mininotebook do 12", cestování, práce, filmy

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod D1.8T 20. 3. 2011 14:43

Dobrý den. Obracím se tady na vás, neb potřebuji rozšířit obzory před koupí nového notebooku. Teď používám HP Compaq 6510b. Vzhledem k věčnýmu cestování, plácání se po letadlech a letištích, balení a vybalování notebooku 2x denně,350dní v roce, jsem se rozhodl, že upřednostním mobilitu, nízkou váhu a skladnost před výkony a koupím si něco malého. Stávající NB mi svojí funkčností vyhovuje, lepšímu se samozřejmě nebráním. Co jsem si přečetl zde na fóru, tak mezi 10" NB chválíte HP mini 5103 s N550. S jeho koupí problém nemám, jen jsem tak malej NB nikdy neměl v ruce a nevím jestli mi to bude vyhovovat. V současné době nemám možnost si toto jakkoli prověřit, proto chci být připraven a potřeboval bych se něco dozvědět o odpovídajících zastupcích kategorie do 12". S touto velikostí zkušenosti mám a vím, že mě nebude nijak limitovat.

Použití: internet, office, filmy, CAD (Prohlížení výkresů, občas něco přeměřit. Nejsem projektant ani konstruktér, takže vlastní kreslení je vyloženě okrajová záležitost.)

Rozměry: Rád bych se držel pod 300x210xcokoli, ale pár milimetrů nehraje roli.

Váha: Do 1.5kg, ale dogma to stejně jako u rozměrů není.

Provedení: Něco pevnějšího. Jsme pořád na cestách všemi možnými prostředky, včetně kola, motorky, lodě, letadla atd. Počítám s pořízením i nějakého odolnějšího batohu

Cena: Já vlastně ani nevím. Internet jsem samozřejmě projel, ale posoudit to tak nějak nedokážu. Není to můj obor. Potřeboval bych nápovědu typu: " Parametry obdobý jako stávající 6510b stoji tolik a lepší tolik". Rozhodnul bych se až podle rozdílu v cenách, ale rámcově řekněme 15tis-20tis.-25tis. A nemusíte začínat od té horní hranice. :mrgreen:
1.0eb 5,6l/100km
D1.8T
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nosiris 20. 3. 2011 16:11

zdravim asi nejlepší by bylo ,kdybyste dojel od Alzy nebo Mironetu a kouknul se jak ty stroje vypadaj....
v té horní hranici bych el do tohoto http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-x201 ... 225871.htm
u té dolní hranice bych volil něco takovéhoto http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-edge ... 225975.htm
ale podle toho jak cestujete bych určitě radši kupoval ten dražší...
nosiris
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 20. 3. 2011 16:17

Ahoj, nad 10' ani neuvažuj. Mají zmenšenoou klávesnici, aby se tam vůbec vešla. Ideální se mi jeví 12-13.
Pokud je možnost vzít x201i, určitě bych to udělal, je to skvělý notebook stavěný na denní nošení.
Edge není špatný, ale přeci jen, ta odolnost tam taková není, koonstrukce je plast.
Za ty peníze nic lepšího, než x201i prostě není :)
.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod D1.8T 20. 3. 2011 16:34

Díky za reakce. Abych to upřesnil, tak teď jsem asi tak 10 000km od ČR. Domů se podívám někdy v květnu na 14 dní, ve kterých musím komplet přezbrojit. NB, software, foťák, batoh, no prostě všechno co s tímhle souvisí. Času bude málo ale zatím nechci objednávat, ještě před návratem. Představa je taková, že přiletim, hned pojedu prohlídnout vybraný kusy, objednám, odletim. Chci bejt teoreticky připravenej co mám prohlížet, kde to najdu, dodací lhůty atd.

-- 20. 3. 2011 16:44 --

Ad x201i: Možnost vzít je. Jen vždycky uvažuju nad value for money a tady mi prostě chybí vědomosti, abych to dokázal posoudit.
1.0eb 5,6l/100km
D1.8T
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Forsaken 21. 3. 2011 00:50

zdravim, ja si jenom prisadim, ze IBM (resp. ted uz lenovo) jsou obecne TOP co se da vubec mezi PC (tj ne-applovske) sehnat, a kdysi to platilo jeste vic. jak jeden znamej jednou rek: "s tim sa dali i zatloukat hrebiky, kdyz nebylo po ruce kladivo" :) takze pokud jsou penize, jednoznacne x201, anebo, pokud je cas cekat, co chvile prijde x220, ktera bude pro mne osobne horkej kandidat zejmena pro svou vydrz na baterii (pokud bude aspon z poloviny pravda to, co pise lenovo na svem webu), ssd a rozmery.
E66, uz nikdy vic jak 1 telefon!!; T60; outdoors lover...

It's better to be hated for what you are than to be loved for what you are not
Forsaken
Junior

Odeslat příspěvekod neradil 21. 3. 2011 07:16

Nemám moc zkušeností(dobrých) s jinými značkami, takže jen můj subjektivní názor.
Povím to jinak. Na IBM(Lenovo) řady X.. si dej pozor. Vlastním dva NB této značky. Jeden X21 cca 11let. Nyní ho má tchán na karty, šachy a jiné kratochvíle, protože NB už je chudinka vážně výkonově za zenitem. Za tu dobu 1x výměna ventilátoru, díky "odbornému" zásaho mého syna - ulomil při čištění lopatku. Jinak stále funguje(potvora).
Druhý X41 - cca 5 roků. Pochopitelně bez problémů. Jen už občas není tak svižný, což je pochopitelné.
A proč to píši. Dej si pozor, aby jsi nedopadl jak já. Jestli nepatříš mezi ty, kteří mění NB, mobily apod. jak ponožky s příchodem kdejaké novinky, stane se z tebe v budoucnosti uživatel historického NB jak já. Chybí mu totiž "výhoda" jiných značek, kdy za rok dva se sesypou, bohužel i s daty a člověk si vesele kupuje další, novější, blejskavější...
I když nyní už se konečně rozhoduji mezi uváděnou X201 a uvidím co X220. Naštestí nejsem v časovém pressu.
neradil
Junior

Odeslat příspěvekod Dreamery 21. 3. 2011 08:04

MacBook Air 11.6´´
Dreamery
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod alfah4ns 21. 3. 2011 08:15

když air, tak 13ku. ten ULV procesor v airu 11 se bude docela trápit, když se tam spustí nějaká nová verze autocadu (I když zatím nejsme schopen posoudit, o kolik se azse acad nafoukl, ještě "jedu" na 2009). A u starých může být problém s kompatibilitou, pokud mu někdo dá dwg z nového. Navíc jen o 250g těžší + vyšší rozlišení + silnější baterka.

Btw. k takovémuto použití to chce minimálně NBD záruku, ideálně + ADP. Což znamená v případě apple nutnost koupit to jinde, u nás ji přestali nabízet.

hmm, musím si někdy někde vyzkoušet acad pro mac. jsem zvědavý, jestli to bude konkurenceschopné autocadu pro win, nebo jen nějaká parodie typu MS Office 2008, která funkčně připomíná nový wordpad (ještě že už jsou 2011)
.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Forsaken 21. 3. 2011 12:02

jak neradil pise - ten notebook proste nesedres :D ve firme, kde jsem kdysi pracoval, sme nabizeli jenom IBM/lenovo... a jeden z vetsich zakazniku si zacal stezovat na nekolik kusu, ze jsou uz pomale.. ale ony porad fungovali :) kazdej byl omlacenej, kde-tu chybel kus plastu ulomenej na rohu nebo na viku displeje.. a ONO TO PORAD JELO, i po 5-6 letech denno-denniho prenaseni na cestach nebo i jenom z prace domu. a to byla prosim R-kova rada.
jednou si sef one firmy polil svou T60 cajem.. book se hned vypnul, caj vytekl spodnimi otvory na to urcenymi(!), prinesl ho k nam, ze co s tim. tak sme to rozebrali, nechali vyschnout a po jednom dni ho dostal zpatky a jel jako by se nic nestalo. zkus si polit MACa ;)
reknu to tak - ja uz nic jineho nechci a nikomu ani nic jineho neradim koupit.
E66, uz nikdy vic jak 1 telefon!!; T60; outdoors lover...

It's better to be hated for what you are than to be loved for what you are not
Forsaken
Junior

Odeslat příspěvekod D1.8T 21. 3. 2011 12:02

neradil: Před pár lety jsem měl nějaký thikpad, tahal jsem ho obdobně jako nynější HP a problémy veškeré žádné. Já vlasně vůbec nejsem u notebooků zvyklej na problémy. :)

Dreamery: Na Apple kouknu. Dík.

alfah4ns: 12-ka je opravdu maximum co jsem ochoten tahat.

Máte přehled o batozích? Zatím se mi líbí Boblbee Velocity 12 a Boblbee Amphib 4S. Dělá ještě někdo něco obdobného?
1.0eb 5,6l/100km
D1.8T
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wizaard 21. 3. 2011 12:20

Jak tu padlo, X201 je opravdu velice dobrý notebook. Ve 12" za současnou cenu super - lehoučké, kvalitní, tiché, pevné...

Co se X220 týče, zatím jsem ji bohužel neměl v ruce, ale je to rozporuplný notebook, ačkoliv to je otázka priorit - oproti X201 má dvě zásadní (případné) nevýhody - už má 16:9 displej bez mechanických zámků + bez možnosti vyššího rozlišení (netýká se modelů za 25.000 Kč) a místo touchpadu je clickpad. Konstrukčně je to ale stejný notebook (kov), má novou (2010) klávesnici, možnost IPS displeje (určitě ale ne za 25.000), konečně klasický dokovací konektor + přídavné Slice baterie (reálně bude výdrž minimálně 15 hodin). Ovšem jestli budou už v dubnu, opravdu nevím.
Lenovo ThinkPad T420s | HTC 8X | Xbox 360

Lenovo Blog CZ
wizaard
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod D1.8T 14. 4. 2011 08:42

Takže jsem si udělal pár pokusů, několik dní jsem jel s 10" okny a pomalu se kloním k následujícímu řešení. Koupit HP mini 5103 s N550 a všude kde se budu zdržovat dýl, si koupím odpovídající monitor. Když jsem zjistil jaký jsou jejich ceny, přijde mi to jako elegantní řešení.
Prohlídnul jsem si několik klávesnic 10" notebooků a zřejmě s tím nebudu mít problém.

Takže teď otázka zní: Přehraje mi tenhle prcek video tak, aby se na to dalo koukat? Netrhalo se atp.

Předpokládám, že internet a office to zvládne bez problémů a výkres kvůli prohlídnutí to otevře taky.
1.0eb 5,6l/100km
D1.8T
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 4. 2011 08:51

měl by mít čip pro podporu HD videa :) ale jinak je to super řešení tak jsem o něm tak přemýšlel :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wizaard 14. 4. 2011 09:14

Video přehraje, ale integrovaná grafika v Atomech Intel X3150 neumí akcelerovat HD video (jen MPEG2), a tak to bude s využitím procesoru maximálně 720p (kvalitnější videa už budou problém).
Lenovo ThinkPad T420s | HTC 8X | Xbox 360

Lenovo Blog CZ
wizaard
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mobil-man 14. 4. 2011 09:16

Přehraje video 720p v pohode, vyssi uz ne.
Klavesnice je na netbook naprosto paradni, velikost je 95 % bezne klavesnice, ale hlavne ten chod klaves, tichost a jednoducha orientace prstu je dokonala (oproti nekterym netbookum s klavesnici v jednom bloku).
Mobil-man
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků