Výběr VDSL3 modemu

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod PedroKV 17. 10. 2020 10:43

Tak jen informativně-od předsunutého DSLAMu jsme 750m. Technik naměřil rychlost 42MBit, sousedovi, který je o pár metrů blíž k DSLAMu, tak o 5mbit víc. Měřil svým měřákem a starým Comtrendem bez vectoringu. Tak že zkusí nás přepojit na jiný pár vodičů. Přepojil, zkusil změřit sousedovo modemem s vectoringem (fungláč ZTE od O2, model nevím) a 96Mbit s maximem 113Mbit. Tak super. Že prý se mohly některé páry rušit navzájem. Teď už jen počkat na modem od našeho ISP.
PedroKV
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PedroKV 24. 10. 2020 12:22

Tak ISP poslal "bílou 9960" - TP-Link VN020-F3, což je upravený TP-link TD-W9960 pro ISP, s tím, že neumí aplikaci Tether (oželím) a nejde upgradovat firmware (neoželím). Tak jsem ho zabalil a poslal zpět a na alze koupil modrý upgradovatelný TP-link 9960. Ovšem problém. Mám linku 100/10, tenhle modem z ní ale nevymáčkne víc, jak 90/5. Hlavně těch 5 Mbit je blbých. A je to modemem, protože teď jsem připojen přes od souseda půjčený ZTE267A od O2 a s tím to jede 95/9,5Mbit. :-O

Předpokládám, že v tom TPlinku už nic nastavit nejde. Hodil jsem ho do bridge, vše vypnul, ale víc nedá. Navíc nějak po pár dnech vytuhnul a přenášel jen 2mbity dolů a 5 nahoru.

Je ten ZTE 267A v pohodě, máte někdo zkušenost? Díky
PedroKV
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 24. 10. 2020 13:34

Odkud máš ten tp-link 9960?

Máš tam nejnovější FW? 1.1.0 0.8.0 v009d.0 Build 200227 RC.42535n

Co máš vybráno v DSL setings já tam mám natvrdo zadáno VDSL2, Annex B, Bitswap a sra zaškrtnuto.

Jaké hodnoty to píše ve statusu?

U mě:

Current Rate (kbps) 5119 46025
Max Rate (kbps) 13974 58843
SNR Margin (dB) 14.9 9
Line Attenuation (dB) 6.1 17.8
Errors (pkts) 0 0

Jinak jaká je to HW verze já mám 1.20

Já mám zaplacené 50/5 ale podle statusu by mi to mohlo jet i 55/10 kdybych platil 100/10

Skouknul bych na hodnoty v tom ZTE a pak tam skusil ten TP-LINK a skouknul co píše ON.

A taky podle verze vyzkoušet zda je v něm nejnovější FW.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PedroKV 24. 10. 2020 14:00

Je tam nejnovější FW dostupný ze stránek TPlinku, soubor:
Kód: Vybrat vše
TD-W9960V1_1.1.0_0.8.0_up_boot(200227)_2020-02-27_11.50.44.bin


nahrál jsem ho hned po koupi, na tplinku se píše, že opravuje nějakou zranitelnost. HW verze 1.2-to jsou všechny ty modré, pokud vím. Mám ho z Alzy. Ve statusu ukazuje tohle:
Bez názvu.png
TP-link 9960 dsl status


ZTE267 ukazuje link rate-upstream 10239kbps, downstream 98685kbps.

Jediné, co bylo odlišné, byly loginy do DSL, sousedův modem z O2 a nastavený na o2 (O2/O2) běžel i u mě s ISP eldata (ELDATA/ELDATA). Po přenastavení 9960 na O2/O2 se ale nic nezměnilo (poslední výkřik, jestli to nepůjde).

SRA jsem zapnul-nic se nezměnilo.

Na Heuréce někdo psal, že ten modem s tím má problém, že tyhle velké rychlosti nedá. Asi půjdu do toho TPlinka 2100. V tom ZTE se mi úplně nelíbí to O2 GUI (zas na druhou stranu vím, že ZTE šlape)
PedroKV
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 24. 10. 2020 21:30

Pokud koukám tak linka chybuje položka Errors.

A proč máš annex nastaven na auto? Přepni ho na B natvrdo.

Jinak máš 96/10 dle toho obrázku. Takže to tipuji na nějaký jiný problém, firewall, nemáš náhodou zapnuté QoS atd.....

Používáš ho v bridge režimu?
Vypnuls firewall a další blbosti?
Vypnuls IPv6?
Vypnuls QoS?

Snímek z 2020-10-24 22-24-36.png

Snímek z 2020-10-24 22-25-06.png

Snímek z 2020-10-24 22-25-27.png
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PedroKV 24. 10. 2020 22:34

soban píše:Co máš vybráno v DSL setings já tam mám natvrdo zadáno VDSL2, Annex B, Bitswap a sra zaškrtnuto.


Hele, tak ruční nastavení se ukázalo jako slepá ulička, modem se spojil na maximálně 65xxx kbps. Zkus schválně dát auto sync a annex auto, kolik ti to ukáže maximálku.
PedroKV
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PedroKV 25. 10. 2020 12:21

je to v bridgi. Vypnul jsem firewall, dhcp (dhcp dávalo jen adresu mobilu, ze kterého dělám administraci), QoS jsem nenastavoval-je to v bandwith control, ne? To je vypnuté. Nastavil jsem VDSL2 a Annex B. MTU mám z mikrotika 1492. SPojilo se to po chvíli na 65/10, po chvíli na 98/10, jenže stejně měřák ukáže jen +-95 / 5mbps.

S chybama máš pravdu, toho jsem si nějak nevšimnul, tedy všimnul, ale nějak jsem to měl v podvědomí, jako že to je nějaká maximální hodnota, nebo tak něco, prošlo to okolo mě bez zastavení. ;-) Teď po změně, když se to znova připojilo, mám na downlinku během cca 5 minut 12 chybných packetů. Zase ale teď už to dalších 5 minut drží furt na 12. Udělal jsem nový speedtest, je to pořád to samé. Tak jsem zapnul FW a DHCP a mezitím přibyl další chybný packet.

Já ten modem stejně vrátím.
PedroKV
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 25. 10. 2020 15:09

Já když tam dám auto na DSL tak mám max rychlosti +- stejné.

Když se ti to spojilo na 98/10 tak by to tak mělo běhat - spíš bude problém někde jinde, třeba u ISP nebo jinde.

Jinak administraci můžeš dělat i z mikrotiku, modemu nastavíš natvrdo 192.168.2.1 a na eth který vede k modemu nastavíš 192.168.2.2.

A jak říkám vypnout firewall vypnout wifi atd.... prostě jak je to v bridge tak se paket na modem nedostane, jedině přes mikrotik a tam firewall máš.

PS. Doufám že nemáš na mikrotiku IP 192.168.1.0/24 a na modemu to stejné 192.168.1.0/24 !!!!
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PedroKV 25. 10. 2020 16:50

U ISP problém být nemůže-protože když jsem zapojil ZTE267A, tak to šlapalo na plné kule.
PedroKV
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 25. 10. 2020 19:25

A na to jsi přišel jak? ISP může kontrolovat co máš za modem a dle toho omezit rychlosti, atd....

No tak potom máš někde zradu v nastavení modemu, protože že by tam byla taková chyba aby modem nezvládl upload je dost divné.

Další divnost je počet chyb který se mi zdá velký.

Za 13 dní počet chyb 0 samozřejmě i mě se tam semtam zobrazí, ale měsíčně tak do desítek chybných paketů.

A jaké parametry linky zobrazuje ten ZTE?
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PedroKV 25. 10. 2020 19:54

ISP tenhle modem sám nabízí, tak si ho nebude škrtit. Škoda, že jsem nezkusil ten, který mi původně poslali- VN20F3, či tak nějak, už jsem to psal. A ani jsem ho nezkoušel, ale poslal zpět. V modemu není co nastavit, aby se škrtila rychlost. Těch chybných paketů je samozřejmě hodně. Taky je možnost, že je to vadný kousek.

ZTE jsem měl asi půl hodinky půjčený od souseda. Udělal jsem si screenshot ze sysinfa a LAN&WAN infa, tak linkrate byl 98685kbps/10239kbps (down/up). Na chybné pakety tam nebyla kolonka nebo jsem si neudělal screenshot.

Objednal jsem Archera 2100, v úterý by měl dorazit.
PedroKV
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zajDee 26. 10. 2020 07:17

9960 ma jen stomegabitove porty. Na tech v TCP testu nikdy nevytahnete vic nez ~94 Mbit/s, spis o kousek min.
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod PedroKV 26. 10. 2020 08:30

S tím nemám problém, ale do stomegového internetu jsem šel kvůli 10M uplinku, který na 9960 nefunguje.
PedroKV
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 26. 10. 2020 10:01

U mě na to muj ISP přišel ještě ten samý den kdy měl dorazit technik ,že mám přístroj jen na 100M . Naštěstí to u nich nějaká chytrá hlava kontrolovala. Technik z Cetinu taky vypadal docela erudovaně tak by asi řekl, že pro 100M linku je treba Gigovej port.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 26. 10. 2020 16:02

Panebože co to kecáte za kraviny.....

Pro 100M dsl linku stačí v pohodě jakýkoliv router co má profil 17a a klidně se 100M switchem.
(Samozřejmě pokud přes ten switch chceš ještě kopírovat soubory atd.... tak to nedá protože je strop 100M)

Jediný problém u takovýchto modemů může být v slabém CPU který nemusí uroutovat 100M provoz mezi PC.

Ten TP-Link nemá problém s propustností má dost výkonný CPU co 100M propustnost v klidu dá obzvláště pokud je to v bridgi když ten TP-LINK zvládá 300M přes wifi a přes lan je to pouze 100M protože tam daly 100M switch.

Samozřejmě že u 100M internetu nemůžeš naměřit 100M protože něco zabere režije, hlavičky paketů atd....

A jestli s 100M internetu dostane 98M je už jedno.

Problém je že mu nefunguje UPLOAD!!!! kdy se to spojí na linkové rychlosti na 10M ale při měření projde pouze 5M a podle výpisu chyb mu linka dost chybuje, jsem měl hromadu modemů a nikdy jsem za tak krátkou dobu neměl tolik chyb na lince.

Takže buď je ten modem vadný a nebo je vadná linka a nebo to někdo uměle brzdí......

PS. Napadá mě co ten modem TP-LINK vzít k sousedovi co má ten internet od O2 a vyzkoušet ho tam kolik chyb bude vypisovat a na jaké rychlosti se spojí tam atd......

PS2. Když jsi ten TP-LINK dostal byl obal nepoškozen? Zda ho někdo nevrátil a oni ho znovu neprodaly?
Naposledy upravil soban dne 26. 10. 2020 16:25, celkově upraveno 1
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků