v pořádku.
P. S. Loňská aféra s G2A (prodej pochybně získaných klíčů) byla v něčem podobná, ale vývojáři her se ozvali.
MildaX
Junior

Odeslat příspěvekod Hlava 27. 3. 2020 18:21

MildaX píše:Z tvého příspěvku není jasný tvůj názor na legálnost prodeje těch licencí za 100, ale jen to, že další předprodej licencí je podle ES v pořádku. A to není totéž.

Tak názor ES je myslím nadřazen názoru kteréhokoli jednotlivce v EU.
Navíc proč by měl být z mého příspěvku jasný můj názor na legálnost prodeje těch licencí?
Kdybych s ním souhlasil, tak to má na jejich legálnost jiný vliv, než kdybych s nimi nesouhlasil?
To je dost postavené na Hlavu
Hlava
Junior

Odeslat příspěvekod MildaX 27. 3. 2020 19:34

Hodnota pouhé proklamace bez subjektivního hodnocení, komentáře nebo názoru je v diskusních fórech dost nízká, a bez ohledu na odbornou úroveň se pomalu se blíží hlášce typu "použij google".
☺️
Nechme to stranou.
Jaký je tvůj názor na prodej licencí windows za 100? Normálka, podvod, legální, nelegální, šedý trh, pro nakupujícího v pořádku, kradené, generované, přeprodej? Zajímá mě to, protože tvůj příspěvek o rozhodnutí Evropského soudu byl k věci a bude zajímavé vědět jak to na základě tohoto rozhodnutí hodnotíš, protože rozhodnost s jakou píšeš vypadá že v tom máš jasno.
MildaX
Junior

Odeslat příspěvekod suram 27. 3. 2020 20:02

100 Kč je moc drahé, když to lze získat i zdarma.
suram
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků