Výběr Linuxu pro server

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod surel 19. 10. 2007 09:47

Dobrý den. Chtěl bych poradit bezpečnou a pokud možno snadnou instalaci linuxové distribuce vhodné pro maličkou firmu o 10ti počítačích. Předem bych chtěl upozornit, že sice dobře rozumím systémům Windows, ale v Linuxech jsem zatím jenom začátečník. Vím, že instalovat a spravovat server na systému, s nímž mám pouze malé zkušenosti je odvážná, možná pro některé bláznivá, ale bohužel není jiné volby z důvodu pořizovacích nákladů. Proto případné poznámky typu, "se na to vykašli" jaksi nepadají v úvahu. Chtěl bych poradit od někoho, kdo je ochoten poradit. Vím co od tohoto systému chci, ale zatím nevím jak toho dosáhnout a řešit problémy s jednotlivými tématy budu v pozdějších fázích. Předně bych chtěl splnit tyto body:

1. Instalace doporučeného serverového distra
2. instalace a konfigurace Apache
3. Instalace a konfigurace MySQL
4. Instalace a konfigurace PHP
5. Instalace a konfigurace poštovních služeb
6. instalace a konfigurace FTP

Případně kvůli bezpečnosti firewalu a vše co s tím souvisí, ovšem to až na základě vašich rad a doporučení.

Předem bych chtěl poděkovat všem, kteří si naleznou chvíli a svou radou přispějí k řešení mých problémů. Vím, že toto není obvyklá prosba, ale rád bych se naučil správně z vašich rad nainstalovat a rozchodit dobrý server, který zde bude fungovat, i když tady nebudu. Ještě bych vás chtěl požádat, pokud taková literatura existuje, o doporučení něčeho k přečtení o správě serverů na bázi Linuxu. Díky.
surel
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dzon 19. 10. 2007 10:54

linux dokumentacni projekt
http://knihy.cpress.cz/DataFiles/Book/0 ... /K0819.pdf

a serverove distro asi nejlip na bazi RHEL, treba centos?
Dzon
Junior

Odeslat příspěvekod soban 19. 10. 2007 10:56

Použít můžeš celkem jakoukoliv distribuci co má zmíněné programy.

Vše záleží s jakou máš skušenosti.

Jinak můžeš použít třeba CentOS http://www.centos.org/ která je určená pro servery, a je to vlastně klon od RH.

Jinak jak co nastavit je dobré si přečíst nějaké návody třeba http://deja-vix.sk/sysadmin/

Jinak pokud chceš jiné distribuce můžeš proskoumat co která umí zde http://distrowatch.com/index.php?language=CZ kde se můžeš kouknout jaká distribuce má jaké balíčky atd.....

A jinak potom s konkrétnímy dotazy ti klidně poradíme na http://www.abclinuxu.cz/
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dzon 19. 10. 2007 10:57

ted koukam ze i ubuntu ma server verzi :) ale nic o ni nevim
Dzon
Junior

Odeslat příspěvekod surel 19. 10. 2007 11:07

Velmi děkuji za informace, odkazy prozkoumám vč. dokumentace a pustím se do toho. Jak narazím na problém rozhodně se ozvu. Ještě jednou děkuji.
surel
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dzon 19. 10. 2007 11:12

http://www.ubuntu.com/products/WhatIsUb ... veredition
pisou ze hned po instalaci mas k dispozici "Linux, Apache, MySQL and PHP", tak treba by to stalo za zkousku...
Dzon
Junior

Odeslat příspěvekod Sešívaný 19. 10. 2007 20:53

Z mého pohledu jsou dva jasní kandidáti: pokud distro založené na DEB tak Debian a pokud na RPM tak CentOS. Myslím, že oba splní tvoje požadavky dobře. Ubuntu používám na desktopu, ale na server bych si ho nedal, nemusí být špatný, ale já dávám přednost Debianu, četl jsem o pár serverových problémech, které Ubuntu má a Debian ne.
Sešívaný
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Georga 20. 10. 2007 09:32

Já když jsem začínal s Linuxem a potřeboval ho na server, tak jsem vybral Debian. Je osvědčený, instalace systému je jednoduchá. Instalace a správa softwaru je pomocí balíčků také bezproblémová. Jede mi to na serveru již několik let naprosto bez problémů a uživatelských zásahů.
Georga
Junior

Odeslat příspěvekod surel 20. 10. 2007 20:12

No já jsem právě projížděl různé diskuze apod. a hodně lidí doporučovalo právě Debian, ale zároveň také spousta lidí psala, že není příliš aktualizován a mohli by být problémy s bezpečností. Jak to tedy je. Nicméně v tuto chvíli vybírám na vaši radu právě mezi CentOS a Debianem. Vaše rady jsou skutečně velmi cenné a velmi si jich vážím. Díky za vše.
surel
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Byte 20. 10. 2007 20:53

Neni aktualizovan ve smyslu, ze tam neni posledni verze software, bezpecnostni aktualizace samozrejme vychazeji porad a debian je skutnecne jedna z nejbecpecnejsich distribuci. V pripade CentOS je to podbne.

Osobne na serveru preferuju taky Debian, rpm distra moc nemusim.
Byte
Junior

Odeslat příspěvekod surel 21. 10. 2007 18:10

Aha. Děkuji za vysvětlení. To jsem potřeboval vědět. Zřejmě má volba padne na Debian, protože pokud vím, je hodně nasazován a bude asi pro něj největší podpora. Ještě bych se chtěl zeptat na takovou věc. Existuje nějaká serverová verze Debianu nebo prostě a jednoduše se instaluje poslední verze Debianu, klasická, která se dále upravuje pro funkci serveru? Když jsem se totiž díval na stahování tohoto systému, žádnou konkrétní serverovou verzi jsem narozdíl např. od CentOS nenašel.
surel
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FreeBSD_Radikal 21. 10. 2007 18:50

ano, presne tak, je jenom jedna verze na vsechny mozny ucely
BSD is for people who love Unix, Linux is for people who hate Windows.
notebook: Archlinux -current říznutej LFS ;-)
desktop: umrel
router: FreeBSD RELENG_6_2
FreeBSD_Radikal
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wakkee 22. 10. 2007 06:50

a co takto Slackware :wink:
---------------------------
Wakkee the real nerd
wakkee
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ineya 22. 10. 2007 07:25

urcite by som doporucil Debian
ineya
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod surel 23. 10. 2007 07:11

Takže na vaše doporučení jsem se rozhodl pro Debiana. Teď momentálně stahuji ISO DVD obrazy a pak se hned pustím do instalace. Ještě jednou všem děkuji na správné nasměrování.
surel
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků