starý HDD s OS DOS a novější PC.

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod KUR_PITKA 11. 1. 2011 21:49

Zdravím vás.

Moje známá si dělá sama účetnictví (pracuje a ještě má živnost).

Celou dobu měla velmi, ale velmi staré PC. bylo to možná víc jak 15 let staré PC:

AMD 486DX, 4 MB Ram,floppy 3,5", 2,5 GB IDE HDD a 14" crt color monitor.

PC měla defakto na jeden úkon. občas ho zapla, najel DOS, spustil se M602 a z něj si spustila účetní program KALKUL.

více o programu a tech. požadavky: http://www.kalkul.cz/Prodej/prostredi.htm

PC ji ale začalo zlobit, až jednoho dne nenajelo vůbec.

Zjistil jsem mrtvou základní desku (to že sloužila okolo 15let - klobouk dolů, dnes je to nemožné).

Jelikož k tak starému PC už žádný HW neseženu, řekl jsem ji, žemusí řešit jiné PC.

Donesla mi teda jedno starší PC (AMD XP 2400+, 1GB RAM, os WIN XP).

Vzal jsem tedy HDD z té 486 a dal do nového pc. systém HDD vpohodě našel a já jsem celou strukturu zkopírovat do složky s tím, že si program z XP pustim a nějak to pujde.

Bohužel, jenže nejde, ať jsem zkoušel co jsem zkoušel, nedokazal jsem ho nějak stabilně rozjet pod XP. Napadlo mě tedy, že hdd který je již v pc rozdělím na dva partition a nějak upravím spouštení pc, ať mi dá možnost výběru mezi spouětěním XP z jednoho oddílu a DOSu z druhého oddílu.

Ještě jsem vzal a k onomu novějšímu PC připojil HDD z 486tky, zapnul PC, systém rozjížděl DOS, ale vyhodil nějakou chybu himem či tak nějak že nemůže spustit M602. Co si matně pamatuju, bude to něco se systémovou RAM.

No, dále už nevim, je to dlouhoá doba co jsem dělal v dosu, takže vás prosím o pár rad.

otázka č1: HDD mám rozdělený na dva partition (WIN XP - NTFS a DOS - FAT - dos jsem neinstaloval, jen jsem překopírovatl obsah se starého hdd) a zajímá mě, jak můžu udělat menu, které mi dá na výběr mezi XP a DOSEM při spuštění PC.

otázka č2: jak upravit himem a zozjet v dosu M602, který je nutný k nějakému fungování v dosu a obsluhy adresářů pro KALKUL.


Děkuji za rady, tipy a postřehy.
386SX 16 Mhz,2 MB Ram,80MB HDD,Trident 512 Kb, 14" VGA Mono..., Sound Blaster PRO, To všechno ve SLim kejsu se 100W zdrojem...
KUR_PITKA
Junior

Odeslat příspěvekod p0etrik 11. 1. 2011 21:58

Na boot do DOSu se vykasli a program spoustej pres DOSBox.
p0etrik
Junior

Odeslat příspěvekod KUR_PITKA 11. 1. 2011 22:15

to asi nebude tak jednoduché.

ten program který potřebuju rozjet je na tom hdd už nainstalovaný a má proto upravené jak své configy, tak i systémový, takže to musí být na c: disku .. nevim, jak bych to takhle mohl přes dosBOX rozjet
386SX 16 Mhz,2 MB Ram,80MB HDD,Trident 512 Kb, 14" VGA Mono..., Sound Blaster PRO, To všechno ve SLim kejsu se 100W zdrojem...
KUR_PITKA
Junior

Odeslat příspěvekod PremaH 11. 1. 2011 22:29

Upravit ty configy?

Vždycky to nějak jde...
PremaH
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Matysek 11. 1. 2011 22:36

To neni uplne pravda, vzhledem k vynalozenemu usili, nicmene ano.

- Upravit configy sice muzete (hadam, budou vcelku jednoduche)
- DOSBox FAQ = dozvite se jak provozovat C na C
- VirtualBox ... umi pracovat jako DOS
- http://www.dosbox.com/wiki/Main_Page nez-li tu zacnete neco odepisovat a fantazirovat
- apod. staci hledat, celkem se toho na netu resi dost.
Potiz nastava hlavne s periferiemi, respektive s adresaci. Ale to jen na okraj.

DBF nebo co to bude pouzivat, treba i Paradox ovsem lze vcelku snadno a velmi slusne prevect do moderni SQL - MySQL, MSSQL, PostgreSQL. Obcas sice existuji silenosti s kodovanim - pouzivaji treba tri (hlavicka, obsah, indexy), ale i to neni neresitelne a prevadet se to da. Je-li struktura "otevrena", nebo za pomoci donucovacich prostredku, cely prevod je zalezitost jednoho odpoledne.
V kostce tim rikam, ze muzete pouzit i "modernejsi" SW a pritom neztracet cenna data.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PremaH 11. 1. 2011 23:04

Převedení do jiné DB (v tomto případě asi FoxPro) je v tomto případě utopie. I tak, co pomůže převedená DB bez zpracování? A pokud se jedná o převod mezi účetními programy, nepřejte si to zažít. Jednou jsem to kódil a není to nic hezkého... Každá DB je prostě jinak vymyšlena...
PremaH
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Matysek 12. 1. 2011 02:00

Mozna ano, ale neni to budoucna zrovna ruzova vyhlidka.
Samotne kodleni je uz jen formalita, nejhorsi je pochopit logiku celeho programu, tedy co a jak pracuje. Neco jsem uz prevedl a trosku do teto problematiky vidim. Ono jde vystourat hodne zachytnych pojitek a spousty veci uz nekdo nekdy resil, z cehoz se da cerpat, nebo si vylamat zuby.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KUR_PITKA 12. 1. 2011 10:49

Takže, jelikož babka nikdy ve WIN nedělala a je zvyklá na M602, rozhodl jsem se neexperimentovat s DOS BOXEM, ale jednoduše rozjet starý HDD.

To se povede, dokonce a povede pustit účetní program, ale nejede M602, který tak nějak potřebuji. O tom že to můžu nahradit NC vím, ale prostě nejdřív chci rozjet ten M602 , který píše po spuštění rutnime error 200. četl jsem, že to na PC co maj více jak 200mhz nerozjedu, tak jsem prohledával net a zkoušel jsem třeba vypnout cache na CPU, která podle některých typů zaručeně půjde, bohužel nejde.


Napadá něco někoho? Mám tady ještě po ruce staré PIII 450Mhz od Compaqu, kde jsem si myslel že vypnu L cache CPU a bude klid, jenže ten bios od compaqu je otřesný, nic skoro neumožňuje.
386SX 16 Mhz,2 MB Ram,80MB HDD,Trident 512 Kb, 14" VGA Mono..., Sound Blaster PRO, To všechno ve SLim kejsu se 100W zdrojem...
KUR_PITKA
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 12. 1. 2011 11:26

Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zivan 12. 1. 2011 11:29

Pouzij TPPATCH a oprav jim soubor M602X.EXE
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod KUR_PITKA 12. 1. 2011 12:05

Takže už to jede. použij jsem ten M602 2 který poslal koega výše.
Ještě musim doladit nějaké dosové věci, ale snad už to půjde jak má, ono přece je to kus doby, co jsem dělal aktivně v dosu.


Zatím všem děkuji ;)
386SX 16 Mhz,2 MB Ram,80MB HDD,Trident 512 Kb, 14" VGA Mono..., Sound Blaster PRO, To všechno ve SLim kejsu se 100W zdrojem...
KUR_PITKA
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků