Nový 4TB...? Rozdíl 1TB 7200 RPM vs 4TB 5400RPM?

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod nody.nody 5. 8. 2020 17:22

Chci 4TB disk. Rozdělím ho na 2 oddíly. Půlka na hry a půlka na data která si muzu dovolti ztratit (i když bych nerad).
OS už mám na SSD. Prosím neradte mi nesmysly at si koupím SSD i na hry (nebo NAS) atd. NECHCI.. 4 TB disk, dost místa na hry (chci vyzkoušet HODNE her) a dost místa i na dodatečná data)... Nechci do toho taky vrážet moc peněz...

Momentálně mám na hry 1TB WD Blue 7200 RPM (kde mám i jiná data ). Ten potřebuji na ty jiná data (pracovní věci kde 7200 RPM ocením. Radši movnu na ten pomalejší disk hry, než pracovní data.
Díval jsem se na nějaké "normální" (cenově) 4TB disky a většina je jen 5400 RPM...
Narazil jsem i na Toshiba X300 4TB která je prý super výkonem i cenou ale prý dost hřeje, dost hučí, divné zvuky zevnitř, těžko říct životnost a dost žere (W)... Takže ten bohužel ne.

Momentálně pokukuju po:
https://www.alfa.cz/product.php?eid=10514007H1TZ2OO3WZN
(Seagate BarraCuda 3.5" 4TB, 256MB)

Zatím mám jen WD disky, ale proč nezkusit ten Seagate taky... Když se pokazí tak přijdu o hry, což přežiju, a taky o ta data na druhém oddílu (což mě bude mrzet ale pořád to přežiju), navíc jsem četl že ty Seagate BarraCuda 3.5" (a obecně Seagate) nejsou tak špatné jak se s nimi pořád táhne ta pověst z BackBlaze databáze HDD... (?)

Rychlost by mi stačila kdyby měl podobnou/stejnou jakou má ten můj momentální disk na hry - WD 1TB Blue... Co jsem se díval na review testy a grafy tak kupodivu ty rychlosti mají podobné (1TB 7200 RPM vs 4TB 5400 RPM) !? Šlo o HD Tune Pro testy (já mám 5.6 verzi), konkrétně benchmark a Minimum, Maximum a Average speed hodnoty byly podobné co jsem viděl...Acces time nevím a ty Sequential read atd. taky nevím... Je možné že ty rychlosti min max average jsou podobné jak u 7200 RPM 1TB tak u 5400 RPM 4TB disku kvůli vyšší hustotě zápisu u toho 4 TB disku (areal density)? Takže vlastně 1TB 7200 RPM = 4 TB 5400 RPM (co se všech/většiny rychlostí týče)?

Pro hry, na jakých hodnotách disku záleží? (Acces time, nějaký sequential read 4K nebo co...?, nebo prostě jen average read speed?)


Děkuji
nody.nody
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 5. 8. 2020 17:26

SMR fůůůj !

Na hry bych šel do 7200RPM, bude hlučnější, ale co už.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dreamer 5. 8. 2020 19:26

Videl som viacero statistik spolahlivosti, aj novsie a Seagate na tom stale nie je velmi dobre, ale ja mam na Seagate dlho taku "alergiu", taze nazor je subjektivny.

Mas teda SSD na system, WD Blue HDD na vsetko ostatne, staci ti teraz 1+TB - a kde mas zalohu?

Dnes vysiel clanok na zive sk: https://zive.aktuality.sk/clanok/148047 ... -zaplatia/

Rozdelovat disk uz dnes nema vyznam, coskoro sa jedna cast naplni a budes musiet mat cast dat na inej casti.

Mozno by som nechal tie pracovne veci a hry na WD Blue, ten 4TB by som zobral asi nejaky WD 5400 alebo nejaky Toshiba/Hitachi 7200, tam by mala byt zaloha dolezitych dat (nudzova), ine nedolezite data a prip. dalsie miesto pre menej dolezite hry, ktore sa daju prejst za par dni.

Idealne by to chcelo na zalohu dalsi disk, externy, alebo interny v ramceku a odpajat/vyberat ho z pc po vytvoreni zalohy.
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nody.nody 5. 8. 2020 19:31

Co to je SMR?

Je možné že ty rychlosti min max average jsou podobné jak u 7200 RPM 1TB tak u 5400 RPM 4TB disku kvůli vyšší hustotě zápisu u toho 4 TB disku (areal density)? Takže vlastně 1TB 7200 RPM = 4 TB 5400 RPM (co se všech/většiny rychlostí týče)?
nody.nody
Junior


Odeslat příspěvekod milsimr 5. 8. 2020 21:57

Tohle https://www.czc.cz/wd-purple-purz-3-5-4tb/215273/produkt je na CZC.cz nejlevnější non-SMR HDD s 5400 rpm.

Na hry by 7200 rpm disk byl lepší kvůli přístupovým dobám.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 5. 8. 2020 23:18

To je ale disk pro záznam videa, ne? Co jsem četl, tak v případě problému se zápisem podobné disky neztrácí čas opakovanými pokusy o zápis (a případné nestihnutí zápisu dalších dat) a v klidu pokračují. U videa nevadí, že bude třeba sekunda videa poškozená, u zašifrované zálohy je to podstatná vada.
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 6. 8. 2020 00:16

Půlka na hry a půlka na data která si muzu dovolti ztratit


Pro tohle využití je to snad jedno. Kde je zmínka o šifrovaných zálohách?
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 6. 8. 2020 08:08

To je pravda, ale bylo by dobre to zminit, kdyby se rozhodl vyuziti zmenit.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 6. 8. 2020 10:15

Výrobce uvádí použití pro DVR, ale též pro NAS s funkcí DVR. Popř. si může tazatel připlatit za dražší disky...
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nody.nody 6. 8. 2020 11:21

Díky, něco jsem o tom DMR četl a co jsem pochopil tak to může vadit hlavně když je disk zaplněný a chci něco zapsat - přepsat- a v tomto případě může klesat rychlost zápisu. Rychlosst čtení je pořád ok... TO je jediná vada SMR disků ne? (RAID mě nezajímá)...? Nebo tento způsob zápisu i nějak snižuje životnost disku...? Případně hrozí že některá data nepůjdou přečíst (když se částečně překrývají...?)

Trochu totiž nechápu ten hate na SMR pokud fakt je problém jen u RAID (to mě osobně nezajímá-nepoužívám) a že může vadit hlavně když je disk zaplněný a chci něco zapsat - přepsat- a v tomto případě může klesat rychlost... to je jeho jediný problém....? (proč ten hate tedy?)
nody.nody
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 6. 8. 2020 12:15

Ne, problem je v pripade zapisu vetsiho mnozstvi malych dat. A kdyz ten disk nema cas na jejich "uklizeni". To muze byt treba i kopirovani hromady fotek. Jestli je ten disk prazdny nebo skoro plny je podle me jedno.

Nevim jestli jsou nejake dostupne statistiky spolehlivosti.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod nody.nody 9. 8. 2020 16:22

Tak jsem se spíše rozhodl že to bude asi WD 4TB Blue (EZRZ)

https://pevne-disky.heureka.cz/wd-4tb-3 ... ZEALw_wcB#

Nemá to SMR a je to celkově dobrý disk ne? (cosi jsem kdysi četl že WD Blue jsou WD Green jen přejmenované a ty Greeny měli prý agresivní parkování hlav a to jim moc nepřidávalo na životnosti... ale nevím o jaké šlo kapacity a už je to pár let) To už neplatí?
nody.nody
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků