Cvakání v pevném disku v určitý moment.

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Cyperpunk2077 13. 1. 2022 21:15

Zdravím,
mám objednané dva použité disky. Před týdnem mi začal cvakat jeden starší disk. SMART status ukazuje, že je vše v pořádku a je označen jako DOBRÝ.

Zkoušel jsem ho formátovat (pomalu) vše v pořádku a v 99% se formát zastavil a nepracoval. Až po cca. 10 minutách byl označen jako naformátovaný.

Lze takovej disk prodat jako plně funkční? Teď to třeba necvaká, ale když jsem včera hrál Fallout New Vegas tak to cvakalo snad dvě hodiny v kuse. Je to otravný. Může se stát, že SMART status disku nedokáže odhalit příčinu?

Ještě jsem zkoušel stáhnout přímo SW od výrobce a všechny testy prošli OK PASS OK. Jediná chyba, kterou ohlásil SW byl problém s teplotou. (Teplota disku však byla jen 35°C)

Vyhodit? Prodat?

Děkuji za případnou radu.

Smart status mohu na vyžádání sem dyžtak poslat.

-- 13. 1. 2022 21:21 --

Obrázek
Good Morning America
Cyperpunk2077
BAN Živě.cz
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 13. 1. 2022 22:00

No jak v něm podezřelé cvaká tak to asi nebude to pravé....
Prostě HDD je už přežitek - vyhodit, ale pokud napíšeš do inzerátu že cvaká není co řešit....

Jinak chby v smart jsou!
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Cyperpunk2077 13. 1. 2022 22:49

Díky moc. Zítra ho schovám do šuplíku. Zazálohuji si ještě data z něj. Koukal jsem na ty hodnoty seek error rate a je to tam dost divoký. Nicméně program Crystal Disk Info 8 ho označil za "DOBRÝ".

Hodím ho na bazar za 30,-Kč jako nefunkční...i když jde z něj číst i zapisovat...ale nebudu to pokoušet. Zítra mi dorazí 2x1TB to bude efektivnější než se s tímhle trápit.
Good Morning America
Cyperpunk2077
BAN Živě.cz
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 14. 1. 2022 10:49

HDD je přežitek? Bych se hádal. Pokud potřebuješ víc jak 1 TB disk, tak platit xy tisíc za 2+ TB disky na skladování dat je imo nesmysl. Pokud teda nemáš tiskárnu na peníze; což však není případ drtivé většiny lidí....
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 14. 1. 2022 11:18

Jasně jsem to myslel jako na OS čili malý HDD, samozřejmě na odkládání dat je pořád HDD OK.

Prostě dnes se HDD kupuje spíš do nasu a s velkou kapacitou .......
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 14. 1. 2022 12:38

Na systém samozřejmě ano, mít dneska OS na plotně je tak akorát pro případy úmyslného návrhu stroje na zvyšování krevního tlaku....
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cyperpunk2077 14. 1. 2022 19:24

Obrázek

Mít na to fin. prostředky tak tam koupím nějaký Samsung 860ku Pro 1000GB 2.5" za 6K a všechny to plotny hodím na bazoš za pár korun. Rodina je však na prvním místě a PC je spíše už jenom koníček kam se snažím dávat minimum fin, rozpočtu.

Nicméně 2x 1TB za 390,- Kč včetně poštovného není na zruinování rodiného rozpočtu. Uvědomuji si, že staré SATA II disky jsou v roce 2022 spíše rarita, ale jak jsem psal rodina je na prvním místě. Na to moje občasné hraní starých her z roku 2010 to stačí.

Abych byl upřímný tak systém mám na nějakém Crucial disku SSD s MLC cosi... a systém se načítá opravdu rychle. Nestěžuji si. Jen mi docházelo místo a když mi začal "cvakat" disk tak jsem šikovně smlouval na bazos.cz a od jednoho týpka koupil 2x1TB HDD 7200rpm myslím, že Toshiba. Z hlavy model nevím. To vše za 300,- Kč + zasilkovna + dobírka.

V mém případě to nejdostupnější. Kdo má rodinu a děti a dělá rekonstrukci baráku tak přesně ví, že peníze do PC rvát nemá cenu. Za mě plná spokojenost a děkuju za rady. :!:

Pokud někdy spadnou ceny grafik tak bych si chtěl koupit/postavit nový PC, ale v horizontu +5 let asi těžko...
Good Morning America
Cyperpunk2077
BAN Živě.cz
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků