Wi-Fi router pro 1Gbit/s připojení

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Becis 11. 10. 2021 21:02

Ahoj,

Vodafone mi nainstaloval nový 1Gbit/s internet s jejich routerem "Vodafone station". Po kabelu to dává krásných 930 Mbit/s, ale v nastavení Wi-Fi 5Ghz 802.11ac se dostanu maximálně na 400Mbit/s.

Obě zařízení na kterých jsem připojení zkoušel podporují 5Ghz a 802.11ac.
Vzdálenost od routeru je cca 5m a cestou je jedna sádrokartonová stěna, signál wi-fi se zdá být velmi dobrý.

Testoval jsem zařízení i přímo u routeru a rozdíl v rychlostech byl nulový.

No a tak se chci dotázat jestli máte zkušenosti s nějakým jiným wi-fi routerem, který by rychlost wi-fi navýšil? Cenově ideálně do 2000,-.

Předem díky za pomoc!
Becis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod viktor12 11. 10. 2021 21:19

ahoj,
ja mam tiez 1gbit net, a pouzivam router TP-Link Archer AX50 (Archer AX50).
som s nim maximalne spokojeny. sice trocha viac zahrieva, ako som bol doteraz zvyknuty, ale neseka sa, ziadne problemy zatial od brezna tohoto roku.
napriek tomu, ak budes za stenou, staci aj ten sadrokarton, neviem ci nieco vyhras....
takisto zalezi, na zarizeni a wifi cipe, ktory ma dana karta.
ja mam telefon s podporou wifi 6, a nameriam pry antene cca 600-650mbit max,
akonahle odides par metrov, a este k tomu za stenu, tak si myslim ze tych 400 je adekvatne.
ale je to na tebe.
k tvojej otazke - ja tento router TP-Link Archer AX50 (Archer AX50) mozem odporucit.
viktor12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod premikkoci 12. 10. 2021 00:05

Je ti jasné, že Vodafone station nepodporuje bridge mode?
premikkoci
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 12. 10. 2021 00:09

A jako kolik by jsi si představoval po wifi?

Prostě jsi nám neřekl nic o zařízeních takže těžko můžeme řešit zda je to OK podle mě asi ano.

Rychlost záleží na počtu antén obou zařízení, počet vysílaných streamů a šířce kanálu.....

A nic z toho neznáme.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Becis 12. 10. 2021 09:36

Přiznám se že dané problematice moc nerozumím.

Zařízení, které budou na wifi připojené jsou:

Samsung Galaxy S20
Dell Latitude 7410 model 2021 s kartou "intel wifi 6 ax201"
Playstation 5
Becis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 12. 10. 2021 12:30

Asi takto.....

Čím víc antén tím se může přenášet více streamů zaráz, čím větší šířka kanálu tak tím také bude rychlejší přenos atd.....

A osobně bych to neřešil, jinak ten Dell Latitude 7410 by se teoreticky měl dostat na větší rychlost.

Takže třeba skouknout nastavení wifi jak na notebooku tak na tom modemu.

Osobně bych to neřešil a pokud potřebuješ větší rychlost je třeba použít kabel....

Koupí jiného zařízení si nepolepšíš a vyhodíš hromadu peněz a zrychlení bude pouze o pár jednotek......
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 12. 10. 2021 14:14

Na 1 giga cez wifi potrebuješ minimálne 3 anténový prijímač 5 GHz / 80 MHz. No ale vzhľadom na to, že to nikdy nefunguje na 100% sú potrebné 4 antény, alebo šírka kanálu 160 MHz pri 3 anténach a aj potom si obmedzený len na neďalekú vzdialenosť okolo routra bez prekážok.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Becis 13. 10. 2021 07:12

Tak mi včera dorazil Huawei AX3, po zapojení mi přímo vedle routeru dává krásných 800-900 mbit/s na Wifi 6. Nicméně jakmile se vzdálím cca 5m k místu kde pracuji jsem na 90 mbit/s.

Potřeboval bych tedy ideálně router s Wifi 6, který má ale výkon alespoň jako Vodafone Station, nenapadá vás něco?
Becis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 13. 10. 2021 07:42

Co jsi nepochopil na mé odpovědi?

Žádný zázračný router neexistuje!!!!!

Prostě fyziku neokecáš, a nějaký router u tebe bude lepší nějaký horší, záleží jak bude odladěn a jak si bude rozumět s protistranou.

Pokud potřebuješ rychlost natáhni kabel!

U 5Ghz pásma se max rychlostí dosahují pouze v místnosti kde je AP je to vlastnost protože 5Ghz prochází hůře přes materiály stěn.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 10. 2021 09:01

Mám GT-AX11000 jako master v pracovně a RT-AX92U po GLAN jako mesh slave. 350m2 pokryto rychlostmi 600 až 900, samozřejmě přes zdi.

Nemám rád slovo "nejde". Jde to. Ale každá sranda holt má svoji cenu.

IMG_20211013_100341.jpg
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 13. 10. 2021 09:06

Levnější řešení je natáhnout do místa práce kabel a pořídit AP.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 10. 2021 09:14

Což to určitě je. :) Ale když chceš spolehlivě pokrýt větší prostor a naopak nechceš nic řešit, je ideální dobrý mesh. Tohle běží dva roky bez nutnosti na to jakkoliv sáhnout, restartovat, rekonfigurovat či jakkoliv jinak se s tím j*bat. Což se mi se žádnou předešlou konfigurací, včetně Turisu, nikdy nepodařilo. Výpadky, některé zařízení se nechtělo připojit, některé zařízení jelo ví Bůh proč pomalu, někde nebyl dostatečný signál, nebo byly problémy s roamingem ... vše historie.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 13. 10. 2021 15:25

KineCZek píše:Nemám rád slovo "nejde". Jde to. Ale každá sranda holt má svoji cenu.

.
Já jsem netvrdil že to nejde, ale že vynaložené náklady jsou zbytečné když mu to chodí slušně s originálním routerem.

Jinak já jsem potřeboval pokrýt dvě patra takže dva mikrotiky a nastaven capsman a vše chodilo OK a pěkně si ty mikrotiky zařízení předávaly.....

Ale samozřejmě na DSL kde mám 50M to bez problémů stačí.

V jiné lokalitě mám taky ten stejný mikrotik a přes kabel bez problémů 490M a přes wifi za stěnou kolem 300M což mě na wifi stačí a na rychlejší přenosy je natažen kabel....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 10. 2021 15:45

To nebylo na Tebe, Petre. :) To byl obecny povzdech nad dnesni dobou, kdy spousta (hlavne mladych) lidi radeji rekne, ze neco nepujde, nez aby projevili trochu usili / snahy.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kysa 7. 11. 2021 16:13

Nikdy neříkám, že něco nejde. Většinou se totiž najde někdo, kdo neví, že to nejde a udělá to.
Kysa
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků