4K monitor pro práci 28"-32" do 15 tisic

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod TanisCZ 19. 12. 2021 17:12

Ahoj,

Už jsem celkem zoufalý, takže zkoušim jestli se nenajde někdo kdo by mi poradil.
Sháním 4K monitor určený převážně na práci, který bude mít tyto vlastnosti:
    Rozlišení: 4K
    Typ panelu: IPS
    Velikost: 28"-32"
    Cena do 15 tisíc včetně daně

A teď ten nejdůležitejší požadavek.
Domá mám postarší, ale stále skvělé tři monitory:https://www.alza.cz/24-eizo-ev2455-bk-d2268877.htm, kde bílá je opravdu bílá (mám rád studené barvy).

Postupně jsem zkoušel:
https://www.alza.cz/28-hp-u28-4k-hdr-d6309679.htm
https://www.alza.cz/28-aoc-u28p2a-d6486417.htm

Oba dva velice slušný, všechno vyhovovalo, ale to nejdůležitější měli oba dva bílou barvu "hnusně" nažloutlou.
Zkusil jsem samozřejmě různé kalibrace, vypnutí blue reduce modu a podobně, ale stejně oporoti starým moniotorům to bylo nic moc.

Můžete mi prosím tedy někdo doporučit nějaký monitor dle parametrů, který by netrpěl výše napsanými problémy.

A ještě jedná otázka: Nevíte někde v Praze, kde by měli velké množství monitorů vystaveno? Přeci jenom je celkem napalici monitor objednat, vyzkoušet a ještě ten den vrátit a tak pořád dokola :D

Díky moc
TanisCZ
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 19. 12. 2021 17:25

Alza Holesovice. Nikdo v CZ nema vic.

Stacilo ty panely zkalibrovat, nebo prepnout na jiny profil. A nebo to mozna leze zlute uz z PC ... jasne, "to se mne nemuze stat, se starym panelem to bylo ok" ... jako bych to slysel. Ale ... ja uz jsem tu situaci v minulosti zazil. Stacilo zapojit novy monitor k jinemu notebooku ... a barvy byly "fporatku".
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TanisCZ 19. 12. 2021 17:35

No na Alze v Holešovicích jsem byl a tam jich pár bylo, ale potřeboval bych znatelně víc. Nehledě na to, že jich tam spousta není zapojená. Kalibraci jsem zkoušel hodně a ve výsledku to bylo přijatelný. (Ubral sem RG a nechal na max B), ale pak když jsem ho měl vedle těch dvou zbývajících panelů, tak to bylo prostě "hnusný". Jinak zoušel sem HDMI i DisplayPort(ten používám na všech monitorech) a bylo to stejný. |Možná ještě HDMI trošku horší. Jinak krmím to Ryzenem 9 3900x (32GB ram) a k tomu stařičká nvidia 1070
TanisCZ
Junior

Odeslat příspěvekod hexacore 12. 1. 2022 10:06

Mohu se zeptat jak jsi resil skalovani u Windows u HP 28" 4k? Mam ten monitor tyden a premyslim o vraceni, protoze ta ostrost textu u Windows je extremne debilni.
hexacore
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 12. 1. 2022 15:45

Jo, i to už jsem psal aspoň 5x.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 12. 1. 2022 18:10

Nechápu, čemu se divíš. :roll:
Je to technická prehistorie se všemi svými neduhy:
TanisCZ píše:Typ panelu: IPS
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jan Viper 14. 1. 2022 21:48

Uvažuji o monitoru Iiyama ProLite XUB2893UHSU-B1. Cena do 10 000.
Co rozlišení 4K na 28"? Nebyl by lepší 32"?
Pokud máte tip na lepší prozraďte prosím.
Jan Viper
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 14. 1. 2022 21:58

Pro 4k je 32 za mě absolutní minimum. Ideál 43.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jan Viper 14. 1. 2022 22:10

Díky. 43" je moc, nad 32" uvažuju.
Jan Viper
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 14. 1. 2022 22:43

U menšího bys musel buď mžourat, nebo použít scaling. Ale to už můžeš rovnou vzít levnější qhd a výsledek bude velice podobný. Se 32 už se 4k dá provozovat i bez zvětšení.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jan Viper 15. 1. 2022 18:33

Aktuálně používám 22" monitor na rozlišení 1920x1080 což je už malé rozlišení, ale přiměřené 22".
Pokud bych začal počítat, tak:
28:22 = 1,2727x1920 (1080) = 2440 (1375) což zhruba odpovídá rozlišení 2560x1440
32:22 = 1,4545x1920 (1080) = 2792 (1571) což také zhruba odpovídá rozlišení 2560x1440
Takže opravdu na rozlišení 3840x2160 bych potřeboval aspoň 44" monitor.
Možná koupím jenom monitor s rozlišením 2560x1440 a buď 28, nebo 32" a připlatím si za VA LCD.
Jan Viper
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hexacore 15. 1. 2022 21:53

Osobne vim jak vypada UHD 4K na 28" od HP U28 (157 ppi pri velikosti pixelu 0,116) a to nechcete, protoze upscalling na Windows je tragedie sama o sobe a text je temer necitelny pri 125 % / 150 % / 175 % (mazly) - rika se tomu Text Clarity a v kombinaci s matnym povrchem je z toho az blivno - doslova (fakt jsem to nedaval).

Proto prechazim na 32" UHD 4K, kdy takto kvalita odpovida 27" v QHD a upscalling staci nastavit max na 125 %. Krasne citelny text napric aplikacemi.

Nevyhoda UHD 4K je jen 60 Hz (v drtive vetsine) tak pokud chcete vyssi frekvenci, neni to ideal.

Takze, pokud nekdo doporucuje 32" v QHD tak to bude asi OK, pro beznou praci je vsak, pravdepodobne, UHD 4K pro vetsinu lidi adekvatnim resenim.

Protoze velikost pixelu je mensi nez, napriklad u 24" FHD (napriklad 0,27 u 32" QHD vs 0,15-0,18 u 32" UHD 4K). Ja ten rozdil osobne vidim a je to na prd. Jedoduse 32" QHD je jako 24" FHD - obraz na prd.

Dalsi poznamku prihodim k IPS vs VA, osobne jdu do VA, protoze konstrast je lepsi stejne jako cerna je cernejsi nez u IPS a kazdopadne VA pro beznou praci je lepsi volba nez IPS (ano, je to muj osobni nazor, sedim u PC uz pres 20 let az 14 hodin denne).

A dalsi poznamka k pozorovacim uhlum VA. Ze pozorovaci uhly jsou u VA na prd v porovnani s IPS vi kazdy, ale z nepochopitelnych duvodu nevim proc nekdo kouka na monitor z uhlu, drtiva vetsina casu "cumeni" do monitoru je prima, ne z uhlu takze zadne skresleni barev neni podstatne.

Pracuje zde nekdo na monitoru normalne nez hranim her a ma 32" QHD nebo UHD 4K a muze dodat nekolik fotek jak vypada text ze vzdalenosti 40-70cm treba na webu, ve Wordu a co pruzkumnik ve Win? Rad bych si to porovnal, nechce se mi objednavat tunu monitoru pro porovnavani a jine hodnoceni monitoru nez to herni moc neni. Kazdy resi pozorovaci uhel a Hz.
hexacore
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 1. 2022 22:29

Fotka nic neřekne. Chceš to vidět.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hexacore 15. 1. 2022 22:40

Tak chtel jsem videt jak vypada text treba na webu/wordu na QHD 32", protoze prave kvuli viditelnosti pixelu jsem menil FDH za neco jemnejsiho.
hexacore
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 1. 2022 22:41

To chápu. Ale není nic lepšího, než postavit si to na stůl a pár dnů používat. Klidně i dva vedle sebe.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků