openSUSE10.3 a xp

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod mimous 5. 3. 2008 07:28

Ahojte, na invexu jsem splašil openSUSE10.3, chci si ho nainstalovat na svůj komp, ale potřebuji tam mít i xp. Jde to nějak vyřešit?
mimous
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dzon 5. 3. 2008 07:41

jde
Dzon
Junior

Odeslat příspěvekod klokotik 5. 3. 2008 08:05

Buď ho musíš nainstalovat na jiný disk (nebo oddíl na disku) nebo do vituálního kompu.
Z českých škol: „Internet je to modré E na ploše, po jehož spuštění se zobrazí Seznam internetu.“
klokotik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lurk3r 5. 3. 2008 09:40

Nainstaluj xp, ale ne na celý disk (při instalaci vytvoř novou partition, menší než je kapacita disku), pak instaluj GNU/Linux do zbylého místa(vytvoří pravděpodobně 3 nebo 2 logické oddíly), automaticky se ti nastaví Grub, ve kterém si po startu počítače vybereš co chceš spustit (tzv. dualboot).
Moderátor diskuzního fóra Živě.cz

If there is no space left on the device, there must be some space right ...
Co říká bezpečnostní software chycenému červovi? "Jsi zatčen! A nezkoušej na mě žádný fork()y!"
lurk3r
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod benetti 5. 3. 2008 15:28

Nebo jak napsal klokotik ho můžeš nainstalovat do virtuálního počítače jak já. Stačí ti Vmware player (free) - u toho si musíš na stránce easyvmx.com vytvořit vlastní "mašinu" :D, nebo horší Microsoft Virtual PC (mě ale nejede). V linuxu se dá normálně pracovat (ale oproti normální instalaci je samozřejmě pomalejší), takže je to na experimenty úplně ideální a nic nemusíš restartovat. Nenech se ale zmást tím, že všechno v Linuxu na virtuálním pc pojede - při normální instalaci to tak asi nebude.
benetti
Junior

Odeslat příspěvekod mimous 5. 3. 2008 18:42

tak bych si asi vytvořil 5GB Déčko, jen v jakém programu to mam stvořit?
takže když to pak nainstaluju tak se mě to při startu zeptá na to co chci spustit :D
mimous
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ilfirin 18. 3. 2008 11:30

Tak to právě vytvářet nemáte.
Jen v něčem (myslím, že Partition Magic) zmenšete partišnu s Windows.
O zbytek se (snad ;-) ) postará OpenSUSE sám, jen potřebuje mít volný, nezformátovaný (tudíž žádné Dé a žádné NTFS, prostě nic) prostor.
Ilfirin
Junior

Odeslat příspěvekod running-free 18. 3. 2008 11:47

Zkus nabootovat z toho CD od openSUSE, myslím že taky umí zmenšovat NTFS. Vytvoř si volné místo a tam si dej / a swap oddíly
Unix - systém který vám dá dost provazů na to, abyste se sami oběsili.
running-free
Junior

Odeslat příspěvekod Ilfirin 18. 3. 2008 12:01

myslím že taky umí zmenšovat NTFSN/quote]


To bych radši nedělal.
Tahle fičura tam je, ale je získána reverzivním inženýrstvím, tudíž existuje nemalá pravděpodobnost, že by to mohlo vzít s sebou data z Win disku.
Proto doporučuji (i placené) řešení, které je postaveno na zaplacených specifikacích od MS.
Ilfirin
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků