IPS, 23-24" -> foto, hry a webová grafika -> do 12 000 Kč

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 7. 12. 2011 10:17

Ahoj chlapi,

vybírám si na Vánoce ideální monitor pro své zvrhlé praktiky, tj. úpravu fotografií (Aperture, občas PS), hraní her (PC a PS3, převážně akční hry, nicméně žádné profi hraní) a občasnou tvorbu webové grafiky a grafiky pro tisk. Vše na amatérsko-pokročilé úrovni (u her je to pak mé pracovní zaměření - psaní). Navíc v současné době již tolik necestuji a tak již nadále opravdu nechci pracovat jen na noťasu (MBP) s malou plochou (15") a hrát na obstarožním TN panelu Samsung SM 206BW, chce to nějakého univerzálnějšího pomocníka, se kterým bych si trochu pomohl.

Velikostně si představuji něco kolem 24" palců, minimálně s rozlišením 1920x1080, ideálně 1920x1200 s podporou 1:1 zobrazení pro 1080p. Panel preferuji IPS, a to kvůli odezvám oproti *VA panelům. Dělám vše v sRGB, ale DSLR má možnost fotografování do AdobeRGB a tak si říkám, že kdybych se v určitém hobby posunul dále, třeba by mi to přišlo vhod. Nebo to prostě bude výhoda navíc, pokud by byl funkční sRGB emulátor. Též bych přivítal více vstupů, ideálně 1x DVI, 1xDP, 2xHDMI pro ne-nutnost přepojování kabelů.

Cenová hladina je pak maximálně 12 000 Kč včetně DPH. Víc dohromady nesložím (pokud se nebude jednat o pětikilo, že) a i tak bych rád něco ušetřil. Ve hledáčku mi uvízly tyto monitory:

Dell UltraSharp U2410
Asus ProArt PA246Q
HP ZR2440w
Dell UltraSharp U2412M

U2410 pro mne hovoří tím, že má dostatek vstupů, má NBD záruku a je dlouhodobě chválený. PA246Q, že je vlastně stejný, je novější, má pár zajímavých funkcí, ale na druhou stranu má pomalejší odezvu (dle testů používá overdrive trochu jinak, v praxi to však asi nebude nic zásadního). ZR2440W pak hovoří nižší cenou, ale taky neexistencí AdobeRGB a LED podsvícením s (možná) blikajícími choutkami (k tomu se vyjádřím v dalším odstavci). Poslední U2412M zase opravdu nízkou cenou a velice kladnými recenzemi, které jej srovnávají s předchůdcem ZR2440W, ZR24W (ten mimochodem nechci kvůli jediné věci - roztahuje výstup z PS3, protože má ve všech revizích něco "špatně", z toho mám blikající pocit :) ). Jenže si říkám, že podle reakcí má též dosti problémů, má pouze sRGB, a tak se vyšší investice může ukázat lepším řešením než ušetřené peníze (ačkoliv jich bude hromada). Porouchat se může cokoliv, to ano, neříkám opak + i tak by byl posun s U2412M znatelný, oproti současnému monitoru. Jen plánuji monitor na dalších, řekněme, 5 let...

A teď k té výtce k LED podsvícení: bojím se toho. Na YTB jsem našel občas opravdu nechutná videa s blikáním při snížení jasu u monitorů podsvícených ledkami, čehož se popravdě jako zaléčený epileptik bojím. MBP s tímto problém však nemá a jediný poblikávač je Samsung SM 206BW, u kterého si toho ale nevšimnu ani na 50% jasu (níže už nastává rychlá únava očí a bolest hlavy).

Abych to shrnul: celkově se vám asi zdá, že si spíš chci potvrdit, co vlastně koupit z vybraných modelů, favoritů. Opak je pravdou, opravdu nevím co koupit a jsem otevřen jakýmkoli nápadům, značkám a modelům. Na ty výše jsem narazil ze zdejšího fóra a po přečtení několika recenzí (kde však novější monitory zatím nejsou a často ani ty, co jsou již delší dobu na trhu) a projíždění obchodů. Jsem z toho už solidně zmatený, vedle a brambor.

Pomůžete mi tedy? :-)
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 12. 2011 10:25

Dell UltraSharp U2410 je jediný možný kandidát z vybraných modelů vhodný k daným účelům.
K profi úpravě bitmap (např. fotografií) jsou určeny panely PVA.
To jsou ovšem speciální profi LCD pro grafiky a rozhodně nejsou univerzální!
Naposledy upravil Milanr1 dne 7. 12. 2011 10:30, celkově upraveno 1
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 7. 12. 2011 10:29

Jo jo, u VA si toho jsem vědom, jen jsem to chtěl nějak v postu zaříznout, aby nebyl nějaký takový panel doporučován, protože bych stejně musel kupovat druhý pro hry a multimedia všeobecně, což nechci :-)

A nějaký jiný monitor podobných vlastností na trhu není? Díval jsem se na NEC, EIZO, Fujitsu a Iiyama, ale v těch se vůbec neorientuji a když už jsem na nějaký záhadným způsobem došel, stál poněkud "více"...
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 12. 2011 10:32

Co se Ti nelíbí na zvoleném
Sherlock Holmes píše:Dell UltraSharp U2410

:?:
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 7. 12. 2011 10:37

Líbí se mi, jen se ptám, zda náhodou není v současnosti třeba dostupný v oné cenové relaci lepší, když je v prodeji od roku 2009 :-)
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 7. 12. 2011 10:48

ne néni :) kdyby by tu byl neaký lepší a novější jistě by ti ho někdo poradil :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 12. 2011 11:16

U2410 jednoznacne - za mne. Oproti 2412 ma o kousek vernejsi barvicky.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 7. 12. 2011 11:17

Díky pánové, moc jste mi pomohli :-)
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HimiX 7. 12. 2011 12:07

ntb: Lenovo ThinkPad x220i, Apple ibook G4
pc: Apple iMac, Mac Mini
mob: HTC Mozart Windows Phone 7,5 Mango
HimiX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 7. 12. 2011 12:58

HimiX: jj monitor je to bez pochyby dobrej, ALE stojí 2x víc
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 7. 12. 2011 14:05

Koukám, že stojí stejně.
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 12. 2011 14:41

Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 7. 12. 2011 17:10

Nedá mi to, zeptám se ještě: má eventuálně smysl připlatit tu tisícovku? Je tam nějaký zásadní kvalitativní posun oproti Dellu U2410?
Naposledy upravil Sherlock Holmes dne 7. 12. 2011 17:29, celkově upraveno 1
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 12. 2011 17:11

Ja bych za sebe koupil U2410.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 12. 2011 18:20

Vyplatí se Ti tak velký příplatek za značku HP?
ANO: ber HP
NE: -> Dell U2410 stejné kvality levněji.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků