PC na router/firewall + kde sehnat v Praze?

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod epidem 24. 10. 2005 14:55

Zdravím,
chtěl bych si udělat domácí router/firewall z nějakého starého PC. Myslím, že by mohlo stačit nějaké Pentium 133 MHz s 16 MB paměti a výš. Klidně bez disku. Nevíte, kde něco takového v Praze koupit (samozřejmě za co nejnižší cenu)? Běžet by na tom měl linux. Myslíte, že by do nějaké takové staré šunky šel dát nový velký disk (řekněme 160 GB) a udělat z toho i zálohovací server? Bude to pod linuxem korektně fungovat?
epidem
Junior

Odeslat příspěvekod .ParadoX. 24. 10. 2005 14:58

jj pojede to v pohode, mrkni treba na http://www.aukro.cz a nejakou dobrou aukci, starsi pc za par supu.... nebo http://www.pcskonto.cz tam jsem kdysi koupil levne starsi pc na router.... 8)
<? echo "hello world"; ?>
.ParadoX.
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod epidem 24. 10. 2005 15:04

Raději než na inzerát bych chtěl nějakou firmičku prodávající repasované počítače. To pcskonto má asi pobočky jenom v Ostravě a Olomouci. Potřebuju pražskou firmu. Stejně dík za snahu :-)
epidem
Junior

Odeslat příspěvekod epidem 24. 10. 2005 15:14

Ještě mě napadlo, že jsem to možná zbytečně omezil jenom na PC. Může to být i Apple nebo cokoli, do čeho se dá dát síťová karta a velký disk..
epidem
Junior

Odeslat příspěvekod JIV 24. 10. 2005 15:18

epidem píše: Myslíte, že by do nějaké takové staré šunky šel dát nový velký disk (řekněme 160 GB) a udělat z toho i zálohovací server? Bude to pod linuxem korektně fungovat?r/quote]


asi by sa to podarilo aj zapisovat na setkych 160gb ale neveril by som sunke ktora ma robit taku dolezitu vec ako zaloha...na to sa davaju novsie pc
JIV
Pokročilý

Odeslat příspěvekod epidem 24. 10. 2005 15:23

Myslíš že by ten počítač mohl poškodit ten disk? Když odejde počítač a disk přežije, nic se neděje, přendám do jiného. Je to jen domácí zálohování. Důležité věci zálohuju vždy na několik geograficky a logicky oddělených míst :-) Sem chci ukládat takové věci, které už s největší pravděpodobností nikdy nepoužiju a je zbytečné to mít v notebooku..
epidem
Junior

Odeslat příspěvekod czeenda 24. 10. 2005 15:30

já reším router pomocí klasického routeru, tj krabicka s 1x WAN vstupem a 4x LAN, který umožní připojit až 4 pc které zdílejí jednuWAN IP adresu. IP adresy jednotlivých počítačů pak mají adresy
192.168.1.1 až 192.168.1.4; jenž fungují jako domáci LAN.

btw mam jen problém s ftp serverem, který si chci zařídit - nevím, jak nasměrovat WAN IP na LAN IP jednoho z pc, nevíte jak na to?
myslel sem koupit jedno starší pc které by fungovalo jako server
a na něj by byl připojen router a na router už jen LAN počítače,
mate s tím někdo zkušenost?
czeenda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod smide 24. 10. 2005 15:36

Cafte.Mam router ASUS WL 500 a ten dokaze vsetky tieto veci ako firewall,DNS a pod.a dokonca aj shapping.A mimochodom ma vstup na USB kde staci pichnut velky disk (v mojom pripade 80GB v prenosnej krabici za 1 000.-sk) a funguje ako FTP server. :) http://www.wl500.info je forum venovane tomuto fasa routeru. :idea:
smide
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cache 24. 10. 2005 15:38

czeenda: v nastaveniach routeru, port forwarding, bolo to tu uz niekolko krat, hladaj.
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod smide 24. 10. 2005 15:38

A este aby som nezabudol .Toto riesenie ma este dve vyhody.Maly HLUK resp tagmer ziadny a nizka spotreba ako pri pouziti PC. :-B
smide
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod epidem 24. 10. 2005 19:32

smide píše:Cafte.Mam router ASUS WL 500 a ten dokaze vsetky tieto veci ako firewall,DNS a pod.a dokonca aj shapping.A mimochodom ma vstup na USB kde staci pichnut velky disk (v mojom pripade 80GB v prenosnej krabici za 1 000.-sk) a funguje ako FTP server. :) http://www.wl500.info je forum venovane tomuto fasa routeru. :idea:


Určitě pěkné řešení a v podstatě i za přijatelnou cenu, ale pro mě není dost flexibilní. Potřebuju přístup přes ssh, sftp a spoustu dalších opičáren (typu v nastavenou dobu začni něco stahovat, můžu k tomu připojit bezdrátová sluchátka a mikrofon, rozjet na tom rozpoznávání a syntézu řeči a dávat tomu hlasové příkazy např. přečti mail, přehraj mp3 a další veselosti).

Nějaký typ, kde takový počítač sehnat by tedy nebyl?
epidem
Junior

Odeslat příspěvekod OndraZX 24. 10. 2005 19:37

Ja kupuji v Ostrave v http://www.aramex.cz v Praze je urcite neco podobneho. Vyhoda je ze jsou to znackove pocitace DELL,HP, IBM atd., takze snesou opravdu dost. Sam jsem kupoval cca 20PC ktere jedou v dilenskem provozu - bez poruch. A zaruku 6mesicu vam pri prodeji na inzerat nikdo neda.
Skoda Favorit, 1.3 135 LPG, 1989
Renault Clio, 1.4 16V, 2003
Renaul Megane, 1.6 16V, 2003
OndraZX
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod epidem 24. 10. 2005 19:52

Určitě v Praze něco je, ale googlením nacházím povětšinou firmy z Moravy (hodně Brno) a ty pražské, které najdu jsou povětšinou předražené nebo předimenzované. Chci něco do 1000 Kč, třeba i bez disku, cd-romky, disketovky a grafiky. Ale USB by to mít mohlo.
epidem
Junior

Odeslat příspěvekod smide 24. 10. 2005 22:04

caf na slovensku to predava omnico ale v cz bohuzial niesu. :-/ Inak mam doma jedno 300 MHz AMD akludne ti ho darujem ale byvam pri BA :mrgreen:
smide
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod epidem 24. 10. 2005 22:34

smide : tak to je zákeřné :-), ale pozor mám spoustu kamarádů-Slováků a pochybuju, že se mezi nimi nenajde žádný z BA, který by mi to mohl přivézt :P 8) :lol: :wink:
epidem
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků