Problém Cmos po odpojení ze sítě zastaví čas

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod travastom 15. 12. 2011 10:07

Zdravím, narazil jsem v poslední době na zajímavý problém. Už se mi problém projevil na dvou PC uplně růzého typu rsp. různé MB Gigabyte/Asus.
Problém je ten, že po odpojení 220V Cmos zastaví čas. Prostě odpojím siť v 10,00 připojím v 12,00 a bios ukáže čas 10,00. Reset Cmos, nová baterie, update Cmos tyto varianty nepomáhají. Pohybuji se pouze v prostředí bios PC nenajíždí do systému.
Při klasickém vypnutí tj. síť je připojena do zdroje vše chodí normálně. tedy čas je aktuální.

Neměl by někdo radu? Díky
travastom
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rejpal 15. 12. 2011 10:19

A nepřiřazuje ti čas router a neblbne on ?

-- 15. 12. 2011 10:19 --

Nedělejte to jako já a v ničem se zbytečně nerýpejte!!! RejpalX
rejpal
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod travastom 15. 12. 2011 10:54

Ne, pc je zapojen pouze MB + Grafika + CPU + RAM nic jiného není zapojeno
travastom
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pytlík 15. 12. 2011 11:13

Kolega měl na mysli síťové připojení (router není součástí PC, je to krabička někde mimo PC a je na PC připojen ethernetovým kabelem).
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod travastom 15. 12. 2011 11:22

Já přecí vím co je router opakuji znovu sestava leží na stole se zapojenými již zmíněnými komponenty. tj žádné LAN, Wifi, Bluetooth, prostě nic coby mělo ovlivňovat čas.
travastom
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 15. 12. 2011 12:52

Nenapsal jsi hw-sestavu.
Jsi si jist, že používáš korektní baterii CMOS? -> RTFM k MB!
NE:
vyměň.
ANO:
Vadný modul RTC nebo CMOS RAM, případně chip Dallas, podle typu MB.
Co s tím?
Vyměň MB.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod travastom 15. 12. 2011 13:01

Baterie je standartní 2032. No s výměnou MB to řešit nebudu dotyčnému to vůbec nevadí, původně přišel s úplně jiným problémem. Tohoto jsem si všiml já. Jinak pc chodí bezproblému.
travastom
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pytlík 15. 12. 2011 13:09

Travastome, my přece nevíme, jestli víš, co je to router. Když na dotaz, jestli ti čas neovlivňuje router a ty odpovíš, že máš v PC MB, grafiku, CPU a RAM (tedy výčet interních komponent PC) - tak co si o tom máme myslet?
Co dělat ti dobře pověděl Milanr, já bych jenom dodal, že zdatný bastlíř by se mohl podívat, jestli není nějaká závada při napájení z baterky CMOS, třeba velký odpor diody, co je zcela určitě v sérii s tou baterkou. Příznaky totiž odpovídají nedostatečnému napájení z baterky, tu jsi ale měnil, takže to vypadá, že napětí z ní se nedostane v pořádku do RTC.
Naposledy upravil Pytlík dne 15. 12. 2011 13:10, celkově upraveno 1
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 15. 12. 2011 13:09

Pro korektní funkci PC bys musel v BIOSu nastavit zákaz vypínání i hibernace (STD) a povolit jen STR, aby byl chip Dallas neustále pod napětím.
Hibernace i vypnutí způsobí nekorektní čas v OS -> fatální chyba.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod travastom 15. 12. 2011 13:57

TO Pytlík: Jo popsal jsem to trochu blbe moje chyba.

Jinak v Power Managmentu je nastaven rezim S3 (STR).
Co mě zaráží je ale jedna věc. Nic jiného se v biosu nezmění nastavení třeba když nastavím vypnutí USB nebo SMATR zůstane zachováno. Jen se prostě zastaví čas jako v Šípkové růžence :D
travastom
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 15. 12. 2011 14:14

Pak je jasné, že není napájen krystal RTC z baterie CMOS, jak už postřehl kolega:
Pytlík píše: nějaká závada při napájení z baterky CMOS, třeba velký odpor diody, co je zcela určitě v sérii s tou baterkou. Příznaky totiž odpovídají nedostatečnému napájení z baterky, tu jsi ale měnil, takže to vypadá, že napětí z ní se nedostane v pořádku do RTC.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 16. 12. 2011 03:24

Prostě takhle se projevuje vadná baterka. (a nebo je někde zrada mezi baterkou a tím čipem).

Nízké napětí (menší než provozní) většinou udrží v ram data i když ram není schopná práce, ale nestačí k rozkmitání krystalu v hodinách.

Takže skontrolovat baterku, kontakty, spoj k hodinám, a taky jumper na vynulování cmos i tam může být zrada.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod travastom 16. 12. 2011 11:20

Jiná baterie to neřeší, potvrzuji nečinost RTC a absenci šťávy na krystalu. Nebudu to zatím řešit uvidím jak se to vyvrbí. Díky
travastom
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků