Magio box KISS a piskot...

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Asutro 8. 2. 2008 00:25

Zdravím všetkých užívateľov Magia...
Chcel by som tu popísať moju epopej s odstraňovaním hluku v zariadení nazývaným Magio box - presnejšie Kiss zariadenia.

Magio mám od mája minulého roku. Prvý box veľmi nepríjemne pískal a po mojich sťažnostiach bol vymenený za iný. Tento pískal tiež - ale menej... 8) . Domnieval som sa, že zdrojom pískania je HDD - pevný disk. No a keďže tento disk z hľadiska kapacity bol "demo" (80 GB) a niekde bol popis (http://www.vdslinfo.com/forum/index.php?topic=45.0) od pána z Nemecka ako vymeniť HDD v Magiu za väčší, tak som do boxu strčil čo som mal doma voľné - 120 GB Samsung po jeho príprave podľa návodu... Disk fungoval. Dokonca v info v boxe sa zobrazila väčšia kapacita... Takto som vyskúšal tiež WD 120 GB - u tohto disku som musel celkom odobrať prepojku na nastavenie konfigurácie.

Ďalší krok bol kúpiť vhodný disk. Našiel som si podľa papierov, že WD vyrába špeciálne HDD do audiovizuálnych zariadení - zvlášť tiché a so špeciálnym firmwarom - rada AV... vybral som si najväčší čo bol - 500 GB (...nech ma doživotne netrápi, že sa niečo vymazalo, lebo nebolo miesto ako na 80 GB disku... :-B ). Zašiel som v mieste bydliska do predajne s PC a požadoval spomínaný disk. Nemali ho a ani ho nevedeli zohnať ("...sú to pinďúri..." pomysel som si)... Potom som zistil, že ho nevedia zohnať ani na celom Slovensku... Disk som našiel na internete v Česku - objednal som ho.

Nadŕžaný som čakal kedy dôjde, snívajúc o bezhlučnom Mágiu a za vagón miesta na nahrávky našej rodiny (mimochodom večerné správy - slovenské + české, CSI seriály, poisťovne šťastia, letiska, simpsonovci a medzitým aj tie celovečerné filmy...).
Disk WD 500 GB AVJB prišiel. Hrdo som ho "nacpal" do Magio boxu - pri otvorenej skrinke overil, že nepíska a skrinku zaskrutkoval. Info na TV ukazovalo veľkosť disku cca 450 GB. Úkon sa zdaril.

Po určitom čase ale začal HDD v uzavretom boxe zase pískať - opantala ma hrôza. "Po toľkých peripetiách zase píska disk..." Ešte že manželka počuje menej ako ja (alebo bola solidárnejšia.) Disk som nechal v boxe - však z hľadiska hluku tam nemôže byť ani lepší...

Ďalší aspekt tejto "obludy" (500 GB) bol, čo s tým bude robiť box... Obavy sa vyplnili - pri zaplnenosti disku > 250 GB začala byť odozva na ovládanie z DO (diaľkového ovládača) neprimerane veľká (po stlačení tlačidla - reagovalo zariadenie za cca 5 až 10 sek. :( ). Nechal som zaplniť disk do plna - nezlepšilo sa to (idealista... ale čo keby... :mrgreen: ) A tak som si sadol a vymazával staré programy - trvalo to cca 3 hodiny a obsadenie disku som zrazil na cca 150 GB a zároveň skonštatoval, že pchať tam HDD > 250 GB nemá význam, akurát si človek narobí starosti s mazaním.

Vrátim sa k hluku - disk pískal (...áno ten WD AVJB do audiovizuálnych zariadení...). V afekte som zobral HDD, čo bol po ruke - WD 250 GB obyčajný - typ BB! Medzitým niekto zistil, že disk netreba komplikovane formátovať a kopírovať starý HDD. Disk musí byť bez partícii a magio urobí všetko za vás... Ďakujem neznámemu človeku. Takže v boxe pokračoval ďalší disk - spomínaná WD 250 GB. Disk pískal tiež :roll: Skonštatoval som: "Každý disk píska, v PC to nepočuť - hučia tam kadejaké ventilátory"

V tomto momente som začal uvažovať o premiestnení boxu do inej miestnosti a dotiahnutí signálu HDMI káblom - v obchodoch sa predáva max. dĺžka 5m (aspoň čo som našiel). to by mi aj stačilo. Plus by som musel doriešiť spätný prenos IR signálu z DO...

V poslednom záchvate som ešte objavil HDD do notebookov - 2,5 palcový 250 GB 5400 otáčkový (RPM) - vraj tichý ako 4200 RPM. Cena bola síce 2x väčšia ako za klasický 3,5" disk - kúpil som ho...

Skrátim to:
Po namontovaní posledne spomínaného HDD som zistil, že nepíska v boxe HDD ale zdroj!!! Bol som šokovaný.

Štúdiom pulzných zdrojov z pohľadu pískania som sa dočítal:
a, pískať môžu cievky - treba ich zaliať do laku a podobne...
b, v zdroji dochádza k nevyváženiu na sekundárnej strane, kedy sa môže vytvárať počuteľný piskot.

V prípade Magia je to prípad b,. Náhodne som zistil, že pri bežnom HDD (3,5" s napájaním +5, +12V) stačí zaťažiť vetvu 12V odporom cca 200 ohm / 1W a piskot prestane!!! Disk 2,5" som v tomto zapojení neskúšal - je napájaná len vetva +5V. Teraz mám v boxe WD 250GB BB...

POINTA príbehu:

V Mágio boxe typu KISS nepískajú pevné disky ale zdroje po zahriati na pracovnú teplotu.


PS
Ospravedlňujem sa za dlhší príspevok...
Ďakujem svojej manželke za pochopenie, lebo vždy pri výmene diskov prišla o jej seriály... :P
Asutro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod quapor 8. 2. 2008 13:17

paradny prispevok :-B

ja mam doma mesiac motorolu, zdroj je oddeleny a piska STB, cize asi hdd, cez den to clovek ani nevnima ale vecer...teraz ho mam za sklom, tak sa "trochu" prehrieva ale aspon nepocut tak piskanie, je to len docasne riesenie

takze ak som to spravne pochopil, na magiu nie je ziadne zabezpecenie proti otvoreniu (nalepka atd.), staci dat dolu par skrutiek, supnut novy nenaformatovany samsung hdd a vybavene?
quapor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod quapor 8. 2. 2008 13:24

p.s. ked si to uz mal otvorene, ved si mal pocuvat odkial ide to piskanie, ci je v KISS zdroj "nalepeny" na hdd?
a vlastne ako si to doriesil? piskas dalej s novym hdd? :-/
quapor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Asutro 8. 2. 2008 21:49

K lokalizacii piskotu:
Pískanie sa nedalo celkom dobre lokalizovať - piskot začal až po zahriati na pracovnu teplotu uzavretého boxu. Pri odkrytovanom boxe k piskotu nedochádzalo.

K otvoreniu boxu:
Na zariadení (aspon Kisse) nie je nalepka (plomba)... Špecialitou su bezpečnostné skrutky - je potrebné mat pin torx 10 s dierkou uprostred. Týmito skrutkami je prichytený HDD a vrchný kryt.

Momentálne mám v boxe HDD 3,5" WD 250 GB BB disk. Napájanie disku je cez rozdvojku - na druhom konci mám na 12V vetve ako náhradu odporu trvalo pripojene 12V relé - vinutie má cca 190 ohmov (našiel som ho v starých zásobách - pre pamätníkov rele LUN 12V :) ). Je trvale zopnuté...

Zámerne nepopisujem podrobne úpravu - zásah by mala vykonať osoba poučená pre prácu s elektrickými zariadeniami.

Je možné, že v boxe môže byť zdrojom piskotu a hluku disk. Chcel som mimo iné upozorniť, že pôvodcom nepríjemných efektov môže byť aj zdroj. V doterajších diskusiách k Magiu sa uvažoval len disk. Je možne, že sa mýlim... :roll:
Asutro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Asutro 8. 2. 2008 21:51

...aha - nezodpovedal som na hlavnú otázku
zariadenie uz nepiska a konečne v noci spím ako človek... :lol:
Asutro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod maniakomp 9. 2. 2008 21:28

Asutro píše:K lokalizacii piskotu:
Pískanie sa nedalo celkom dobre lokalizovať - piskot začal až po zahriati na pracovnu teplotu uzavretého boxu. Pri odkrytovanom boxe k piskotu nedochádzalo.

K otvoreniu boxu:
Na zariadení (aspon Kisse) nie je nalepka (plomba)... Špecialitou su bezpečnostné skrutky - je potrebné mat pin torx 10 s dierkou uprostred. Týmito skrutkami je prichytený HDD a vrchný kryt.

Momentálne mám v boxe HDD 3,5" WD 250 GB BB disk. Napájanie disku je cez rozdvojku - na druhom konci mám na 12V vetve ako náhradu odporu trvalo pripojene 12V relé - vinutie má cca 190 ohmov (našiel som ho v starých zásobách - pre pamätníkov rele LUN 12V :) ). Je trvale zopnuté...

Zámerne nepopisujem podrobne úpravu - eb]zásah by mala vykonať osoba poučená pre prácu s elektrickými zariadeniamie/b].

Je možné, že v boxe môže byť zdrojom piskotu a hluku disk. Chcel som mimo iné upozorniť, že pôvodcom nepríjemných efektov môže byť aj zdroj. V doterajších diskusiách k Magiu sa uvažoval len disk. Je možne, že sa mýlim... :roll:e/quote]


aspon schemu by si mohol dat.
ak to bude niekto prerabat tak iba na vlastne riziko nie :) /vlastne zdravie a aj financne-poskodenie boxu/.
pokial nezasahujes do vetvy 230V na trafe tak ti nehrozi ziadne zdravotne riziko :), max odpalis nieco na MB v STB alebo hdd.
maniakomp
Junior

Odeslat příspěvekod quapor 12. 2. 2008 13:15

Obrázek Obrázek

motorola stb, po tejto uprave je rezonancia/brum hdd znizeny o 90%

celkovo uchytenie hdd nie je stastny, je pripevneny cez gumove izolacie na maly rost, tym je jemne vyriesena izolacia vybrovania, ale uplne odrezana moznost chladenia hdd o konstrukciu, na chladenie ostava len aktivny ventilator, ktory sa zapina pravdepodobne len pri hranicnych teplotach

najlepsie riesenie je kupit uzavrety hlinikovy box na hdd, teplo odovzdava boxu, hluk a vybracia nie je ziadna

http://www.tntrade.sk/shop/index.php/de ... -absorbing
http://www.tntrade.sk/shop/index.php/de ... box-na-hdd
http://www.tntrade.sk/shop/index.php/de ... -case-surf
http://www.tntrade.sk/shop/index.php/de ... box-na-hdd
http://www.tntrade.sk/shop/index.php/de ... dd-cooling
http://www.tntrade.sk/shop/index.php/de ... sure-black
quapor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod quapor 12. 2. 2008 18:45

p.s.

pouzity hdd je SEAGATE T3160212ACE DB35 7200.2 Ultra ATA 160-GB
(STB Motorola)
( http://broadband.motorola.com/catalog/p ... 1%20a2.pdf )

Key Features and Benefits
2-MB cache
[color=red]Multiple-stream recording capability—up to 10 television streams at oncec/color] (???)
Operating acoustics as low as 2.7 bels for near-silent operation
Unmatched reliability for extended system field life
5-year warranty


Applications
Digital video recorders (DVRs)
Home media servers

http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?v ... ale=en-US#


tebe Asutro vsetko fungovalo korektne aj pri "obycajnych" hdd?
quapor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Asutro 14. 2. 2008 23:41

K fungovaniu obycajnych HDD - fungovali... Ked zoberiem max datovy tok 3 mbity/s, ktory moze ist od telekomu, tak disk by mal teoreticky stihat... mozno sa mylim...

Schema je jednoducha - prakticky som na napajaci kabel pripojil rozbocovac co dostat v obchode s PC - jeden koniec ide do HDD a na druhom je zataz.

Obrázek
Asutro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod benďo 16. 3. 2008 21:18

2 quapor:
Ty si tam dal ten Seagate? Aké máš s tým skúsenosti. diskom?
benďo
Junior

Odeslat příspěvekod quapor 18. 3. 2008 15:27

[quote="benďo";2 quapor:
Ty si tam dal ten Seagate? Aké máš s tým skúsenosti. diskom?s/quote]
ten seagate som tam nedal, ten tam je, ma ho kazda motorola, len som tu uviedol aky je to tip, nemusite pre to rozoberat magio
quapor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod benďo 1. 4. 2008 06:52

Jasné, ďakujem za objasnenie. Ja mám KISS a uvažujem o výmene za tento disk, je naozaj tichý?
benďo
Junior

Odeslat příspěvekod quapor 20. 5. 2008 13:30

Jasné, ďakujem za objasnenie. Ja mám KISS a uvažujem o výmene za tento disk, je naozaj tichý?

mam teraz kiss (motorola isla prec pre piskanie hdd), pokial nedostanes zly hdd (piskanie), su pouzite hdd kiss/motorola rovnake
najvacsi problem, plati pre obe zariadenia, su vybracie hdd
ako je riesene vnutro kiss neviem, nemal som ho este otvorene
quapor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod quapor 20. 5. 2008 13:36

Asutro píše:Náhodne som zistil, že pri bežnom HDD (3,5" s napájaním +5, +12V) stačí zaťažiť vetvu 12V odporom cca 200 ohm / 1W a piskot prestane!!! Disk 2,5" som v tomto zapojení neskúšal - je napájaná len vetva +5V. Teraz mám v boxe WD 250GB BB...
POINTA príbehu:
V Mágio boxe typu KISS nepískajú pevné disky ale zdroje po zahriati na pracovnú teplotu.

PS
Ospravedlňujem sa za dlhší príspevok...
Ďakujem svojej manželke za pochopenie, lebo vždy pri výmene diskov prišla o jej seriály... :P

ma napadlo, skusit vetvu hdd zatazit ventilatorom, nieco vacsie, nizkootackove (do 800-1000), neskusal si?
quapor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hugo_sk 18. 7. 2008 22:51

Zdravim, trocha po funuse ale otazka znie: Podarilo sa niekomu prekopirovat obsah povodneho disku na novy vecsi tak aby sa zachovali aj nahravky?
hugo_sk
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků