Upgrade a licence

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Jezevcik 29. 1. 2008 18:49

mam koupene xp na starem compu a uvazuji ze bych vyhodil starou desku a hodil tam nejakou lehce novejsi = novy procesor asi X2, pameti a grafiku. Proste neco maleho jako druhej comp v rodine za co nejmene penez. Ostatni zustane puvodni {disky, mechaniky, blabla.

Budu muset koupit novej OS nebo to vezme jako upgrade?
Athlon X2 5000+, 2GB, Gigabyte 780G, Benq FP767, Win Vista
----------------
E8400, Gigabyte P35-DS4, Gainward GF8800 GT Gold, 4GB Patriot. 2x Samsung 500GB, 22" LCD IBM/LENOVO L220x S/PVA, Win XP
Jezevcik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlashek 29. 1. 2008 18:54

Záleží na typu licence. Pokud jsou Windows na tvém počítači OEM verze (což je hodně pravděpodobné), licence je vázána na základní desku. Pokud je to krabicová verze, tak není v upgradu problém.
vlashek
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jezevcik 29. 1. 2008 18:59

Opravdu?

To je zajimave, protoze asi pred dvema lety mi vyhorely kondiky na puvodni zakladni desce a s novou probehla aktivace vzdy naprosto hladce. Akorat tenkrat zustalo vse ostatni {procesor, pameti, gk, ...} stejne.
Athlon X2 5000+, 2GB, Gigabyte 780G, Benq FP767, Win Vista
----------------
E8400, Gigabyte P35-DS4, Gainward GF8800 GT Gold, 4GB Patriot. 2x Samsung 500GB, 22" LCD IBM/LENOVO L220x S/PVA, Win XP
Jezevcik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 30. 1. 2008 09:08

Pokud si člověk pořádně přečte EULA při instalaci, tak se dozví, že se tam píše pouze o tom, že se licence váže na počítač. O tom, že by se vázala na konkrétní komponentu není ani slovo, ani o tom, že by se něco nemohlo měnit. A podle českého právního řádu by mělo platit, že co není vysloveně zakázáno, je povoleno...
Check your six!

Linux je nejlepší operační systém. Za ty peníze. :-D
Příjmení a jméno
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Letohradok 30. 1. 2008 11:15

Aktivačný nástroj v XP počíta aktivačný kód z viacerých hardwarových informácií, pričom každý komponent má určité skóre (dôležitosť). Pri ďalšej aktualizácií musí sedieť určitý počet bodov s pôvodnou(prvou) aktualizáciou.

Keď ale vymeníš dosku, procesor a grafiku, veru neviem-neviem, skôr to podľa mňa fungovať nebude a budeš musieť kúpiť novú licenciu.
hp nx7300, Intel Core 2 Duo T5500 1,66GHz, 1GB RAM, 120GB HDD, XP-HE
Letohradok
Junior

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 30. 1. 2008 11:38

Někdy to projde a někdy ne. Pokud neproběhne aktivace přes net, stačí zavolat na linku MS a aktivovat to přes telefon.
Check your six!

Linux je nejlepší operační systém. Za ty peníze. :-D
Příjmení a jméno
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jezevcik 30. 1. 2008 13:29

ja za tech sest let uz pres telefon parkrat aktivoval pri reinstalacich {reinstaluji preventivne tak cca dvakrat i vicekrat do roka}, takze proces aktivace {vcetne bodovani pro online aktivaci} znam.

To co mne zajimalo je legalnost vymeny podstatnych komponent ;)
Sice chci vymenit jen procesor, jenze ten neni mou zakladni deskou podporovan, tazek ten zbytek je jiz jen vynucenou zmenou pro to abych mohl dat novy procesor.

Druhej problem kterej mam a kvuli kteremu jsem to zatim odpiskal je, ze sem nenasel desku s podporou DDR2 800MHz, AMD X2 4200+ a soucasne dvou PATA rozhrani {4 zarizeni}. Proste nechci vrazet zadnej zbytecnej peniz a mam dva PATA disky, novou DVD mechaniku a starou CDROM mechaniku, tak proc to vsechno nevyuzit.

Proste do te stare sunky nechci vrazit vic nez cca 5000Kc {odhad 1K procak, 1K deska, 1K pamet, 1K GK {nebo usetrit s integrovanou v Asus M2A-VM}, plus rezerva 1K protoze to nestoji presne 1K vse, ale vetsinou trochu navic.
Athlon X2 5000+, 2GB, Gigabyte 780G, Benq FP767, Win Vista
----------------
E8400, Gigabyte P35-DS4, Gainward GF8800 GT Gold, 4GB Patriot. 2x Samsung 500GB, 22" LCD IBM/LENOVO L220x S/PVA, Win XP
Jezevcik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 30. 1. 2008 13:44

Přečti si EULA, což je jediný dokument, kterým jsi vázán při instalaci (kromě obecně platných právních úprav).

Nechci ti do toho moc kecat, ale kvalitní deska za litr, nevím, nevím, X2 4200+ mě vychází něco nad 1 500,-, než VGA za tisíc, to raději integrovanou a pošetřit na něco lepšího. Navíc je otázka, zda nebudeš muset měnit i zdroj. Ale 2 PATA výstupy budou asi problém.
Check your six!

Linux je nejlepší operační systém. Za ty peníze. :-D
Příjmení a jméno
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jezevcik 30. 1. 2008 13:53

Rozhodne to bude doufam posun proti tomu, co mam tedkonc uvedeno dole. Jak jsem rikal, tohle bude v podstate browser, postak, Skype, plus pro rodinku nejaka podivna budovatelsko strategicka hra ktera slape v poho i na tom starem compu.

Proste kvalitu ocekavam od te planovane zcela nove sestavy, ne od tohoto srotu.

M2A-VM je solidni i s dostatecnou grafickou kartou a je za 1200Kc. Ale nema ty porty. Procesor je za hubicku nekde okolo hadam 1400Kc, 2GB A-DATA jsou nekde okolo 800Kc tusim. Na tohle planuju pouzit jen boxovanej vetracek, takze suma sumarum to je 3500Kc. Takze tezka pohoda. GK do M2A-VM mohu vrazi take, jen je otazka, zda si pomuzu.

EDIT: Problem jsou jen ty dva disky, ty tam chci. CDROM jsem ochoten obetovat do vecnych lovist, ale bez DVD se asi neobejdu. No v nejhorsim prihodim 650 za SATA DVD :(
Athlon X2 5000+, 2GB, Gigabyte 780G, Benq FP767, Win Vista
----------------
E8400, Gigabyte P35-DS4, Gainward GF8800 GT Gold, 4GB Patriot. 2x Samsung 500GB, 22" LCD IBM/LENOVO L220x S/PVA, Win XP
Jezevcik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jezevcik 30. 1. 2008 14:14

[quote="Příjmení a jméno"uPřečti si EULA, což je jediný dokument, kterým jsi vázán při instalaci (kromě obecně platných právních úprav).
Athlon X2 5000+, 2GB, Gigabyte 780G, Benq FP767, Win Vista
----------------
E8400, Gigabyte P35-DS4, Gainward GF8800 GT Gold, 4GB Patriot. 2x Samsung 500GB, 22" LCD IBM/LENOVO L220x S/PVA, Win XP
Jezevcik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kaf1 30. 1. 2008 14:31

informoval jsem se primo u MS... Licence je vazana na desku. Pouze v pripade odchodu desky do kremikoveho nebe je moznost ji reaktivovat na jinou/novou. (i kdyz puvodni technologie na MB jiz neni dostupna na trhu -> koupi se uplne jiny). Na ostatnim HW nezalezi. Takze, kdyz kvuli tomu sestavis pomalu novej komp, to na to uz nema vliv... Dle MS.

Pokud jen upgradujes, prenositelna neni!
kaf1
Junior

Odeslat příspěvekod aumirek 30. 1. 2008 14:35

kaf1 píše:informoval jsem se primo u MS... Licence je vazana na desku. Pouze v pripade odchodu desky do kremikoveho nebe je moznost ji reaktivovat na jinou/novou. (i kdyz puvodni technologie na MB jiz neni dostupna na trhu -> koupi se uplne jiny). Na ostatnim HW nezalezi. Takze, kdyz kvuli tomu sestavis pomalu novej komp, to na to uz nema vliv... Dle MS.

Pokud jen upgradujes, prenositelna neni!

já tam volal také ale zapoměl jsi dodat že ta deska musí odejít do nebe v záruce rozhodně to nemuže bejt 5 let starek krám
aumirek
Junior

Odeslat příspěvekod Jezevcik 30. 1. 2008 14:51

aumirek píše:
kaf1 píše:informoval jsem se primo u MS... Licence je vazana na desku. Pouze v pripade odchodu desky do kremikoveho nebe je moznost ji reaktivovat na jinou/novou. (i kdyz puvodni technologie na MB jiz neni dostupna na trhu -> koupi se uplne jiny). Na ostatnim HW nezalezi. Takze, kdyz kvuli tomu sestavis pomalu novej komp, to na to uz nema vliv... Dle MS.

Pokud jen upgradujes, prenositelna neni!

já tam volal také ale zapoměl jsi dodat že ta deska musí odejít do nebe v záruce rozhodně to nemuže bejt 5 let starek kráma/quote]


Tak to musim honem rychle najit, jestli ji mam jeste v zaruce. Teoreticky to mozne je, jedna uz mi odesla, tohle je druha a mam ji necele tri roky. :D :D

Takze ciste teoreticky to je potreba kupovad smejdy, ktere odejdou v zaruce a koupit novou desku s novou zarukou :shock: :D

EDIT: Zajimave je, ze kdyz je to takto relativne volne, tak co ma chudak clovek dnes delat, kdyz neodejde deska, ale treba procesor. Novej do tehle desky dneska nikde nekoupis, takze mas utrum i v pripade, ze odejde jen blbej procak :D
Athlon X2 5000+, 2GB, Gigabyte 780G, Benq FP767, Win Vista
----------------
E8400, Gigabyte P35-DS4, Gainward GF8800 GT Gold, 4GB Patriot. 2x Samsung 500GB, 22" LCD IBM/LENOVO L220x S/PVA, Win XP
Jezevcik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod risomas 30. 1. 2008 15:04

oficialne to nemozes ale vacsinou to ide aktivovat znova automatocky a keby aj neslo tak cez telefonicku podporu to ide vzdy.
C5 X7 Tourer 2.2
risomas
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kaf1 30. 1. 2008 16:21

aumirek píše:
kaf1 píše:informoval jsem se primo u MS... Licence je vazana na desku. Pouze v pripade odchodu desky do kremikoveho nebe je moznost ji reaktivovat na jinou/novou. (i kdyz puvodni technologie na MB jiz neni dostupna na trhu -> koupi se uplne jiny). Na ostatnim HW nezalezi. Takze, kdyz kvuli tomu sestavis pomalu novej komp, to na to uz nema vliv... Dle MS.

Pokud jen upgradujes, prenositelna neni!

já tam volal také ale zapoměl jsi dodat že ta deska musí odejít do nebe v záruce rozhodně to nemuže bejt 5 let starek kráma/quote]


dotaz 3) Výjimka pro přenositelnost platí pouze v případě disfunkce této desky (poškození přepětím, přehřátím, poškození kondenzátoru... ).

odpoved 3) Zakladni desku je mozno vymenit, aniz byste prisel o licenci pouze v pripade, ze se Vam zakladni deska rozbije a musite ji vymenit.


dotaz 4) Pouze v případě, že nelze zakoupit stejný typ desky - pro socket A (který již v současnosti není vyráběn), je možné přenést licenci OEM na novou desku - která pravděpodobně nebude typu Socket A. Je akceptována nezbytná výměna nekompatibilního HW.

odpoved 4) Ano

Na linku MS jsem volal 2x, na mail mi odpovedeli vyse zminene. O zaruce nikdy nepadlo ani slovo... A to jsem pokazde jednal s nekym jinym. O nutnosti, aby deska byla v zaruce, tudiz nic nevim. Toto byli moje podminky pro nakup a ty byly odsouhlaseny. Tim to pro mne konci... 8)
kaf1
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků