Pomoc s výberom nového HDD pre multimédiá

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod westwood 12. 11. 2009 11:21

Zdravím, potreboval by som dokúpiť nový HDD do svojej zostavy.
Ako hlavný systémový disk mám 640 GB WD BLACK -WD6401AALS.
Takže sa rozhodujem aký disk dokúpiť. Potrebujem ho hlavne na fotky a videá.
Využitie ale nájde aj pri strihu videa keď sa naň bude projekt zapisovať.
Takže sa rozhodujem ktorý???
-kapacita 1TB alebo už 1,5 TB keď už nie je až o toľko drahší
-cache 32 MB
-a aby už mal 500 GB na platňu
Najskôr som chcel ísť do 1TB WDčka WD1001FALS ten ma ale ešte asi 3 platne.
Zvažujem či by mi nestačil podľa dnešnej módy nejaký GREEN.
Čo si myslíte o tomto WDčku WD15EADS http://www.wdc.com/en/products/products.asp?driveid=575
Mal by mať 3 platne čiže vďaka hustote zápisu by mal byť celkom výkonný a kedže je to green
tak aj tichý a menej horúci.
Okrem výkonu chcem mať totižto aj tiché PC.
Poradíte niečo prosím?
westwood
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 12. 11. 2009 11:37

Na jednu stranu trváš na 500 MB/plotna, abys měl o něco rychlejší sekvenční zápis, na druhou stranu uvažuješ o pomalém green disku (green=5200 otáček).

Rozhodni se, co požaduješ - zda maximální výkon nebo nižší spotřebu+hlučnost.

Jako skladiště fotek a videa + ukládání při renderování videa ti bohatě postačí i green disk.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 12. 11. 2009 12:12

A co resis? proste potrebujes hodne mista,m na pocet ploten se vykasli. Kup si velky Samsung SpinPoint posle toho kolik mas penez a mas vystarano. Na to aby sis tam ulozil fotky a videa a ukladal pri strihu data, potrebujes prostor. pokud bys chtel prostor a vykon, tak si priplat, udelej si RAID, kdyz ti to deska podporuje a budes mit prostor i vykon. Ale predpokladam, ze te taky zajima, kolik ta sranda bude stat, takze jsme na zacatku. Kup si velky Samsung a mas klid.
anonymni

Odeslat příspěvekod westwood 12. 11. 2009 12:28

vladimir: Green 5400 RPM ne?
Podľa toho čo tak čítam tak práve vďaka 500 GB platniam už nie sú GREEN
disky až také pomalé oproti klasickým 7200 otáčkovým diskom.
Akurát že majú trošku horšiu prístupovú dobu čo ale v prípade druhého
NIE systémového disku by nemalo až tak vadiť.
Takže by mala platiť veta :
"Jako skladiště fotek a videa + ukládání při renderování videa ti bohatě postačí i green disk."
westwood
Junior

Odeslat příspěvekod THeBaNDiT 12. 11. 2009 20:47

a nemaju niektore GREEN disky (trebars spominany 1.5GB) premenlivu rychlost 5400-7200ot.? Aspon co mam moznost vidiet tu v popise: WD 15EADS 1500GB HDD 5400 - 7200RPM Serial ATA II. 32MB cache GreenPower a iny obchod rovnaky disk HDD 1,5TB WD15EADS GP 32MB SATAII/300 7200rpm 3RZ

HDD 1,5TB WD15EADS GP 32MB SATAII/300 7200rpm 3RZ

Obrázek

Pevný disk Western Digital WD15EADS Caviar GREENPOWER.

* Kapacita 1,5 TB
* rozhraní SATAII/300 (3Gb/s), SATA/150 kompatibilní
* technologie 500GB na plotnu
* 5400 až 7200rpm
* 32MB cache
* přístupová doba 8.9ms
* extrémně tichý
* technologie kolmého zápisu (PMR), IntelliPower™, IntelliSeek™, IntelliPark™, StableTrac™, NoTouch™
* snížená spotřeba energie až o 38% oproti běžným diskům
* SecureConnect (zesílení konektoru SATA zamezuje praskání při manipulaci s kabely)
* záruka 3 roky.
zive: HP Envy x360 Conv. 13" (Ryzen5 4500U, RAM 8GB, GF AMD Radeon)
digiarena: Nikon D5000 + 18-105mm DX VR + 55-300 DX VRII + SB-700
avmania: Samsung QE55Q80T + Nvidia Shield TV 2017 + ONKYO TX-NR414 + Jamo S426 HCS3
mobilmania: Samsung Galaxy S22U
THeBaNDiT
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dnv 13. 11. 2009 09:45

green disky majú premenlivú rýchlosť ale naplno zapnutý aam a spomalený zápis a šítanie,takže ich reálna rýchlosť je taký ako keby disk mal 4600ot,pre systém je to nv podstate nepoužitelne pomalý disk,je to vhodné ako disk záložný,na ukladanie pri renderovaní videa ani zo srandy
dnv
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 13. 11. 2009 11:28

westwood píše:vladimir: Green 5400 RPM ne?
Sory, překlep.

westwood píše:Podľa toho čo tak čítam tak práve vďaka 500 GB platniam už nie sú GREEN
disky až také pomalé oproti klasickým 7200 otáčkovým diskom.
Musíš porovnávat random write, ne sekvenční zápis, který se v praxi vyskytuje jenom u nového disku. Random write je u green disků díky vyšší přistupové době výrazně pomalejší než u 7200.

westwood píše: 5400 až 7200rpm
Velmi častý omyl, hraničí to až s klamáním uživatele. Tyto v současné době prodávané disky mají vesměs 5400 otáček, některé (připravované) modely 7200. Rychlost otáčení je u konkrétního modelu pevně daná a nemění se.
Internetovým shopům nelze věřit: všimněte si v tom prvním odkaze, že v technických parametrech je pro stejný disk udána rychlost otáčení 5400RPM, v tom druhém 7200RPM :D .
WD pro jistotu ve svých technických specifikacích rychlosti neudává vůbec.

dnv píše:na ukladanie pri renderovaní videa ani zo srandy
Proč? Jaký datový tok potřebuješ? Pokud se budeme bavit o nejnáročnějším běžným uživatelem používaném DV-videu, tak v reálném čase potřebuješ datový tok 30 Mbit/s. Který procesor ti ale stihne renderovat v reálném čase nebo rychleji? Stačí zajistit, aby byl disk málo fragmentovaný (rozdělit ho na 2 části, na jednu ukládat malé soubory (fotky), na druhou velké soubory (videa).
Jistě, zejména při špatné organizaci práce to bude to o něco pomalejší, ale kategoricky tvrdit, že to nepůjde, bych si nedovolil.

(P.S.: já mám pro renderování videa v PC pochopitelně dva 7200 ot. disky, jako systém dnes už zastaralého 10000 RPM Raptora, jako úložiště pak externí green disky. ;-) )
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 11. 2009 12:36

Na ukadani i na editaci HD videa praveze WD Green velmi doporucim. Neni nejmensi problem. Je treba si uvedomit, ze video je stream, u nejz nema rychlost rotace, ani rychlost seeku, zdaleka takovy vliv, jako kdyby slo o databazi, napr.

1,5TB GREENy pouzivam k vysoke spokojenosti. A opravdu maji 5400rpm. : ))
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod westwood 13. 11. 2009 20:12

KineCZek píše:Na ukadani i na editaci HD videa praveze WD Green velmi doporucim. Neni nejmensi problem. Je treba si uvedomit, ze video je stream, u nejz nema rychlost rotace, ani rychlost seeku, zdaleka takovy vliv, jako kdyby slo o databazi, napr.

1,5TB GREENy pouzivam k vysoke spokojenosti. A opravdu maji 5400rpm. : ))


díky to som potreboval vedieť že bude Green stačiť aj na to renderovanie.
Na druhej strane toho zas až toľko robiť nebudem, ako vravím primárne to bude čisto úložisko.
Pretože keď už mám Systémový disk WD Black tak by som pri tej značke aj chcel zostať
a 1TB black má 3 platne a aj keď je to kvalitný výkonný disk tak do tichej zostavy asi nie.
A druhá vec radšej by som už bral rovno 1,5 TB a tie aj tak v black nie sú.
Ale možno v blízkej dobe WD zasa čosi vydá možno už s novým SATA 6 Gb/s .
Samsung má teraz 7200 otáčkové nové F3 len dostupnosť je u nás trochu horšia.

Takže asi zostávam u toho v prvom príspevku spomenutého WD 15EADS 32 MB cache
môže byť ?
westwood
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 14. 11. 2009 03:11

WD ma black pouze 2TB,pripadne 2TB RE4. Greeny jsou i 1,5TB i 2TB. 5OOGB na plotnu, tzn. 3, resp. 4 plotny u 2TB.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod westwood 26. 11. 2009 23:07

Zdravím, ešte sa vrátim k tomu disku...
Kúpil som teda ten 1,5 TB WD Green s prvého príspevku a prosil by som ešte radu. Disk bude hlavne ako úložisko na videá a fotky a zčasti aj na ten render videa.
Ide mi o to či ho mám rozdeliť na 2 alebo 3 časti alebo radšej vôbec nedeliť ???
KineCZek, ty používaš také veľké disky ,máš ich rozdelené?

Hlavný disk čo mám, mám rozdelený na systém a dáta, ale pri tomto sa neviem rozhodnúť.
Poradíte prosím?
westwood
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 11. 2009 23:46

Systemovy disk = 200 pro Win + Soft a zbytek. Tak delim, kdyz nekomu instaluji. Sam am 80GB SSD Intel X25M. Staci mi.

Datove disky nedelim. Mam jich v PC uz sest, v tech pismenkach by se pak nikdo nevyznal. Uz ted obcas hledam, co mam na kterem. Nastesti jen zridka, jsem zvykly mit na discich poradek. Multiplikaty nevedu - nepotrebuji ani zadny soft na jejich kontrolu. Mam prehled, co v PC mam a co ne.

Poohlizim se po nejakem reseni domaciho NASu nebo fileserveru, na jare se do toho asi uz fakt opru.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod westwood 27. 11. 2009 00:36

noo mám problém ...
v biose disk je zobrazený ako treba, ale keď nabehne win, mám Win 7 x64
tak ho nevidím.
Mám ho naformátovaný aj všetko ako treba /teda dúfam/ tak neviem v čom
je problém...
Program na prácu s HDD a tiež aj HW monitorovacie programy ho vidia a poznajú, dokonca aj win v správcovi zariadení.

Čo som mohol spraviť zle?
westwood
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 27. 11. 2009 14:27

V ovladacich panelech jsou administrative tools. Cesky to byvalo NASTROJE PRO SPRAVU, v nich byl posleze COMPUTER MANAGEMENT, cesky asi neco jako sprava pocitace?

Pokud mas na plose ikonu "Tento pocitac", pravym tlacitkem na ni a volba "MANAGE", cz "spravovat". Tam je i "DISK MANAGEMENT", cz asi "SPRAVA/SPRAVCE DISKU", tam bys mel videt, jestli novy disk je, pripadne mu priradit pismenko, nebo tak neco.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod westwood 27. 11. 2009 14:48

jj díky, v sk verzii sa to volá SPRÁVA POČÍTAČA a potom UKLADACÍ PRIESTOR,
SPRÁVA DISKOV.
Tam som bol ale hneď ako som disk zapojil a spustil comp, a disk tam zobrazený bol no ale som sa rozhodol vytvoriť ho v inom externom programe
Partition Master...
no a problém bol asi v tom ako si napísal ze som mu nepriradil písmenko,
kedže tam bola taká možnosť a iba som si ho pomenoval...
Nakoniec , kedže ma to písmenko nenapadlo som ho zrušil a vytvoril nanovo
logickú jednotku v programe čo som stiahol priamo od WD Acronis True Image WD Edition aj s písmenkom a bolo hotovo.
Takže bez písmenka to asi nejde.
westwood
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků