výběr bootování mezi Win 7 a Win XP

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod -mik- 5. 2. 2010 18:47

Zdravím,
mám v PC dva samostatné HDD. Na jednom (IDE) mám Win XP profi a na druhém (SATA II) mám Win 7.
Dřív jsem měl dva disky IDE na jednom káblu a na obou XP a tak nebyl problém nastavit v boot.ini výběr jednoho nebo druhého disku.

Něco málo k tématu jsem si našel tady na fóru, ale vše se týká jednoho disku a různých partition..

Moje představa byla - na zákl. desce nastavím bootování z "XP disku" - kde v souboru boot.ini provedu násl. změny a bude to.

timeout=10
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows 7 Ultimate"

Bohužel to nefunguje :-(
Nevím, jaké číslo nastavit disk nebo rdisk ..Zkoušel jsem různé možnosti, ale win7 ne a ne nabootovat ze SATA disku.. Když v BIOSu změním bootovací disk na SATA, tak v pohodě nabootují.

výpis z autotetectu
IDE Channel 0 Master WD.... (disk s XP)
IDE Channel 0 Slave DVD mechanika
.
.
.
IDE Channel 2 Master ST3500... Sata disk s Win7
..
Poradí někdo jak nastavit boot.ini (pokud to jde)? Předem děkuji :-)
-mik-
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 5. 2. 2010 19:22

k tématu na těchto fórech toho rozhodně není málo, takže si toho najdi víc...

hledej slova:
bcdedit
easybcd
vistaboot pro

nebo vlož instalační médium Windows 7 a nech opravit jeho "spouštění"...na primární oddíl primárního disku se zapíše bootmanager nejnovějšího instalovanýho systému s tím, že dokáže nalézt a použít boot údaje všech systémů starších...

anebo se na to vyprdni a bootuj pomocí menu bootovacích zařízení základní desky, samozřejmě za předpokladu, že byly oba systémy instalovány svébytně a každej z těch disků obsahuje korespondující bootmanager...

v každým případě ale zapomeň na to, že bys se starým bootmanagerem (boot.ini) nabootoval windows 7...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod -mik- 5. 2. 2010 21:13

kernel_panic [passed] píše:v každým případě ale zapomeň na to, že bys se starým bootmanagerem (boot.ini) nabootoval windows 7...


Díky.. tohle jsem potřeboval vědět.

Pohledám tedy bcdedit, easybcd, vistaboot pro
-mik-
Junior

Odeslat příspěvekod mmmjack 8. 2. 2010 10:04

Já jsem sice řešil tento problém na jednom disku, ale poradím ti program EasyBCD, je docela intuitivní, žádný zákys a nějaké rady k němu najdeš na inetu. Dá se tam pohodlně nastavit jak chceš co bootovat a použije se boot samozřejmě z WIN 7 protože XP ještě WIN 7 neznalo. Napiš jaks to provedl, protože já než jsem zprovoznil XP + 7 dohromady, tak mě to trvalo asi 2 dny! (problémy se sata ovladači k XP...)
Intel Core i5-4690K · SPC Fera2 (fan F12PWM) · 16 GB DDR3 · MSI GTX1060 Gaming · Kingston KC400 · Crucial M500 · MSI Z97M Gaming · Fractal Design Define Mini (4xF12PWM) · Seasonic G450 · Dell U2717D
Ford S-Max 2010 2.0 SCTi PowerShift
mmmjack
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod t85m 8. 2. 2010 13:04

mozem potvrdit, ze program EasyBCD je dobre riesenie, mam to odskusane.
***
t85m
Junior

Odeslat příspěvekod -mik- 8. 2. 2010 18:26

mmmjack píše:... Napiš jaks to provedl, protože já než jsem zprovoznil XP + 7 dohromady, tak mě to trvalo asi 2 dny! (problémy se sata ovladači k XP...)

Tak od začátku...
Měl jsem nový PC (sata hdd) + celkem nový (IDE) HDD z původního PC včetně dat.
Moje zákl. deska podporuje výběr disku k bootování.
Na nový PC jsem nahodil základ XP, připojil starý IDE hdd a přetahal si data. Pak jsem IDE disk zformátoval a načisto nainstaloval XP. Na sata disk jsem nainstaloval win7 64bit ...
No a teď jsem přemýšlel, jak udělat dualboot.. Jako starý uživatel XP jsem se vydal mylnou cestou úpravy boot.ini..

Dobré duše tady na fóru mi poradili, že tudy cesta nevede.. Vyhledal jsem si teda doporučené prográmky a začal experimentovat. ..
EasyBCD se mi zdálo nejjednodušší a intuitivní.

Add/remove entries - type: WIN XP - name: Windows... - a na výběr disku už mě to nepustilo..
No což, asi to ví, kde XPčka hledat.. Klik na ADD Entry, pak jsem to zkontroloval ve View settings - a až na ten disk C: u XP (kde by měl být E) to vypadalo dobře..
Restart a po naběhnutí nabídky jsem zvolil XP..
Vyskočila chybová hláška - soubor c:\boot.ini je neplatný.. probíhá spouštění z C:\windows\ --- bla blabla.. a zůstalo to viset.
Restart a v easyBCD jsem nastavil (přes change settings) u WIN XP boot z disku E..

Kód: Vybrat vše
There are a total of 2 entries listed in the Vista Bootloader.
Bootloader Timeout: 10 seconds.
Default OS: Microsoft Windows 7 Ultimate x64

Entry #1

Name:  Microsoft Windows 7 Ultimate x64
BCD ID:  {current}
Drive:  C:\
Bootloader Path:  \Windows\system32\winload.exe
Windows Directory:  \Windows

Entry #2

Name:  Microsoft Windows XP Profesional
BCD ID:  {9475ead2-11dd-11df-bfd4-d608a87443ac}
Drive:  E:\
Bootloader Path:  \NTLDR


restart..
Nabídka - zvolím XP .. a ta samá hláška..:-(

No nic, ještě je tam jedna volba - místo disku je tam BOOT ..
Zkusím třetí variantu.. a zase nic.. Pořád to psalo stejnou hlášku, jako by to ignorovalo moje nastavení.

Nechal jsem to den dva odležet a mezitím hledal na netu, kde může být zakopaný pes.
Nic jsem nenašel. Jenom samé kladné ohlasy, jak to všem hned frčí (s jedním diskem rozděleným na 2 části). Sakra, asi něco dělám špatně :grr:

Nakonec jsem se rozhodl vyzkoušet bootloader třetí strany.. Ale než jsem se k tomu dostal tak mě napadla spásná myšlenka. :idea:

Když po mě teda startovací nabídka chce na disku C: (kde jsou win 7) soubor boot.ini, proč mu ho teda nepodstrčit (win 7 to vadit nebude, ty bootují jinak)..

Nakopíroval jsem na sata disk, kde mám Win 7, soubor boot.ini a nastavil tam cestu na druhý disk s XPčkama..

Kód: Vybrat vše
Zvolím v nabídce WIN 7, ty při nabíhání boot.ini ignorují a naběhnou podle sebe
Zvolím XP, ty najdou na C: boot.ini, který je přesměruje na druhý disk a odtud se krásně načtou..


A hle.. vše šlape, tak jak jsem si představoval.. O:-)

Sice je to kostrbaté řešení, ale plně funkční .. 8-)

P.S. omlouvám se za dlouhý sloh, ale možná tenhle popis pomůže někomu dalšímu ...

Profíci asi najdou, kde jsem udělal chybu, že mě to přes easyBCD nefunguje.. ale nekamenujte mě.. Jsem jenom obyčejný uživatel.. 8-P
-mik-
Junior

Odeslat příspěvekod mmmjack 8. 2. 2010 21:41

Jenom samé kladné ohlasy, jak to všem hned frčí (s jedním diskem rozděleným na 2 části). Sakra, asi něco dělám špatně :grr:


No tak já k nim teda nepatřím, ani už sám moc nevím jak jsem to udělal, ale napřed jsem musel nainstalovat 7, potom XP, jenže jsem chtěl aby winy pracovaly s diskem jako SATA a ne PATA tak jsem musel ještě nLitem hodit ovladače k XPčku aby to šlo!(což na NB taky nebylo nejjednodušší). No a pak v XP už sem pomocí easyBCD nastavoval, taky jsem si s tím hrál ale našel jsem celkem dobrý návod, kde napřed musíš na záložce (kartě) Manage Bootloader dát Write MBR, tím se (alespoň podle mne) zapíše právě i to XP do nějakého bootu u WIN 7 no a hle pak už tam byly oba systémy a myslím že už to fungovalo, ale nejsem si zas až tak jist, ale každopádně to MBR jsi nezmínil tak jenom mě to napadlo. Ovšem pokud ti to funguje bez problému, tak bych do toho už asi moc nerýpal! Pak ale nevím co se ti stane když třeba jeden disk vypneš, nebo vytáhneš...
Intel Core i5-4690K · SPC Fera2 (fan F12PWM) · 16 GB DDR3 · MSI GTX1060 Gaming · Kingston KC400 · Crucial M500 · MSI Z97M Gaming · Fractal Design Define Mini (4xF12PWM) · Seasonic G450 · Dell U2717D
Ford S-Max 2010 2.0 SCTi PowerShift
mmmjack
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod -mik- 8. 2. 2010 23:51

Write MBR jsem zkoušel.. výsledek = 0
Přesně tak, dokud to funguje, rýpat do toho nebudu.. A když jeden disk vytáhnu.. nic se nestane.. Win 7 (bez XP HDD) nabootují sami (boot.ini jim nevadí) a XP mají na svém disku boot.ini, takže taky bez problémů :-)
-mik-
Junior

Odeslat příspěvekod Vasil 13. 2. 2010 18:51

jsem nainstaloval na zkousku 7... a ted nevim kde v nem najit nastaveni na botovani. Chci aby nabihaly XPcka automaticky.
Protoze v klasickem miste v XP ted je nijaky bordel
;
;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.
;
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /FASTDETECT /NOEXECUTE=OPTIN

za cestinu se omluvam. Snad sem to popsal k pochopeni
Vasil
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 13. 2. 2010 19:06

a četl sis aspoň tohle vlákno?

četl sis vůbec obsah toho souboru, kterej jsi nám sem nakopíroval?
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vasil 14. 2. 2010 12:50

Vlakno jsem precetl. Posledni slova pred mojim prispevkem
Write MBR jsem zkoušel.. výsledek = 0

na druhou otazku asi nemuzu odpovedet, az na tolik se v tom nevyznam . :-!
Vasil
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 14. 2. 2010 13:13

Panenkomarja maš to tady popsaný na talíři několikrat,mimochodem ten dotyčný co editoval pomocí easybcd a neuspěl kdyby v easybcd provedl klikl na debugg aby viděl kde co vlastně je a kde si co vlastně žadá,tak by uspěl taky - ale ty pokud chceš exaktní přesnou odpověd tak ji maš tady.
http://www.energizedtech.com/2009/04/ :-)
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vasil 14. 2. 2010 14:24

Dekuji lidicky za trpelivost. Kdyz to nezvladnu tak musim DELIT ucet z zive ze jo? Snad to pujde.....
Vasil
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 14. 2. 2010 14:46

Pojem delit ůčet z zive mně spiš řika at si sedneš a chvilku si počteš o tom co je zavaděč a jak funguje v různých systemech a pote pokračuj k pojmu multiboot a zatoč až to přečteš k odbočce editace boot nabídky pomocí - dosad to k čemu dospěješ až si přečteš výše zminované.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků