Vhodné rozložení klávesnice pro programátory

C++, C#, Visual Basic, Delphi, Perl a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod malcolmX 2. 3. 2011 14:54

us - dvorak
malcolmX
Junior

Odeslat příspěvekod B!B0 4. 3. 2011 15:48

Jo říkal jsem si, jestli to opravdu takto dopadne a dopadlo. Každopádně děkuji všem za názory. Každopádně jedno vím teď, že přejdu na QWERTY a teď se ještě rozmyslím, jestli tedy anglickou nebo českou. Ono přepínání není takový problém, ale nesmí to být každou chvíli.

-- 4. 3. 2011 15:58 --

Ještě když jsme u toho, tak má někdo zkušenosti s Českou programátorskou klávesnicí?

Zahlédl jsem, že i něco takového existuje, tak jestli by to nebyl ten nejlepší kompromis.
B!B0
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 4. 3. 2011 16:07

Ceskou programatorskou pouzivam, je to vlastne anglicke rozlozeni s tim, ze pres Alt Gr (pravy Alt) muzes pouzit znaky z ceskeho rozlozeni. Treba Alt Gr + 4 ti napise "č".
Obcas programuji jen na notebooku bez numericke klavesnice a tam se mi hodi prime psani cislic. A pouzivani jineho rozlozeni na externi klavesnici a jineho na interni je silenost :)
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod suk 4. 3. 2011 22:46

Pouzivam anglickou, kdyz je fakt potreba psat s diakritikou, prepinam na CZ-QWERTY. Diakritiku na cz pisu s pomoci shift + (tydveklavesy vedle backspacu). Jelikoz pisu vetsinu casu na notebooku a aj na externi klavesnici jsem tak navyklej, na cisla pouzivam to co je nad normalni klavesnici (tam kde jsou znaky jako !@#^&*() ).... Zkousel jsem cz-programatorskou ale nervy jsem mel jen jedny :)
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JanFiala 5. 3. 2011 10:15

Pouzivam QWERTY. K dispozici je diakritika a vsechny anglicke znaky jsou na svych mistech pres AltGR (pripadne Ctrl+Alt).
U QWERTZ jsou anglicke znaky rozhazene po cele klavesnici a nejsou k dispozici vsechny
Co můžeš udělat dnes, odlož na včerejšek
JanFiala
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš-N 28. 2. 2017 20:33

než psát [] přes Alt, tak to bych se šel raději oběsit
Tomáš-N
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r34ktor 28. 2. 2017 20:57

Někdy je dobré vykopat mrtvolu. 8-P

CShack jsem neznal. Myšlenka se mi líbí. Zkusím.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod powlcz 28. 2. 2017 21:10

Zajímavé, denně.píšu hromadu SQL a [] přes alt úplně normálka.

Ten CShack jsem nepochopil. Ani jak funguje, nebo proč bych ho měl.používat. Ale je pravda že spousta zkratek mám taky přes Autohotkey.
powlcz
Junior

Odeslat příspěvekod salko 28. 2. 2017 21:20

powlcz píše:Zajímavé, denně.píšu hromadu SQL a [] přes alt úplně normálka.

Ten CShack jsem nepochopil. Ani jak funguje, nebo proč bych ho měl.používat. Ale je pravda že spousta zkratek mám taky přes Autohotkey.

No radsej ho ani neskusaj. Pretoze ked si na neho zvyknes, uz nebudes chciet inu klavesnicu. Ja ho pouzivam vyse 10 rokov a chytam sa za hlavu, ked vidim niektorych kolegov, ako furt prepinaju klavesnicu.
salko
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod powlcz 1. 3. 2017 08:31

Oke, omrknu to, koukal jsme na to přes mobil, tak jsem to neviděl ve větším měřítku
powlcz
Junior

Odeslat příspěvekod salko 1. 3. 2017 08:57

Základný princíp: klávesnica sa chová ako US, teda QWERTY, hore sú čísla, cez Shift sú !@#... Celé je to o klávese CapsLock. Keď chceš "á", tak stlačíš CapsLock+a, "Š"=CapsLock+Shift+S. Proste máš zároveň programátorský layout a zároveň aj CZ/SK klávesnicu. Žiadne prepínanie klávesníc. NumLock je Mute/Unmute a ScrollLock je Play/Pause.
salko
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Vlasta Kašpar 1. 3. 2017 09:45

Ve windows používám odjakživa českou qwerty - všechny ty anglický znaky snadno přes pravý Alt jsou tam, kde na anglické klávesnici. Ideální...
Vlasta Kašpar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dvořák1 1. 3. 2017 10:11

Proč řešíš hovadiny?
Dvořák1
Junior

Odeslat příspěvekod powlcz 1. 3. 2017 11:39

salko píše:Základný princíp: klávesnica sa chová ako US, teda QWERTY, hore sú čísla, cez Shift sú !@#... Celé je to o klávese CapsLock. Keď chceš "á", tak stlačíš CapsLock+a, "Š"=CapsLock+Shift+S. Proste máš zároveň programátorský layout a zároveň aj CZ/SK klávesnicu. Žiadne prepínanie klávesníc. NumLock je Mute/Unmute a ScrollLock je Play/Pause.


To zní zajímavě, dlouho jsem nad něčím takovým přemýšlel, zkusím určitě.

EDIT: hmm, proč je instalátor pro WIN verze 1.0 ale ve zdrojáku je verze 1.1?

EDIT2: tak jsem to nainstaloval a ve Windows 10 to nefunguje :( - ano ani po restartu
powlcz
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 1. 3. 2017 16:55

U mě na W10 (1607 build 14393.693) funguje bez problémů.

CShack_W10.png
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků