Zavaděč systému

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod sirius1983 20. 3. 2009 16:39

Chtěl bych vás poprosit o radu. na notebooku jsem měl nainstalovaný Win XP a Mandrivu. S počítačem byly nějaké problémy, tak jsem se rozhodl se na linux prozatím vykašlat a přes objednaná recovery media pro win XP jsem chtěl systém přeinstalovat. Už to vypadalo, že to proběhne hladce, ale pak se při instalaci systém restartoval a asi nejde zavést, protože je tam pořád ten grub zavaděč z linuxu. nevíte někdo jak se ho mám zbavit?
sirius1983
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 20. 3. 2009 16:49

Zavaděč win grub přepíše.Takže pokuds ted instaloval win - grub by šel do haje zeleného.Nějaké problemy bylo co?Dual boot pomocí grubu spolehlivě fungoval?To že je tam grub znamená co?Startuješ win i mandrivu,nebo je tam jenom mandriva?Protože to že je tam grub NIC nevypovídá o funkčnosti win ale to že po instalaci win tam máš pořad grub něco vypovídá to že něco je špatně nebo jinak než popisuješ.Grub jde konfigurovat - nemusí být tam kde je defaultně mimochodem.Zkus dat menu.lst pomocí mandrivy jejího inst. cedla - nejrychlejší a nejpřesnější cesta at je vidět co tam je.
Dodam nevím jestli znaš aspon zaklady - přepsani mbr instalací XP- grub je pryč.Proto řada lidí grub neumistnuje defaultne tak jak ho distro nabízí.
/boot/grub/menu.lst copak tam je???
Nic tak mam pokušení tě navest k tomu spáchat - fdisk -l
Pokud s ním umíš - vyběhne rozdělení
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sirius1983 20. 3. 2009 17:07

no měl jsem nainstalováno windows i mandrivu. Začal jsem přeinstalaci pomocí recovery medií,obnovovací program začal a po nějaké době se restartoval a už zůstala jen černá obrazovka a blikající kurzor...
sirius1983
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JRD 20. 3. 2009 17:08

Recovery DVD pro notebooky obvykle formátují celý disk tak tam starý zavaděč těžko mohl zůstat.
Zkusil bych instalaci znovu.
Naposledy upravil JRD dne 20. 3. 2009 17:37, celkově upraveno 1
Jarda / Nemám rád oslovení v množném čísle.
JRD
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sirius1983 20. 3. 2009 17:12

celé se to určitě nesformátovalo, protože použiji-li grub zavaděč vypálený na cd, tak se dostanu normálně mandrivy...
sirius1983
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sirius1983 20. 3. 2009 17:25

Abych to popsal, co nejpřesněji. Nabootoval jsem první disk z dvojice recovery mediií, po vyzvání jsem vložil i druhý disk, po nějaké době mě to vyzvalo, abych disk vyndal a zmáčkl enter, to jsem udělal, systém se restartoval a zůstala jen černá obrazovka s blikajícím kurzorem. tak jsem musel systém natvrdo restartovat, pak se mi spustí grub zavaděč a mohu si vybrat mezi mandrivou a windows, přičemž windows zvolit nejdou...
sirius1983
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trucker494 20. 3. 2009 17:31

Jestli mohu poradit tak ze stránek Ubuntu si stahněte Super Grub Disk vypalte na CD a spusťte.V menu je slovenština,češtinu to nemá.Podle návodu se Grub smaže a instalačním CD nabootujete Windows bez problému.Měl jsem ten samý problém a tímto jsem ho vyřešil.
trucker494
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sirius1983 20. 3. 2009 17:34

ten supergrub disk mám a už jsem ho i dříve několikrát použil, ale tentokrát mi to po kliknutí na příkaz změny zavaděče dává eror...
sirius1983
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trucker494 20. 3. 2009 17:41

trucker494
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod aberez11 20. 3. 2009 17:48

ja by som asi iba skusil nabootovat z instal cd xp a v konzole pouzil fixmbr(aj ked to si asi uz skusal)..no a potom reinstal xp kedze asi povodna instalacia nebola dokoncena(?)
dedukcia: "Tí čo s tým nemajú problémy, s tým nemajú až také problémy. Ale tí čo s tým problémy majú, s tým majú problémy.." (prednasajuci vysvetluje studentom ako sa veci maju)
aberez11
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sirius1983 20. 3. 2009 17:49

já mám bohužel jen ta recovery media, ale iso obraz instalačky XP by snad neměl být problém někde stáhnout...
sirius1983
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tehomas 20. 3. 2009 17:59

Neco tak znameho a jednoducheho jako fdisk /mbr je asi zbytecne radit, ze... Takze bych doporucil zkusit nekde stahnout a vysmazit http://www.dwn.cz/ultimate-boot-cd. Na nem je mbrtool, kterym si zazalohujete aktualni stav, nez se to uplne dorazi. Pak je tam mbrwork, se kterym byste si mohl zkusit pohrat. Oba programy se deaji sehant nezavisle, ale je jednodusii mit to na jednom cd plnem podobnych hracek.
tehomas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod aberez11 20. 3. 2009 18:20

v jednoduchosti je krasa :mrgreen:
dedukcia: "Tí čo s tým nemajú problémy, s tým nemajú až také problémy. Ale tí čo s tým problémy majú, s tým majú problémy.." (prednasajuci vysvetluje studentom ako sa veci maju)
aberez11
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trucker494 20. 3. 2009 18:46

Zaveďte systém z LiveCD vyberte možnost "Spustit nebo nainstalovat. Počkejte, než se systém spustí a přes Systém → Správa → GParted spusťte nástroj pro dělení disků.

Váš disk bude nejspíše obsahovat dva linuxové oddíly ("/" a swap, s typem souborového systému ext3 a linux-swap) a jeden nebo více windows oddílů (s typem souborového systému ntfs nebo fat32).

Odstraňte linuxové oddíly a přes vzniklé místo rozšiřte Windows oddíl. Tento proces může trvat i několik desítek minut.To je asi vše co ještě vím.
trucker494
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků