Nejlepsi distribuce pro zacatek?!

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod admxx 16. 8. 2005 15:24

Mohl by mi nekdo poradit jakou distribuci bych mal zvolit jako uplny zacatecnik. Uvozoval jsem o Mandrive 2005. Je to dobra volba?

Navic mam notebook s grafikou ATI R9700 mobility a trochu se bojim jestli nebude problem s ovladecema (od vyrobce nic nemam a ATI tyhle karty nepodporuje).

Taky bych chtel linux ktery by dokazal cist a zapisovat NTFS.

A taky moc nevim kde to mam stahnout, pripadne sehnat nejaky pekny manual.

Prosim poradte mi. Diky za kazdou reakci!

p.s.: Ma konfigurace: P4 3GHz HT; 512RAM; R9700m 64MB; disk 60GB
admxx
Junior

Odeslat příspěvekod Eross 16. 8. 2005 15:54

-len mala otazka cital si to uz vobec???
http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=6467
(a podobne dalsie thready...)
Tempus Maxcars - Kurz bezpecnej jazdy - Skola smyku -absolvovane :)
Eross
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod semi(smazano) 16. 8. 2005 16:13

Za prve bych nedaval Linux na ten notebook. Jelikoz jestli se v nem nachazi takove integrovane veci jako wifi karta, ctecka karet, nejaka zvlastni zvukovka tak s tim budes mit problem nainstalovat ovladace, kdyz nejsou dodavany spolu s notebookem. Jinak to obnasi hodne trpelivosti a kompilace ovladacu a pod.
Doporucuji ti instalovat Linux na stolni pc jelikoz tam nebudes mit takove problemy a nebudes z toho Linuxu zklaman.
Linux zatim nedokaze spravne zapisovat na NTFS i kdyz na to jsou ruzne utilitky tak bych ti to stejne nedoporucoval, protoze to muze znamenat ztratu dat. Se ctenim si dokaze v poradku poradit.
Ruzne distribuce si muzes vetsinou stahnout z jejich ftp serveru.
semi(smazano)
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod quichote2000 16. 8. 2005 16:14

Mrkni na http://www.distrowatch.cz tam je zebricek dister, jejich popisi odkazy atd...
U té karty by zas takovy problem byt nemusel, Az si vyberes distro tak na jejich strankach si najdi seznam podporovaneho hardware, nebo se jukni do fora. Ale myslim, ze bu to melo slapat s fglrx :-)
Nejlepší OS = MAC OS X TIGER
quichote2000
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mike.M 16. 8. 2005 16:20

admxx píše:Mohl by mi nekdo poradit jakou distribuci bych mal zvolit jako uplny zacatecnik. Uvozoval jsem o Mandrive 2005. Je to dobra volba?

Navic mam notebook s grafikou ATI R9700 mobility a trochu se bojim jestli nebude problem s ovladecema (od vyrobce nic nemam a ATI tyhle karty nepodporuje).

Taky bych chtel linux ktery by dokazal cist a zapisovat NTFS.

A taky moc nevim kde to mam stahnout, pripadne sehnat nejaky pekny manual.

Prosim poradte mi. Diky za kazdou reakci!

p.s.: Ma konfigurace: P4 3GHz HT; 512RAM; R9700m 64MB; disk 60GB

Ja Mandrivu 2005LE mam a jsem s ni spokojen, ono kdyz si stahnes uziv manual tak mas napsane jak se co instaluje a konfiguruje. Ale jak uz rikali s int zvukovkou a Wi-Fi budou trable. kukni na http://www.abclinuxu.cz tam je forum kde ti eventuelne s trablemi poradi
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod admxx 16. 8. 2005 16:23

asi te to prekvapi ale forum jsem prochazel. Chapej...nevim co tam kopnout..bojim se problemu s notebookovy HW.
admxx
Junior

Odeslat příspěvekod Mike.M 16. 8. 2005 16:27

pokud bude problem da se vyresit, vzdy ti totiz hodi nejakou hlasku popripade /var/log/ a prijmo soubor a na forech ti poradi pak uz konkretne. No a pokud i to ne tak se vratis k starym dobrym (debilnim) Windows. Ale mej trpejivost, ja uz Linuxy asi 5x instaloval a mazal, vzdy me neco vypeklo tak jsem se ***** a smazal. Pak precetl nejakou literaturu a pustil se do toho znova. :lol:
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod admxx 16. 8. 2005 16:32

Je to Acer 1660. Zakladni parametry jsem psal vys, co se tyce zbytku tak zvukovka je klasika AC97; 2x PCMCIA Texas instrumens; DVD-RAM Matshita (Panasonic) UJ-820S; 1x fire wire; IrDA; ctecku karet nemam a wifi zatim ne (planuju rozsirit asi do mini PCI); jo a sirokouhly display 1280x800 (kdyz jsem zkousel Slax tak sem nebyl schopny tohle rozliseni nahodit). Jo a cipova sada je ATI IGP 9100.
Naposledy upravil admxx dne 16. 8. 2005 16:45, celkově upraveno 1
admxx
Junior

Odeslat příspěvekod quichote2000 16. 8. 2005 16:34

A zapomel jsem to nejdulezitejsi :-)) :-))
http://www.linux-laptop.net/
Pokud mas znackovej notebook, tak ho tam nejspis najdes, je tam vzdy nejakej model a pak ruzny distra a popis prolemu, nebo naopak popis krasne, pohodlne a rychle instalace :-)
Nejlepší OS = MAC OS X TIGER
quichote2000
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod admxx 16. 8. 2005 16:38

No a stolni pocitac bohuzel nemam:-( Takze si to nijak testnout nemuzu.

Jeste takovy amatersky dotaz....Kdyz budu chtit z pocitace s linuxem nakopirovat nejake veci po siti na pocitac s win(NTFS). Pujede to? Kdyz linux zvlada jen cteni? A win pry souborove systemy linuxu neprecte vubec. To by znamenalo, ze ty data neprenesu..je to tak?
admxx
Junior

Odeslat příspěvekod Byte 16. 8. 2005 16:42

admxx píše:No a stolni pocitac bohuzel nemam:-( Takze si to nijak testnout nemuzu.

Jeste takovy amatersky dotaz....Kdyz budu chtit z pocitace s linuxem nakopirovat nejake veci po siti na pocitac s win(NTFS). Pujede to? Kdyz linux zvlada jen cteni? A win pry souborove systemy linuxu neprecte vubec. To by znamenalo, ze ty data neprenesu..je to tak?


Na vsechno je odpoved ano (precte), a je na ne odpoved i konkretne na abclinuxu.cz a asi i tady. Kdyz si tohle neumis najit tak linux neinstaluj.
Byte
Junior

Odeslat příspěvekod admxx 16. 8. 2005 16:49

Nojo...dyt uz jdu studovat. Kazdy mi ale o tomhle problemu tvrdi neco jineho! Nedavno mi na nejake diskusi nejaky typek tvrdil ze cteni i zapis na NTFS jsou uz davno zvladnute a perfektne funguji (pak psal jeste neco o idiotech atd..:-))) No a tady zase ze to neni tak uplne pravda a uplne jeinde jsem zas cetl ze to vubec nejde. Tak se nediv.....
admxx
Junior

Odeslat příspěvekod Mike.M 16. 8. 2005 16:51

primo z disku na disk nenapises, ale prez sit urcite jo proc myslis ze bys ted moh neco psat, kdyz vetsina serveru jede na LINUXu a vetsina stanic na Winech
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Byte 16. 8. 2005 16:51

je rozdil ale ve cteni a zapise po siti a mezi ruznymi filesystemy na onech os !
Byte
Junior

Odeslat příspěvekod minio 16. 8. 2005 20:19

Asi takhle:
Linux ti tam pojede, z NTFS cist pujde, ale nepujde na nej zapisovat (nicmene z windows by zase meli jit cist linuxovy systemy, Mandriva tusim pouziva ext3, pro kterej existuje ovladac pro windows), cteni zapis po siti linux-windows pujde zhruba na stejny urovni jako mezi windows-windows, 100% ti nepujde 3D akcelerace, protoze ATI na mobilni R9700 kasle a jeho linuxovy ovladace ho nepodporujou (jenom 9600 a 9800), ale jinak fungovat bude. Spravny rozliseni zajisti prislusna modeline v /etc/xorg.conf, ale to je na delsi vypraveni. Pokud jde i Wi-fi tak ti nejdriv doporucuju zkontrolovat jestli mas v notebooku pripravenou antenu, bez ohledu na to jestli tam ten linux budes nakonec davat nebo ne :)

A k tomu jakou distribuci - ja bych skoro doporucil ubuntu, ale to ma problem s cestinou na konci instalace viz.tady. Jinak funguje dobre a hlavne mi tech 1280x800 nastavil sam pri instalaci :)
minio
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků