Zhodnocení sestavy a rady

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod shi 16. 7. 2005 10:58

Sestava: Gigabyte K8NF-9, A64 Venice 3000+ RAM512MB, grafika ASUS AX300, 1x IDE HDD 80 GB Hitachi ATA133.

A teď to zajímavé:
Počítač v klidu (pouze brouzdám): odběr 48W (120W včetně CRT monitoru),
Zatížím CPU (CPU-burn-in): 85 W (153W včetně CRT)
CPU v klidu a spustím defragmentaci disku: 55W (tj. defragmentující HDD mi to zvedne o max. 7W)

Takže teoreticky při maximálním zatížení CPU i HDD bych dosáhl maximálně 85W + 7W = 92 W. Takže cca 100W.

Uvažuji-li, že je rozumné z 300W zdroje tahat max 80% jeho výkonu, tj. 240W, tak mám rezervu cca 140W.

Takže na pořádnou grafiku a DVD-ROM, kterou uvažoval tazatel mám s 300W zdrojem rezervu cca 140 W.

Tak a teď mi vysvětlete, proč by tazateli neměl stačit 350W zdroj. :!: :!: :!:

----------------------------------------
K naměřeným hodnotám podotýkám:
1. UPSka měří odběr před zdrojem, který má cca 80% účinnost.
2. Přesnost měření odběru UPSkou je samozřejmě neznámá, ale věřím, že firma APC ví co dělá, takže do tolerance +/- 20W se to snad vejde.
2. CD-ROM nemám.
3. Pro srovnání PC s Duronem@1GHz + CD-ROM+2x HDD+ 512MB RAM + nějaká obyč grafika bral bez monitoru cca 100 W.
shi
Junior

Odeslat příspěvekod ---> ondratel <--- 16. 7. 2005 16:49

ale ta 500 prece uz neni s 12 cm vetrakem dovnitr case :?:

a este bych se chtel zeptat na vas nazor na tenhle zdroj http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=31581 (zarazilo me ze je vyrazne levnejsi nez o 50W mene vykony fortron)
Taoism: Sh*t happens
Buddhism: If sh*t happens, it isn't really sh*t
Islam: If sh*t happens, it is the will of Allah
Catholicism: If sh*t happens, you deserve it
Judaism: Why does this sh*t always happen to us?
Atheism: I don't believe this sh*t
---> ondratel <---
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod David Jaša 16. 7. 2005 19:16

ICEBOSS píše:sezere to 1 disk a zadny vykon navic :-/ Navic ty radice na desakch nestoji za moc. Vsechno to oddre CPU. kdyz uz raid, tak 5 na poradnym radici.


Záleží na prioritách. Já to vidím tak, že nároky na CPU jsou minimální, stačí jen dva disky, rychlost čtení (u sw raidu 1 v Linuxu) se o něco zvýší, nemusím mít strach o data nebo systém na domácím 24/7 stroji a vystačím se starým 200W zdrojem (minimální spotřeba v klidu).
David Jaša
Junior

Odeslat příspěvekod DigitalDooM 16. 7. 2005 19:21

---> ondratel <--- píše:ale ta 500 prece uz neni s 12 cm vetrakem dovnitr case :?:

a este bych se chtel zeptat na vas nazor na tenhle zdroj http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=31581 (zarazilo me ze je vyrazne levnejsi nez o 50W mene vykony fortron)


Lidi nekoukejte na výkon ten neni vše krom toho často ho ten zdroj není ani shopen zdaleka poskytnout ... daleko důležítější jsou u zdroje hodnoty na větvých jelikož ty zásadním způsobem ovlivňují stabilitu,bezpečnost a třeba i schopnosti přetaktování celého systému!!! pro to je například Forton 350W (ten dražší) daleko lepší volba než třeba EC 400W apod .... u zdrojů LCpower je to podobné dříve tyto zdroje byly velice vyhledávané ale již asi půl roku raději ruce pryč ... staly se velice nekvalitními (u zdrojů jsou velice důležité kvalita elektrosoučástek uvnitř ) například Enermaxi jsou nejdražší zdroje na trhu ale zcela opravněně ... uvnitř ten zdroj má nejkvalitnější možné součástky umožňující naprsoto bezvadný chod s absolutně přesnými hodnotami a nedochází k žádným výpadkům krom toho zdroj je perfektně chráněn v případě předpětí apod nehod a nepustí nic do HW což vám u zdrojů typu EC?lcpower apod nikdo nezaručí a 1400,- korun za 550W zdroj asi každému rozumě uvažujícímu člověku dojde jak na tomk ten zdroj je s kvalitou ....

Na zdroji se opravdu nešetří a je to velice důležitá komponenta ...

Forton 350W (ten dražší ) ...ten levnější je pěknej šmejd je minimální varianta ale pro navrhovanou sestavu je to málo ten zdroj 350W není schopen poskytnout i když to není poteba (možná) já bych si dovolil tvrdit že 65W žere jen CPU ;)

ideální varianta je pro tuto sestavu chieftec 410W ...velice kvalitní a dimenzovaný akorát s dostatkem kvalitních kabelů....

a pak už jsou mírně přehnané ale pro přetaktování naprosto nezbytné zdroje typu levicom 450W,levicom 500W,Forton 500W (asi nejlepší zdroj za ty prachy) no a pokuď se vybírá dražší zdroj zpravidla má pak smysl se dívat pouze na Enermaxi ...

vyhnout se zdrojům Typu EC apod jelikož už značkové zdroje nejsou tak předražené jako tomu bývalo takže koupit EC je opravdu nesmysl ....

vyhnout se pasivně chlazeným zdrojům.... je to z principu nesmysl elektrické součástky se musí chladit vzduchem a navíc když jsou uzavřeny , krom toho dokonce mnoho těchto drahých pasivních zdrojů nemá povolení na prodej v zemích EU a dokonce se při testování těchto zdrojů stalo že zdroj explodoval .... prostě hovadina stejně jako ho chladit vodou ...ten jeden 120x120 tichý větrák nokoho nezabije, je to učinější, bezpečnější a levnější .... prostě v jednoduché a učinné...


ta 500W forton je ten větrák klasicky dospod skříně kdy větrák saje vzduch ze skříně do zdroje a jednak tak odsává vzduch z CASE a chladí zdroj ...vzdcuh jde klasicky otvory ven na zadní straně ....

já osobně mám 500W levicom X-alien (forton 500w nebyl ještě natrhu :( ) ten má regulovatelné podsvícené jak samočině tak ručně potíkem 2x 80x80 na ticho to v poho chladí když to pustim na 100% je to teda hukot pěknej ale fouká to jak blázen ale je to zbytečné na ticho to naprosto krásně studeně fouká a je to tiché a jeden větrák tahne z jedné strany vzduch z CASE dovnitř a druhý ho vyfukuje ven ... OK řešení :)
Šéfredaktor webmagazínu
//CPU:AMD X2 6000+ MB: GigaByte GF5900SLI - RAM:2x1024MB Geil 800Mhz CL4 - GK:ASUS GF8800GTX - HDD:2xWD250KS 1xWDRaptor74GB - ZDROJ: TT 750W - CRT Dell21"Trinitron
DigitalDooM
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Saker 16. 7. 2005 20:00

Osobne neosobne, mozete si tam dat aj 600W zdroj a tvrdit ze je to istota.

Ja sa v tomto spolieham na skusenosti, a ked velka firma predava hotove compy a do high-end A64 da 350W zdroj, tak to asi staci...

Mimochodom, tu je stranka, kde sa da spotreba spocitat, nie je to najaktualnejsie, ale ten procesor tam je...:
http://www.jscustompcs.com/power_supply ... md=AMD%20-
Saker
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JakubL 17. 7. 2005 06:32

U levnějších zdrojů se navíc udává maximální zátěž, kdežto u značkových je to ještě s rezervou. Takže 400W nekvalitní = 350W kvalitní. Jo a zdroje Eurocase jsou jen obšlehnutý Fortrony udělaný z horších součástek a nekdy jsou s nima problémy (s diskama Segate někdy pištěj aj.).
-
JakubL
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod shi 17. 7. 2005 16:22

Kdyby s Eurocase byly problémy jen v tom, že Seagate piští, tak by to bylo dobrý. Inženýrům od Eurocase by měl někdo zpřerážet pazoury. Souhlasím s tím, že šetřit na zdroji se nevyplácí, ale strkat do běžného PC 400W zdroj je vyhazování peněz.

400 a vícewattový zdroj má smysl pro herní superstanici s dvojící grafických karet, dualprocesorové systémy a servery. Pro relativně normální PC je 350W Fortron víc, než dostatečný.

Prosil bych ty, co nesouhlasí, ať to podloží nějakými čísly, která nejsou vycucaná z prstu. Údaje o příkonech jednotlivých komponent na stránce, na kterou odkazoval Saker, jsou velmi správné.

Osobně se domnívám, že by se můj A64 systém rozběhl i s kvalitním 250W zdrojem, ale zkoušet to nebudu.

Jestli nevíte, co s penězmi, tak si samozřejmě kupujte co chcete. Mimochodem, dá se sehnat i 1000W redundantní zdroj, nemáte zájem ?

http://www.tritechcoa.com/product/620987.html

Je za babku - asi 15 000 Kč :mrgreen:
shi
Junior

Odeslat příspěvekod JakubL 17. 7. 2005 16:30

Já souhlasím viz moje sestava.
-
JakubL
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DigitalDooM 17. 7. 2005 16:37

shi píše:Kdyby s Eurocase byly problémy jen v tom, že Seagate piští, tak by to bylo dobrý. Inženýrům od Eurocase by měl někdo zpřerážet pazoury. Souhlasím s tím, že šetřit na zdroji se nevyplácí, ale strkat do běžného PC 400W zdroj je vyhazování peněz.

400 a vícewattový zdroj má smysl pro herní superstanici s dvojící grafických karet, dualprocesorové systémy a servery. Pro relativně normální PC je 350W Fortron víc, než dostatečný.

Prosil bych ty, co nesouhlasí, ať to podloží nějakými čísly, která nejsou vycucaná z prstu. Údaje o příkonech jednotlivých komponent na stránce, na kterou odkazoval Saker, jsou velmi správné.

Osobně se domnívám, že by se můj A64 systém rozběhl i s kvalitním 250W zdrojem, ale zkoušet to nebudu.

Jestli nevíte, co s penězmi, tak si samozřejmě kupujte co chcete. Mimochodem, dá se sehnat i 1000W redundantní zdroj, nemáte zájem ?

http://www.tritechcoa.com/product/620987.html

Je za babku - asi 15 000 Kč :mrgreen:T/quote]
,

to je argumentace to by jeden ....
400W zdroj není vyhazování peněz ... stojí opravdu pakatel a rozdíl mezi 350 a 400 je zanedbatelný ...

použití zdroje který jen tak tak utáhne sestavu je rozhodně hazardováním s HW ...jelikož není ani tak důležitý počet W jako hodnoty na větvých a ty při větší zátěži často klesají pod bezpečnou uroveň ...

jinak 400W na supervýkonej herní PC je velice málo a pochybuji že by se takový PC rozběhl ...

čísla ? dobře ....

současná P4 má spotřebu kolem 135W po přetaktvaní které je u herní stanice běžný jev je spotřeba oklo 150W

AMD je natom lépe spotřeba je okolo 70W ale u hernějšách CPU FX dualcore apod je skoro 100W

Grafika : herní grafiky ...x800,6800x7800GT ...spotřeba od 75W (x800XL) až po 130W u 6800Ultra .... a to je jedna grafika dvě grafiky ... 7800GTX mají 200-220W ...

Dále v PC jsou přítomny Raid pole disků mechaniky katody,větráky atd atd ....

takže pro herní sestvy je 500W zdroj je minimum ... to nemluvím ani
o tom že přepínat takový zdroj je prostě blbost takže 100W rezerva je dobrá věc...

takže i do obyč sestavy bych nedával 350W zdroj jen tak .... myslete prostě nato že výkon není vše ... a tady by se vám teď ušetřených prá stovek mohly krutě nevyplatit....

prostě 350W forton je na low end sestavu .... tady na tu sestavu doporučuji 410W Chieftec ....
Šéfredaktor webmagazínu
//CPU:AMD X2 6000+ MB: GigaByte GF5900SLI - RAM:2x1024MB Geil 800Mhz CL4 - GK:ASUS GF8800GTX - HDD:2xWD250KS 1xWDRaptor74GB - ZDROJ: TT 750W - CRT Dell21"Trinitron
DigitalDooM
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zweistein 17. 7. 2005 17:44

Saker píše:Osobne neosobne, mozete si tam dat aj 600W zdroj a tvrdit ze je to istota.

Ja sa v tomto spolieham na skusenosti, a ked velka firma predava hotove compy a do high-end A64 da 350W zdroj, tak to asi staci...

Mimochodom, tu je stranka, kde sa da spotreba spocitat, nie je to najaktualnejsie, ale ten procesor tam je...:
http://www.jscustompcs.com/power_supply ... md=AMD%20-


Vyssie uvedenu stranku mozem len odporucit. Spocital som si podla nej spotrebu mojho PC, nedalo mi to tak som presne odmeral prikon pri plnom vytazeni pomocou Prime95 aj pri hrani HL2.
217W+ neake odchylky ktore vznikali pracou HDD. Zo stranok mi vysla spotreba 225W. Samozrejme nemozme to brat presne zavisi od ucinnosti zdroja, ucinnika v sieti atd.
Po pretaktovani cpu fsb400 - 1.7V - 2150MHz - spotreba 255W

AMD Sempron 2500+
MSI KT6V-LSR
512DDR SDRAM 400MHz
MSI GF6200 AGP
120GB Seagate ata100
DVD-+RW LG GSA4092
SB LIVE 1024
+ neake vetraky
zweistein
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ICEBOSS 17. 7. 2005 17:47

taky nezapomente, ze zdroj ma ucinnost kolem 60-70%
Intel rulez everywhere and everytime!
Nepiste mi na ICQ a mejl, reste sve problemy tady, na foru!
ICEBOSS
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod shi 17. 7. 2005 17:55

Hlavně, že vy máte ve svém PC P4, raidové pole a dvojici grafických karet, takže potřebujete ten 500 W zdroj :D :D :D :D

Já argumentuji normálním PC, což je v podstatě sestava, která zahájila tento thread a vy tady argumentujete stojem, který je hybridem herní stanice a serveru.

500W zdroj máme v serveru s P4, kde je 5 SCSI disků 10000 rpm v poli RAID 5 a stačí to. Čím to asi bude ? S vaším přístupem bysme tam měli mít onen 1kW zdroj a měli bysme se modlit aby to fungovalo :mrgreen:

Máte pravdu, že kdybych osadil svůj MB dualcore procesorem A64, přidal XL800 a doplnil tři disky a DVD-RW, tak se mi s mým zdrojem určitě nerozběhne. Ale o takovéto sestavě tato diskuze není a nikdy nebyla.

P.S: Na běžné nákupy taky jezdíte kamionem ?
shi
Junior

Odeslat příspěvekod ICEBOSS 17. 7. 2005 17:59

ne, ale 500W fortron je tu uvaden jako dobry kup, protoze za 2000 lepsi zdroj neni. 410W chieftec bude stacit taky ;)

navic neni dobry ten zdroj hnat az na pokraj sil, protoze pak se zbytecne zahriva a je hlucny (pokud ma TC)
Intel rulez everywhere and everytime!
Nepiste mi na ICQ a mejl, reste sve problemy tady, na foru!
ICEBOSS
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod shi 17. 7. 2005 18:01

Fortron uvádí u svých zdrojů výstupní výkon, nikoliv příkon.
V jednotlivých větvích má slušné rezervy, vyrobit sestavu, která překročí příkon z některé větve a přitom jako celek bude bezpečně pod 300W není zrovna snadné. :mrgreen:
shi
Junior

Odeslat příspěvekod Axell 17. 7. 2005 18:10

Nevím o čem tady polemizujete.
Dá rozum,že čím výkonnější zdroj,tím lépe.
300W Fortron FULL to samozřejmě zvládne v pohodě.
Ale co do blízkého budoucna,když ty GF tak žerou,a ne jen ony....
Ten 500W Fortron co tu uvádí kolega je tak akorát...
Axell
Axell
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků