Barvoslepost aneb nevidím barvy

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod linuxdrak(smazano) 13. 12. 2005 18:39


Ahoj,
trápí mě od narození jedna taková oční vada. Jsem barvoslepý a nikdy jsem neviděl barvy. Abych byl přesný, dodám, že na levé oko velice slabě vnímám modré barvy.

Nejhorší to bylo v 6 letech, kdy jsem nastoupil do 1. třídy a učitelka nás učila počítat, číst, psát a mimo jiné i barvy. Tehdy začal dlouhý koloběh s lékaři, kteří usoudily, že brýle vše spraví a tak jsem dva roky nosil brýle. Jenže se to nezlepšilo, ba naopak. A tak jsem dostal kontaktní čočky. Mej jedinou výhodu a tu, že vidím ostřeji, ale barvičky ne. Znám pouze jedinou a to modrou ve 146 různých ostínech.

Pak základní škola zkončila a já šel na laser. Díky němu na levém oku vidím jen modré barvy. A šel jsem na střední školu elektro.
Jak dodělám tutuo školu bych zkusil VŠ nebo vytvořil na internetu soukromné noviny, kde budu psát o lidéch, kteří mají různé vady a jsou od společnosti stranou.

Mém se životě tato barva odráží napříkad, když přecházím přes křižovatku. Dokud nebyla nainstalovaná "klepátka" pro slepce, tak jsem často chodil na červenou. Dodnes červená a zelená barva jeví jako jedná.

Dále mě splývají tyto barvy :
========================
- modrá a žlutá
- zelená a červená
- jemné přechody barev
- když slunce svítí na lesklé předměty
- černá a tmavá barva
- bílá a světlá barva
A tak dále.

Vytvořil jsem si v hlavě velice podrobnou tabulku, která mi pomáha si převést šedé odstíny na základní barvy. Je těžké pro mne to vysvětlit. Jinak třeba v eletronice mám speciální přístroj, který čte nahlas barvy a její procentní složení základni RBG. Bohužel nemám moc velkou představitelnost o těch barvách. Ale jsem rád aspon vidím modrou, bílou, černou a šedou. Když kreslím na plátno, pomáham si čichem. Každá barva má jinou vůni ( upravené a navoněné tempery) a na počítači mám linuxový program Slepec, který přes zvukovou kartu a stisku F12 hlásí barvu a složení (Před chvliku jsem ho stáhl).
Klíče řeším, tak že maj na jedné straně jiné sářezy (díky tati !).
Měl jsem pár dní, po tom laseru, kdy jsem neviděl nic. Ale jsem rád, že nejsem slepý !

Ty dívky to asi poznají, například když se ptají, zda jim to sluší a jaká šala by se k nim hodila.

Brzy budou moje obrázky na internetu, zatím mám dva. Jeden je kreslený na ozdravném pobytu a ten druhý kreslím tedka na počítači v programu GIMP2. Jde krásný západ bílého slunce a v pozadí je tmavě šedá krajina.

Asi se stanu grafikem, protože tato činnost mi pomáhá zapomínát na starosti a dělá mi radost.

Před třemi roky jsem byl na laseru a doufal, jse, že i to pomůže, ale nepomohlo, jen jsem se zbavil bílích teček na oku, přesně proti sítnici. A byl jsem za to den co den šikanován ve škole.

Příští týden mě čeká druhý zákrok laserem. Nemám vůbec radost a mám veliké obavy, zda pomůže.

PS: Uvítal bych, kdyby bylo možné někde stáhnout [b]css[/b ]soubor, který by nastavil toto forum pro barvoslepého člověka a mohl lépe přečíst zde texty. Děkuji !

Otázka
======
1)Znáte někoho s podobnou vadou ?
2)Jak se by jsem se choval k takovému člověku ?
3)Vadí lásce barvoslepost ?
4)Pomohl by laser opravit částečně tuto vadu ?
(c)Slepec 1.2 (slepecký program)
linuxdrak(smazano)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Patrix 13. 12. 2005 20:09


1) ne, alespoň o tom nevím. znám ale téměř slepého kluka který vidí jen silně zářící barvy
2) jako ke každému jinému
3) myslím že inteligentní ženě ne ;-)
4) tak to fakt netuším ;-)


jo a koukal jsem na tvé stránky, když přečteš je, tak snad i fórum ne?
Patrix
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod nupix 13. 12. 2005 21:41

Nevím zda to jde i v jiných prohlížečích, ale v Opeře lze nastavit Uživatelský styl stránky, tam by sis pak mohl sám nastavit barvy pro text, které ti vyhovují.
Moderátor diskuzního fóra Živě.cz ve výslužbě
nupix
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Patrix 13. 12. 2005 22:09

Obrázek
Patrix
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod linuxdrak(smazano) 13. 12. 2005 22:18


Používám :

Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.7.10) Gecko/20050921 Firefox/1.0.7 Mandriva/1.0.6-15mdk (2006.0).

Nevím, jak se to nastavit, jsem začátečník, mám nastaveno rozlišení 800*600(60Hz) na 21 palcovém monitoru.
V pozadí běží aplikace Slepec.
(c)Slepec 1.2 (slepecký program)
linuxdrak(smazano)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lemur 13. 12. 2005 23:16

K te operaci laserem: pokud mne moje znalosti o funkci oka neklamou, laserem jde pouze upravit zakriveni cocky a to tim, ze se ni pomoci laseru vytvori drobonke "jizvicky", pomoci nichz se zmeni geometrie cocky. Svetlocive bunky v oku (tj. tycinky a cipky) jde laserem pouze pozkodit, coz by vadu dale jen zhorsilo.

BTW: 60HZ na 21" ... hmm, to musi dost blikat 21" by v tomhle rozliseni mela zvladnout minimalne 100Hz, klidne i na 150Hz. Taze silne doporucuju co nejdriv zvysit frekvenci monitoru, viz http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=12598 .
Lemur
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 2Pix 13. 12. 2005 23:20

no .. nerozpoznat jestli sviti cervena nebo zelena .. to je i na mne docela sila :-D ...

neco se mi na tobe nezda :-D ...
Ďžojn dhe ármy of kočičkas a čičintas.. džojn dhe bradrhůd.. ól jů nýd is tu konvert jour avatar tu a kočička ór čičinta.. Kočičkas and Čičintas strajks bek.. Kočičkas and Čičintas růls dhe vórd .. end ví vil strajk on dhe ívl činčilás end kil dhem ól !
2Pix
Junior

Odeslat příspěvekod xoj 13. 12. 2005 23:36

Barvoslepost typu cervena zelena je hodne obvkla zvlaste u chlapu - tipuju tak 5% (sam znam 3, z toho 2 kamosi), vetsina z nich na to prijde az kdyz delaji ridicak - musi se delat testy u doktora. Napriklad kamos to ma slabsi tak nepozna jen nektery odstiny. Ale znam i jednoho co s nama jezdi na hory a ten se klidne 5 minut hada ze je to cerveny kdyz 3 lidi mu tvrdi ze je to zelena ;)

Rekl bych ze horsi nez barvoslepost je to neostre videni :( protoze cernobila TV neni tak spatna
======
1)pouze barvoslepost na cervena-zelena, ostatni barvy vidi v pohode
2)normalne
3)ne
4)nevim
hp nx6125, ~~~ ~~ ~~ ><(((°> ~~ ~~~ ~~ ~~~ ~~~ ~~~ ~~ ~~ ~~ ~~ ~~~
xoj
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lemur 14. 12. 2005 00:11

A minimalne otazku 3) bych doporucoval resit spise na foru forum.pauza.cz (funguje tam stejny login i heslo), tohle je forum (hlavne) o IT.
Lemur
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ladiz 14. 12. 2005 00:16

linuxdrak píše:Vytvořil jsem si v hlavě velice podrobnou tabulku, která mi pomáha si převést šedé odstíny na základní barvy. Je těžké pro mne to vysvětlit. /b]

[b]Tu "tabulku v hlave" si dokazu "snadno" predstavit - neco podobneho jsem mel, kdyz jsem jeste pred mnoha lety delal na cernobilem (stupne sedi) 13" monitoru :lol: (proste jsem vsech zakladnich 16 barev dokazal poznat z jejich podoby, jak se zobrazily na cernobilem monitoru :D).

Jinak ad velikost pisma - vsechno krome IE umi zvetsovat velikost pisma i u stranek, kde je velikost pisma definovana pres CSS (ve Firefoxu je to Ctrl-Num+ a Ctrl-Num- (Num = na numericke casti klavesnice).

Ad uzivatelsky styl stranek - vsechny prohlizece (i IE a FF) umi "vypnout" styly stranek a nahradit je tvym, u ktereho si zvolis velikost i barvu pisem. Samozrejme to ty weby trochu rozhazi. Taky je moznost si nadefinovat vlastni CSS styl pro jednotlive weby, ale to neumim.

Ad tvuj monitor: urcite by tvym ocim pomohlo nastavit si vic jak 60 Hz :). Poptej se nejake linuxaka v okoli, zda by ti to nerozchodil.
Ladiz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 2Pix 14. 12. 2005 05:18

nooo ... nevim jak u vas v kdejinde.... ale u nas maj semafory nahore jednu barvu a dole jinou ...

tim ze linuxdrak pravdepodobne nema RP, tak cumi akorat na semafory na chodniku .. tam ho nikdo za sebou netlaci (mysleno jako vyhlaska o dopravnim provozu ve smyslu brzdeni provozu) ... beru ze je barvoslepej a ma s tim urcity problemy (stejne ta kostra toho puvodniho prispevku je trosku zvlastni) .. ale ne snad blbej aby nevedel ze nahore je "stuj" a dole "jdi" ...
Ďžojn dhe ármy of kočičkas a čičintas.. džojn dhe bradrhůd.. ól jů nýd is tu konvert jour avatar tu a kočička ór čičinta.. Kočičkas and Čičintas strajks bek.. Kočičkas and Čičintas růls dhe vórd .. end ví vil strajk on dhe ívl činčilás end kil dhem ól !
2Pix
Junior

Odeslat příspěvekod Patrix 14. 12. 2005 08:05

linuxdrak píše:[size=200][color=blue]
Používám :

Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.7.10) Gecko/20050921 Firefox/1.0.7 Mandriva/1.0.6-15mdk (2006.0).

Nevím, jak se to nastavit, jsem začátečník, mám nastaveno rozlišení 800*600(60Hz) na 21 palcovém monitoru.
V pozadí běží aplikace
Patrix
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod davidak 14. 12. 2005 09:18

Tady si z nás někdo dělá docela srandu, co? ;)
Já teda rozdíl mezi jdoucím a stojícím panáčkem poznám i bez barev..
Obrázek
davidak
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 2Pix 14. 12. 2005 09:43

taky si rikam .. proc bylo slovo "Slepec" napsany tak hezky tucne :-D ...

jinak .. viz vys muj prispevek :-) ..
Ďžojn dhe ármy of kočičkas a čičintas.. džojn dhe bradrhůd.. ól jů nýd is tu konvert jour avatar tu a kočička ór čičinta.. Kočičkas and Čičintas strajks bek.. Kočičkas and Čičintas růls dhe vórd .. end ví vil strajk on dhe ívl činčilás end kil dhem ól !
2Pix
Junior

Odeslat příspěvekod Howard 14. 12. 2005 13:40

linuxdrak: Prestan psat pismena velky jako krava, je to strasne neprehledny.
Have you tried to turn it off and on again?
Windows je ... nikoliv Windows jsou (Windows is ...)
Howard
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků