Licence WinXP Home a virtuální PC

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod c4pp4 17. 8. 2007 21:06

Můj dotaz na poradnu Microsoftu:

Otázka:
Dobrý den, mám zakoupenou jednu licenci Windows XP Home SP2 - je to "ostrá" verze, není to verze OEM. Zajímalo by mě, jestli je možno na tuto licenci na jednom počítači legálně provozovat tento operační systém dvakrát - instalovaný klasicky a virtualizovaně, přičemž nikdy nedojde k tomu, že budou spuštěny obě instalace najednou.

Odpověď:
Pokud chcete provozovat operacni system ve virtualnim PC, je potreba mit an tento operacni system zakoupenou licenci. A to i v pripade, ze nebudete oba operacni systemy pouzivat zaroven. S pozdravem, Iva Rybickova

Není to už trošku přehnaný? Co si o tom myslíte?
Naposledy upravil c4pp4 dne 23. 8. 2007 21:10, celkově upraveno 1
c4pp4
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petrusek 18. 8. 2007 17:16

njn, 1 licence = 1 instalace (v pripade OEM jeste k tomu 1 pocitac), co s tim chces delat kdyz licencni podminky stanovuje MS? A myslet si o tom muze kazdy co chce, taky to nicemu nepomuze.
petrusek
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Barkas 18. 8. 2007 17:52

Virtualni PC je uplne jiny PC. Takze potreba 2 licence.

Neni to prehnane. Pokud by jsi pracoval na tvem win tak nekdo jiny by mohl klidne vzdalene pracovat na tvem virtualnim PC jako na svem vlastnim napr. pres vzdalenou plochu.

Např. kdyby nekdo zakoupil jednu licenci serveru tak by na jedom stroji mohl provozovat neomezeny pocet za jednu cenu a vsechny plne funkcni! Hmmm to by bylo super :-)
Barkas
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod c4pp4 22. 8. 2007 09:07

Barkas píše:Virtualni PC je uplne jiny PC. Takze potreba 2 licence.

Virtuální PC není přece zařízení, je to software (u mě konkrétně VirtualBox běžící na GNU/Linux) a EULA pro WinXP se o tomto způsobu instalace nezmiňuje, což můžu brát jako, že co není zakázáno je povoleno, EULA se zmiňuje o instalaci na zařízení: můžete nainstalovat, používat, zobrazovat a spouštět jednu kopii Softwaru na jednom počítači, jako je např. pracovní stanice, terminál nebo jiné zařízení ("Počítač pracovní stanice").
c4pp4
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod averton 22. 8. 2007 09:32

c4pp4 píše:Můj dotaz na poradnu Microsoftu:

Otázka:
Dobrý den, mám zakoupenou jednu licenci Windows XP Home SP2 - je to "ostrá" verze, není to verze OEM. Zajímalo by mě, jestli je možno na tuto licenci na jednom počítači legálně provozovat tento operační systém dvakrát - instalovaný klasicky a virtualizovaně, přičemž nikdy nedojde k tomu, že budou spuštěny obě instalace najednou.

Odpověď:
Pokud chcete provozovat operacni system ve virtualnim PC, je potreba mit an tento operacni system zakoupenou licenci. A to i v pripade, ze nebudete oba operacni systemy pouzivat zaroven. S pozdravem, Iva Rybickova

Není to už trošku přehnaný? Co si o tom myslíte?u/quote]


pani Rybickova a mudri to ludia z MS evidentne nevideli VMware :mrgreen: - mozno si myslia ze virtual pc je nejaky high-end v style Babylon :mrgreen: Ale k veci :) pokial ti virtual pc bude bezat doma tak by som moc licencie neriesil - ono nech mi tu niekto nevyprava ze ma doma na virtual pc licenciu.

Ak ti to ma bezat vo firme tak zial nic ine ako dokupenie licencie ti nezostava - ono je to urcita poistka MS pretoze ono by potom stacilo akejkolvek firme kupit jeden OS a distribuovat ho na virtual pc a tym padom usetrit balik na licenciach :)
it´s all about priorities :D
averton
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Barkas 22. 8. 2007 11:50

Pozor: Virtualni PC - je taky PC. Kdyz uz tedy mluvis o procesoru. Mluvi se tam snad o SW nebo HW procesoru? Virtualni PC je emulator PC nezavysle pracujiciho na SW emulujiciho PC.
Barkas
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod averton 22. 8. 2007 11:57

no co ja viem, podla mna virtual pc neni "prave pc" ale evidentne mocny to MS ma na vec iny nazor :wink:
it´s all about priorities :D
averton
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Barkas 22. 8. 2007 12:00

Ale jak uz jsem psal. Bylo by supe koupit si jednu licenci serveru a provozovat ji emulovanou treba 10krat za cenu jedne licence. To by byl mazec :-)
Barkas
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod averton 22. 8. 2007 12:02

no co ja viem, podla mna virtual pc neni "prave pc" ale evidentne mocny to MS ma na vec iny nazor :wink: Ber me to tak - need for speed tiez niesu prave auta cize nemusis mat vodicak nato aby si sa mohol jazdit :D :mrgreen: podla logiky MS by si ho mal mat :-B
Naposledy upravil averton dne 22. 8. 2007 12:04, celkově upraveno 2
it´s all about priorities :D
averton
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 22. 8. 2007 12:04

Tvoje srovnani pokulhava. V NFS nenaberes realnou stoparku. SW bezici na virtualnim stroji ale muze delat to same co SW na stroji realnem - mailserver, webserver, SQL .... pro spoustu uzivatelu.

Je take dulezite se zamyslet PROC se pouziva virtualizace.

Primarne proto ze vykon soucasnych serveru (HW) je takovy ze je skoda jej nechat ladem - o jeho vykon se muze delit nekolik serveru (SW). Na to je VirtualServer, WMWare a pod. O licencich asi nema smysl diskutovat.

VirtualPC je primarne pro vyvojare. Ti maji licence v ramci MSDN, MS Partner a pod. Takze tady je to taky vyresene.

No a ted zbyvas ty ktery se nevejdes ani do jedne skatulky a musis za to zaplatit. Bohuzel. Jedine co mne napada je pozivat casove omezene testovaci verze - MS jich nabizi hodne. Nektere primo ve .vhd/.vmc formatu. Zkus napr. http://www.microsoft.com/downloads/deta ... laylang=en a dalsi

MP

P.S. co mas za Host OS?
Miroslav Pragl
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod averton 22. 8. 2007 14:46

povedzme si to na priklade;

Ked si na staru skodu 120 kupis nove disky tak;

1. bezny clovek vidi stare auto.

2. clovek od MS vidi nove auto.

A to iste sa jedna aj pri virtualizacii. MS povazuje Virtual PC za dalsi pocitac. Normalny clovek nie :)

ale to je uz na inu debatu.

:wink:
it´s all about priorities :D
averton
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Barkas 22. 8. 2007 15:14

Hmmm, to je sice priklad ale velice spatny.
Ve skutecnosti by bylo prirovnani takoveto.
kdyz mam auto s velmi silnym motorem tak proc ho nevyuzit?
Tak zaprahnu vozik a nalozim nekolik daslich aut!!!
A clovek uz vidi ne jedno ale napr. 4 auta
Barkas
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radip 22. 8. 2007 15:16

Precetl jsem si otazku, odpoved MS i naslednou diskuzi a porad to nejak nechapu. Koupim si licenci pro instalaci XP na pocitac 1234. Nainstaluji a pouzivam. Po case nainstaluji nejaky Linux. A po case si v Linuxu vytvorim virtualni PC, na ktere bych rad pouzil image puvodne zakoupene licence XP. Proc to nejde?
Stale pouzivam identicky hw - tedy pocitac 1234. Pokud si spustim OS, pak bud legalni XP anebo Linux. Virtualni PC tedy pracuje na stejnem pocitaci a se stejnou instalaci XP - tato tedy bezi VZDY pouze JEDNOU.

Chapu argument spousteni 1 licence v 10 virtualnich kopiich SOUCASNE, ale ztotozneni virtualniho PC s realnym hw? Akceptuje v budoucnu MS i virtualni platby?

A navic, porad je rec o Win XP Home.
radip
Junior

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 22. 8. 2007 15:40

Tak to je v poradku:

Pokud budes mit XP instalovany jen 1x (tzn. Linux jako host OS a v nem XP pod virtualizacnim nastrojem) je to v pripade plne (ne-OEM) verze XP naprosto koser. Proste prinejhorsim znovu aktivujes.

Problem bude mozna technicky - image XP ti po rozbaleni na disk virtualniho stroje dost pravdepodobne nepujde spustit, rozdilnost puvodniho a emulovaneho HW bude znacna. Ale to jsme zase nad ramec diskuse.

MP

P.S. v titulku se pise "Virtual PC" coz je v soucasnosti produkt firmy Microsoft (http://www.microsoft.com/VirtualPC). Je HODNE matouci pak psat o virtualizaci na linuxu.
Miroslav Pragl
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radip 22. 8. 2007 15:49

Nj, ale ta otazka byla takto polozena a odpoved MS vyzniva jinak. Co se tyce image, pak pouzitim freewaru Live View lze z bezici instalace XP vytvorit funkcni virtual pro VMware.

No titulek asi ano, v dotazu uz to specifikovano neni a autor mluvi o VirtualBoxu. Obecne bych ale mluvil o jakemkoli virtualnim PC.
radip
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků