Router, Switch - aká je ich funkcia ?

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hal_sk 20. 7. 2008 15:38

Zdravím.
Zaujímalo by mňa, napr. aké sú súvislosti medzi router (smerovač) a switch (prepínač). V jednom článku som dokonca čítal aj o routing switch (smerovací prepínač). Vytvoril som si nejakú predstavu o tom jak to funguje a vy ma prosím opravte:

Takže neviem či je to tak, ale routing switch, je asi router, ktorý je kombinovaný so switchom (napr. toto).
Router je "krabička" ktorá má 1 vstup pre "verejný internet" a 1 výstup pre "neverejný internet" určený do lokálnej siete (súdiac s tejto schémy).
Switch je "krabička" do ktorej sú pozapájané klientské počítače a navyše sa do switchu môže zapojiť aj "neverejný internet" z router-u.
Je tak? Ďakujem za trpezlivosť.
hal_sk
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 20. 7. 2008 15:48

To co jsi napsal je pravda, ale je to jen "cast" toho na co jsou ty krabicky navrzeny. A to co jsi rekl je pro obycejneho uzivatele asi to jedine co s nima bude delat. Takze se da souhlasit.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod hal_sk 20. 7. 2008 16:08

A jak si mám fyzicky predstaviť ten router (bez switchu)? Poprosím nejaký obrázok.
A do switchu sa internet z routru zapojí do podobnej zásuvky ako klientské počítače?, alebo je tam na to určená zvlášť zásuvka, ako v routing switch.
hal_sk
Junior

Odeslat příspěvekod koenzim 20. 7. 2008 21:43

Switch - ma vsetky zasuvky "rovnocenne". To znemena, ze nie je nijak urcene, kde ma prist "internet" a kde pc. Pokial ide kabel od providera do switchu a zo switchu kable do jednotlivych pc, kazdy pc je viditelny pre providera.
Router - ma urcenu zasuvku na pripojenie netu a dalsie zasuvky, ktore funguju ako switch. Pc pripojene do "switch" zasuviek na routeri zvycajne nie su priamo viditelne pre providera, ten vidi len jedno pripojene zariadenie (dany router).

Zatial co pri priojeni cez switch musi kazdy pc dostat IP adresu od providera, pri pripojeni cez router staci jedna IP adresa. To je tak zjednodusene. Mozes si to nastudovat napr tu: http://www.zive.sk/default.aspx?server= ... cle=262638
koenzim
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nargon 22. 7. 2008 14:49

hal_sk píše:A jak si mám fyzicky predstaviť ten router (bez switchu)? Poprosím nejaký obrázok.

Obrazek delat nebudu. Jen to popisu.
Je to proste krabicka, ktera ma 2 (slovy: DVA) porty. Jeden oznaceny jako WAN, a druhy oznaceny jako LAN.
Dalsi sitove porty nema.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 22. 7. 2008 15:19

On router muze mit a casto ma vice nez 2 porty. I nejlevnejsi Cisca maji napr 2x fast ethernet + moznost 1-2 rozsirujicich modulu s dalsim portem (Ethernet, synchronni seriovy WAN atd).

Klasicke zapojeni takovehoto routeru je
- fastethernetx = hlavni linka do Internetu
- fastethernetx = pripojeni do LAN
- atmx jako zaloha (ADSL)

To co se v prodava za 1000 kc pod nazvem router odpovida spise cene nez nazvu a pokud si chces udelat realnou predstavu o funkci opravdoveho routeru zapomen na ne.

MP
Miroslav Pragl
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Beatman 22. 7. 2008 16:52

Všetko je správne, no hlavný rozdiel medzi smerovaním a prepínaním je v tom, aké protokoly na akých vŕstvách dokážu tie krabičky spracúvavať. Ďalším podstatným rozdielom, na čo sú primárne určené(od toho závisí aj ich rýchlosť). Napr. ťažko budete hľadať router s Gb LAN/WAN portami na SoHo použitie.
IS ;-)
Beatman
Junior

Odeslat příspěvekod Caderom 22. 7. 2008 17:19

Je to složitější. Prodávaná zařízení označovaná jako routery většinou nejsou pouze routery.

Switch je základní směrovací zařízení, router umožňuje pokročilé funkce, routery směrují pakety v síti pomocí směrovacích tabulek.

koenzim má částečně pravdu, toto je rozdíl mezi switchem a routerem používaným v domácnosti, ale při tomto použití je router používán v módu "domácí brána", kdy je použitý NAT, tedy právě to co brání poskytovateli vidět jednotlivé počítače v domácí síti.

To co se prodává jako routery do domácnosti jsou routery s možností módu domácí brány, většinou s integrovaným čtyřportovým switchem pro LAN a často také Wi-Fi částí (AP).
Caderom
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod indian5 22. 7. 2008 17:48

switch - "smerovanie" na 2. vrstve OSI, v nasom pripade podla MAC adresy, obycajny switch nema moznost uzivatelsky menit sposob resp pravidla smerovania
router - "smerovanie" na 3. vrstve OSI, v nasom pripade podla IP adresy, ktoru moze menit a podla konfiguracie smeruje prevadzku podla nej na jednotlive porty.
Samozrejme existuju najroznejsie vynimky a kombinacie, ale tak zhruba by to mohlo byt takto.
indian5
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 22. 7. 2008 19:44

Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků