PC se nezapne napoprvé a proudový náraz zdroje

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Timmy12 22. 11. 2020 17:40

Trochu Elektro, trochu zdrojo:

Zdroj Cooler Master V550, momentální problém: PC někdy (cca 30%) zapínám na dvakrát (3700x+CROSSHAIR VI HERO 7901, G.SKILL 2x16GB 3200MHz CL16), poprvé se zapne, ale dál se nic neděje > reset čudlík > pc naběhne. Bios jsem flashoval v srpnu, začalo to až zhruba začátkem listopadu. Zdroj nebo nějaký AMD vrtoch?

Dlouhodobý problém: Když je pc mimo zásuvku pár minut, tak po zapojení vyhodí jistič (B10), po nahození jističe v něm někdy cvakne a musím ho nahodit znovu, pak už je vše v pohodě i rok klidně, dokud se pc zase neodpojí ze sítě. Vyměnit zdroj? Vyměnit jistič? (jediný, který máme B10, 2,5mm hliník, je to větev pro všechny zásuvky v hliníku v bytě)
Nebo je to konstrukcí zdroje a třeba novější zdroje (Focus,RMx) nemají tak velký proudový náraz, nebo ho mají vyřešený?

Díky za rady
1)Ryzen 7 3700x + Grandis 2 , CROSSHAIR VI HERO , MSI GTX 1080 gaming X, 32GB DDR4
2)i5-3470 + Freezer i11, GIGABYTE H77M-D3H , MSI GTX 1050 Ti 4GB OC, 16GB DDR3
3)T100TAM-DK014B
Timmy12
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 22. 11. 2020 19:06

Pro začátek zapoj PC + monitor do spolehlivého UPS.
Výsledek?
Btw:
Timmy12 píše:Zdroj Cooler Master V550

nepatří mezi kvalitní zdroje.
Příště se zeptej před nákupem.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 22. 11. 2020 19:52

Až zjisti, že podobně mu vyhodí jistič i zapínání UPS, rozhodne se k rekonstrukci rozvodů. Kdo ví jak ještě má ten jediný okruh zatížený.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Timmy12 22. 11. 2020 20:18

Spolehlivá UPS říká: Podobné hovadiny zabijí internetová fóra.

Na stejném okruhu jede cirkulárka, podlahové topení a trouba, respektive dva troubové... příspěveček jste si napsali, plác plác po zádech, můžete zase mazat ;)

Jinak V550 nebyl nijak špatný zdroj ;)
1)Ryzen 7 3700x + Grandis 2 , CROSSHAIR VI HERO , MSI GTX 1080 gaming X, 32GB DDR4
2)i5-3470 + Freezer i11, GIGABYTE H77M-D3H , MSI GTX 1050 Ti 4GB OC, 16GB DDR3
3)T100TAM-DK014B
Timmy12
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 22. 11. 2020 21:30

Nějak nechápu na co si stěžuješ?

Pokud nějaký spotřebič zapojím do sítě a ten vyhodí jistič je jasné že je spotřebič vadný a nebo obsluha udělala zásadní chybu.

Takže 550W zdroj by při zapnutí měl odebírat z 230V proud 550W/230V=2,391304348A takže 3A nemůžou vyhodit jistič o hodnotě 10A.

A proč se to děje? Jednoduše proto že ve zdroji jsou kondenzátory které se při připojení na napájení nabíjí a krátkodobě můžou vzít třeba i 20A ale od toho mají zdroje ochrany které tomu brání a pokud přesto zdroj vyhodí 10A jistič tak je zdroj vadný, buďto tam je vadná ta ochrana, nebo je vadný kondenzátor který je na vstupu zdroje.

Takže vyměnit zdroj je nebezpečné takovýto zdroj používat!

Jinak samozřejmě může být i vadný jistič který vypíná třeba při 5A místo 10A ale to si musíš pozvat elektrikáře a nechat ho vyměnit, ovšem z mé zkušenosti vadné jističe jsem moc často neviděl a když se pokazí tak už většinou nejde zapnout.
Věc druhá záleží co tam vše máš zapojeno zda tu větev nepřetěžuješ a proto pak špička když připojíš zdroj ten jistič vyhodí.

Řešení je vyzkoušet jiný zdroj a pokud i jiný zdroj to vyhodí tak pozvat elektrikáře a nechat skontrolovat rozvody, které máš na dnešní poměry poddimenzované.
Dnes se používají 2,5mm2 měděné dráty a 16A jističe na zásuvky. Takže to bude asi chtít rekonstrukci rozvodů.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Timmy12 22. 11. 2020 22:07

Díky za normální odpověď.
Několik počítačů jsem tu skládal a asi je fakt, že žádný mi jistič nevyhodil, ještě vyzkouším, jestli to opravdu není jističem, ale nejspíš to bude tak jak píšeš - "od toho mají zdroje ochrany které tomu brání", takže buď ona ochrana, nebo ten vstupní kondenzátor.

Tato větev je jediná v hliníku z celého bytu, jelikož je nejvzdálenější od rozvaděče, předchozí majitel tu nedotáhl víc věcí do konce, jinak všechny zásuvky mám v 2,5 mědi s 16A jističema. Maximální zátěž na této větvi je 800W, ale nejčastěji na ní je pouze PC.
1)Ryzen 7 3700x + Grandis 2 , CROSSHAIR VI HERO , MSI GTX 1080 gaming X, 32GB DDR4
2)i5-3470 + Freezer i11, GIGABYTE H77M-D3H , MSI GTX 1050 Ti 4GB OC, 16GB DDR3
3)T100TAM-DK014B
Timmy12
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 22. 11. 2020 22:13

@timmy12 - Cos chtěl číst? K jakému ději dochází v tvém zapojení... Po připnutí vybitého kondenzátoru ve tvém zdroji má termistor zabránit špičce proudu z rozvodů. Až se zahřeje a k tomu dojde ve vteřině, sníží svůj odpor a ztrátu. Roli také hraje náhoda, v jakém běhu sinusovky sítě 230V zdroj připneš. Buď tato funkce není dokonalá a jistič pří proudové špičce vypadne, nebo nevypadne, ale rušive zákmity proběhnou až do MB a možná naruší funkci zavádění BIOS. Nedojde k běhu dříve nazývaného POST. Reset vše vynuluje a MB nastartuje.
Jistě dotahuješ šroubky na hliniku, také dovedou pozlobit. Skutečné spotřebiče si neprozradil, slušnosti si nepobral.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 22. 11. 2020 22:19

Timmy12 píše:Zdroj Cooler Master V550


A co chceš jako s tímhle krámem řešit? Za ty prachy, co to stojí, to kvalitní zdroj (ve srovnání s konkurencí) není ani náhodou a já osobně bych ho nechtěl ani zadarmo.

Gratuluji; vyhodil si 3 tisíce za mizernej zdroj ve své třídě.

Krátkodobý náběhový proud tohohle krámu v pohodě dosahuje až 70-73 A (!!!!) a to navzdory osazení celkem velkého NTR termistoru, takže není divu, že okruh s 10A jističem pod něčím takovým instatně lehne.

Příště se před nákupem zdroje raději přijď zeptat; Corsair RMx by za ty prachy byla mnohem lepší volba...
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Timmy12 22. 11. 2020 22:41

@meda2016 Na druhý pokus tu máme normální příspěvek :tleskani Šroubky se snažím dotahovat pravidelně, ale nikdy jsem na nich žádnou vůli neobjevil. Na celé větvi je PC s oním zdrojem, monitor se spotřebou 15w, tiskárna HP - většinou vypnutá, LED lampa 36W, malé reproduktory 2.1 - 30w(asi), občas notebook - 150w zdroj.



Jinak zkusil jsem rychlovarnou konvici - 2000w a jistič nevyhodila, takže ten bude v pořádku.

@milsimr - Dle recenzí to byl velice slušný zdroj, bohužel o tom, kolik má náběhový proud, jsem nikde nezavadil a nějak jsem nevybíral na eshopu, ale dostal jsem nabídku jej koupit pod 2 tisíce nový, takže děkuji za gratulaci, ale tvá věštecká koule, za kolik kdo co koupil, je rozbitá ;) O RMx vím, pár jsem jich už koupil, teď už konečně i jeden pro sebe :-[

Jinak články, z kterých jsem vycházel při koupi a za tu cenu, bohužel no :-l
https://pctuning.tyden.cz/hardware/skri ... ic?start=1
https://www.techpowerup.com/review/cooler-master-v550s/
1)Ryzen 7 3700x + Grandis 2 , CROSSHAIR VI HERO , MSI GTX 1080 gaming X, 32GB DDR4
2)i5-3470 + Freezer i11, GIGABYTE H77M-D3H , MSI GTX 1050 Ti 4GB OC, 16GB DDR3
3)T100TAM-DK014B
Timmy12
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 22. 11. 2020 22:54

Zrovna testy na V550 na inrush current jsou dostupný a já z nich též čerpal; a hodnota 73 A tam je jak pěst na oko...
Regulace možná nejsou špatný, ale náběhový proud o takový velikosti? Stojím si za tím, že to je vše, jen ne kvalita. ATX specifikace to komplet též nesplňuje, úrovně záření EMI též mimo normy, ... takže ani za dvojku to nebyl dobrej kauf.

Tak snad poučen pro příště.

Zrovna ta recenze od techpowerup tam tenhle nešvar zmiňuje; stránka 5: "Voltage regulation, Hold-up time & Inrush curren"
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Timmy12 22. 11. 2020 23:21

Těžko říct, je tam zmíněno 40A a měl jsem tu už několik daleko horších zdrojů a nikdy jistič nevyhodily, takže spíš něco odešlo na vstupu.

Jinak - RMx dostupnost je celkem špatná, Seasonic Focus Plus - 550W by měl být dobrá alternativa ne?
1)Ryzen 7 3700x + Grandis 2 , CROSSHAIR VI HERO , MSI GTX 1080 gaming X, 32GB DDR4
2)i5-3470 + Freezer i11, GIGABYTE H77M-D3H , MSI GTX 1050 Ti 4GB OC, 16GB DDR3
3)T100TAM-DK014B
Timmy12
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 23. 11. 2020 01:01

Jistič s charakteristikou B by měl krátkodobě vydržet přetížení 5x jmenovité hodnoty. To znamená že jistič B10 by měl vydržet proudovou špičku 50A pokud je špička kratší jak 0,1s samozřejmě přesné hodnoty se dozvíš od výrobce.

A pokud 550W zdroj při zasunutí do zásuvky má špičku větší jak 50A tak je podle mě něco nedobrého v tom zdroji a třeba ho vyhodit.

PS. Rychlovarná konvice nedělá proudové špičky takže tím ho moc neotestuješ.

PS2. Jinak zdroj můžeš vyzkoušet i na B16 pokud někde máš a pokud to vyhodí i tento tak už bych ho vůbec nezapojoval do sítě. (5x16A = 80A špička na 550W zdroj fakt hrůza.....)
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wiqix 23. 11. 2020 08:36

Pokud tam jsou, kdo ví jak, staré jističe, tak mohou mít reálné vypínací charakteristiky už úplně mimo ty papírové. Takže i výměna starého B10 za nový B10 by mohla ledacos napovědět.
wiqix
Junior

Odeslat příspěvekod soban 23. 11. 2020 09:54

Jasně pak vstupují do hry stáří jak jističů tak i kvalita a impedance rozvodů odpor vypínací smyčky takže zda jsou všude dotažené šroubky obzvláště na hliníku atd.......

Pokud tam ten jistič není ještě starý bakelitový....tak by měl být OK ale samozřejmě výměna za nový nic nepokazí. Tak stejně výměna hliníku za poctivý měděný kabel taky pomůže.....

Ale to si uživatel určitě nebude dělat sám, protože kdyby se v tom vyznal nebude tu psát dotazy.....

Takže jak píšu řešením je vyměnit zdroj a pozvat elektrikáře aby skontroloval jističe a vedení zda je OK!!!!
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod sova.m 23. 11. 2020 09:57

Na chalupe kde mame hodne stary jistice mi obcas vyhazuje pojistky i Corsair 750RMx pokud necham pc delsi dobu vytazene ze zasuvky. V byte kde jsou 5 let stary jistice naprosto bez problemu
sova.m
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků