Lenovo3000 N200 -> Skúsenosti - Postrehy

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod blino 6. 1. 2008 00:04

Ďalší kúsok ktorý sa mi na chvíľu dostal do rúk a ktorý sa pokúsim v skratke opísať je LENOVO 3000 N200. Konkrétne model TY2BMXX bežne dostupný v slovenských a českých e-shopoch.

Obrázek


Vzhľad a prevedenie:

Notebook zameraný na business sféru. Asi takto by sa dal jednoducho opísať. Strieborné prevedenie vrchnej a spodnej časti šasi ostro kontrastuje s takmer čisto čiernym zvyškom (pánty ostali strieborné). Pevné plasty s dobrou povrchovou úpravou akurát zapadli do tejto cenovej kategórie (kto chce niečo lepšie nech si priplatí za ThinkPad :P ). Nič nevŕzga ani sa neprehýba no ľavý roh ntb sa však na moje počudovanie „kymácal“ a krivým stolom to nebolo. Keďže v kanceláriách sa až tak na dizajn nepozerá dá sa mu odpustiť aj výraznejšie hranaté prevedenie. Otváranie veka displeja je riešené jednou poistkou (druhá by sa zišla) a pri zatváraní tak musíte kúsok zatlačiť na obe aby všetko správne zaklaplo!

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Konektory a možnosti pripojenia:

Na dnešné pomery skôr klasika. Vo veku displeja sa nachádza webkamerka , vzadu napájací konektor, modem a S-Video a chladenie. Naľavo zas Kensington Lock, 1xUSB, 1394, LAN, čítačka kariet a Express Card. Vpredu je to vypínač WiFi/Bluetooth a signalizačné ledky. Vpravo sú to výstupy na mikrofón/slúchadlá, 3xUSB, DVD-RW a VGA.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Klávesnica a ovládanie:

Nedávno mi bolo vytknuté prílišné nadšenie pre HP a jeho riešenie klávesnice u Pavilionu s odkazom na úžasné IBM/LENOVO. Neviem ako súčastné TP ale toto Lenovo ma určite nenadchlo. Farebne je klávesnica zladená dobre -> čierne klávesy, biele popisky + oranžové pre funkcie rýchlo dostupné cez fn. Čo už mi však začalo vadiť je nahustenie klávesnice a nie práve štandartné rozloženie s ktorým som chvíľu zápasil. Pri 15,4" ntb a kope voľného miesta sa to dalo určite vymyslieť aj lepšie :? V ľavej časti padla za obeť odtučňovacej kúre klávesa Win (cca polovica) rovnako aj Shift - fn a ctrl si prehodili pozície a o riadok vyššie pribudla jedna klávesa. V pravo zaujme dvojriadkový Enter (áno je to fajn vec na ktorú sa dá rýchlo zvyknúť) no hlavne natlačenie kláves PgUp a PgDn k už aj tak malým smerovým šípkam bude pre ľudí s väčšou rukou/prstami problém. Klávesu Del zas nájdete ako „tretiu v poradí“ v hornom riadku sprava. Zišiel by sa nižší zdvih kláves resp. ich trošku väčšia plochosť.
Ďalším dôležitým prvkom je touchpad. Dotyková plocha a jej úprava je dobrá (lepšia ako u môjho HP) no chýba vyznačená scroll zóna a tlačítkam by sa určite zišla vyššia tuhosť! Vpravo od touchpadu sa nachádza fingerprinter nastaviteľný cez dodávaný SW. Nad klávesnicou sa zas nachádzajú tlačítka k zapnutiu ntb, ThinkVantage a ovládanie hlasitosti – pri tom nestačí ich podržanie ale musíte do nich ťukať ako ďateľ :D
Integrovaný mikrofón je žiaľ vhodný tak na dve veci a odporúčam radšej používanie iného (externého).

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek


Hardware:

Konfigurácia notebooku postaveného na platforme Centrino Duo sa skladá ako názov napovedá z procesoru Intel C2D model T5250 [1.5GHz, 2MB L2 cache, 667MHz FSB (9x166)] s jadrom Merom vsadenom v základnej doske Intel Crestline-GM GM965. Súčasťou je integrovaná grafická karta X3100 od ktorej nečakajte žiadne výkonnostné zázraky no v kombinácii s procesorom (6x166) zaručuje dlhú výdrž pre behu na baterku. Osadená RAM je -> Hyundai HYMP512S64CP8-Y5 - 1 GB DDR2-667 DDR2 a výrobcom je Hynix, prípadný upgrade je možný vďaka ďalšiemu volnému slotu. Svoje dáta uložíte na 120GB 5400 ot/min SATA disk od WD, s okolím sa spojíte vďaka WiFi a/b/g + Bluetooth, Ricoh sa stará o čitačku pamäťových kariet a mechanika je -> MATSHITA DVD-RAM UJ-850 (mohla by byť trochu menej hlučná) a zvuková karta od Realteku.

Obrázek


Displej a pozorovacie uhly:

Displej štandardných rozmerov 15,4“ s technológiou VibrentView (lesklý) a rozlíšením 1280x800 v podaní Chi Mei N154I2-L02 ma milo prekvapil. Obraz aj pozorovacie uhly má na slušnej úrovni a je to asi tá najkladnejšia vec na tomto ntb. Teda ak si odmyslím nedokonalé zatváranie (spomenuté vyššie).


Výkon:

Celková HW zostava sa zdá vyvážená (do kancelárie určite stačí) no ntb dosahuje v testoch nižšie skóre. Hlavného vinníka treba hľadať v osadenej RAM kde už cítiť absenciu dual-chanelu a dnes už iba priemernú veľkosť 1GB.

3D Mark 2001 = 3881
3D Mark 2003 = 1115
3D mark 2005 = 543
3D Mark 2006 = 204

SuperPI 1M = 36 sec


Obrázek


Teploty a hlučnosť:


Hlučnosť ntb patrí medzi normalne. Pri behu na baterky a kancelárskej práci sa ventilátor nespustil snáď ani raz! Avšak pri zapojení napájania sa v krátkych intervaloch spúšťal a to na vysoké otáčky :?

idle
CPU: 48°C
HDD: 30°C

Obrázek

load
CPU: 67°C
HDD: ?

Obrázek


Výdrž batérie:

Notebook disponuje 6 cell baterkou ktorá má pri kapacite plného dobitia 56610 mWh.
Vzhľadom na jej kapacitu som od nej dosť očakával žiaľ celkom moje predstavy nenaplnila (alebo chyba merania?) :roll: Zvolený profil bol Lenovo default.

V záťaži (opakovaný 3D Mark 05 prekladaný testovaním HDD) = 1hod 51 min
Pri bežnej kancelárskej práci zapnutej WiFi a spustenej MP3 = 3hod 35 min


Dodávaný OS a software:

Vec ktorá človeka v dnešnej dobe nadchne... predinštalovaný je Windows XP Profesional a kopa užitočného bezpečnostného a ovládacieho SW od IBM/LENOVA (Norton do toho nepočítam :D ). V prípade nejakých problémov sa dá všetko jednoducho opraviť pomocou utilitky ThinkVantage.

Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil blino dne 24. 2. 2008 21:39, celkově upraveno 3
R.I.P. Baky *16.3.1984 - +25.12.2007

i5 2500K, Noctua NH-U9B SE2, Asus Maximus IV GENE-Z, Asus HD5770 1GB, 2x4GB Corsair Vengeance 1600MHz, Crucial M4 128GB, 850W Enermax Revolution 87+ , Fractal Core 1000
blino
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karBoss 8. 1. 2008 23:00

Dík za super příspěvek, moc mě pomohl, N200 mám již objednané... šlo mě hlavně o cenu - PC na net, icq a word.
Myslím že je to kvalitnější výrobek než stejně drahé acery a asusy... no uvidíme.
Chtěl jsem se zeptat - co je to vedle na stole za HP?
karBoss
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr_J 8. 1. 2008 23:06

Drobné upozornění na nekompatibilitu: pokud se rozhodujete pro mobilní internet, vemte, prosím, na vědomí, že N200 nefunguje s T-mobile-Option ExpressCard (zkušenost ze září/října 2007).

Pokud byste přesto měli zájem, doporučuji kartu před zaplacením vyzkoušet - je možné, že problém s nekompatibilitou již mohl být odstraněn.
Petr_J
Junior

Odeslat příspěvekod blino 9. 1. 2008 08:00

karBoss: to HP je Pavilion dv2620us :P -> http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=121885

Petr_J: hmm o tej ExpressCard som nevedel :roll: ja pouzivam USB modem Huawei E220 a okrem klasicky dlheho startu Win (ked je modem pripojeny) vsetko fungovalo ok...
R.I.P. Baky *16.3.1984 - +25.12.2007

i5 2500K, Noctua NH-U9B SE2, Asus Maximus IV GENE-Z, Asus HD5770 1GB, 2x4GB Corsair Vengeance 1600MHz, Crucial M4 128GB, 850W Enermax Revolution 87+ , Fractal Core 1000
blino
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod muter 16. 1. 2008 16:08

Tak posuneme tema o kousek dopředu :) otázka pro uzivatele N200 jak jste spokojeni s N200 nebo by jste radsi volili LENOVO TP R61i T5250 popř jiné???
muter
Junior

Odeslat příspěvekod JamesCloud 16. 1. 2008 16:22

muter píše:Tak posuneme tema o kousek dopředu :) otázka pro uzivatele N200 jak jste spokojeni s N200 nebo by jste radsi volili LENOVO TP R61i T5250 popř jiné???
Víme všechno. Tedy to, že nevíme nic.
Jára Cimrman
JamesCloud
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod muter 16. 1. 2008 17:00

myslel jsem ale nenapsal že mám zájem o N200 s c2d T7100 viz. http://www.lan-shop.cz/notebooky/lenovo-ibm/52942 slysel jsem na nej kritiku že neni az tak masivni tak proto ta otazka jestli by nebylo vhodnejsi se uskromnit na cpu a jit do levnejsi R61i viz. http://www.cybex.cz/Produkt.aspx?Type=S ... IBH-598948
ntbk bych prenasel jen obcas a nic slozityho ho taky nepouzivam jen chci kvalitu a "chvilku" držet krok
muter
Junior

Odeslat příspěvekod pyros 18. 2. 2008 09:13

je mozne tu dat 4gb ram ci len 2 gb? niekde citam ze 4 a niekde ze 2 :( a tiez ma zaujima ze ci je lepsia verzia s cpu Cel M 530 (1.73GHz) alebo DuO Pentium T2310 (1.46GHz) (skopirovane s eshopu)
pyros
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blino 18. 2. 2008 15:12

maximalne je mozne osadit 4GB RAM (tj 2x2GB)

a to CPU radsej T2310 ... dokaze sa podtaktovat a teda setrit baterku a zabezpecit vyssiu vydrz (a tiez vykon oproti Celeru)...
R.I.P. Baky *16.3.1984 - +25.12.2007

i5 2500K, Noctua NH-U9B SE2, Asus Maximus IV GENE-Z, Asus HD5770 1GB, 2x4GB Corsair Vengeance 1600MHz, Crucial M4 128GB, 850W Enermax Revolution 87+ , Fractal Core 1000
blino
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matyooo 18. 2. 2008 19:28

osobne viem odporucat tu N200 s T2310 procakom...mam ho doma...skvely notak za taku cenu...a vazne oplati sa doplatit cca 1000-1500sk ku tomu celeronu a zobrat Pentium DC...ci uz pojde abo nepojde na baterku...ale ako citam ta s celoron to vydrzi 1 a pol hodinu a mne osobne s T2310 vydrzi 3hod 20min cca...

vykon je dobry...vyhotovenie je dobre...samozrejme s ThinkPadom sa to neda porovnat ale za 16200sk jak som ja vymakol cenu za neho...myslim ze moc nebolo o com rozmyslat
My description: Poriadok je len pre blbcov, inteligent zvláda chaos... (dôveryhodné testy preukázali ze som na 50perc melancholik a na 45perc flegmatik, čiže chápete ne :D )
Matyooo
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků