výběr routeru pro rodinný dům

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod merkury 19. 2. 2022 13:28

zdravím potřeboval bych poradit s výběrem nového routeru pro běžné domácí používání mám ve výběru tyto dva
Asus RT-AX55
TP-Link Archer AX55
nebo jsou lepší varianty díky moc za názory
ještě doplním že plánuji koupit NAS tak aby byla možnost se připojovat odkudkoliv
merkury
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 19. 2. 2022 14:29

Pokud mas velmi maly rodinny dum, staci ti jeden router. Jestli ne, bylo by lepsi pouzit kombinaci router + nekolik AP nebo nejaky mesh system (treba TP-Link Deco).
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merkury 19. 2. 2022 15:51

dům je větší potřebuji nahradit netis wf2780 který odešel.Signál je posílený ještě jedním routrem a to mikrotik.
merkury
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 19. 2. 2022 16:22

Pokud nepotřebuješ nejnovější wifi tak co další mikrotik a když si nastavíš capsmana budou wifi i spolupracovat a nastavování pouze z jednoho mikrotiku.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod merkury 19. 2. 2022 18:25

a tak to bude problém protože mikrotik jsem koupil spíš omylem je na mě moc složitý nastavení přes quickset to je všechno co ma něm zvládnu proto jsem chtěl něco jednoduššího.
merkury
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 19. 2. 2022 20:53

Mikrotik není složitý, a co nepotřebuješ používat tak nemusíš.

Samozřejmě musíš sítím rozumět......

Takže pokud nebudeš brát mikrotik, nebo turris omnia, tak je jedno co vemeš, vše ostatní má omezené možnosti nastavení.

Dříve jsem dost propagoval TP-Linky, ale co změnily FW za ten dnešní který se mi ale vůbec nelíbí......
U asusu se mi zase nelíbí nepodpora IPv6 nebo lépeřečeno podpora stylem pouze vypnout nebo zapnout a jinak nastavení žádné.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Salamandr3.14 19. 2. 2022 21:13

Ještě dotaz v porovnání turris omnia x mikrotik jak to vychází je turris omnia lepší? Jak SW v turrisu a firewall?
Salamandr3.14
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 20. 2. 2022 05:31

Turiss je lepší v tom že je to vlastně počítač s Linuxem a co ti chybí si můžeš naprogramovat sám. Je tam openwrt čili Linux a vše je zdokumentováno.

Mikrotik tam je taky Linux, ale nemůžeš do něj jakkoliv šahat.
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Salamandr3.14 20. 2. 2022 07:59

Díky za info
Salamandr3.14
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 20. 2. 2022 08:18

Nebo napsano jinak - Mikrotik je router, zatimco Turris je temer univerzalni pocitac ktery po vybaleni funguje jako router, ale da se pouzit k mnoha dalsim vecem.

Zalezi na tom, co od zarizeni ocekavas.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Salamandr3.14 20. 2. 2022 20:46

Zatim jen router plus firewall postupne bych chtel více rodicovskou kontrolu ifft proste si s tím pohrát - ale zatím jsem si říkal, že si pořídím mikrotika - letos by měl vyjít nový turris s 2.5G a lepší wifi a pak bych zkusil třeba ten
Salamandr3.14
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků