IPS, 23-24" -> foto, hry a webová grafika -> do 12 000 Kč

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 7. 12. 2011 20:51

Já preferuji Dell před HP, co se týče zvuku značky a mých zkušeností, takže... O výherci soutěže o mé peníze je nejspíše rozhodnuto :-)
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal Kus 14. 12. 2011 12:21

Tyjo na foto a grafiku existuje jediné správné řešení a to je Eizo - případně NEC a td.... Jednoznačně bych šel do Eiza sice 12 je na tuto značku dost malý rozpočet ale i tak se dá najít - například velice dobrý S2243W případně pokud bys mohl přihodit a jít do řady SX2262W
Rozdíl je dost velký - mimochodem IPS za 12......? Docela směšné - není IPS jako IPS toto je e-IPS a kvalitni S-PVA ho strčí do kapsy. Rozdíl je také v pokrytí gamutu AdobeRGB 95%, 16 bitové zpracování obrazu schopnost zobrazit 1 miliardu barev a td.... Jestli to myslíš s foto a grafikou vážně tak bych se 6 bitovým panelem s ,,lákavými parametry,, vážně nezabíval ;)

-- 14. 12. 2011 12:24 --

A ještě doplním - monitor samozřejmě vybírat osobně přezkoušet detailně prohlédnout - ideálně pod korektním osvětlením
Michal Kus
Junior

Odeslat příspěvekod HimiX 14. 12. 2011 15:13

Ctu tady Michala Kuse a presne to co pise v doplneni mi projizdi hlavou...
Monitor je neco jako fotak... na netu to muzes vyselektovat podle potreb, ale pak to chce nekam jit a podivat se na to...
ntb: Lenovo ThinkPad x220i, Apple ibook G4
pc: Apple iMac, Mac Mini
mob: HTC Mozart Windows Phone 7,5 Mango
HimiX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 14. 12. 2011 18:08

To je mi rada... Eiza v kombinaci s univerzálností, kterážto je pro mne naprosto primární kvůli profesi, ani nemluvě - tam se ceny u tohoto výrobce šplhají trochu moc vysoko + mám herní grafiku v desktopu a MBP asi taky nedokáže vyprodukovat více než 10bit na kanál, takže by padla zbytečná investice navíc za profi grafiku. A tady už jdeme hodně vysoko a myslím, že když investuji bezmála 12kKč do monitoru, tak už to asi nemyslím s grafikou a fotkami úplně amatérsky. Nemůžu si však dovolit všechno ;-)

HimiX: U foťáku ti stačí kvalitní recenze a jediné - ošahat si tělo a ovladatelnost, na funkčnosti nic nezměníš a na výstupu taky ne, pokud nečteš amatérské recenze se špatnými objektivy. A u monitorů je to vlastně stejné - stačí testy, ohlasy a pak na prodejně zkusit ergonomii = jestli něco přímo nepřekonatelně nevadí (blikání, špatné podsvícení, jiné barvy, než je očekáváno). Je to sice obrazně řečeno, ale co chceš řešit více? Pokud nemáš dlouhodobé zkušenosti s lepšími panely, tak stejně nic nepoznáš/neoceníš (stejně to je u zvuku - sluchátek a repro) a prvotní "wow" efekt ti akorát stejně zkreslí skutečné poznatky o panelu... Alespoň to si myslím já ze zkušeností s audiem :-)
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Popi 14. 12. 2011 18:20

Zkušenosti s Dell U2410 - první kus do zelena, druhý kus do zelena, třetí kus v pořádku. Ten monitor je fakt hodně kvalitní, ale je třeba najít ten správný kus - mělo by toho být dost na fórech.

Dobré je mít nějaký vzorový monitor, aby ten případný nádech byl porovnatelný, na první pohled to není vidět.

Naštěstí je u toho vynikající záruka, stačí jim zavolat na centrálu, UPS přiveze prakticky další den nový monitor a máte je možnost porovnat. Následně vrátíte starý zase jiným UPS, které si pro něj přijede.
..?
Popi
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 14. 12. 2011 19:25

Lehký nádech do fialova nebo zelena = základní vlastnost technologie IPS, tedy žádná vada.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HimiX 14. 12. 2011 22:25

Sherlock Holmes píše:
HimiX: U foťáku ti stačí kvalitní recenze a jediné - ošahat si tělo a ovladatelnost, na funkčnosti nic nezměníš a na výstupu taky ne, pokud nečteš amatérské recenze se špatnými objektivy. A u monitorů je to vlastně stejné - stačí testy, ohlasy a pak na prodejně zkusit ergonomii = jestli něco přímo nepřekonatelně nevadí (blikání, špatné podsvícení, jiné barvy, než je očekáváno). Je to sice obrazně řečeno, ale co chceš řešit více? Pokud nemáš dlouhodobé zkušenosti s lepšími panely, tak stejně nic nepoznáš/neoceníš (stejně to je u zvuku - sluchátek a repro) a prvotní "wow" efekt ti akorát stejně zkreslí skutečné poznatky o panelu... Alespoň to si myslím já ze zkušeností s audiem :-)


Presne tak... pisu to same co ty... proste na netu udelas urcitou selekci a pak se jdes mrknout do shopu mrknes na to a na tamto a koupis...
K recenzim... bohuzel ja mam pocit, ze vetsina recenzi / testu u nas je spis opsani tech. dat, vyzkouseni trech fotek doma v obyvaku a tim to konci... U fotaku ma naopak smysl, si vzit kartu a vycvaknout si na jednom miste stejnou fotku X stroji a ver tomu ty rozdily nejsou male...
U monitoru je to to same... Ergonomie? cemu rikas ergonomie u monitoru? jednou nastavis a frcis... Kazdopadne si myslim, ze pokud si nekdo kupuje monitor za vic penez nez je treba 5k tak stoji za to se na nej mrknout a mrknout i na konkurenci... Kazdemu se libi jine barvy, jiny barevny nadech atp...
ntb: Lenovo ThinkPad x220i, Apple ibook G4
pc: Apple iMac, Mac Mini
mob: HTC Mozart Windows Phone 7,5 Mango
HimiX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal Kus 15. 12. 2011 11:56

Sherlock Holmes - pokud to s tím foto myslíš vážně jak říkáš a dáváš do toho ty peníze tím spíš to má smysl jít do toho Eiza - ano potřebuješ profi grafiku ale to neznamená nutně desetitisíce - takový Quadro 400 stojí 2500,-
I kdybys vzal jen tu S radu coz je určeno na základní prohlížení fotek pořád na tom budeš líp - tam je prostě spousty rozdílů - třeba minimální jas je na úplně jiné úrovni kvalita podsvícení, vnitřní elektronika je úplně jinde, monitor se dá kvalitně nakalibrovat a už v základu je dost OK, automatická optimalizace jasu.... určitě se hodí záruka 5 let - panely sou výběrové
U monitoru ti recenze rozhodně nestačí - pokud máš cit na práci s foto/grafikou tak určitě ne - můžeš mít 5 stejných monitorů vedle sebe a každý je jiný - mimochodem to HP má pěkně rozhozenou červenou a mizerný podsvícení v dolním rohu. Monitor si musíš prohlídnout zjistit vadné pixely/subpixely - klidně bych si sebou vzal i lupu možná budeš vypadat blbě ale lepší chvilku vypadat jak maniak a vybrat panel co je OK než později litovat. Poznáš barevné podání a td. Několik let sem pracoval pro LG Philips na pozici zjištování vad obrazovek a ono jen takové to překouknutí očima odhalí většinu podstatných vad. Ale výběr je na tobě jen sem ti chtěl poradit. Jinak nevím cos myslel tou univerzálností ono i na Eizu se dají hrát hry, sledovat filmy, psát texty..... a jejich hodnoty odezvy jsou REALNE to jest když máš 6ms tak je máš v celém spektru přechodů a né jenom v 0-255 jako uvádějí jiní výrobci aby si nahonily tričko s 2-3ms ;)
Michal Kus
Junior

Odeslat příspěvekod Popi 15. 12. 2011 14:21

Milan: Jasně lehký jo, ale aby ten displej byl v podstatě zelený snad není vlastnost, ale chyba ;)
..?
Popi
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 15. 12. 2011 16:16

Michal Kus: Ty to pořád nechápeš :-) Neříkám, že taková varianta není schůdná, ale já DESKTOP používám pouze a jen pro hraní, případně konvertaci videí ke stříhání (trailery atd. jak bylo řečeno v prvním postu), takže tam by mi byla jakákoliv profi grafika k ničemu. Na zpracování fotek používám výhradně MacBook Pro 13" (mid 09) v kombinaci s Aperture, které pro Windows ani není a rozhodně nehodlám jenom kvůli tomu kupovat za 50kKč iMac (bral bych, ale nemám na to). Už tak mám problém nakonec sesmolit těch 12kKč a 16.5kKč za SX2262W je už opravdu za limitem, přece jen stále studuji a musím hledat ideál kompromisem ;-) Navíc můj MBP není výstupem z nejlepších, je to jen 13" s jinými střevy než v té době 15" a 17".

A S2243W bych nechtěl kvůli tomu, že je to "jen" 22 palců. Osobně bych uvítal 27 palců, ale právě kompromisem v rámci ceny/výkonu jsem snížil podmínky na 24 palců :-)
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal Kus 15. 12. 2011 18:01

Tak to se omlouvám já to pobral tak, že to foto by mělo být jako jeden z hlavních cílů - tedy mimochodem korektní zpracování fotek na notebooku to je něco jako noční můra.
Jinak i to SX co sem navrhoval je 22 ale ono jestli 22 nebo 24 není tak podstatný rozdíl spíš jde o rozlišení naopak díky 22 s vysokým rozlišením na foto získáš velice jemný rastr a v nízké ceně je to spíše výhoda jelikož to podsvícení je u menších panelů rovnoměrnější - 27 bych se v této ceně vyhnul z dálky. Pokud ti tedy nejde o nějaké ,,korektnější,, zobrazení a jde spíš o to mít placku na běžnou práci pak bych asi spíš ušetřil nějakou tu korunu - páč 12 je na kvalitní monitor málo a na domácí ,,kukátko,, zas zbytečně moc pokud řešíš finance. Osobně jsem tento panel ještě neviděl, ale recenze jsou celkem příznivé koukni se na kancelářský EV2335W-BK za 9500,- by to nemusela být špatná volba a něco málo bys ušetřil - ten jeden palec nepoznáš ;-)
Michal Kus
Junior

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 15. 12. 2011 18:43

Fotky jsou samozřejmě jedním z hlavních cílů, ale jen jedním, protože pracovně potřebuji monitor zase na korektní zobrazení her (tj. žádní duchové plížící se jak v PacManovi, často se mi pod ruku dostanou FPS :-) ), jindy zase na menší grafickou práci (web, případně nějaké plakáty). U her zase rád používám ovladač (u PC Xbox ovladač) a pěkně z dálky, případně s volantem taky chci dostatek místa za šasi volantu, takže proto se přikláním k velikostem 24-27" jako těm ideálním pro tento účel.

Holt je to plné kompromisů. Jinak ten EV2335W-BK - to je TN panel ne?

-- 15. 12. 2011 18:58 --

Koukám, že v těch popisech je solidní bordel - někde uvádějí TN, někde IPS (PLS), někde pro jistotu ani jedno z toho :D
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal Kus 15. 12. 2011 19:47

Ne to EV2335W-BK je S-PLS panel je od samsungu - nová matrice, něco jako levné IPS.
Jinak zase velice perfektní regulace jasu je možné až na 2 cd/m2 kontrast 1000:1 ale v celém rozsahu jasů. Odezva 6ms v celém rozsahu - pokud hraješ hry on jedost rozdíl jestli ti výrobce udá 3ms při 0-255-0 a na třeba 120-180 to je klidně 12ms s tím už se ti nepochlubí ;) žádný duchy na těhlech panelech nechytneš klidně si to vyzkoušej - solidní prodejce ti panel klidně předvede což sem ti doporučoval.

-- 15. 12. 2011 19:55 --

Jinak si dost protiřečíš předtím si psal že fotky a grafiku ne a že to výhradně na notebooku teď zase že je to jeden z hlavních cílů.... v tom je dost rozdíl taky záleží čím a na jaké úrovni fotíš - pokud to sou fotky z kompaktu pořízené na pařbách asi nemá moc smysl se v tom víc štourat - pokud zrcadlovka s kvalitní optikou pak asi nemá cenu pořizovat nic jiného než profi panel a je lepší počkat a přišetřit. To si prostě musíš ujasnit - za první možnost bych se na to EV2335W podíval v showroomu eiza a v případě druhém bych pošetřil aspoň na to SX či CG223W nebo se podíval po NEC.
Michal Kus
Junior

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 15. 12. 2011 20:19

Neprotiřečím, psal jsem, že je to jeden z hlavních cílů a tedy důvodů pro koupi nového monitoru, lepšího monitoru. Focení probíhá jinak z Nikonu D5000, zatím se seťákem 18-55mm (není úplně špatný). Na to Eizo se ještě podívám, ale na 20kKč bych nebyl schopen v současné době našetřit, mám i jiné výdaje akutnějšího rázu. Proto jsem stanovil alespoň reálnou částku, kterou jsem schopen investovat (a ta se nezmění ani za 4 měsíce, spíš naopak půjde níže) :)

Jen pochop, že pracovní zaměření je paradoxně na hry, hobby pak foto, audio a video. Kdyby to první nebylo, nezáleží mi na inputlagu a odezvě vlastně vůbec, ale pokud mám něco hodnotit a testovat, nesmím mít k tomu výrazné překážky, které by zkreslovaly výstup :-)
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal Kus 15. 12. 2011 22:16

Jasně, já nechápu co zkresluje výstup - nevšiml jsem si že by nějaký monitor co jsem ti navrhoval měl na hry nějaké horší parametry než to cos měl ve výběru máš tam monitory od 6 do 8ms mnou navrhované mají 6-7ms takže nechápu proč řešit to jestli ti na tom budou běhat hry - jasně že budou proč by neběhaly to se týkalo starších panelů s odezvou kolem 20-30ms a né dnešních panelů. Pokud máš pocit že ti později z těch peněz bude jen ubývat a jde tedy hlavně o to pracovní zaměření - teď moc nechápu jestli jsi profi hráč nebo se podílíš na vzniku her že to nazíváš ,,pracovní,, tak bych asi ušetřil zašel se kouknout na to EV2335W - možná i EV2333W což je zase cPVA panel porovnal si to třeba s SX řadou jestli bys v tom vůbec poznal rozdíl - tím se tě nechci dotknout ale sou lidi co v tom rozdíl nepoznaj - zašel se podívat na konkurenci a uvidíš. Asi bude lepší ušetřit ;)
Jinak pardon za OT - D5000 je na začátek celkem fajn jen setáčka bych vyměnil okamžitě za pořádný sklo - pevnej CZ by byl ideál ale to je asi mimo rozpočet nicméně i Nikon má dobrý pevný skla ;)
Michal Kus
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron