Jak jednoduše psát na numeric padu u IBM notebooku?

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jedle 2. 10. 2005 11:52

Marně hledám možnost, jak jednoduše aktivovat numerickou klávesnici na svém notebooku IBM (R52). Na mém starším HP notebooku jsem byl zvyklý, že stačilo pouze stisknout funkční klávesu (Fn) a v tu chvíli bylo možné zadávat číslice pomocí "numerické" klávesnice.

U IBM se po stisku Fn klávesy numerická klávesnice neaktivuje (stále píše písmena). Pro aktivaci je nutné stisknou současně Fn+NumLk a následně ho numlock stejným způsobem zase vypnout. To jsou 2 zbytečné stisknutí navíc :(.

Nevíte, jestli existuje nějaká utilitka, který by simulovala chování popsané výše u HP notebooků.
jedle
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suah 2. 10. 2005 12:47

Ono je to vlastnost vsetkych notebookov, nie len HP :D
Svojim sposobom mozes stlacit shift a pisat cisla na normalnej klavesnici (na anglickej aj bez shiftu...).
suah
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jedle 2. 10. 2005 12:52

To máš pravdu :wink:. Není problém používat klávesy v horní řadě, ale to není to co mám namysli. Jsem zvyklý psát čísla na velké numerické klávesnici a proto preferuji zadávání čísel pomocí "simulované" numerické klávesnice na NB (místo písmen U,I,O,J,K,L apod... píší čísla)
jedle
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod epidem 2. 10. 2005 12:55

suah : ale to je blbost, Fn + F8 u HP aktivuje numerickou klávesnici, takže např. J = 1, K = 2, L = 3, U = 4, ...

jak je to u IBM bohužel nevím, ale zcela jistě by to šlo vyřešit nějakým softwarem, zkuste hledat, případně někoho požádat ať vám to naprogramuje - je to lehké
epidem
Junior

Odeslat příspěvekod swarm 2. 10. 2005 13:59

suah píše:Ono je to vlastnost vsetkych notebookov, nie len HP :D
Svojim sposobom mozes stlacit shift a pisat cisla na normalnej klavesnici (na anglickej aj bez shiftu...).

Mno dost levnych notebooku to taky nema....i treba u ASUSu se to musi aktivovat v BIOSu
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jedle 2. 10. 2005 17:28

epidem píše:suah : ale to je blbost, Fn + F8 u HP aktivuje numerickou klávesnici, takže např. J = 1, K = 2, L = 3, U = 4, ...
./quote]

u IBM jde aktivovat numerickou klávesnici podobným způsobem (Fn+NumLk).

Problém je v tom, že když je trvale aktivována numerická klávesnice (zapnutý NUMlock), tak se nedá normálně psát. Musím tedy neustále zapínat a vypínat NUMlock. Pokud píši jednu či dvě číslice, pak řádek textu a zase pár čislic, tak to neustálé přepínání DOST zdržuje.

Moje představa je taková, že píši text a pro napsání číslice stačí stisknout Fn klávesu a příslušné tlačítko pro napsání číslice. Řada z vás bude argumentovat tím, že to je vlastně přesně to, co člověk dělá při psaní na české klávesnici (při psaní číslic stačí stisknout SHIFT+příslušnou klávesu v horní řadě. Ano to je :D .

Mě však rozložení číslic v jedné řadě nevyhovuje :(. Jsem zvyklý na rozložení číslic ze standardní klávesnice, která je na notebooku částečně nahrazene pseudo-numerickou klávenicí, která se však musí neustále vypínat zapínat.

Snad jsem vám moc nezamotal hlavu a je vám jasné o co mi jde :lol:
Naposledy upravil jedle dne 2. 10. 2005 18:09, celkově upraveno 1
jedle
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jedle 2. 10. 2005 17:29

swarm píše:
suah píše:Ono je to vlastnost vsetkych notebookov, nie len HP :D
Svojim sposobom mozes stlacit shift a pisat cisla na normalnej klavesnici (na anglickej aj bez shiftu...).

Mno dost levnych notebooku to taky nema....i treba u ASUSu se to musi aktivovat v BIOSu

To mne nenapadlo, možná se tu bude dát v BIOSu nastavit, ale v tomto směru jsem u IBM notebooků skeptický :-/
jedle
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod epidem 2. 10. 2005 18:03

jedle : jasné (už) mi to je, ale řešení neznám ani pro svůj notebook, notož pro ibm :-)
epidem
Junior

Odeslat příspěvekod jedle 2. 10. 2005 18:11

No třeba někdo poradí soft, který by dokázal mapovat funčkní tlačítko tímto způsobem :-). Moje staré HPčko to umělo bez nutnosti jakéhokoliv nastavování.
jedle
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod epidem 2. 10. 2005 18:27

takový soft může existovat (tady by matematik skončil :-)), otázka je, zda ho už někdo napsal

zkuste hledat nějaké aplikace na "klávesové zkratky" - prostě hotkeys

já jsem našel http://www.vsisystems.com/hotkeys.htm

nemám windows a nemohu to tedy vyzkoušet, ale podle popisu by se mělo dát zaregistrovat klávesovou zkratku a k ní text, který se má aplikaci poslat - v našem případě jednu číslici (takže zkuste udělat klávesové zkratky win-klávesa+j až win-klávesa+0 a k nim přiřadit ty číslice)
epidem
Junior

Odeslat příspěvekod xtonda (novy) 2. 10. 2005 21:24

jedle píše:
epidem píše:suah : ale to je blbost, Fn + F8 u HP aktivuje numerickou klávesnici, takže např. J = 1, K = 2, L = 3, U = 4, ...
./quote]
u IBM jde aktivovat numerickou klávesnici podobným způsobem (Fn+NumLk).

Problém je v tom, že když je trvale aktivována numerická klávesnice (zapnutý NUMlock), tak se nedá normálně psát. Musím tedy neustále zapínat a vypínat NUMlock. Pokud píši jednu či dvě číslice, pak řádek textu a zase pár čislic, tak to neustálé přepínání DOST zdržuje.

Moje představa je taková, že píši text a pro napsání číslice stačí stisknout Fn klávesu a příslušné tlačítko pro napsání číslice. Řada z vás bude argumentovat tím, že to je vlastně přesně to, co člověk dělá při psaní na české klávesnici (při psaní číslic stačí stisknout SHIFT+příslušnou klávesu v horní řadě. Ano to je :D .

Mě však rozložení číslic v jedné řadě nevyhovuje :(. Jsem zvyklý na rozložení číslic ze standardní klávesnice, která je na notebooku částečně nahrazene pseudo-numerickou klávenicí, která se však musí neustále vypínat zapínat.

Snad jsem vám moc nezamotal hlavu a je vám jasné o co mi jde :lol:s/quote]


Jo přesně todle bych taky potřeboval, když zmáčknu Fn + klávsu z numerického bloku chová se to jako při vypnutém numloku, tj. šipky atd., když udělám Fn + numlock, pak jsou zapnutá čísla a nedá se psát. Přitom jsem si skoro jist, ža na notebooku, který jsem používal kdydi to takhle fungovalo, to jak to funguje teď vůbec nedává smysl.
xtonda (novy)
Junior

Odeslat příspěvekod suah 2. 10. 2005 21:29

No mozes zapnut numlock a cisla pisat normalne a ked budes chciet napisat pismeno, tak ho napises pomocou Fn. Je to sice hodne nepohodlne (a nedaju sa tak pisat velke pismena - jedine so zapnutym caps-lockom, ale to je potom este komplikovanejsie), takze som ti asi opat moc neporadil...
suah
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 3. 10. 2005 00:44

jedle píše:Moje představa je taková, že píši text a pro napsání číslice stačí stisknout Fn klávesu a příslušné tlačítko pro napsání číslice. Řada z vás bude argumentovat tím, že to je vlastně přesně to, co člověk dělá při psaní na české klávesnici (při psaní číslic stačí stisknout SHIFT+příslušnou klávesu v horní řadě. Ano to je :D .n/quote]
I kdyz to bude znit asi dost uhozene, tak abych se priznal, tak tohle rychle psani na numpadu jenom pomoci stisku klavesy Fn je pro me tak klicova vlastnost, ze pred koupi notebooku si zjistuju, jestli to podoporuje...mel jsem to uz na notesu 486 siemens nixdorf a nehodlam si menit navyky - kdyz jsem nahodou nucen pracovat na notebooku bez teto vlastnosti, tak me to vetsinou pekne sere :).
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod LuboB 3. 10. 2005 06:19

Skus si stiahnut ovladac IBM klavesnice, podporuje aj pridavnu USB NumPad klavesnicu, z adresy: http://www-306.ibm.com/pc/support/site. ... MIGR-40045
Ma to asi 3MB vola sa to: ultrabayplusnumpad.exe

Lubo
LuboB
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků