Asus Lamborghini VX2 - náhradní aku.

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod GigiBarocco 21. 12. 2010 02:54

Zdravím,

už přes tři roky používám Asus VX2. Je to perfektní notebook, který mi vyhovuje ve všech směrech. Jedinou vadou na kráse byla od začátku slabá baterie. Po letech nevydrží ani 20 minut. Začal jsem tedy koukat po náhradní.

Našel jsem 6-ti článkovou baterii (5200mAh), která se prodává za 2000Kč pro tento model.
Původní originální byla 8-mi článková, kolik mAh netuším. Je to jediná dostupná baterie pro tento model a prodává se v cca 17 e-shopech dle sekce "zboží" na seznamu.

Otázka zní, má vůbec cenu tyhle neoriginální levnější baterie kupovat?
Jaká je životnost takové baterie při správném zacházení?
GigiBarocco
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod wizaard 21. 12. 2010 10:38

S neoriginálními bateriemi je to těžké. Spousta z nich jsou prostě šmejdy, které rychle strácí kapacitu a nemají tedy kvalitní články. Ale je i spousta baterií, které jsou i lepší než originály. Jenže do toho nevidíš - nevíš, jaké tam jsou články, kdo přesně kterou sérii vyrobil... Ani originální baterie nejsou všechny stejné - jedna má články Sanyo, jedna Panasonic, jedna Sony...
Lenovo ThinkPad T420s | HTC 8X | Xbox 360

Lenovo Blog CZ
wizaard
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FlanK3r 21. 12. 2010 12:00

pokud jde o baterie, osvědčilo se kamarádovi vždy baterii vyndávat (pokud je přes napájení připojen) a pokládat ji na nejchladnější místo, např na parapet u okna apod. Prodlouží to citelně nejen životnost baterky, ale i výdrž na jedno nabití/čas využívání
sestavy:
1)Ryzen 7 5700X, Asus C7H, TUF RX6800, 2x 16GB 3600 GSKill TridentZ RGB
2)Core i9-13900KF, Maximus Z790 Apex, R5-240x, 2x16GB TridentZ5 7200M DDR5
FlanK3r
Sponsored by ASUS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wizaard 21. 12. 2010 12:05

Lidi, prosím, nezačínejte tu s vyndáváním baterií - dělat se to nemá, v notebooku baterie být má! Je snad v některém návodu napsáno: "Když máte notebook na nabíječce, vyndejte baterii."? Baterii tím zřejmě zachováte déle, ale notebooku to minimálně nesvědčí - netvrdím, že ho to poškozuje (doporučuji prostudovat odkaz ve FAQ - Notebooky na velkou diskusi o bateriích, nabíjení a vyndávání).

Živnotnost baterie prodlouží především kvalitní správce napájení a nabíjecí elektronika.

Ale jinak ano, baterii výkyvy teplot nesvědčí, ať už dolů (mráz), či nahoru (žár).
Lenovo ThinkPad T420s | HTC 8X | Xbox 360

Lenovo Blog CZ
wizaard
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 21. 12. 2010 13:35

Hl. nikdo neví a ani nemůže vědět, na základě svých vlastních zkušeností, jak tomu doopravdy je. můžu mít kvalitní baterku, starat se o ni jako hovado a po dvou letech může mít skoro nulové opotřebení. Stejně tak můžu mít nekvalitní baterku (a může to být stejný výrobce ntb a třeba stejný model), vyndat ji, nechat ji uloženou na tmavém suchém místě s konstantní teplotou a za dva roky bude mít kapacitu třeba nižší...

A taky baterie:
- záložní zdroj - funkce UPS
- vyrovnává kolísání napětí v síti
.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rallydavid 21. 12. 2010 15:29

K příspěvku wizaarda:
přikláním se k FlanK3r. Mám starou 3 roky baterku a pravidelně jsem jí vyndával když jsem veděl, že nebude potřeba. Za tuto dobu se mi čas baterky zkrátil pouze o nějakých 20 min což mi příjde na její stáři nadprůměrný výsledek :-)
rallydavid
Junior

Odeslat příspěvekod GigiBarocco 21. 12. 2010 18:34

Po prozkoumání trhu jsem našel dva druhy baterií.

Ten první, levnější, druh má 4600mAh a je o pár stovek levnější:
http://www.peco.cz/eshop/c-271/i-7085/

Ten druhý je dražší a má stejnou kapacitu jako originál - 5200 mAh:
http://allshop.cz/foto/nahradni-baterie ... ?ItemIdx=0

Rozhodl jsem se tedy pro tu větší, doufám, že alespoň rok bude sloužit bez problémů. Asus VX2 je nejlepší notebook, který jsem kdy měl a proto o jiném ani neuvažuji.

Současná baterie po třech letech vydrží 5 minut!!!
GigiBarocco
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rallydavid 21. 12. 2010 19:00

GigiBarocco píše:Současná baterie po třech letech vydrží 5 minut!!!


Tak to si můžu ještě gratulovat, že jsem si dal tu práci ji vyndávat :-)
rallydavid
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 21. 12. 2010 19:09

rallydavid:
A předpokládám, že díky svým věšteckým schopnostem víš, že jsi ve své baterii měl přesně stejný typ článků, jako tazatel, a také jsi notebook na baterii stejně často používal, že? :tleskani :roll: Ach jo... Takhle to dopadá, když někdo srovnává nesrovnatelné...

Udělám velice populární autové srovnání, abych ti ukázal, co s čím jsi srovnal:
Člověk A má starého trabanta, ty máš novou Audi S8. Člověk A s tím trabantem denně jezdí přes pole do svého kravína a přes noc mu stojí venku. Ty máš svoji Audi S8, která ti celé dny stojí doma ve vytápěné garáži, do práce jezdíš svojí druhou Audi Q7 a Audi S8 vytahuješ jednou za týden na krátkou vyjížďku. A člověku A říkáš, že tvoje Audi S8 je i po dvou letech stále pěkná díky tomu, že si každý den naleštíš levý zpětný zrcátko, ale on má svého trabanta rezavého kvůli tomu, že si to zrcátko neleštil.

Pochopeno, co jsi srovnával? ;)
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod p0etrik 21. 12. 2010 19:13

Ja mel zase baterku i s notebookem 3,5 roku, nikdy jsem ji nevyndaval a po 3,5 letech nebyl temer znat zadny pokles. HP Batery check ukazoval kapacitu nad 90%, pokud se pamatuji. Jesteze jsem ji nevyndaval, mel bych uzasnou historku dosvedcujici, ze vyndavat aku je to nejlepsi, co pro nej muzu udelat. :)
p0etrik
Junior

Odeslat příspěvekod Mrak 21. 12. 2010 19:20

GigiBarocco píše:Současná baterie po třech letech vydrží 5 minut!!!

A přítelkyně ji nevyndavala (HP Compaq Presario CQ60-205 nebo jak to je) a vydrží jí po ROCE deset minut při štěstí.. Takže se to prostě srovnávat nedá, jak říká Bari..
Život je boj, tak se postřílejte, a já bych s dovolením prošel.

Define R4, Intel I7-8700K, MSI GTX1070/8GB, Samsung m.2 970 PRO 512GB, HyperX Savage 240GB, corsair HX650W, Asus ROG STRIX Z370-E Gaming, Corsair Vengeance LPX 48GB DDR4 3000 MHz
Xiaomi Mi9
Mrak
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rallydavid 21. 12. 2010 19:23

Jelikož je notebook Čínské značky tak nepředpokládám, že baterie by byla nějaká extra kvalita.Navíc už rok vůbec ta beterie neni k sehnání takže to byl asi úspěšný model :-(.
PS: Ještě, že jsem ji vyndával..uff :-]

Pochopeno! Já se snažil jen říct, že jak psal alfah4ns tak to není náhoda a že mě to taky pomohlo :-))))
rallydavid
Junior

Odeslat příspěvekod wizaard 21. 12. 2010 19:31

rallydavid: Ale baterie nemá s výrobcem notebooku žádnou souvislost! Baterii, resp. články, vyrábí externí firmy (jak jsem psal - Sanyo, Sony, Panasonic, ...) a ani to Ti o ní moc nenapoví.

Prosím, přečti si něco o problematice.
Lenovo ThinkPad T420s | HTC 8X | Xbox 360

Lenovo Blog CZ
wizaard
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Přemek H. 21. 12. 2010 20:02

Já jsem baterii z ntb vyndával. Původní výdrž přes 3 h, po roce už jen 1h a po dalším půlroce sotva 10 minut. Kámoš má stejně starýho Asuse a na baterii furt vydrží přes 2,5 hodiny, přitom ji nevyndával (4 roky starý stroj). Když se to má pokazit, tak se pokazí, ať je uvnitř nebo vyndaná.
Přemek H.
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 21. 12. 2010 21:58

Já hl. nevidím rozdíl v tomto:
- nabít baterku, vyndat
- nechat ji v notebooku, kde se nabije, samočinně odpojí a ntb jede na síť, pouze až když poklesne kapacita baterie pod stanovenou mez, lehce ji dobije (což není to stejné, jako nabíjecí cyklus)

V obou případech bude baterka vpodstatě většinu času odpojená a téměř v plném stavu nabití. Takže časem odejde tak či tak.

Ano, můžu ji nabít na cca 40% a odložit na místo s konstantní vlhkostí a teplotou (doporučený stav pro archivaci baterií), ale má to smysl? A nezaručí to, že baterka se neponičí... Důkaz?
Nové baterie se tak skladují. A přesto se stává, že baterie mají jisté opotřebení už když jsou nové.
.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků