Na co si dat pozor pri instalu Debianu?

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Lumpi 4. 9. 2006 19:23

Kostky jsou vrzeny ... jdu na Debian. Chystam se ho nainstalovat na 25GB zformatovanej partition. Soucasne si chci zachovat vsechny ostatni a neprijit o data + nepodelat system (XP) + kdyby neco tak "aby to slo vratit". Muze se vubec neco nenavratne pokazit?
Lumpi
Junior

Odeslat příspěvekod FreeBSD_Radikal 4. 9. 2006 19:36

pokud s linuxem vubec neumis, a rovnou sahas po debianu tak se toho muze pokazit docela dost. mzue klidne dojit na ty data
BSD is for people who love Unix, Linux is for people who hate Windows.
notebook: Archlinux -current říznutej LFS ;-)
desktop: umrel
router: FreeBSD RELENG_6_2
FreeBSD_Radikal
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod UncleFido 4. 9. 2006 19:37

No radsi bych ty kostky vrhnul jeste jednou. Podle toho co pises, nejsi v Linuxu zrovna zkuseny a 'cisty' Debian bych si jako zacatecnik nevybral. Kdyz uz Debian-like distro tak Ubuntu(Gnome) nebo Kubuntu(KDE).
Vzhledem k tomu, ze Gnome se posledni dobou ubira smerem zjednodusime i co nemusime a nenabidneme moznost volby, tak radsi to KDE(ale je to ciste subjektivni...).
Vyhodou Ubuntu je i moznost vyzkouset si jej nejdrive jako live-distro.

Ja sam pouzivam Fedoru Core 4 :-)

Good luck! ;-)
error: `long long long' is too long for GCC
UncleFido
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lumpi 4. 9. 2006 19:59

Moje sebevedomi je na bodu mrazu :( Je fakt, ze jsem napred vahal mezi Debianem a Ubuntem, ale chtel jsem neco ostrejsiho, ale asi jsem teda prestrelil. Asi by bylo lepsi neco jednodusiho, nez se potom patlat s necim, cemu zatim nerozumim .

Dobre a mohlo by se teoreticky stat neco vaznejsiho pri instalaci treba Ubunta?
Lumpi
Junior

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 4. 9. 2006 20:17

Ne. A na všechno se můžete zeptat: forum.ubuntu.cz
Petr Tomeš
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 4. 9. 2006 20:22

No moje prvni distro byl debian
Kód: Vybrat vše
no puvodne sem napsal ubuntu a ted koukam prvni ubuntu a ted ubuntu :D
a dva roky sem se ho drzel naopak sem potom presel na ubuntu-stejne je to debian....Podelat de cokoliv kdykoliv nicmene neni to tak horky osobne sem ho nainstaloval uspesne na druhy pokus pri prvnim se neco pohnojilo ani nevim co ale o data sem neprisel-mysleno windows.Ja si particie dycky pripravuju predem tim padem tezko se spletu i kdybych byl uplnej mantak :D.Koneckoncu pokud mi nabidne instalaci do dev hda1 ktery ma 120giga a ja vim ze 120giga je muj hadr s win tak zbystrim.Pokud instaluji rucne do ext2 nebo 3 nebo reisefs a vim ze sem si to predem formatil treba v partition mafig pro inst.linuxu a velikost je 20giga tusim ze jsem na spravny ceste.Doufam ze sem to trochu srozumitelne napsal podle mne se clovek musi jedine ukrutne splist aby si pri instalaci smazl win pokud navic ma predem formatly treba v onom ext2.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zorg 5. 9. 2006 11:46

Vzal jsem si jako první distribuci taky něco ostřejšího - Gentoo a nikdy jsem nelitoval.
U prvního kontaktu s Linuxem bych vybíral hlavně podle přátelskosti komunity, množství návodů a tam si popravdě myslím, že Debian prohrává.
Zorg
Junior

Odeslat příspěvekod malcolmX 5. 9. 2006 12:01

Ve vasem pripade bych volil nejdrive nejakou live distribuci, ale jeste pred tim se podivejte na nektery z nasledujicich (pripadne obdobnych) odkazu:

http://www.root.cz/texty/zaklady-linuxu/
http://www.root.cz/texty/prehled-linuxovych-distribuci/
http://www.root.cz/texty/jak-prejit-na-linux/
http://www.root.cz/zpravicky/jak-si-vyb ... o-desktop/
malcolmX
Junior

Odeslat příspěvekod Mewthree 5. 9. 2006 14:52

Ja bych vam doporucil Ubuntu. Osobne jsem si prosel kolecko RedHat - SUSE Linux 9.2,9.3,Ubuntu, Kubuntu, Debian a zakotvil jsem u Gentoo, myslim si, ze u nej zustanu dokud se jeho komunita nerozpadne, Gentoo-Wiki je doopravdy vyborna vec, jsou tam navody PRESNE na to, co uzivatel potrebuje, NIKDY jsem nemel problem.
Mewthree
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nbusr123 5. 9. 2006 20:43

Samozrejme ze se nic nestane, protoze si zazalohujes svoje data. A na dekstop bych linux (snad zatim) vubec nadaval :-).
nbusr123
Junior

Odeslat příspěvekod pacholeq23 5. 9. 2006 21:01

instalator debianu je nejlepsi co sem videl
Voodoo
pacholeq23
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dta 5. 9. 2006 21:18

Instalace Debianu se dělá stylem: nabootovat CD, znáčkonout 20x enter případně dopsat pár písmenek. Pokud víš jak máš na disku oddíly a víš jak se značí v linuxu, v podstatě není co zkazit.
dta
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FreeBSD_Radikal 6. 9. 2006 05:33

s tema diskovejma odilama ma prave vetsina zacatecniku problemy
BSD is for people who love Unix, Linux is for people who hate Windows.
notebook: Archlinux -current říznutej LFS ;-)
desktop: umrel
router: FreeBSD RELENG_6_2
FreeBSD_Radikal
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod muskaat 6. 9. 2006 16:17

do Debianu v poho Ten instalator je dost prehladny zaklad staci citat a ak mas minimalne znalosti co je co tak by sa ti ho malo podarit nahodit
problem by som videl mozno s nainstalovanim grafickeho prstredia , Wifi atd
Ak budes instalovat tak si balicky daj stiahnut z netu budes mat istotu ze ms najnovsie :-D
Vela zdaru z Debianom
muskaat
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dta 6. 9. 2006 19:11

muskaat píše:Ak budes instalovat tak si balicky daj stiahnut z netu budes mat istotu ze mas najnovsie
Za předpokladu, že používá unstable nebo alespoň testing.
dta
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků