Windows 7 - 4GB vs 8GB RAM

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod H0nzik1 24. 5. 2011 12:58

Mám notebook Sony VAIO F11 s Windows 7. Vyplatí se 8GB RAM? Někdy když dělám víc věcí najednou třeba při dělání webu, tak mám otevřeno hodně tabů v prohlížečí, k tomu Photoshop, Dreamweaver, FTP klient atd....PC je výrazně pomalejší. Když jsem zakázal swapování disku, tak systém po několika hodinách zahlásil ať ukončím Chrome....na kterém sem měl tak 30 tabů ale nic jiného sem puštěného neměl! Nedávno bych řekl že 4GB je až možná moc, dnes jsem na vážkách jestli to není málo.

http://www.thebuzzmedia.com/windows-7-4 ... rformance/

V tomto článku je srovnání skutečně volné RAM....na mém PC když nic nedělám a swap je vypnutý, je to 50% plná RAM, 350MB volné RAM a zbytek je Standby (viz odkaz).... Vyplatí se mi 8GB RAM? Dnes stojí kolem 1800 2x4GB kit....před rokem stál přes 10 000.

Díky za tip!
H0nzik1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Bari007 24. 5. 2011 13:14

Vyplatí.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod karlos00x 24. 5. 2011 13:14

Nevim jestli se vyplati Tobe, ale ja jsem do nej sel jak jen to slo. Dostatek RAM je zkratka dostatek RAM. A pred rokem rozhodne ten kit nestal pres 10 000,- ( http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=76809 , http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=65102 ). Jo a pak, swap bych nevypinal, nejlepe mu nastavit fixni velikost, ale s pouhymi 4GB RAM na tuhle praci bych mu nastavil aspon dalsi 4GB, sam mam ted 256MB (nektery aplikace bez nej proste delaj vyrvál).

V kombinaci 12GB RAM + SSD mi i netbeany bezi skvele kdyz k tomu mam pustene dalsi dva virtualy (4GB + 1GB RAM) a mraky programu.

Takze idealne doplnit jeste o SSD a pak te nemusi trapit ani to swapovani.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 24. 5. 2011 13:28

No a nechápu: máš teď 2 GB RAM nebo 4 GB RAM?

Jestli má š 2 GB, jdi vzhledem k ceně rovnou bez nějakých velkých rozpaků do 8 GB, jestli máš 4 GB, tak to zatím nechej (1.7 GB standby + 300MB free mi připadá O.K.) a šetři na dobrý SSD - přinese to nejspíš více výkonu než paměť...

Swap: už tady bylo mnohokrát napsané: nevypínat, když už, tak jenom zmenšit. Některé programy bez něj neumí pracovat a přidáním paměti se to s největší pravděpodobností nezmění.
(Já mám 12 GB RAM + 4GB swap (pevná velikost).)

EDIT: máš doufám Windows 64 bit.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod H0nzik1 24. 5. 2011 14:03

Cenu 10 000 z minulého roku sem vzal odtud:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=71850
Teď mám 4GB RAM a samozřejmě 64bit systém. SSD plánuju koupit také, jenže sem myslel že bych koupil i tu 8GB RAM abych nemusel zaplácnout SSD hned 4GB souborem pro swap,...stačí že Windows 7 zabere dost po instalaci a stačí, že deaktivuju hibernaci což mi na SSD taky uvolní pár GB, a proč zaměstnávat disk když od toho jsou RAMky... No to je jen můj názor, a zajímá mě ten Váš jestli je jinej,

díky za reakce!
H0nzik1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod karlos00x 24. 5. 2011 14:04

pokud je to dane ze to bude ve dvou etapach tak jednoznacne nejdriv SSD.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod H0nzik1 24. 5. 2011 14:17

Dobře, díky za tip, asi to tak udělám!

Nějaká specifická rada pro výběr pamětí? Značka, frekvence apod? Na internetu jsou koukal na srovnání a frekvence pamětí a třeba 1333 oproti 1066 měla na rychlost vliv tak 0,1%. Dále sem se chtěl zeptat, zda máte zkušenosti s ramdiskem? (Software vám přidá jakoby nový disk do kterého co nahrajete jde do RAM). Takový chrome dokáže neskutečné množství zápisů za několik vteřin...sice SSD by měl vydržet, ale stejně, proč ho denodenně testovat na několik statisíc zápisů (koukal jsem se u sebe na PC a po několika hodinách sem měl od Chrome 750 000 zápisů což bylo asi 95% všech zápisů celkem)

Dík za zkušenosti jak s tím nákupem, tak s tím ramdiskem.
H0nzik1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Bari007 24. 5. 2011 14:18

Paměti kup stejné, jaké máš v notebooku teď.

RAMdisk je blbost.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Abox 24. 5. 2011 14:24

karlos00x píše:pokud je to dane ze to bude ve dvou etapach tak jednoznacne nejdriv SSD.


Urcite prvni vezmi RAMky. Ty uz cenove moc klesat nebudou, spis casem polezou nahoru.
SSD casem spadnou, jako vsechny disky.....
Abox
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bari007 24. 5. 2011 14:26

SSD mu přinese MNOHEM víc, než další 4GiB RAM.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod H0nzik1 24. 5. 2011 14:27

Ok, RAMky co tam teď mám jsou 2x2GB Elpida PC3-8500S-7-10-F1. Oboje jdou vyměnit. Elpida však pro mě není nijak známá v ČR jsem verzi 4GB do notebooku nenašel.

Já SSD plánuju koupit do měsíce, ...mám spadeno na Crucial M4, ale jestli ty ceny RAM už padat nebudou tak proč váhat ne?

PS: podle tohohle grafu tam dole je asi nejmarkantnější nárůst výkonu pro SSD,....SSD+RAM je až na druhém místě, ale zpět k dotazu, ...jestli je to s 8GB RAM lepší než se 4GB a já jako uživatel to nějak poznám, tak bych asi neváhal.
http://www.corporateict.cz/odborne-clan ... grade.html
Naposledy upravil H0nzik1 dne 24. 5. 2011 14:31, celkově upraveno 1
H0nzik1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod karlos00x 24. 5. 2011 14:31

Abox: troufam si tvrdit, ze SSD absolutni cenou prilis padat nebudou, jen za stejnou cenu poleze nahoru kapacita. Rozdil 4->8GB RAM nebude ani zdaleka tak znatelny jako rozdil HDD->SSD. S SSD se subjektivne rychlost pocitace znasobi. RAM bude mit jisty prinos pri otevreni vicero aplikaci najednou, ale zdaleka ne takovy. SSD pozna v kazdou chvili prace s kompem. Jak to tu vcera nebo kdy psal clovek co ma v NTB nejaky athlon < 2GHz nebo co...

S 8GB bych ramdisk jeste neresil, a jinak prave tyhle prtavy zapisy do cache se brutalne zrychli, ac to zni divne, tak je to to co limituje rychlost nacitani i dnesni dobe casto vice nez rychlost pripojeni! Ja si myslel ze tady ta 4mbps wifina je proste takova ze se stranka nacita 2-4 sekundy obvykle, ale SSD to snizil na doslova "mžik".

-- 24. 5. 2011 15:32 --

honzik: prirustek ram s temahle aplikacema poznas. o tom neni sporu. ale jeste vice poznas to SSD. kombinace obojiho je pak samozrejme idealni.

co se tyce RAM asi bude nejaky compatibility list k tomu notebooku ne?
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod H0nzik1 24. 5. 2011 14:40

Tak kdyby si Chrome ušetřil několik statisíců zápisů na disk během pár hodin, tak proč ne...Ale ten ramdisk bude asi k ničemu no, radši budu používat Firefox kde by mělo cachování na disk jít vypnout. Mě jen děsí představa že nějakej Chrome mi udělá za chvíli milion zápisů a buňka na SSD by měla vydržet 10000-15000, takže teoreticky mi Chrome likviduje jednu buňku za druhou :-) (1 buňka = 1b že?)

Ano, DDR3 a maximálně 1333MHz, šlo mě spíš o značku. Ale prodávají se Kingston, Corsair i třeba Crucial...je to jedno?, protože Elpida asi neseženu.
H0nzik1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod karlos00x 24. 5. 2011 14:50

bunky nema cenu resit. Musel bys zapsat kazdy den nekolikanasobek cele kapacity disku, abys za nekolik let zacal mit odchazejici bunky v nejakym vetsim mnozstvi. Navic na tohle maji SSD cca 5-10% kapacity rezervovane. Samozrejme je vyhodne drzet si tam nejake volne misto aby chipset dosahoval lepsich vysledku.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod H0nzik1 24. 5. 2011 14:56

OK díky! , a teď k těm RAM :-) Elpida tam mám teď, stejnou značku asi neseženu jak mi poradili výše. Crucial, Corsair, Kingston,.... Je tedy jedno, které RAM? Jestli je to jedno, tak asi vybrat podle lepší ceny.

EDIT: Tak jsou koupil Patriot nakonec. Zítra je otestuji. Díky za rady!
H0nzik1
Poslední varování

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků