Intel 945 a trhane video v ubuntu

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod stando007 7. 2. 2009 16:42

mam problem - trhane video ked ho prehravam na fullscreen. Ci uz je to v mplayeri, toteme alebo vlc. Ci je compiz zapnuty alebo nie je. A to mam VGA i945, ktora by mala byt podporovana bez problemu. Nasiel som na forach info ze s tym ma problemy vela ludi. Otazka je ci sa snazit to riesit (uz hladam ale 2 dni riesenie a bez vysledku) alebo jednoducho to nepojde?
V zobrazeni v okne pri 100% to netrha. Len ked je okno vacsie alebo na fullscreen tak pri rychlejsich scenach to horizontalne trha (ako ked v hrach nebolo nastavene vertical synch.). V compiz nastaveni som skusal zapnut/vypnut volby "sync to vblank", ale bez vysledku.

moj hw je Dell Optiplex 620 P4 3GHz, 2.5GB DDR2, i945, Ubuntu 8.10
stando007
Junior

Odeslat příspěvekod redmond 7. 2. 2009 16:54

ty cakas od lacnej onboard grafiky nejake zazraky, no necakaj.
my name is mond, Redmond.
redmond
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stando007 7. 2. 2009 17:03

redmond píše:ty cakas od lacnej onboard grafiky nejake zazraky, no necakaj.


tak ja cakam od "lacnej onboard grafiky" aby robila to co ma a ja cakam od nej len aby prehravala obycajne divx video na fullscreen bez trhania - co robi 100% vo windows
Takze len preto. Ked to dokaze blby windows, tak preco by to nedokazal linux?
stando007
Junior

Odeslat příspěvekod vertas 7. 2. 2009 17:54

stando007. Polož svůj dotaz na http://forum.ubuntu.cz/ - Podpora přenosných počítačů. Zde Ti rádi poradí.
vertas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vertas 7. 2. 2009 17:59

Nebo svůj dotaz polož na http://www.linuxos.sk/forum_zoznam/index.html - Hardwere a drivery. Velmi dobrý web.
vertas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod stando007 9. 2. 2009 15:19

No, moc mi tam neporadili. Pisem na vsetky mozne fora, ale nic. Tak som googlil, ale nasiel som len info o tom ze intel ma najlepsiu podporu ovladacov v linuxe :)

Este som rozmyslal, ze by som skusil nainstalovat najnovsie ovladace pre intel vga z :
http://intellinuxgraphics.org/index.html
ale to neviem ci:
-zvladnem (treba to nejako kompilovat ci co a ja ako newbak to neviem ci podla tych strucnych instrukcii zvladnem)
-ci by to malo nejaky zmysel a ci by nastalo nejake zlepsenie
-ci si neodpalim cele Xka a potom bude nasledovat reinstall celeho systemu :)

Inak nemoze to byt tym, ze pouzivam rozlisko na monitore 1680x1050 a to by uz bolo proste na tuto vga s 8MB zdialenej pamati vela? Neviem. glxgears mi dava okolo 1350fps.

Inak som rozmyslal aj nad tym, ze si kupim nejaku VGA kartu do PCI Expres slotu aby mala aj DVI konektor ked to uz mam na monitore. Tak som googloval co je lepsie ci ATI alebo nvidia, vyslo mi z toho ze ani sam neviem :) Prevazne asi prevladaju pozitivne nazory na nvidia, ale tak zase sa clovek dozvie o tom ze tie "restricted" ovladace su zle atd... Ja som rozmyslal nad kupou nvidia geforce 8500 GT s 256MB ram - bude mi to slapat bez problemu? Nasiel som vlakna kde pisali ze im tato vga nejde, ine zase ze je OK.... :-l
stando007
Junior

Odeslat příspěvekod littleon 10. 2. 2009 03:55

Podle problému, který popisuješ, mi spíše přijde, že není správně nainstalovaná grafika. To, že jede copiz ještě neznamená, že ano. Jestli jsem pochopil správně, nainstaloval si Ubuntu a snažíš se řešit problém v něm. Pokud ti na fóru Ubuntu neporadí, stáhl bych si na tvém místě jinou distribuci a vyzkoušel to v ní. Pokud ti video ve Windows ve fullscreenu funguje není důvod, proč by v Linuxu nemělo.
Intel Q6600 @ 3,6GHz ofoukáván Zalmanem CNPS9700 LED, DFI ICFX3200T2R/G + NC-U6, Sapphire HD 2900XT @800/2100, 2x Hitachi 400GB, GEIL 2x1GB 4-4-4-12, Chieftec CFT-620-A12S, Thermaltake Armor VA8000SWA
littleon
Junior

Odeslat příspěvekod gutp 10. 2. 2009 08:18

jinak na buntu forum jsem našel tohle http://wiki.ubuntu.cz/Grafick%C3%A9%20karty%20Intel a pokud ti nesedí ubuntu tak zkus jinou dostribuci třeba Mandrivu... :)
gutp
Junior

Odeslat příspěvekod x22 10. 2. 2009 09:39

stando007 píše:Inak nemoze to byt tym, ze pouzivam rozlisko na monitore 1680x1050 a to by uz bolo proste na tuto vga s 8MB zdialenej pamati vela? Neviem. glxgears mi dava okolo 1350fps.

8MB je minimum ale moze pouzit viac, ak ovladac chce.
A roztiahni ten glxgears ta celu obrazovku.

Instalovat ovladace rucne bude trochu problem. Musis najst spravnu kombinaciu kernelu, x.org servera, ovladaca a graf. kniznic (nie vsetky kombinacie funguju). + musis mat vsetky zavislosti, aby to vobec slo skompilovat.
x22
Junior

Odeslat příspěvekod stando007 10. 2. 2009 10:58

No, medzicasom som spravil to co tu pise gutp, stiahol som inu distribuciu, konkretne OpenSuse a tam to video ide uplne dobre. Neviem aky je rozdiel v ovladacovh grafiky a nasataveni v opensuse a v ubuntu, obe maju v mojom pripade gnome a compiz a v obocho som neinstaloval ziadne ine ovladace nez boli v systeme.

Takze v opensuse mi to ide dobre. Ach jo, ale ubuntu pouzivam ako alternativny OS uz dost dlho. Nie ze by som bol expert, dovolim si tvrdit, ze ovladam nejake tie zaklady a uz viem co kde v ubuntu mozem najst a pod. Neviem ci by som si zvykol na opensuse. Ci hej? :)

Aj tak je to divne, lebo vsade pisu, ze intel vga su najpodporovanejsie v linuxe a tak ked ja mam mat s nou problemy v ubuntu, tak to nechapem. No co uz, kedysi pamatam z tych prvych distribucii ubuntu, ze tam z grafikou to bolo tazke, nesiel mi externy monitor, blikalo to a o compize ani nehovorim... A to sa akosi zmenilo v 8.04 a v 8.10 a uz to ide. Pocitam ze v dlasich verziach to uz bude zase lepsie. Ale problem je v tom, ze nechcem len cakat kedy vide nova verzia (s novymi ovladacmi alebo vyladenymi chybami) ale chcel by som to uz pouzivat. Mi to pride stale ako vyvojova verzia (ci to linux defaultne asi aj je?) Hm hm hm. Asi som narocny.

..A to ani nehovorim ze mam doma 2 webkamery a ani jedna nejde pod linuxom :)
stando007
Junior

Odeslat příspěvekod littleon 10. 2. 2009 19:39

Nezlob se na mě, ale to co si napsal působí rozporuplně. Na jedné straně chceš Ubuntu a na straně druhé jej nazýváš vývojovou verzí. Je možné, že je Ubuntu bug v ovladači pro tvojí grafiku a je také možné, že se musí zavédst ručně.

Proč ti jde v Open Suse a Ubuntu ne? Ovladače pro každou distribuci připravují různí lidé a mohlo se stát, že je v ovladači pro Ubuntu chyba.

A co se týče konkrétního HW, ti poradím postup. Na fórum distribuce, kterou si nakonec vybereš napiš přesný typ např. webové kamery (nejlépe s odkazem) a požádej o radu, jak ji zprovoznit. Věřím, že ti na příslušném fóru poradí, případně potvrdí, že není podporována ;)
Intel Q6600 @ 3,6GHz ofoukáván Zalmanem CNPS9700 LED, DFI ICFX3200T2R/G + NC-U6, Sapphire HD 2900XT @800/2100, 2x Hitachi 400GB, GEIL 2x1GB 4-4-4-12, Chieftec CFT-620-A12S, Thermaltake Armor VA8000SWA
littleon
Junior

Odeslat příspěvekod stando007 10. 2. 2009 21:05

... :) Ale, pisal som to ked som uz bol vystaveny, po niekolkych hodinach trapenia googleni. Vyspim sa na to a potom mozno nieco poriesim :) Ale kazdopadne diky za odporucenie
stando007
Junior

Odeslat příspěvekod stando007 13. 2. 2009 09:04

No, tak som nasiel riesenie:
-prehravac XINE, v nastaveni prehodit xv_preffered_method na overlay . Potom to uz netrha video, ale zase ked mam zapnuty compiz, tak pri prepinani Alt+tab alebo super+tab to sa to okno s videom nevykresluje dobre, je len modre
-prehravac mplayer nastavit video driver na opengl a nastavit:

Use a .drirc in your ~ and an /etc/drirc file that looks like this:

Kód: Vybrat vše
<driconf>
<device screen="0" driver="i915">
   <application name="all">
      <!-- Always synchronize with vertical refresh to avoid tearing -->
      <option name="vblank_mode" value="3"/>
   </application>
</device>
stando007
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků