upgrade deska+procesor a asi pameti

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod nyrlem 2. 11. 2020 20:08

Dobrý den, jelikož jste mi tu před dvěma lety skvěle poradili, jdu si pro radu zas. Zvažuju si k vánocům dopřát upgrade, jelikož na hry co mám mi to stačí, tentokrát bych potřeboval zvednout výkon na matematické výpočty.

Základní deska GIGABYTE 970A-DS3
Procesor AMD Phenom II X4 965 Black Edition
Operační paměť Kingston 4x 4GB DDR3 1066MHz CL7

zdroj Corsair RMx 750W
bedna Fractal Define S ... a do ni 6ks Arctic F14 Silent.
grafika MSi GTX1070 Gaming

disk1 Intel 520 120GB SSD bulk
disk2 seagate barracuda 1TB
disk3 WD Blue 1TB


Jelikož SSD je malinké, asi budu muset koupit i druhé SSD na hry a to co tam je nechat na systém. Uvažoval jsem 10-15k Kč a využít pokud možno slevy kolem vánoc. Poradíte mi prosím co za co vyměnit? :)

ps: jde se starého šrotu ještě nějak ekonomicky zbavit nebo už je lepší se ho zbavit ekologicky?
nyrlem
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 2. 11. 2020 20:27

Staré železo zkus hodit na bazoš / aukro domluvou / od koruny, bez stanovený ceny ... do cca 500,- Kč bys na tom mohl vydělat. Nebo si ho můžeš nechat a přetvořit ho v DIY NAS / server na virtualizaci a hodit na to např. pi-hole, klonovací server, ... atd.

Co se nových střev týče; za mne Ryzen 5 5600X + Gigabyte B550 Aorus Elite + Patriot VIPER 4 32GB (2x16GB) DDR4 3200 + nějaký SSD k tomu? Možná Kingston A2000 v tebou požadované kapacitě? Normálně bych doporučil spíš ADATA XPG SX8200 PRO, ale po té, co zase začali šidit s čipy, tak nevím .. Toto všechno by se do těch cca 15k mohlo vejít, případně můžeme vzít levnější desku.

Zdroj, case a grafiku si zatím určitě nech.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nyrlem 3. 11. 2020 15:48

Zeptal bych se - pokud tohle je procesor, ktery jeste ani neni na trhu. Kdybych si vzal druhou nejnovejsi generaci, kolik bych usetril a okolik vykonu prisel? Lze to rict?
Druha otazka - v teto konfiguraci je tiche chlazeni procesoru? Neni treba koupit neco navic? Děkuji :)
nyrlem
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 3. 11. 2020 19:33

Dostupnost je od 5. listopadu .. to máš tento čtvrtek. Je problém dva dny počkat?

Ušetřit nemusíš jinak nic (protože si nespecifikoval, co bys místo 5600X chtěl koupit jiného; R5 3600? R7 3700X? ...), a výkon těžko odhadovat, protože si nespecifikoval, jaký výkon potřebuješ (single thread? multi thread?). Mj., za ty dva dny budeš mít venku i recenze... ale předběžně si můžeš rozdíly vygooglit, něco už je venku.

Pokud chceš tiché a účinné chlazení, tak SPC Grandis 3 + 2x P-12 Redux a máš vystaráno.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nyrlem 5. 11. 2020 00:08

Jde o to, ze s chlazenim a diskem 256 GB se do tech 15 tis. asi nevlezu. Pocitam ulohy linearniho programovani, takze paralelizaci bych vyuzil. Nejsem si jisty, jestli nebude lepsi mit 8 procesoru nez 6, rozdil je 150eur. Puvodne jsem premyslel o rozumnem upgradu za 10K a kdyz za par tisicovek bude velky skok, tak priplatim. Vubec me nenapadlo, ze si za to muzu koupit posledni generaci, ne ze by me to nelakalo :D
nyrlem
Junior

Odeslat příspěvekod nyrlem 6. 11. 2020 18:15

Dal jsem na doporuceni, podival se na prvni testy fyzikálních výpočtů a 5800X je o dalších 20 procent rychlejší za 4 tisíce, zatímco pokud koukám na levnější volby, poměr cena/výkon mi přijde spíš horší.

Na fórech radí čekat na řadu, která půjde taktovat a bude v prvním nebo druhém kvartálu. Je to dobrý nápad? Pokud ne, koupím to 5800X, ale nevím, jestli doporučené deska, paměti a chladič sedí i s tím 16jádrem. Poradíte mi prosím ještě s tím? :)
nyrlem
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 7. 11. 2020 00:18

Vše co jsem radil nahoře bude bez problémů fungovat i s 5800X. Proč by to fungovat nemělo? Současné procesory jdou taktovat také, jen jsou blíže stropu; non-X verze těch samých procesorů (které snad vyjdou někdy v Q1 2021) budou mít o něco nižší takty a ceny. O kolik nižší ceny netuším; zbytek je vyloženě na tobě. Pokud nové PC potřebuješ, není důvod čekat na non-X verze procesorů...
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 11. 2020 13:37

Necekej na nic. Co jsem zatim mel moznsot zkusit, jsou 5xxx Ryzeny fakt peckove procesory. Sam nejspis zahodim 9900k a koupim 5900, mozna 5950 Ryzen. Posun totiz je jak v jednovlaknovem, tak osmi i sestnactivlaknovem vykonu - snad NIKDE co jsem videl neni ta i9 lepsi, max plichta. A pak je tam ta druha pulka procesoru navic.

AMD je zpatky na koni. A ja z toho mam radost jako malej kluk. (!)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků