tabulky vs CSS

Webdesign, HTML, CSS, Flash, PHP, ASP, .NET, JavaScript. Kritika www stránek na Smetišti.

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod WURMi 19. 4. 2005 23:14

Pouzivate este pri pisani webu tabulky alebo ste uz presli na CSS? Zevraj podla novych trendov, je uz CSS na takej urovni, ze netreba pouzivat tabulky. Co je na tom pravdy?
WURMi
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Prcek 19. 4. 2005 23:21

Jednou jsou moderni ramce, pak je nahradi tabulky, ktere jsou ted vytlacovany CSS styly... vzdycky je neco v mode a vzdycky se na urcitou vec hodi neco jineho. CSS je krasna vec, ale kdyz to neumis, tak jsou tabulky taky pouzitelny :-)
Prcek
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Skaaaj 19. 4. 2005 23:56

Tabulky pouzivat na graficky layout stranky je v soucasne dobe rozhodne spatne. K tomu poslouzi CSS mnohem lepe. Zase proc nedat tabulku tam, kam evidentne patri (cenik atd.)
Skaaaj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pinocchio(smazano) 22. 4. 2005 07:23

Skaaaj píše:Tabulky pouzivat na graficky layout stranky je v soucasne dobe rozhodne spatne. K tomu poslouzi CSS mnohem lepe. Zase proc nedat tabulku tam, kam evidentne patri (cenik atd.)


prosím uveďte prečo je zlé používať tabuľky pri tvorbe stránok, myslím si, že je to len módna záležitosť, ale nikto mi zatiaľ nevysvetlil, prečo by sa tabuľky nemali používať ....
samozrejme, že tabuľky naštýlujem pomocou css a nie "natvrdo" v kóde :wink:
pinocchio(smazano)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eso 22. 4. 2005 07:42

No, ja jsem uz na css presel.. sice to neslo hned - chvili trvalo, nez jsem pochopil jinou logiku, ale ted uz bych se nevracel. Geniální je na to kniha o CSS od Staníčka (aka Pixy).

Pokud chces vedet, co na tom vidim za vyhody, tak tady pár z hlavy:

- při rozumném použití rychlejší natahování (nemusí se čekat, až se uzavře poslední tabulka)
- mnohem větší možnosti formátování
- pokud děláš dynamickou stránku, která se generuje (což je dneska pro každý jen trochu větší web nutnost), tak se mnohem lépe pracuje s bloky na úrovni DIVů, než TD.
- vyhledávače (které dnes tvoří veliký podíl na návštěvnosti stránky) "pochopí" správnou návaznost textu mnohem lépe, než když je v tabulce a tvoji stránku pak navštíví víc lidí

a ještě poznámka - frames jsem nikdy nesnášel, ať byly módní, nebo ne.
eso
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod map 22. 4. 2005 08:07

Proč nepoužívat tabulky pro definici vzhledu webu? To je jednoduché - nejsou k tomu určeny.

Jazyk HTML byl původně navržen na účelem popisu struktury webu, nikoliv jeho vzhledu. Pro definici vzhledu máme CSS. Bohužel s vývojem začalo být do HTML nabalováno velké množství značek, určených právě pro vzhled (font, b, i apod.).
HTML jako jazyk je už mrtvý (vývoj ustal ve verzi 4.01, novější už nikdy nebude). Nástupce XHTML opět prosazuje původní ideu -- striktní oddělení vzhledu od obsahu. Navíc je vystavěn nad XML, takže je striktnější i v dalších ohledech. Což je dle mého názoru jen dobře.

HTML i XHTML definuje značky, které dávají různým úsekům textu jednoznačný význam -- tzv. sémantické značení. Takže určují nadpis, odstavec, tabulku. Když určíme jako tabulku celý web jen kvůli designu, sémantické značení naprosto postrádá význam, protože web není tabulka.

Proč tyto dvě složky oddělovat? Uvedu v bodech hlavní výhody pro sémantické značení a pro formátování výhradně v CSS:

1) dodržování standardu
2) minimalizace kódu
3) přehlednost
4) snadná úprava celého webového sídla (změnou jedné položky v CSS změním např. vzhled všech nadpisů na celém webu)
5) přístupnost webu (např. slabozrací lidé se čtecím zařízením získají bez problémů informace z mého webu)
6) možnost využívání webu na různých zařízeních (mobily, PDA, aj.)
7) web je lépe indexován vyhledávacími roboty
8 ) prestiž webu

Nevýhody:
1) webmaster musí být ochotný začít "uvažovat nově", tedy striktně oddělovat obsah webu od vzhledu
2) podpora CSS v různých prohlížečích (ano, to bohužel problém je, ale nikoliv nepřekonatelný)

Osobně si myslím že výhody převyšují nad nevýhodami. Ještě bych snad dodal, že tabulky samozřejmě na web patří, ale jen tam kde jsou prezentována tabulková data (výsledky soutěží, přehled cen apod.).

Rámce byly omyl a díky bohu z webu mizí...
No one can hear when you're screaming in digital...
map
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mathiaz 24. 4. 2005 22:45

ale nie vzdy vsetko sa da spravit pomocou CSS... niekedy nato treba tabulku ;)
mathiaz
Junior

Odeslat příspěvekod eso 25. 4. 2005 12:02

co napriklad nejde?
eso
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cache 25. 4. 2005 13:09

eso píše:co napriklad nejde?


napriklad nejaka klasicka tabulka, napriklad cennik.. :-P

ale nie, robit stranky pomocov div+css a robit ich skutocne dobre nie je pre zaciatocnika.. teda ak sa clovek nevenuje len funkcnosti na jednom prehliadaci (kazdy interpretuje css trocha inak) - to potom nie je dobry webdesigner a kazdy si na nom zgustne..
Dobre zvladnut css chce vela trpezlivosti. Preto sa tabulky stale pouzivaju, hlavne tam, kde s tym clovek nechce mat prplacku. Pripadne sa na to vy... a potom to vyzera tak ako to vyzera (tam pretrca text cez ramcek, tam nevliezol obrazok do textu a podobne)..

Vyhoda divov je v tom, ze sa rychlejsie natahuje a da sa dynamicky menit vzhlad (napriklad print verzia), pripadne citatelnost na textovych zariadeniach by mala byt lepsia - realita je vsak taka, ze vacsina stranok je cez divy navrhnuta tak uzasne, ze po vypnuti css je prakticky necitatelna (rozhadzana "hala bala").

Vyhoda tabuliek je identicka interpretacia vo vsetkych prehliadacoch, podpora vo vsetkych prehliadacoch (t.j. tabulkova stranka vyzera aj v dille rovnako ako v ie), jednoduchsie "programovanie" (logickejsie a neplava to po drobnej zmene vsetko). Lenze samozrejme tabulky zozeru viac kodu.

Priklad skvelo zvladnutej tabulkovej stranky je toto forum, spravit takuto komplexnu tabulkovo orientovanu stranku by bolo cez css casovo radovo narocnejsie.
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mathiaz 25. 4. 2005 14:37

eso píše:co napriklad nejde?


no mne sa nie vzdy podari pozicovanie bez tabuliek... ale tabulky pouzivam iba v nevyhnutnom pripade... ak uz inak neviem...

a pravda je to ze pri css musis stranku ladit vo vsetkych prehliadacoch a najst akysi kompromis, lebo jeden css zapis moze vyzerat v roznych prehliadacoch inak.. :?
mathiaz
Junior

Odeslat příspěvekod WURMi 1. 6. 2005 23:17

Neviete o nejakes stranke, kde by boli vizualne priklady na DIV+CSS. Snazil som sa nieco vygooglit, ale nic solidne som nenasiel
WURMi
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cache 2. 6. 2005 00:23

WURMi píše:Neviete o nejakes stranke, kde by boli vizualne priklady na DIV+CSS. Snazil som sa nieco vygooglit, ale nic solidne som nenasiel

napriklad taketo nieco? http://www.csszengarden.com/
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod adams 2. 6. 2005 01:40

eso píše: Geniální je na to kniha o CSS od Staníčka (aka Pixy).

)/quote]


Hm.. až na to, že je to z valné většiny prakticky doslovný překlad z http://www.w3.org/TR/CSS21/css2.pdf

Když jsem to zjistil, tak jsem moc nadšený nebyl. Znova bych si to rozhodně nekoupil.
-
adams
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zero0x 2. 6. 2005 10:35

css je super ale nerad ho pouzivam, ale sa s tym spaja vela pisania, kodu, to je jedina vec co neznasam. nezeby to v tabulkach bolo inak ale do tabuliek mi vie vyexportovat fireworks
zero0x
Junior

Odeslat příspěvekod kýbl 7. 6. 2005 16:30

adams píše:
eso píše: Geniální je na to kniha o CSS od Staníčka (aka Pixy).x/quote]

Hm.. až na to, že je to z valné většiny prakticky doslovný překlad z http://www.w3.org/TR/CSS21/css2.pdf

Když jsem to zjistil, tak jsem moc nadšený nebyl. Znova bych si to rozhodně nekoupil.
Rád si nechám poradit, když vím míň ;-)
kýbl
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků