Spravne zapojenie dosky Gigabyte EP35-DS3

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod inetMark 21. 2. 2009 23:18

Zdravim.

Kupil som si novy pc, teda komponenty, ktore mam zlozit. Nie je to moje prve PC co skladam a zatial som vsetky zlozil OK. Teraz vsak mam jeden problem a neviem, ci je nieco pokazene, alebo proste nieco davam zle a ak je nieco pokazene, neviem ako zistim, co to moze byt....

Takze zlozil som PC ako kedykolvek inokedy. Do zakladnej dosky som napojil konektory zo zdroja (jeden taky dlhy + jeden taky stvorec (4 piny). + Pri CPU dalsi kde bolo napisane 12V a for CPU.
Povodne som mal v PC aj 2 RAM moduly aj graficku, ale po zapnuti sa len jemne mikol ventilator a hned sa to aj vypol a pc nepipol, proste nebezal dalej. Tak som vybral jednu ramku a aj graficku a skusil znova. Chovalo sa to rovnako. Pokial viem doska by mala aspon pipat, ze jej nieco chyba.

Prikladam video (na rapid a letecku postu), kde som natocil ako sa to chova po zapnuti PC.
http://www.alza.cz/gigabyte-ep35-ds3-d86603.htm
http://rapidshare.com/files/200925465/P1140208.MOV

Mam tuto dosku:
http://www.alza.cz/gigabyte-ep35-ds3-d86603.htm
Procesor je Intel Core 2 Quad 9400 a zdroj je 500W Enermax Liberty.

Je nieco pokazene, alebo co moze byt pricinou tohto chovania? Povodne som myslel, ze mi niekde nejaky kabel do dosky chyba a nema dostatok napetia aby sa PC zapol. Avsak nenasiel som nic, co by chybat mohlo. Moze byt zla doska, procesor alebo zdroj?

Dakujem za akekolvek rady. V manuali som este nasiel tento text (avsak presne enviem co znamena - ziadny potective cover som na hlavnom connectore na doske nenasiel.

"With the use of the power connector, the power supply enogh stable power to all components on motherboard. Before connecting the powerconnector, first make sure the powersupply is turned off and all devicez are properly installed. The power connector possesses a foolproof design. Connect the power supple cable to the power connector in the correc orientation. The 12V power connector mainly suppliew power to the CPU. If the 12V power connector is not connected, the computer will not start (chova sa to akokeby nebol napojeny? lenze napojeny je).
- THe main power connector is compatible with power supplies with 2x10 power connector. When using 2x12 power supply, remove the protective cover from main connector on motherboard. Do not insert the power supply cable into pins under the protective cover when using a 2x10 power supply."
Každý program je jeden veľký IF.
inetMark
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 21. 2. 2009 23:25

reklamuj, P35 desky gigabyte měly/mají dost vysoký procento závad napájení CPU...

za 12 měsíců (11/2007 - 11/2008) jsem na tuto závadu vyreklamoval 23 kusů...

závada se projevovala cyklickými (2 vteřiny) restarty, ještě před POSTem...

ale ještě předtím se ujisti, že do desky zapojuješ správnej CPU napájecí čtyřpin...Liberty má dva, do desky zapoj ten s nápisem 12V...

taky je možný, že bude potřeba flashnout BIOS, CPU support list hlásí podporu pro Q9400 až od BIOSu verze F4a...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod inetMark 21. 2. 2009 23:32

A je nejaka moznost potvrdenia toho, ze je to naozaj doska a nic ine? Diody vedla ramiek sa na chvilku rozsvietia.

A mne sa to neprejavuje restartami, ale s tym, ze PC takmer vobec nenabehne.
Mame v rodine este jeden procesor na socket 775. Je to nejaky celeron myslim. Musel by som ten PC rozobrat sice,a le pomohlo by to k overeniu ci ide naozaj o napajanie? Teda je moznost ze s celeronom sa dostanem dalej ako s COre 2 Quadom?
Každý program je jeden veľký IF.
inetMark
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 21. 2. 2009 23:38

no, určitě si stáhni nejnovější verzi BIOSu a připrav si ho k flashnutí...

poté do desky namontuj ten celeron a pokud se dostaneš do BIOSu, můžeš alespoň ověřit, zda máš odpovídající verzi...nebude-li F4a (což nejspíš nebude) nebo alespoň F3, flashni...

než se do toho všeho ale pustíš, napřed se tady ujisti, že deska vůbec podporuje ten celeron...
Naposledy upravil kernel_panic [passed] dne 21. 2. 2009 23:50, celkově upraveno 1
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod inetMark 21. 2. 2009 23:50

Prave som otestoval, doska sa chova rovnako so zapojenym aj vypojenym procesorom a v oboch pripadoch rovnako so zapojenym aj vypojenym 12 V konektorom.
Este mam nasledovne otazky.

Kedze som daval dole procesor aj chladic, doslo k naruseniu pasty a mozno aj ku konaminovaniu prachom, hoci to bolo dole len cvhilku a daval som pozor.

Je lepsie kupit novy chladic/pastu a sucasne zariadenia utriet?
Navyse ak budem reklamovat dosku, tak budu chladic aj procesor 'odlepeny' od seba na dlhu dobu a neviem ci mam k nim uz vlastne aj tie original kity.

- Ak v doske nie je procak, ani ram ani graficka ma pipat ak je v nej aspon prud alebo sa nema vobec zapnut?
Každý program je jeden veľký IF.
inetMark
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod inetMark 22. 2. 2009 00:02

Ten celeron podporuje.

Ta druha doska je tato: http://www.alza.cz/gigabyte-g31m-s2l-d85901.htm
A procesor je E1200. Obe dosky podporuju oba procesory, takze to otestujem a otestujem ci nie je vadny aj zdroj. Totiz ak dam nieco reklamovat, musim si byt isty, ze je to naozaj zle.
Každý program je jeden veľký IF.
inetMark
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Horst_ 22. 2. 2009 00:11

Jak dlouho jsi čekal zda deska nastartuje.P35 DS3 mám v počítači.Když jsem ji po sestavení poprvé nahodil jen se lehce protočil ventilátor,přestaly svítit LED a nic.Už jsem myslel že je to v p.....Při prvním startu nastavuje bios hardware a klidně se 5-10s po krátkém potočení ventilátor nic neděje. Když deska do 20s znovu nenastartuje-tak jak napsal kernel_panic flash biosu.Smůla-kdybys koupil Q9300 bios desky ho plně podporuje.
Horst_
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod inetMark 22. 2. 2009 00:30

No lenze mne sa na monitore ani nic nezobrazi. Skusim tam dat E1200 ci sa aspon na montiore daco ukaze.
Každý program je jeden veľký IF.
inetMark
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Horst_ 22. 2. 2009 00:34

Při tom dvojitém startu se monitor nerozsvítí.Zkusil jsi čekat 20s?
Horst_
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod inetMark 22. 2. 2009 00:54

OK vyriesene. Po viacerych skusaniach som zistil, ze zly je zdroj.

EDIT: Ano skusal som cakat. Dal som E1200 do mojho PC a neslo to. Dal som moj Core 2 Quad do toho druheho PC islo to. Vymenil som zdroje a tam kde bol enermax, tak tam sa to chovalo uplne rovnako. Zly je len a len enermax (co je troska divne kedze nestal 2 koruny, mali by ich riadne testovat nez to pustia von......).
Každý program je jeden veľký IF.
inetMark
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jjaannoo 2. 3. 2009 17:32

ahoj nahodov som pri surfovani narazil na toto forum a kedže vlastnim tuto dosku tak som sa sem zaregistroval aby som mohol zareagovať,ale k veci moja zostava cpu-INTEL C2D E 7200 nataktovany na 3600mhz + ac frezer 7 pro,doska-gigabyte EP35 ds3, 2x2 gb ram A-DATA dual chanell 800mhz cl 5 5-5-5-12 nataktovane na 970mhz,vga ASUS HD 4850-512MB,zdroj corsair cx 400w, Tiež som si cele pc skladal sam,mam teraz novy zdroj corsair cx400 predtym eurocase 500w pasivne fpc jednym slovom šmejd.Pri prvom spusteni pc sa mi vôbec nenakopol mal som za to že mam slaby zdroj ale odber vo W a napätie 12v vetvy papierovo postačovalo,nabehol až na 1-2 krat ale to je v poriadku pretože doska a bios si osahaval HW takže po prvom spusteni fungovalo všetko ako ma.Opätovne spustenia sa chovali rovnako aj po niekolkych mesiacoch použivania pc ale s tym že štart trval kratšie ako prvy raz ale predsa ten prvotny impulz pri stlačeni power nenakopol pc na prvy raz ako väčšinu pc ale až po 1-2 sekundach samovolneho resetu.Stale som mal zato že to bude stary zdroj ten eurocase 500w použivany ešte z predošlej zostavi cca 2 roky.Časom sa tieto impulzy a reštarty pri spusteni pc predlžovali a došlo to do fazy kedy som pc zapinal cca 2-3 minuty tak že po stlačeni tlačidla power sa pc rozsvietil,prvy impulz a nasledne sa vypol a po 2-3 sekundach sa bud zapol alebo nie,pokial nie musel som odpojiť sietove napajanie 220v a spätne zapojiť a proses opakovať až do vtedy kym mi nenabehol pc.Domnievam sa že ta doska na to aby sa nakopla potrebuje určity impulz a to bud z nabitych kondenzatorov zo zdroja alebo z nejakych na doske ktere nabije zdroj pri prvom impulze ,kedže kondezatory ako sučiastky maju schopnosť po čase stracať svoju kapacitu vysušanim,prehrievanim atď... tak som sa domnieval že zdroj odchadza tak som kupil novy značkovejši z učinnostou 80+ corsair cx 400,jeho zaťaž na vetvu 12v vo W aj v Amperoch postačuje celkovemu môjmu odberu hardweru.Aj napriek tomu že je novy a silny(nove kondenzatory), tento jav pretrvava s tym rozdielom že nemusim odpajať pc z 220v ale prvý impulz pc rozsvieti nasledne resetne a spusti.PC som skladal niekde pred polovicou r. 2008,doska ma reviziu 2.1 čiže novšiu a bios som nemenil kedže mal v tedy najnovši (neviem ako teraz) ale mam za to že ta doska sa jednoducho tak chova a taktiež zaleži aj od kvality zdroja či je schopny dodať dostatoičny prvotny impulz na spustenie pc v tom by som videl tie kondenzatory.Niekde na forach som čital rovnake problemy s touto doskov takže niesme sami možno je to chyba od výroby alebo to tak ma byť .Inač až na tuto "drobnu" chybičku je to vynikajuca doska z kopcom možnosti a schopnosťou dobreho taktovania ...
jjaannoo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod inetMark 2. 3. 2009 20:22

Nemyslim ze doska sa ma takto chovat. Kamarat ma tiez tuto dosku, neviem ktoru reviziu. Ja mam tu 2.1 .

Zly bol u mna zdroj. Nesiel na ziadnom pocitaci. Teraz mam taky isty (len menej watovy) Enermax Liberty 400W a pocitac sa zapne normalne okamzite po stlaceni buttony. S tym zdrojom, ktory som dal reklamovat, nenabehol ani jeden pocitac co som skusal.

Teraz na PC fungujem bez problemov a flashol som aj BIOS, kedze na ich stranke pisali, ze moj procesor je podporovany az v najnovsom BIOSe.

Trocha OT. Prosim vie mi niekto napisat aky velky a kde je rozdiel medzi L2 chache 2x3MB a 2x6MB?
Dakujem.
Každý program je jeden veľký IF.
inetMark
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jjaannoo 2. 3. 2009 22:50

L cache je vstavana pamäť procesora kde sa zapisuju data a procesor k nim pristupuje skôr ako k operačnej pamäti,urychluje to komunikaciu .Rozdiel je individuálny podla tipu procesora čim väčšia tym lepšie 2x znamena že napriklad 6mb lcache sa deli medzi dve jadra procesora nove viacjadrove procesory od AMD si vdaka svojej architekture vystačia zatial "vraj" z 2mb cache ale INTEL presadzuje vyššiu kapacitu tejto pamäťe 2x3mb,2x6mb atď... Ale podla testou sa vraj ukazuje že 2 jadrovemu procesoru plne postačuje 2x3mb lcache pokial uvažuješ o kupe procesora tak nad velkostou cache si nelam hlavu vyšši vykon ti neprinesie pokial nieje priliš mala 512kb je už malo...
jjaannoo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod inetMark 3. 3. 2009 07:44

Kupil som Inter Core 2 Quad 9400 (co ma 2x3 MB L2 cache). Nechcel som dohadzovat 40 eur (alebo kolko to presne bolo) za 9550 (ktory mal 2x 6MB).
Skusim si dnes vygooglit, kde presne to co prinasa.
Každý program je jeden veľký IF.
inetMark
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků