Nezmyselny príklad na prijímačkách z informatiky

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Deejay 1. 5. 2006 09:53

Kamoš sa hlási na informatiku a tak sa mi dostal do rúk vzorový príklad na prijímačky.

Zadanie: Koľko farieb je použitých v obrázku rozmeru 640x480 pixelov, ak bez kompresie zaberie v počítači pamäť veľkosti 1,2 MB ....

Nebije Vám to do očí ?????

Ani nie tak prvá časť, ako tá druhá ??? Veď ak je to true color tak 640x480x3 je 921600 bajtov, takže ak sa hráme presne na bajty ako môže zaberať 1,2 mega ??

256^3 je 16777216 rôznych farieb (24bit true color), ale nanajvyš v tom obrázku môže byť 921600 rôznych farieb, ale co tam do pekla pletu to 1,2 mega ????

To 1.2 mega este vychádza ak kódujú 640x480x4 (32 bit), ale načo do šlaka takto pletú ludí ??? Hádam si zadávateľ nemyslí, že 32 bit je 256x256x256x256 FARIEB !!!

:shock
Naposledy upravil Deejay dne 1. 5. 2006 10:58, celkově upraveno 1
Deejay
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wikan 1. 5. 2006 10:49

Nejspis je mysleny jakou ma bitovou hloubku. Ale je to fakt blbe polozena otazka.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Deejay 1. 5. 2006 10:55

Tak tak, myslel bitovu hlbku

cize: Aka BITOVA HLBKA je pouzita v obrazku 640x480 .... atd

Kua, ked toto clovek dostane na prijimackach tak sa asi posere od strachu, alebo rovno pojde na inu skolu :-)
Deejay
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Deejay 1. 5. 2006 11:10

Ináč, táto otázka nasleduje v teste aj po tejto otázke:

Zoraďte pamäte podľa kapacity (začnite najmenšou) :

CD-ROM
Pevný disk
Disketa 3,5"
Operačná pamäť 128MB

Mám tu v zásuvke pevný disk Seagate 500 MB .... Kua, ja by som tie prímačky asi nespravil :mrgreen:
Deejay
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod E5 1. 5. 2006 11:26

To mi pripomina, ked som v prvom rocniku na informatike na gymnaziu dostal na pisomke otazku polozenu takto: "Co ma vacsiu kapacitu? Disk CD alebo pamat RAM?" :D
Spravna odpoved bola samozrejme disk CD :)) Neuveritelne, aki profesionali mozu vyucovat...
E5
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Deejay 1. 5. 2006 11:33

:mrgreen: Som rád, že som 5 rokov po škole.... :mrgreen:
Deejay
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod christian 1. 5. 2006 11:37

E5: Ale dneska uz by to spravna odpoved nebyla :D
die('Hacking attempt');

Kdo se chce zapojit do alpha testu nové verze aplikace SuperFórum pro Android, napište mi soukromou zprávu.
christian
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod salko 1. 5. 2006 11:40

640 x 480 = 307 200
307 200 x 4 = 1 228 800 (napr. RGBA [TIFF] alebo 32bitová hĺbka)
(1 228 800 / 1 024) / 1024 = 1,171875 MB (približne 1.2MB)

Je pravda, že zadanie ja matúce a skôr by som túto otázku položil na oddelení DTP.
salko
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Deejay 1. 5. 2006 11:43

salko: je nam to jasne, len v tom je prave zadrhel, oni sa pytali na pocet farieb nie na bitovu hlbku. A keby sme isli teoreticky do hlbky tak 32 bitov je aj tak len 24 bitov RGB a tie zvysne bity sa pouzivaju na transparentnost, resp opacitu :mrgreen:
Deejay
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod salko 1. 5. 2006 11:52

Deejay píše:salko: je nam to jasne, len v tom je prave zadrhel, oni sa pytali na pocet farieb nie na bitovu hlbku. A keby sme isli teoreticky do hlbky tak 32 bitov je aj tak len 24 bitov RGB a tie zvysne bity sa pouzivaju na transparentnost, resp opacitu :mrgreen:

Áno, súhlas, otázka je postavená zavádzajúco a neexistuje na ňu jednoznačná odpoveď.

Inak teoreticky, "Koľko farieb je použitých v obrázku...", odpoveď by mohla byť aj jedna farba (celý biely obrázok), dve farby, atď, pretože obrázok bez kompresie v danom farebnom nastavení bude asi vždy obsahovať rovnakú veľkosť pri jednej farbe (biela plocha) a tak isto aj pri farebnej fotografií.
salko
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Deejay 1. 5. 2006 11:59

salko píše:
Deejay píše:salko: je nam to jasne, len v tom je prave zadrhel, oni sa pytali na pocet farieb nie na bitovu hlbku. A keby sme isli teoreticky do hlbky tak 32 bitov je aj tak len 24 bitov RGB a tie zvysne bity sa pouzivaju na transparentnost, resp opacitu :mrgreen:

Áno, súhlas, otázka je postavená zavádzajúco a neexistuje na ňu jednoznačná odpoveď.

Inak teoreticky, "Koľko farieb je použitých v obrázku...", odpoveď by mohla byť aj jedna farba (celý biely obrázok), dve farby, atď, pretože obrázok bez kompresie v danom farebnom nastavení bude asi vždy obsahovať rovnakú veľkosť pri jednej farbe (biela plocha) a tak isto aj pri farebnej fotografií.a/quote]


tak tak, to ma napadlo ako prvé:
http://www.logika.sk/ibabiela.bmp

http://www.logika.sk/ajfarby.bmp

Oba súbory majú 1.2 mega, 32bit hĺbku prvý je celý biely a v druhom su aj dáke farebné čmuhy :-) :mrgreen:

Ináč, ešte zaujímavé je že táto otázka je za 3 body a tá, kde sa zoraďujú médiá podľa kapacity je za 4 body.
Deejay
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wikan 1. 5. 2006 12:02

No ono i kdyby se ptali na maximalni pocet barev tak by z toho byl pekny chytak - i kdyz asi nechteny.
32 bitova hloubka sice umoznuje 2^32 barev (nebo 2^24 + pruhlednost). Ale ten obrazek ma jen 307200 bodu, takze maximalni pocet barev je prave tech 307200.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Deejay 1. 5. 2006 12:11

Wikan píše:No ono i kdyby se ptali na maximalni pocet barev tak by z toho byl pekny chytak - i kdyz asi nechteny.
32 bitova hloubka sice umoznuje 2^32 barev (nebo 2^24 + pruhlednost). Ale ten obrazek ma jen 307200 bodu, takze maximalni pocet barev je prave tech 307200.


V podstate keďže sa pýtali

Koľko farieb je použitých v obrázku rozmeru 640x480 pixelov, ak bez kompresie zaberie v počítači pamäť veľkosti 1,2 MB ....

správna odpoveď je akékolvek celé číslo od 1 do 307200 :mrgreen: :-B
Deejay
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků