Vysoké teploty-minulosť.

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod RB_Wariorr 2. 9. 2007 19:23

Zníženie napätia = ztíšenie notebooku
Úvod

Na úvod by som napísal na čo je to vlastne dobré. Zníženímnapätia sa zníži spotreba a tým aj produkovane teplo pričom sa nezníživýkon to ma potom za následok že ho treba menej chladiť z čoho vyplýva žechladiť je tichší alebo sa menej zahrieva. Notebook je potom tichší, menejhreje a trošku dlhšie vydrží na baterke. Malý domáci server zje menejelektriky a je tichší.Uvediem tu návod ktorý som si odskúšala používam ho na svojom notebooku ktorý je vybavený Turionom ML-34(1,8GHz, 1MB, 35W). Ako program použivam RightMark CPU Clock Utility 2.25 (RM).Veľmi rozšírený je aj Notebook hardware control (NHC) ktorý my neponúkla takémožnosti ako RM ale bude asi lepšia voľba pri nejakom centrino notebooku.

Prvé kroky

RM si stiahneme ( http://cpu.rightmark.org/download/rmclock_225_bin.exe ) , nainštalujem a spustíme. V záložkesettings si zatiaľ nezaškrtneme ani jednu možnosť z Startup options.Klikneme na CPU info. Tam máme informačné hodnoty ako momentalný takt (coreclock, ako rýchlo ide), ako je zaťažený (CPU load, OS load), teplotu procesoru(Core temp.) a ďalšie položky sú pre nás teraz dôležité a to je takámini tabuľka. Prvý riadok je násobič (ako prevodovka v aute) a druhýje napätie procesora, prvý je momentálny, druhý ktory bol keď sa zapol programďalej minimálny a maximálny. Minimálny nebudeme používať ale zaujimavý jemaximálny, nad ten nepôjdeme.

Nastavenie napätí

Klikneme na založku Profiles. Tam máme taký tabuľku. Nechámezaškrtnuté posledné políčko. V mojom prípade 5, násobič je 9a napätie 1,4V. To si znížime tak o 0,1V, klikneme na apply. Nejakozaťažíme procesor (asi najjednoduchšie je pustiť nejaky film a klikať napretáčanie na rôzne časy). Ak zmrzne tak notebook reštartujeme (natvrdo sačasto vypne ak sa dlho podrží tlačidlo na zapnutie), zapneme RM, napätiezväčšime a zase odskúšame dokiaľ prestane mrznúť. Ak nezmrzne tak napätieznížime dokiaľ nezačne mrznúť. Mne sa podarilo znížiť napätie na z 1,4V na1V a podľa jednej z kalkulačky z internetu sa mi znížilaspotreba z 35W na 18W a notebook je oveľa oveľa tichší. Musímupozorniť že ak som si nastavil príliš nízke napätie tak mi notebook okamžitezamrzol ale môže sa správať aj inak že hneď nezamrzne. Mne na 0,975V hneďzmrzne ani ho nestihnem zaťažíť ale na 1V bez zmrznutia kódoval video 12 hodínv kuse.

1. krok máme za sebou. To isté urobíme pre prvý riadoktabuľky v záložke Profiles (u mňa 0, násobič 4, 0,9V) kde sa mi podariloznížiť napätie iba z 0,9V na 0,8V. Teraz si zaškrtneme všetky políčkaa keď máme zaškrtnuté Auto-adjust... tak sa napätia rovnomerne rozvrhnu.Teoreticky by to malo fungovať, ak sme puntičkári môžeme nezaškrtávať Auto... a všetkourobiť ako pre najmenší a najväčší násobič.

Nastavenie profilov

Ďalší krok je nastavenie profilov aby sa nám násobiče peknemenili alebo nemenili. Záložka profilov sa rozvinie do 4 profilov. Mi sa terazbudeme zaoberať položke CPU settings. Sú tam 2 časti, jedna keď ide notebook zozásuvky (AC power) a druhá z batérie (Battery). Všade si zaškrtnemeUse P-state... . Pri Power saving (šetrenie energiou) si zaškrtneme najnižšínásobič, Maximal performance (maximálny výkon) najvyšší násobiča Performance on demad (výkon podľa potreby) si zaškrtneme všetky pričomby som odporučil nastaviť Down transmition interval na vyšší (ja mám 500 pri ACpower) lebo sa mi už stálo že práve kvôli tomu mi blbol film.

Posledne nastavenie

Hlavne veci máme už nastavené. Profily sa menia pravýmkliknutím na ikonku RM (ozubene koliesko) v položke Current profile alejednoduchšie je zaškrtnúť si Enable profiles selection... a po tomto námna to bude stačiť iba jedno ľavé kliknutie. V záložke Settings siv Startup options zaškrtneme obidve položky aby sa RM spúšťal spolus windowsom a minimalizoval sa.

Nie som síce autorom tohoto návodu, no nakoľko nie som sám kto má podobný problém, tak som sa rozhodol podeliť sa s ním aj s vami. Som vlastníkom nb ASUS a6jc a tiez mam podobné problémy s teplotou. A teraz to hlavné po všetkých krokoch v nastaveni RM CPU som dokazal teplotu znižiť o neuveritelných 12 °C.
RB_Wariorr
Junior

Odeslat příspěvekod CeCo 2. 9. 2007 21:28

U mna RM Clock, NHC a dokonca aj Power4Gear uspesne padali a sposobovali BSOD (ASUS M6VA, XP Pro)...

C
CeCo
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod matus201 3. 9. 2007 02:42

no neviem ci to NHC funguje lebo vsetky Multiplier mam nastavene na 0.95V pricom na zaciatku boli od 0.95 do 1.175 :D

//edit: mam procesor intel core 2 t5500 1.66 GHz
matus201
Junior

Odeslat příspěvekod skvedo 3. 9. 2007 06:10

me se RM Clock hada asi s nejakyma ovladacema a tak se mi stane ze mi uplne zamrzne hlavni panel a nb se neda ani kobektne vypnout, takze pak podrzim na 5 vterin tlacitko napajeni a aspon ho jednou za cas zas restartuju

ASUS A6Tc, WIN XP Pro SP2
Mb:SE K550i + Navibe GB735 GPS
PMP: Cowon iAudio D2 4GB+16GB SDHC+Boxwave ClearTouch™ Anti-Glare + SENNHEISER MX 65 VC Street II
NB: Lenovo Tp SL410+ 19" LCD LG W1952TQ-PF; Kubuntu 11.04
skvedo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jaromir 3. 9. 2007 16:46

"Turionom ML-34 1,8GHz"

Mám úplně stejný procesor a podařilo se mi ještě více snížit napětí pro nejnižší 4násobný multiplikátor a to na 0,775 V (z 0,9), u nejvyššího 9násobného multiplikátor mi šlo snížit napětí taky z 1,35 V na neuvěřitelných stabilních 1 V (0,975 V taky hned mrzne) je to až k nevíře.

Můj notebook FS Amilo 1667 je žravá bestyje, co vydží jen hodinu a čtvrt na baterie a hučí pořád, no teď z něho není aspoň vysavač, který imitoval právě při tom nejvyšším multiplikátoru. Je to neskonale lepší, i když to stejně pořád hučí.

Všem Right Mark Doporučuji, Notebook Hardware Controlem mi nešlo napětí procesoru nastavovat.

Teď si hraji ještě s ATITool, uvidí se, jak to dopadne.
jaromir
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RB_Wariorr 3. 9. 2007 16:50

matus201: s NHC skusenosti nemam nakolko tato podporuje len ATI grafiku a preto ma nezaujal. nemam v oblube programy ktore maju nevyuzitelne polozky. a co sa tyka RM Clock tak to co som potreboval som dosiahol aj ked CeCo slubil BSOD zatial sa tak neudialo. a k tym napatiam je to takto na "0"s nasobicom 6,0x mam hodnotu 0,950 V a na "4" s nasobicom 10,0 mam 1,000V co je pokles napatia o 0,262 oproti maximu skusal som aj nizsie a bola pohoda no potom by mi na daktore nasobice zostala rovnaka hodnota az po ten "0" skusal som konvertovat film a pc nepadol.
ten isty dual core mam aj ja.

skvedo: mne sa to nehada zatial s nicim tiez mam XP Pro SP2 a vsetky doterajsie aktualizacie Win. problem s vypnutim mi vznika len s nastavenim setrica a displeja v manazmente napajania vtedy sa my sekne. takze preto to mam vypnute. RM clock mam nastaveny tak ze sa mi spusta aj so systemom hned pri starte a zatial som ani v tomto ohlade nic nepostrehol. a este cosi vidim ze mas tiez asus. takze jedna rada zo zasady nepouzivam utility dodane vyrobcom mam naistalovane standardne ovladace a hotfixy tot vse. a videl by som tiez problem i v tom aky Win mas nainstalovany mal som tam viacere z roznych zdrojov no s tym ktory tam mam teraz som maximalne spokojny
RB_Wariorr
Junior

Odeslat příspěvekod matus201 3. 9. 2007 17:43

to RB_Wariorr: no idem vyskusat ten rm clock aj ken nhc je dobry v tom ze ukazuje baterku aj vsetko ostatne na lyste takze neviem ci sa potom k nemu nevratim :D a este otazka: ked zmenim niake taketo nastavenia ako napatie a pod. a potom ten program odinstalujem nastavenia sa dufam vratia do normalu nie?
Cowon iAudio D2 + Shure SE210 + BOSE in ear headphones (mrtve) + koss ksc 75 + koss portapro + Sony MDR-NC22

Nokia 6120c+ 8 GB MicroSD
matus201
Junior

Odeslat příspěvekod RB_Wariorr 3. 9. 2007 18:33

matus201: co sa tyka nastavenia tak su v okne dve tlacitka Defaults a Apply myslim ze je to dost vystizne. a k nastaveniu dodavam este postreh ak odkliknes volbu nastavenia voltaze k aktualnemu nasobicu tak nestaci len ju odskrtnut pretoze sa ti neotvori okienko VID Select na to treba kurzorom ukazat na riadok s aktualnou hodnotou kliknut nan a ten sa potom vysvieti na modro a VID Select sa odomkne a mozes nastavit aktualne napatie skusaj zistis okienko je vlavo dolu. co sa tyka spravy baterie tak ta tam je a dokonca vsetky aktualne hodnoty sa nastavia do listy vedla systemovych hodin je to prehladne a taktiez dokazes vsetko spravovat kliknutim na ikony v liste. a este cosi momentalna teplota ktoru mam je 46°C a to je uz na pracu na nohach super.
RB_Wariorr
Junior

Odeslat příspěvekod RB_Wariorr 6. 9. 2007 19:19

takže po zhruba tyzdni skusania zatial ziadne BSOD. teplota stale menej ako 50°C co je celkom pohoda na na pracu na kolenach. konvertovanie filmu v nero recode pri napeti 0,950 na pevno frekvencia jadra 997 MHz bez havarie systemu. konvertovanie pritom slapalo na full cca 45 min. este daco treba dodavat?
RB_Wariorr
Junior

Odeslat příspěvekod Neso 14. 9. 2007 22:31

Ahojte!
Smiem vediet odkial ste ziskali take napätia? Ja pri "0" nasobic 6x nemozem dat menej ako 1,112V :( Pri "4" 10x mam 1,2V (default 1,387V). Najmenej ako mozem nastavit aby mal kazdy nasobic ine napätie (stabilitu nemam na 100% testovanu) je 1,162 :(
Alebo robim nieco blbo? Mate v zalozke Advanced CPU Settings nastavene CPU Detection na Mobile? :?:
CPU je C2D T7100 1,8Ghz

EDIT: po nastaveni ako Mobile mam na "0" najmenej 1V takze som si trosku prilepsil...

EDIT 2: ked ukazete mysou na ozubenu ikonu ukaze Vam to zvolene napätie? Mne na jednej ikone ukaze zvolene a na druhej nejake asi vynutene napätie ktore nie je to co som chcel... Asi sa mi to tam niekde bije :?
Notebook Toshiba A200-1M8: 15,4" LCD 1280x800; C2D T7100 1,8Ghz 2MB L2 800Mhz FSB; 1GB RAM DDR2 667Mhz +1GB DDR2 Kingston PC-5300 667Mhz, 160GB SATA 5400rpm HDD, ATI Mobility Radeon HD2600 256MB/1023MB; M$ Vista HP; Myš Kensington Ci60
Neso
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RB_Wariorr 15. 9. 2007 20:32

no to napatie zavisi od procesoru nie kazdy je napajany rovnako a ak budes postupovat podla navodu tak to funguje
RB_Wariorr
Junior

Odeslat příspěvekod Neso 15. 9. 2007 23:07

Vsimol som si ze ked "naskoci" nasobic 10 tak mam frekvenciu 2,00Ghz cize sa mi book nataktuje :shock: Ja mam iba 1,8Ghz pri nasobici "9" teda aspon si to myslim :? Je to nebezpecne ked mi sem-tam naskoci na "10" :?:
Notebook Toshiba A200-1M8: 15,4" LCD 1280x800; C2D T7100 1,8Ghz 2MB L2 800Mhz FSB; 1GB RAM DDR2 667Mhz +1GB DDR2 Kingston PC-5300 667Mhz, 160GB SATA 5400rpm HDD, ATI Mobility Radeon HD2600 256MB/1023MB; M$ Vista HP; Myš Kensington Ci60
Neso
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RB_Wariorr 16. 9. 2007 07:03

ok takze vitaj medzi overlockermi to znamena ze si procesor pretaktoval. ak je to desktop co si myslim ze je tak je to ok. kontroluj teplotu a stabilitu pc a je to v norme ak sa nic neocakavane nestane. najlepsie je to vyskusat konvertovanim videa alebo dakokou hrou ktora system ozaj preveri.
RB_Wariorr
Junior

Odeslat příspěvekod Neso 16. 9. 2007 11:30

Je to notebook... ten soft detekuje aj nasobic "10" pri ktorom mam frekvenciu 2Ghz :shock: Original mam len "9" a 1,8Ghz... Ide o T7100 1,8Ghz

Zaujimave je ze "10" je len pri administratorovi a "9" pri pouzivatelovi :roll:
Notebook Toshiba A200-1M8: 15,4" LCD 1280x800; C2D T7100 1,8Ghz 2MB L2 800Mhz FSB; 1GB RAM DDR2 667Mhz +1GB DDR2 Kingston PC-5300 667Mhz, 160GB SATA 5400rpm HDD, ATI Mobility Radeon HD2600 256MB/1023MB; M$ Vista HP; Myš Kensington Ci60
Neso
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RB_Wariorr 16. 9. 2007 11:56

uprimne sa priznam ze na toto som ozaj prikratky. je dost mozne ze v pripade admin je tato moznost rozsirena o tento nasobic. mozno sa tu najde dakto kto to bude vediet rozumne vysvetlit.
RB_Wariorr
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků