Nový router k netbox optice

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod simy 25. 11. 2020 15:22

Zdravím, doba covidová mě zahnala od března do kumbálku místo do kolbenky a začínám zjišťovat že mám nedostačující internetové připojení, respektive zřejmě problém v HW stránce.

Specifikace:
Optický internet netbox 50/50 zřejmě přejdu na 100/100 popř. 300či 600 (jak se s nimi domluvím na ceně..jestli)
Současný router Netis WF2419D, byl mi doporučen pár let zpět, dodán od místní firmy co zpravuje netbox ve městě
Připojení:
TV Sony přes kabel - HBO GO/Youtube -> děti skoro pořád
Notebook 1 - Teams konference (video), vzdálená správa plochy atd.
Notebook 2 - Zoom konference (děti hudební kroužek), při obou ntb rapidně klesá kvalita a seká se..ale nepřijde mi že by to bylo vytížením linky..
Stolní pc přes kabel, ale jen když nedělám na notebooku do práce.
Mobil 1 a Mobil 2 - youtube děti :D

Reálně naměřená rychlost na dsl.cz
Kabel cca 30Mbs/30Mbs
Wifi Notebook 1 v místnosti s routerem 15/22Mbs
Wifi nejvzdálenější dětský pokoj 1přes 3příčky 14/14Mbs

Za mě stále OK, ale pokud pustím oba NTB tak se internet začne sekat, po delším používání bez restartu wifi routeru padá rychlost třeba k 5Mbs a je to naprd během práce restartovat, navíc je to takové nárazové.. Nevím jestli by to řešil nějaký nový router/navýšení rychlosti nebo je to proště o vytížení wifi..

Má za vás smysl pořizovat kvalitnější router, vyřeší připojení více zařízení a "zabugování" které povede k ponížení rychlostí a následnému restartu abych se dostal zpět..
Ideálně si rád nechám poradit konkrétní typ routeru, jde mi opravdu jen o stabilizování kvality a případně posílím i tu rychlost. Netbox doporučuje D-Link DIR-842, ale klidně si připlatím..

Děkuji
simy
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 25. 11. 2020 15:39

Vse vyresi kabel rozvedeny po domacnosti. Na nej se pak navesi access pointy ve vhodnych mistech (bude stacit jeden novy, mozna dva).

30/30Mbps realne staci na tri videokonference, takze je potreba jen resit tu WiFI v domacnosti.

EDIT: Ale samozrejme neco kvalitnejsiho nez ten Netis by se hodilo. Slusny router se restartuje jen pri updatu firmware jednou nebo dvakrat do roka.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod simy 25. 11. 2020 18:56

Kabel mám vyveden k TV, což je v podstatě jen přes jednu sádrokartonovou příčku do děcáku, ale i tam mě rychlost nepřijde nikterak špatná. A když v děcáku postím konferenci a druhá běží 2m vzdušnou čarou od routeru tak by dle mě neměl být problém se sílou signálu, což jsem pochopil že je důvod toho AP.. Podle mě kvalitní router bude mít i lepší signál než ten netis, tak by to mělo být v klidu ne? Teď teda ještě ideálně nějaký ověřený typ, nebo jít přes "TOP" na heurece?
simy
Junior


Odeslat příspěvekod soban 25. 11. 2020 21:14

Co chceš po routeru za 370 korun?

Takže chce to pořídit nějaký lepší router.

Chce to router který má 1G porty 3 a víc antén.

Třeba TP-LINK AX10 (AX1500) Wi-Fi 6 Router
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod simy 26. 11. 2020 08:29

Samozřejmě mě nestál 370kč ale krásných 800kč :) a tenkrát jsem chtěl něco, co bude dostatečné na můj internet a využití a opravdu 2-3roky bylo. Bohužel doba se změnila a využití sítě taktéž. Takže jo chápu, dnes to je pro mě úzké místo.

TPlink AX10 vypadá super, ještě přemýšlím nad modelem AX20, píšou rychlost 2,4GHz 574 Mbps. Bude to v reálu přes ty dvě příčky rychlejší než 300Mbps nebo to nemá se sílou nic společného? Klidně i zkušenost z jiných modelů. 5Ghz bude mít zřejmě problém..
simy
Junior

Odeslat příspěvekod polda 26. 11. 2020 09:25

Řekněme,že Netis nebyl zázrak ani před těmi 3-4 lety. TPlinky by to měly zvládnout na obou frekvencích s levou zadní. Při první corona vlně ,kdy i manželka pracovala z domova + děti PC, telefony a IPTV jsem taky zvedl z 50 na 100Mb a vyplatilo se to.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hunter21 26. 11. 2020 09:47

Akou rýchlosťou to pôjde práve v tvojom byte ti nezaručí nikto a to ani výrobca, ktorý to vyrába. Zbyutočne sa budeš pýtať na skúsenosti. Ak chceš skúsenosti môžem ti povedať, že najobyčajnejšia šunka router tplink741ND v mojom byte chodí rýchlosťou 90 Mbps cez tri steny. To, že to takto pekne chodí v mojom byte ti zrejme moc nepomôže, takže ti neostáva nič iné len si to vyskúšať sám.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod simy 26. 11. 2020 12:07

tak nehoním rychlost jako takovou. Důležité je, aby se to nesekalo.. což by dle mě nemělo ani při těch současných rychlostech, ale očividně to nezvládá router jako takový.
Šlo mi hlavně o to, jestli při internetu 100/100 budu mít rychlost při přímé viditelnosti stejnou u 2,4GHz 300 Mbps i u 2,4GHz 574 Mbps protože prostě 100/100 zvládnou oba a jestli když budu mít optiku 600/600 jestli pak už při 2,4GHz bude těh 300Mbps úzké místo.. protože pak bych raději pár stovek přihodil.

Každopádně objednal jsem AX10, zítra přijde a snad to pojede dostatečně :) Díky za vaše komentáře.
simy
Junior

Odeslat příspěvekod soban 26. 11. 2020 16:26

Ten AX 10 by měl stačit mám dojem že AX 20 má akorát USB navíc nejsem si jistý musel bych se kouknout na stránky výrobce, jsou to nové modely neznám je neměl jsem je v rukách.

Jinak po kabelu to bude chodit OK, u wifi je problém že u pásma 2Ghz bývá hodně rušení pokud nejseš v rodinném domě takže tam to bude horší, tak stejně je zase problém u 5Ghz sítě tam sice jsou volné kanály, ovšem zase hůř prostupuje přez zdi.

Takže jak bude fungovat wifi ti nikdo neřekne, protože je to specifické, ale určitě se ten router nebude sekat a nebudeš muset ho restartovat.

Problém těch levných hraček je ten že mají málo ram a nevýkonný vlastní CPU takže jak připojíš víc PC takže přestane stíhat routovat a jak se zaplní jeho ram tak se to může kousnout jak není FW optimálně napsán atd....

A co si budeme povídat ten tvůj router nebyl žádná výhra i v době uvedení.

Edit: Rozdíl mezi AX10 a AX20 je že AX20 má navíc USB a mají rozdílný CPU AX10 1.5 GHz Triple-Core CPU AX20 1.5 GHz Quad-Core CPU

A pokud si v menu advanced zapneš QoS a zadáš jaký máš internet download/upload tak to zařídí aby se všichni dostaly na internet, čili pokud jeden bude stahovat video tak nevytíží celou linku jenom pro sebe.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 26. 11. 2020 20:22

Ty si zrejme v škole chýbal keď sa vyučovala matematika, že?
=> když budu mít optiku 600/600 jestli pak už při 2,4GHz bude těh 300Mbps úzké místo...
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod simy 26. 11. 2020 21:09

Mám teoretickou a reálnou rychlost přenosu a matematicky to samozřejmě propočítat umím, jen jsem si myslel že to asi není jen o "obyč matematice". Protože mám nějakou "teoretickou rychlost zápisu" a "reálnou" tak jako u pevných disků.. a byť budu mít PC vedle routeru tak budu těžko dostávat jeho "papírovou rychlost" alespoň takové mám zkušenosti, takže jo, třeba 300Mbps papírově bude reálně méně a pak bych měl problém i při rychlosti 300/300?
simy
Junior

Odeslat příspěvekod soban 26. 11. 2020 21:40

2Ghz wifi neovlivňuje přenos po LAN portech tak stejně 5Ghz wifi neovlivňuje 2Ghz wifi.

Ale je jasné že když zařízení připojíš na 2Ghz wifi tak z toho nedostaneš víc jak 300 a samozřejmě rušení atd atd.... takže to bude třeba jenom 100 :-)

Ale v každém případě budeš na tom líp jak předtím.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod simy 28. 11. 2020 11:41

Tak router je doma, zároveň jsem zvedl rychlost optiky na 100/100. Na iPhone testem namerim 90/90 v podstatě všude, jen ve nejvzdálenějším decaku už je signál slabý a padá to k 20Mbs, testováno na 5G. Při 2,4 rychlost výrazně mensi, hlavně stahování padá i 9MBs upload kolem 50ti. Na kabelu cca90/90, jen na pracovním ntb kolem 50/50 což je divné..
Ještě dotaz mám dvě wifi 5g a obyc, mám je nechat? vybere si zařízení samo? Pokud ano tak asi na základě síly signálu což?
simy
Junior

Odeslat příspěvekod symbian 28. 11. 2020 13:55

ad výběr pásma: Intel síťovky umožňují vybrat, které pásmo se má upřednostnit. Jinak nejjednodušší je mít pro 5G a 2G pásmo stejnou wifi (stejné jméno) a klient si prostě vybere optimální pásmo.
ad pomalá rychlost na notebooku: pokud má notebook starou wifi kartu, která neumožňuje AC, tak ty rychlosti nebudou nic moc. Možná to je důvod.
symbian
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků