Škodí PC pravidelné vypínání přívodu proudu?

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod killerGBU 19. 4. 2011 08:42

Ahoj,

včera jsem si hrál s měřákem spotřeby. Došel jsem k závěru, že má celá moje sestava včetně APC spotřebu ve vypnutém stavu 39W. Z toho samotný záložní zdroj 22W.

Bude zdroji, potažmo celému PC škodit pravidelné vypínání přívodu proudu přes "hlavní" vypínač na prodlužovacím kabelu?

Zdroj je Enermax Pro 82+

Díky
Naposledy upravil killerGBU dne 19. 4. 2011 08:51, celkově upraveno 1
killerGBU
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jjfb 19. 4. 2011 08:49

Ano, ale zas tak hrozné to asi nebude. Ovšem lepší je uspání či hibernace, kolik to žere při tom?
jjfb
Junior

Odeslat příspěvekod killerGBU 19. 4. 2011 08:52

nahradil jsem v "klidu" za "ve vypnutém stavu"

rozdíl mezi hibernací a klasickým vypnutím je skoro neznatelný. PC je vypnutý, monitor ručně také, ale spotřeba 39 W :)
killerGBU
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 4. 2011 08:55

to je zvláštní, nebo teda mě to přijde docela dost :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marczus 19. 4. 2011 09:08

A nemas nastavene v Biosu probouzeni pomoci sitove karty nebo tak neco? prijde mi to strasne moc .. PC by mel mit o hodne min ...
marczus
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 19. 4. 2011 09:11

UPS se dobíjí.
Co s tím?
Po vypnutí PC vypnout UPS vypínačem. Šetří se tím zdroj (pozor: ne baterie v UPS).
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 19. 4. 2011 09:13

Zvěsti o škodlivosti odpojování od napájecí sítě patří do stejné škatulky, jako ty o Červené Karkulce.
Odpojování počítači neškodí, neboť vlastní počítač nerozezná (podle vůbec ničeho), jestli předtím byl zdroj připojen k síti 5 sekund, nebo 5 let - prostě mu naběhnou (pokaždé stejným způsobem) napájecí napětí.
Co se zdroje týče, tak tomu škodí leda tak rychlé zapínání a vypínání v kratičkých intervalech, kdy nestačí vychladnout termistor omezující proudový náraz. Jinak je pro zdroj spíše škodlivější ponechávat jej dlouhodobě pod napětím, když se netočí ventilátory - některé zdroje se tím vyloženě ničí.
Doporučuji všechno kolem počítače mít na prodlužovačce s vypínačem (a třeba i přepěťovou ochranou) a po skončení odpojovat. Ony třeba takové reproduktorky nemívají zrovna nekvalitnější transformátorky a je o strach je ponechávat bez dozoru pod napětím.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr_S 19. 4. 2011 09:17

Jaký měřák to je? Tohle vypadá na zdánlivý příkon ve VA, ne skutečný ve W.

Je tedy pravda, že co jsem měřil asi 20 různých zdrojů, tak Enermax MODU 82+ měl spotřebu největší (6,5 W, 17 VA).

Starý neekologický APC Back UPS Pro 1000 mi bere naprázdno 16 W, 31 VA.

-- 19. 4. 2011 10:20 --

Každé připojení počítače na síťové napětí znamená nárazové namáhání, tedy časté vypínání a zapínání zdroji neprospívá. Ale měl by to vydržet.

-- 19. 4. 2011 10:25 --

Jinak novější UPS mívají volitelnou šetřicí funkci, že při poklesu odběru pod určitou hodnotu zátěž úplně odpojí.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 19. 4. 2011 09:29

Ach jo, zase ta pohádka o škodlivém zapínání! Proboha, pochopte, že zdroj má omezovací obvody (termistor), které omezí nárazový proud na neškodnou míru. Takže nechte to planého teoretizování o škodlivosti zapínání (samozřejmě, zapnutí 5x za sekundu by škodilo, ale o tom se, snad, nemluví...).
Jediné, co je na zdroji (teoreticky) při zapnutí namáháno jsou usměrňovací diody - které ale mají zmiňovaný termistor. A povím vám, dostalo se mně do ruky mnoho pokažených zdrojů (může se mluvit o stovkách), a usměrňovací diody byly vadné opravdu výjimečně, snad 2x. Dost podstatnější množství (nemohu říct, jestli třetina, polovina, nebo více) bylo od toho, že byly zdroje ponechávány pod napětím, o tom se však, kupodivu, taktně mlčí, nikdo se tím nezabývá a málokdy se o tom někdo zmiňuje (asi proto, že málokdo pozná, že je to od právě této příčiny, prostě se řekne pokažený zdroj a vyhodí se).
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr_S 19. 4. 2011 09:41

Zcela z praxe - proč pak asi při zapnutí více počítačů současně vypadávají i několikanásobně předimenzované jističe?

-- 19. 4. 2011 10:47 --

Krom toho většina odešlých zdrojů, co jsem viděl, odešla při zapínání, ne v zapnutém stavu.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod killerGBU 19. 4. 2011 09:50

tak abych to uvedl na pravou míru.

APC samotné Cyberfort BF500-FR - 22W
Jenom PC - cca 7W
Router D-Link s wifi - cca 2-3W

Zbytek připadá na monitor, repro Logitech Z-5300 a externí disk

Celkem 37-39W
killerGBU
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jjfb 19. 4. 2011 09:53

Jestli dobře počítám tak to je cca 1400,- Kč za rok ...
jjfb
Junior

Odeslat příspěvekod Benjamin 19. 4. 2011 10:21

Petr_S píše: Zcela z praxe - proč pak asi při zapnutí více počítačů současně vypadávají i několikanásobně předimenzované jističe?


Protože jističe neberou v úvahu jenom absolutní hodnotu momentálně procházejícího proudu, ale i velikost zmněny v čase?

-- 19. 4. 2011 10:47 --

Petr_S píše:Krom toho většina odešlých zdrojů, co jsem viděl, odešla při zapínání, ne v zapnutém stavu.


A opravdu to bylo, když se připojily do sítě, nebo se to stalo spíš v době kdy už byly pod napětím a někdo zapnul počítač?
Umělá inteligence není soupeř pro přirozenou hloupost.
Benjamin
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 19. 4. 2011 10:23

Dokaze merak merit opravdu cinny vykon? Spinane zdroje nebyvaji zrovna nejvychovanejsi sinusove odporove "spotrebice"?

MP
Miroslav Pragl
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rumlik 19. 4. 2011 10:25

nezapomeňte na to, že pokud budete vypínat počítač od proudu, půjde napájení paměti pro BIOS z baterie. ta se třeba za rok vybije. Hodně lidí si to neuvědomí a pak neví, proč jim to blbne a stráví nad tím třeba amatér i hodiny ne-li dny či peníze za "opravu"
Rumlik
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků