Regulace otáček CPU větráčku

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod ject9a 16. 5. 2005 14:25

Neznáte nějaký software, čím bych mohl regulovat otáčky CPU větráčku u notebooku Compaq nx9020? V příslušenství toho noutu nic takovýho nebylo..

Větráček mi sice funguje - při zapnutí NB chvíli fučí, ale pak už ne, ani když už (podle mě) notebook dost žhaví. Mám vyzkoušeno, že se spustí při dlouhotrvající 100% zátěži CPU (například při psaní ve Wordu), pak chvíli fučí, ale jakmile zátěž klese, vypne se i větráček.

Podle mě tedy není třeba nosit notebook do servisu, jen tam je nějak špatně nastaveno kdy se má větrák zapínat - potřeboval bych mu nějak sdělit, aby se při takové a takové teplotě zapnul, ne až když bude mít CPU 100% zátěž.

Zkoušel jsem program SpeedFan, ale ten uměl poznat maximálně tak teplotu, větráčky žádné nerozpoznal, a nedaly se tudíž ani nijak nastavit.. Pokud byste někdo měl tip na podobný soft, popřípadě něco přímo od HP/Compaq, dejte prosím vědět.
ject9a
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod christian 16. 5. 2005 14:34

Ja osobne bych radeji nic nereguloval nebo to taky muze byt poprve a taky naposled co ti bude notes fungovat.. Je to proste tak udelany, aby se to neprehralo a neshorelo to. Nebo zkus nejak optimalizovat system, aby tolik nezatezoval procesor...
christian
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ject9a 16. 5. 2005 18:12

Díky za odpověď, ale já bych to přeci jen spíš reguloval:-) Právě proto, že se bojím, aby se to nepřehřálo a neshořelo to; kolikrát je samotná klávesnice pěkně horká a větráček ne a ne fučet.

Systém optimalizovaný mám, 100% CPU zabírá Word, když konstantně něco píšeš, sám si to kdyžtak zkus..
ject9a
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lhlavac 16. 5. 2005 19:29

speedfan - je free a muzes v nem nastavovat, pri jake teplote se ma vetrek vypnaout/zapnout a take na jake otacky ma pri tom bezet. sleduje ti taky teploty...
lhlavac
Junior

Odeslat příspěvekod ject9a 16. 5. 2005 21:13

Opět díky za info, ale už jsem psal v mým prvním příspěvku, že Speedfan jsem zkoušel, ten ale nedetekuje větráček, jenom teplotu = nemůžu nastavit otáčky
ject9a
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pepino-007 16. 5. 2005 21:47

Psaní ve wordu ti vytěžuje procesor na 100%? To mi připadá divný, schválně jsem to zkoušel na Pentiu III.128MB RAM a word zabral maximálně 8 % výkonu procesoru...
pepino-007
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ject9a 16. 5. 2005 23:15

Taky se mi to zdá divný, ale je to tak. Word 97 jak na mým notebooku s 1.3MHz Celerem, tak na normálním desktopu s Athlonem XP 1600+ zatěžuje CPU na 100% při soustavným psaní.. Jediná možnost, jak donutit ten větráček aby fučel:-)
ject9a
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Honza K. 16. 5. 2005 23:33

Já bych si s tím hlavu nelámal. Věřím, že firmy produkující notebooky vědí co dělají ;-)
Honza K.
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod tom.tomas 17. 5. 2005 09:31

Co to je proboha za software ten Word? Nemate to nejake pokazene? Jesti ne, tak nepiste ve Wordu a vyberte si neco jineho. Ty notebooky stim Wordem musi mit urcite skvelou vydrz na baterku. Spotreba energie musi byt obrovska kdyz ten CPU jede na 100% a to nemluvim i o zbytecnem teplotnim namahani.
tom.tomas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ject9a 17. 5. 2005 12:11

Asi máš pravdu, nechám to bejt. Kdyžtak je to ještě jeden a půl roku v záruce :-B
ject9a
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mareq 17. 5. 2005 17:46

Ještě k tomu Wordu :-)
Teď jsem to zkoušel a procesor mi nešel nad 12 % a to k tomum mám zaplý i jiný věci... Máš to nějaký divný ;-)
.: Powered by Dell Latitude D505 & SE W800i :.
mareq
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků