Optika - rozvod po domě

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod kultus 28. 11. 2020 23:35

Zacina mi v byte blbnout wifi router, tak premyslim cim ho nahradit. Pokukuji po necem jako Tplink AX50 nebo Asus AX55...narazil jsem ale na MikroTik RB4011iGS+RM, ktery by se ted dal vyuzit jako bezny wifi router a za par mesicu az se prestehujeme do domu i jako switch, kdyz ma 10 portu coz by mi na peknych par let stacilo. Vsude ale pisi, ze mikrotik neni pro zacatecniky a ze je problem jej bez pokrocilych znalosti nastavit. Je to pravda nebo to plati jen pro pokrocile nastavovani a to zakladni je stejne jednoduche jako u jinych routeru? Dal by se ten mikrotik tak jak jsem psal v dome vyuzit (viz dosavadni diskuze) nebo se spis poohlednout po klasickem reseni router + switch?
kultus
Junior

Odeslat příspěvekod soban 29. 11. 2020 08:16

Základní nastavení jako router, případně AP je jednoduché a je tam quick menu kde to naklikáš na 3 kliknutí.....

A samozřejmě pokud nebudeš zasahovat do nastavení kterým nerozumíš tak o nic nejde a časem si o tom zjistíš víc.

Ale pozor (stránky výrobce) RB4011iGS+RM nemá wifi je to pouze router!

Pokud chceš s wifi tak je tu model: (stránky výrobce) RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN ten má wifi. Obchod: MikroTik RouterBoard RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN.

Pokud chceš něco levného tak já osobně mám 3 kusy tohoto zařízení: (stránky výrobce) hAP ac² (RBD52G-5HacD2HnD-TC) je to celkem malá a levná krabička a na doma to stačí. Obchod: MIKROTIK RBD52G-5HacD2HnD-TC.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kultus 29. 11. 2020 10:37

Samozrejme ten s WIFI jsem myslel, na heurece byly pod sebou a skopiroval jsem spatny nazev, dik za opravu.

Kazdopadne situace je takova, UTP jsou v kazde mistnosti, vetsinou po dvou zasuvkach. V tech.mistnosti vse vyvedeno do jednoho chumle (internet+kamery) a bude vyvazano na patch panel v 6U 19" racku. Ten by mel IMHO stacit, na 2U policce bude opt.zasuvka + opt.modem + router, dale patch panel a jako napajeni bud obyc. 230V vicenasobna prodluzka nebo nejaka 8x 230V primo pro rack (ale ty ceny :roll: ).

A ted co dal, protoze moznosti je nekolik...? Prvni je dat nejaky levnejsi router a za nej switch. Nebo ted do bytu koupit ten mikrotik s 10 Gbit portama coz by pro zacatek melo stacit i do toho domu. Kamery (5x) zatim neplanujeme kupovat a co jsem pochopil stejne se zapojuji do zaznamoveho zarizeni a to pak zabere jen jeden port + nejake misto na dne racku (pokud se pletu, klidne mne opravte). Dale bude zapojena 1x garaz, 1x tepelne cerpadlo, 1x 1.patro, 1x TV (mozna zatim jen na WIFI) a 1x 2.patro. Tak mi prijde zbytecny kupovat jeste switch. Bude ten mikrotik na tohle stacit, nejsme moc narocni. Co tady ctu, tak jako koncova zarizeni se vetsinou doporucuji "mesh" krabicky. Ten dum neni nijak veliky a vse se shlukuje na docela male plose viz planky par stranek zpatky. Dalsi reseni muze byt jen ten router mikrotik s 10 portama bez wifi a za usetrene prachy koupit obyc Wifi router (Asus, Tp link).

Ten tvuj mikrotik nevypada spatne, docela si ho na forech chvali, jen by se mi uz navysku nevesel do racku a asi by tam byl i stineny signal ikdyz by mozna stacil aspon do garaze, ale stejne by se musel dokoupit switch, ale treba by byl dobry do hostovskeho pokuje nebo obyvaku. Treba na to ale pohlizim spatne. S dnesnim vyberem je fakt tezky neco nastudovat a vybrat, je toho hodne a kazdy preferuje jine reseni. Nevim jestli to napisi spravne, ale uprednostnuji jednu WIFI po celem baraku bez nejakeho prepojovani a pod...
kultus
Junior

Odeslat příspěvekod soban 29. 11. 2020 11:10

Já bych to řešil stylem jako router do racku ten RB4011iGS+RM (bez wifi) strkat do technické místnosti wifi je celkem blbost.

Pokud by počet portů na tom RB4011iGS+RM nestačil tak bych tam dal normální switch.

No a pokud máš všude rozvedené kabely tak bych nakoupil ty hAP ac² (RBD52G-5HacD2HnD-TC) podle toho kolik jich potřebuješ pro pokrytí všech prostor wifi připojil na kabel a máš tam další LAN porty, krabičky jsou malé a můžou stát jak na výšku tak se dají na stojánek dát na placato a nebo přišroubovat na stěnu.

A ty malé krabičky můžeš ovládat (nastavovat wifi) klidně centrálně z toho routeru RB4011iGS+RM (sice prvotně to bude složitější nastavit ale pak už se nestaráš) a když bude potřeba někde wifi kde stávající nedošáhne pořídíš další krabičku hAP ac² a je to prostě ty hAP ac² můžeš přidávat a přidávat podle potřeb.....

To ovládání wifi z jednoho mikrotiku je CAPsMAN Manual:CAPsMAN mikrotik z kterého se ty wifi ovládají nemusí mít sám wifi.

Snímek z 2020-11-29 11-16-16.png


Edit samozřejmě pokud by jsi chtěl šetřit tak můžeš jako router místo toho RB4011iGS+RM dát taky ten hAP ac² a pořídit k tomu switch.
Pokud pořídíš switch který umí Vlany můžeš třeba kamery uplně oddělit od ostatního provozu a pokud nebudeš mít hromadu zařízení tak i ten hAP ac² jako router může posloužit, ale pokud by jsi chtěl i částečně filtrovat třeba reklamu tak je lepší pořídit ten RB4011iGS+RM.

Jinak jak filtrovat reklamu na mikrotiku najdeš třeba zde: https://www.micu.eu/adblock-script/ ovšem chce to mikrotik který má hodně RAM takže já to řeším pomocí RPI4 na kterém mám postaven NAS a běží mi tam i DNS server založen na pihole.
Naposledy upravil soban dne 29. 11. 2020 11:33, celkově upraveno 1
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kultus 29. 11. 2020 11:32

Hmm to by asi slo...ani to nevypada tak slozite pokud nebudu muset psat prikazove radky do nake konzole, uz mame prcka a na takove veci fakt nebude cas...

Edit: kopirovani scriptu z navodu pokud s tim nebudu muset moc laborovat by zase takovy problem nebyl...

Chci se jeste zeptat k problemu s odpojovanim netu. Je nejaky rychly zpusob jak zjistit, jestli to dela opravdu router nebo je problem na strane poskytovatele? Na kontrolkach to neni poznat a kolikrat to byvaji kratke vypadky, nez to na komplu zjistim, overim na mobilu ze to neni problem jen na NTB, dojdu do obyvaku tak se to kolikrat spravi...mam jen WR1043ND ale delalo to i na starem WR741ND
kultus
Junior

Odeslat příspěvekod soban 29. 11. 2020 11:40

Jedině kouknout honem do routeru zda má IP případně z PC testovat zda nevypadl třeba jenom DNS atd....

Možná by stálo za to na WR1043D nainstalovat OpenWRT (taky jsem měl tento kousek) dále u těchto routerů většinou blbnou napájecí zdroje takže skusit vyměnit zdroj - případně rozebrat router a skouknout kondenzátory zda nejsou nafouknuté.

https://openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr1043nd

Pokud používáš DNS od tvého ISP skus nastavit DNS od nic.cz většinou DNS od poskytovatele nejsou spolehlivé.

193.17.47.1
185.43.135.1
2001:148f:ffff::1
2001:148f:fffe::1

Viz: https://www.nic.cz/odvr/

-- 29 lis 2020 11:51 --

Jinak v mikrotiku se to dá všechno naklikat, ale kolikrát je jednoduší to napsat na tu příkazovou řádku.

Nejhorší ze začátku je se zorientovat co kde je a pochopit trochu tu filozofii co kde nastavovat.

Jinak pokud se zeptáš a budu to vědět není problém poradit....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kultus 29. 11. 2020 12:08

Hmm to je porad dost moznosti, asi naivne jsem doufal, ze se bude dat y notebooku pinknout pres prikaz.radek...uprimne socka nejsem, ale kupovat zdroj se mi uz do toho stareho kramu nechce ikdyz je to otazka dvou stovek. Bohuzel vypadky jsou zcela nahodile a ne tak caste nebo pak spis narazove...takze to laborovani bude nadlouho :-) DNS jsem nemenil takze co se nastavilo to tam je. Kazdopadne diky za rady a cas...

PS: nema ten router nejaky system logu ze kterych by se dalo rozklicovat co se v danem okamziku stalo?
kultus
Junior

Odeslat příspěvekod soban 29. 11. 2020 12:19

Log mají musel by jsi ho nastavit na debug a pak prohlédnout, ale zda to z něho poznáš to už je ve hvězdách, ono tam totiž nic nemusí být pokud třeba je problém v těch DNS.

Jako první bych v routeru natvrdo zadal ty DNS co jsem ti napsal a uvidíš zda to zase vypadne.

Pokud se tím fakt nechceš trápit tak kup jeden kousek toho hAP ac² (RBD52G-5HacD2HnD-TC) jako router se to dá v quick nastavení nastavit na 3 kliknutí a budeš mít pokoj a později až to celé předěláš tak ho použiješ jako AP a aspoň si to ošaháš.....
Naposledy upravil soban dne 29. 11. 2020 12:22, celkově upraveno 1
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kultus 29. 11. 2020 12:21

OK tak ja to prubnu, aspon neco se pak pripadne vylouci, logy primo z menu routru jsou uz jen dnesne a nic z toho nepoznam, treba az to zase vypadne...
kultus
Junior

Odeslat příspěvekod soban 29. 11. 2020 12:32

Jinak jak vypadne internet tak můžeš na linuxu skusit toto:

Kód: Vybrat vše
petr@HP-Olomouc:~$ nslookup seznam.cz
Server:      192.168.10.1
Address:   192.168.10.1#53

Non-authoritative answer:
Name:   seznam.cz
Address: 77.75.75.172
Name:   seznam.cz
Address: 77.75.75.176
Name:   seznam.cz
Address: 2a02:598:4444:1::1
Name:   seznam.cz
Address: 2a02:598:4444:1::2

petr@HP-Olomouc:~$ nslookup seznam.cz 8.8.8.8
Server:      8.8.8.8
Address:   8.8.8.8#53

Non-authoritative answer:
Name:   seznam.cz
Address: 77.75.75.176
Name:   seznam.cz
Address: 77.75.75.172
Name:   seznam.cz
Address: 2a02:598:4444:1::1
Name:   seznam.cz
Address: 2a02:598:4444:1::2

petr@HP-Olomouc:~$


Pokud prní příkaz vrátí chybu a druhý projde tak vypadly DNS tvého ISP pokud neprojde ani druhý dotaz tak vypadlo připojení k ISP.

Prostě poprvní se to snaží přeložit pomocí DNS tvého routeru kde máš zadané ty od ISP pokud to neměníš a podruhé se dotazuje DNS v internetu.

Jaký je ekvivalent příkazu ve windows netuším.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kultus 29. 11. 2020 14:23

V pohode, DNS jsem zmenil tak uvidime jak se to bude chovat. Diky.
kultus
Junior

Odeslat příspěvekod kultus 12. 12. 2020 19:58

Premyslim, ze si tu tech.mistnost nakonec zrealizuji sam, akorat budu vdecny za nejake rady do zacatku. Nenasli jste nejaky zakladni navod jak co delat/nedelat? Navodu na sestaveni PC je hromada ale k tomuhle toho zase tolik neni a spis utrzkovite :-) Zatim uvazuji:

19" Rack - 6U by mel stacit, premyslim jestli ma smysl resit aktivni vetrani (napr.rozvadece od Datacomu), pruchod kabelu idealne vzadu nahore, nouzove sezhora u zdi, panty napravo! odnimatelne boky vyhodou
https://www.alza.cz/19-rack-rozvadec-je ... d87383.htm

19" 24xCat6 patch panel s vyvazovaci listou
https://www.czc.cz/solarix-patch-panel- ... 43/produkt

19" 1U police hluboka 350mm pro opt.zasuvku, modem a router. (DVR pro kamery bych dal na dno skrine)
https://www.czc.cz/solarix-police-19-1u ... 26/produkt

Napajeni asi jen obyc.prodluzka s 6-8x230V s prepetovou ochranou. Ma smysl priplacet za neco takoveho https://www.czc.cz/solarix-prodluzka-ac ... 88/produkt?

Poradite aspon trochu kvalitni pachcord kabely Cat6 (asi staci 20-30cm?) a pouzitelny narazec pro zasuvky Krone?
Ma smysl resit jeste nejake jine detaily, ktere jsem nezminil?
Vse bych rad nakoupil pokud mozno v jednom obchode, kazdou korunu nemusim obracet, ale chci se vejit do nejakeho slusneho rozpoctu, podle toho i vyber komponent. Usetrene prachy vrazim radeji do slusneho routeru/switche. Snad se na mne nevrhnete, ze to mam prenechat zkusenejsim kdyz o tom tak malo vim, ale kazdy nejak zacinal. Diky za kazdou radu.
Naposledy upravil kultus dne 12. 12. 2020 20:27, celkově upraveno 1
kultus
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 12. 12. 2020 20:20

Nedavno jsem to resil u kamarada, objednal jsem mu tohle: https://ctrlv.link/0s7c Myslim, ze 6U rack je malo - zacnes resit ze tam chces dat NAS, UPS a najednou ti bude maly, nebo se bude zbytecne prehrivat.

Osobne myslim, ze hledat "kvalitni" patch kabel je zbytecne. Ja koupil par desitek kratkych CAT5e kabelu a asi mi vystaci do konce zivota, nebo nez prejdu komplet na optiku - podle toho, co nastane driv :)
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kultus 12. 12. 2020 20:48

Bohuzel trochu bojuji s mistem jinak bych dal treba 9U. Takto je to 6U napocitane na zaklad s trochou mista navic: opt.pripojka, modem, router (v budoucnu mozna switch) DVR, zatim nic vic. Predpokladam, ze ten NAS se pripojuje primo do routeru. Ikdyz to vypada jako blbost, vsechno se mi do te mistnosti pri soucasne konfiguraci nevleze. Racky jsou dost hluboke >400mm a otevirani 19" racku je dalsich 600mm a uz narazim na kolize pri plnem otevreni (dvere, vzduchotechnnika, pracka+susicka). Navic potrebuji misto i na bezny provoz jako kramy s pracce/susicce. Ted uz s tim nic neudelam. Klidne hodim foto s mirama, jestli te neco nenapadne, ale na te stene jeste fyzicky nic neni-nebydlime.
kultus
Junior

Odeslat příspěvekod kultus 13. 12. 2020 17:38

Tech.mistnost.PNG
Tak jo, asi bych tam ten 12U rack dostal nebo jako kompromis 9U, akorat jsem chtel nechat misto na susicce pro kose na pradlo, prasky a tak...mam pak resit aktivni chlazeni nebo staci pasiv v tak velke skrini, ktera bude poloprazdna? Ta datacom chlazeni ma, ale omezuje mne umisteni privodu kabelu, musel bych rezat do zad coy se mi nechce a taky je o cca 50mm hlubsi nez ostatni, to mi prijde zbytecny kdyz si projdu rozmery zarizeni co v ni budou...
kultus
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků