domaci future-proof sit, FTP a nejasnost v uzemeni

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod chatumbabub 10. 11. 2020 22:09

Zdravim vespolek,
rekonstruuji rodinny dum a chystam se zavezt datove rozvody po celem dome. Zdanlive jednoduchy ukol se po hlubsim pruzkumu ukazal jako vyrazne komplikovanejsi :-)

Rad bych to navrhnul alespon trosku s vyhledem do budoucna, takze rekneme ze stavim 10Gbit Ethernet.

Ve vsech pokojich bych rad mel zasuvku 2xRJ45. Celkem mam 16 dvoj zásuvek, tedy 32 koncovek. Vsechny kabely budou svedeny do jednoho mista, kde bude patch panel v racku. V siti bude i nekolik zarizeni napajenych pres POE. Max delka kabelu bude cca 35m, vetsinou ale mene.

Po pruzkumu moznosti, i na zdejsim foru, jsem dosel k nazoru, ze stineny kabel je vesmes zbytecny a zpusobi spise vice skody nez uzitku.
Problem ale je, ze pokud stavim 10GBit sit, asi se nevyhnu kabelu cat. 6A, ktery existuje pouze ve stinene variante. Nejbeznejsi je asi F/FTP. Napr. Solarix SXKD-6A-FFTP-LSOH

Moc ale nechapu, jak by melo vypadat korektni uzemeni.

Ma predstava:
- patch panel je uzemen, budou pouzite stinene verze keystone
- zasuvky budou pouzivat stinene verze keystone. Napr. Solarix SXKJ-10G-STP-BK-SA, v odpovidajicim ramecku pod omitku. Zasuvky se dale nijak neuzemnuji.
- mezi koncovymi zarizenimi a zasuvkami, mohu pouzit UTP i FTP kabel dle libosti.


Nejasne body:
- kde u RACKu vezmu zem? Muze to byt ta stejna jako v el. rozvodech?
- pokud PC pripojim do zasuvky pomoci stineho kabelu, riskuji "dvoji" uzemeni? Tedy teoreticky rozdil v potencialech dvou zemi?
- pomyslet na cat 7 je predpokladam naprosto zbytecne.

Dokazete me prosim nekdo navezt na spravnou cestu?

Diky.

PS. Zapojeni i pokladku samozrejme bude delat nekdo kdo tomu rozumi, ale rad bych byl sam v obraze. Po zkusnostech s "odbornosti" ruznych firem uz hlidam co muzu. Cest vyjimkam ;)
chatumbabub
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 10. 11. 2020 23:06

To co hledáš se jmenuje CAT6, viz https://www.czc.cz/utp-kabel-cat-6-305m ... 99/produkt ... a ano, CAT6 je nestíněný, 10 Gbit na vzdálenosti 33-55 metrů (což by pro tvé potřeby mělo být více než kam) není problém.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chatumbabub 10. 11. 2020 23:23

to mam jako zalozni variantu pro pripad, ze stiteni dostatecne nepochopim :-)
Blbe totiz je, ze vetsina kabelu cat6, u kterych vyrobnce zverejnuje podrobnou specifikaci, uvadi jako max protokol 5GBASE-T.
chatumbabub
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 10. 11. 2020 23:33

Vykašli se na 10G síť.....

Ponatahuj normálně všude husí krky, krabice s rezervou a později tam natáhneš vše co bude třeba.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 11. 11. 2020 00:27

Pokud byste trval na uzemnění, pak to probíhá v FTP panelu v RACKu. Je vhodné, aby zemnění již neprobíhalo nikde jinde na cestě - zásuvky a koncové body. Obecně jej ale doma nepotřebujete, proto bych to neřešil.
A pokud nepoužijete uzemnění, vyhněte se stíněným kabelům. Ač jsou vodiče uvnitř kabelu krouceny, může neuzemněné stínění nachytat rušení.
Volte kabel viz výše v kombinaci s husím krkem. Dle míry rekonstrukce a zásahu do zdiva nerozvádějte kabely do krků před vyschnutím zdiva. PVC izolace kabelu má tendence nasáknout vodou. Lze to řešit použitím venkovních kabelů s PE pláštěm.

Protože jsem se setkal už s mnoha vtipnými situacemi, pro jistotu uvedu, že z routeru/switche musí ke každé zásuvce vést kabel samostatně. Kabely není možno zapojit sériově.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chatumbabub 11. 11. 2020 15:55

na uzemeni prave vubec netrvam. Spis se dost branim. Ale myslenka 10G site me k tomu nuti.
Pokud opustim 10G a smirim se s 5G, je volba jasna. Nestineny cat6. Za zminku o PVC a vylhkosti diky.

Nicmene by me stejne zajimalo, jak to zemeni funguje. Chapu, ze uzemnim patch panel v RACKu, idelane vlastni zemi. Pokud ale pripojim koncove zarizeni pomoci FTP patch kabelu, zacnu mit problem s dvoji uzemenim - jedna "rack" zem a el zem v koncovem zarizeni.

Je to tak? Nebo co mi nedochazi? Nebo LAN kontektor neni v koncovem zarizeni vubec pripojen na el. zem samotneho zarizeni?
chatumbabub
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mizi 11. 11. 2020 15:58

Vždyť Cat6 ti na 10Gbit do délky 55m stačí...
Mizi
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chatumbabub 11. 11. 2020 16:34

to prave nemuzu nikde overit. Mozna tak na wikipedii, ale nenasel jsem zadny kabel, ktery by to mel ve specifikaci.
chatumbabub
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod saruman 11. 11. 2020 17:55

Cat6 ti radíme, lebo je to domáca sieť a dá sa zvládnuť svojpomocne. Ak použiješ vyššiu kategóriu káblov je to náročnejšie na realizáciu. Je na to norma. Stačí, že sa nedodrží napr. odporúčaný polomer ohybu kábla niekde v rohoch miestnosti a už to nebude 100%. Ak chceš dosiahnuť 10 Gb asi to nebudeš robiť sám. Nemáš na to náradie a potrebné vybavenie, ďalej sieťové prvky budú drahé. V konečnom dôsledku to nemá význam.
saruman
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chatumbabub 11. 11. 2020 19:43

saruman: to je mi naprosto jasne. Spis me ted zajima jak to realne funguje. Takze to muzeme brat jako akademickou otazku.

Realne to vidim opravdu na UTP cat.6. Pokud mozno v husim krku, ale to uvidim nakolik bude proveditelne.

-- 11. 11. 2020 19:53 --

a jak jsem tvrdil, ze jsem nenasel kabel cat6 co ma ve specifikaci 10GBASE-T, tak jsem jen spatne hledal..

Umi to napr. tento nebo tento.
chatumbabub
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 11. 11. 2020 19:58

Prostě husí krky ponatahuj všude a vždy o kus větší aby jsi tam potom ty dráty natahal.

Na 10G se vykašli stejně to nevyužiješ a na PC nemáš síťovky na 10G nemáš na to prvky, od ISP budeš mít přípojku 10G ?

Maximálně bych 10G tahal mezi routery, ale když je doma jeden velký switch tak bych od něj natahal 1G kabely do zásuvek a hotovo.....

A až přijde doba 10G - 100G tak už to budeš měnit za optiku :-)

PS. Co tam natahat optiku? A nebudeš muset řešit stínění. :-)
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod saruman 11. 11. 2020 20:24

Cat.5e: 1 Gb ethernet do 100 m, 10 Gb ethernet do 45 m
Cat.6: 1 Gb ethernet do 100 m, 10 Gb ethernet do 55 m
Cat.6a: 1 Gb ethernet do 100 m, 10 Gb ethernet do 100 m
saruman
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chatumbabub 11. 11. 2020 21:18

soban píše:od ISP budeš mít přípojku 10G ?

Kez by :-)

Ale jinak se samozrejme drzim topologie jeden velky switch v racku a separatni kabel do kazde zasuvky. Nejake nedostatecnosti site se uplne nebojim. Na druhou stranu si pamatuju jak jsem prechazel z vytaceneho modemu na ISDN a rikal jsem si, ze mi to bude stacit navzdy :-)
chatumbabub
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 11. 11. 2020 22:10

Máte někde výkres/nákres toho domu? Stejně budete muset řešit i WiFi, tak mne napadá, zda se dobrý nápad vše svádět do jedné technické místnosti ve sklepě...
Zmíněné POE budou kamery nebo nějaké chytré prvky domácnosti? Mohli by totiž být na vlastním okruhu bez přístupu z venku.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chatumbabub 11. 11. 2020 22:58

nakres ted nemam po ruce. Ale WiFi(UniFi UAP-AC-PRO) bude pres PoE v podkrovi ve strope. Pokud bude potreba, i v prizemi. S kabelem na potrebna mista pocitam prave z te technicke mistnosti, kde switch bude umet PoE. Ostatni PoE budou prevazne kamery. Kamery bez pristupu zvenku budu mit resene pomoci VLAN. Pripadne cinske a dalsi neduveryhodne prvky mozna trochu paranoidne v dalsi VLAN jen s nejnutnejsimi prostupy.
chatumbabub
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků