Kolik dat zapíšeme v průměru na SSD disk za měsíc?

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vladimir 13. 3. 2012 19:09

SSD disky mají omezený počet zápisů do jednotlivých paměťových buněk, mluví se obvykle o 10000 cyklech. Je to málo, nebo je to dostatečná hodnota? Je potřeba optimalizovat nastavení Windows, nebo je to (skoro) zbytečné? Zkusme zjistit, kolik v průměru zapíše uživatel na disk, abychom se měli od čeho odpíchnout v těch věčných diskuzích.

Podělte se o své zkušenosti!

Navrhuji udat:
- stáří SSD disku
- množství zapsaných dat na SSD
- použití počítače (domácí, nebo třeba nějaký server)
- stupeň optimalizace Windows (například Defaultní nastavení W7 nebo Minimalizovány zápisy, jak se dalo...)

Množství dat zapsaných na disk můžete zjistit pomocí programu SSDlife free http://ssd-life.com/eng/download-ssdlife.html (freeware verze je dole na stránce, i portable, 2MB). Zajímá nás položka Data written Total v pravém dolním rohu. (Hodnota se přebírá ze S.M.A.R.T).

Můj SSD disk (Intel X25-M G2 80 GB):
- Stáří 24 měsíců
- Zapsáno 1,1 TB (opraveno), tedy v průměru 45,8 GB/měsíc (opraveno)
- Domácí počítač, běžné každodenní použití
- Silně optimalizované W7 (vše, co jde, je přesměrované na plotnový disk. Programy na C:, body obnovy povoleny.)

Díky za spolupráci.

//edit KiN: Na prani autora doprvniho prispevku doplnuji tabulku s mezivysledky.


Obrázek

Obrázek
Přílohy
SSDLifeFree.jpg
SSDLifeFree.jpg (27.86 ) Zobrazeno 27661 krát
Naposledy upravil vladimir dne 13. 3. 2012 19:49, celkově upraveno 2
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod em.tom 13. 3. 2012 19:19

Ne, že bych ti do toho chtěl kecat... ale jsi si jistý jednotkama? 1,1 GB je trochu málo na to, že jenom Win mají tak 10 ;-)
HP Elitebook 8440p + Intel 320 80 GB = Silent power in the package made of magnesium and aluminium :-)
em.tom
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod skype 13. 3. 2012 19:21

Je to spíš 1121GB, tzn. 46GB/měsíc.
skype

Odeslat příspěvekod em.tom 13. 3. 2012 19:27

Připojím se taky.

SSD používám cca měsíc, Win jsem instaloval na SSD, takže Win optimalizace + vypnutí cache na prohlížeči. Na disku jsou jenom programy, všechno ostatní, jako složky pro stahování, je na datovém disku v šachtě, místo CD mechaniky. Vzhledem k tomu, že disk je nový, hodnoty vypadají asi celkem hrozivě. Počítám, že postupem času se to bude lepšít.

Obrázek

Uploaded with ImageShack.us
HP Elitebook 8440p + Intel 320 80 GB = Silent power in the package made of magnesium and aluminium :-)
em.tom
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 13. 3. 2012 19:50

em.tom píše:Ne, že bych ti do toho chtěl kecat... ale jsi si jistý jednotkama? 1,1 GB je trochu málo na to, že jenom Win mají tak 10 ;-)

Dík za upozornění, opraveno.

Skype: Přesně tak.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 13. 3. 2012 20:06

Obrázek
vzhledem k tomu, ze nove CZC je vyrazny posun k horsimu(jak to u novych veci byva) a neumoznuje zaslat ztracene heslo (ze pry link vyprsel) tak nevim kdy jsem to kupoval protoze mi to z opery nejde prihlasit. ale uz jsem to tu nekdy psal, tusim odhadem ze to bude tak rok.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Python.p 13. 3. 2012 20:35

Intel 320 - mám tam vše -> přečteno 957, zapsáno 679 Obrázek

Stáří 3 měsíce, je to v notebooku a mám tam ještě 500GB na Data
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr_S 13. 3. 2012 22:32

Pracovní počítač, bez jakýchkoliv optimalizací, jen co nastavily Windows 7.
Přílohy
SSDLife.png
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zivan 14. 3. 2012 07:53

80GB mSata Intel 310, pouzivany cca od konce srpna a ve vsedni dny jede skoro 12h denne. SMART ale hlasi, ze je v provozu jen 3 dny a 11h :)

Edit:
Pouzivan jako domaci i pracovni, Win7 optimalizovan - vypnuta defragmentace, prefetch, hybernace, presmerovana cache prohlizece do RAM...
Přílohy
SSDLife.png
Naposledy upravil zivan dne 14. 3. 2012 22:33, celkově upraveno 1
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior


Odeslat příspěvekod Petr_S 14. 3. 2012 08:57

Kód: Vybrat vše
Datum původní instalace:             16.5.2010, 16:47:58
Počítač je puštěný trvale a používám ho řadu hodin denně.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 14. 3. 2012 09:05

Datum instalace SSDlife se nemusí shodovat s délkou provozu SSD. Ale koukám je to 22 měsíců, takže ta tabulka v mém předchozím zhruba platí. Dík za doplnění.

Tou tabulkou ale toto téma neuzavírám - kdo máte zájem, prosím přispějte, ať máme ty výsledky reprezentativnější.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jiří Kuruc 14. 3. 2012 09:25

Přidávám svůj, vidím, že se to tady X25 80GB Intely je hemží.

Počítač je to pracovní, s nastavením W jsem si hlavu nelámal. Obvykle běží 5 dnů v týdnu nepřetržitě, ale instalace apps minimální, hry žádné... prostě kancelářský počítač...

Obrázek
Naposledy upravil Jiří Kuruc dne 14. 3. 2012 11:23, celkově upraveno 2
Jiří Kuruc
Redaktor Computeru
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 14. 3. 2012 09:43

vladimir píše:První mezivýsledky, zatím "vede" karlos00x, který za měsíc přepíše v průměru každou buňku 6x

A to jsem prosím pěkně fakt prasátko. Mám tam webserver, databáze, netbeany maji diskovou aktivitu taky "solidni" diky naseptavacum a verzovani souboru(sice asi zadny giga, ale velke mnozstvi malych souboru z cehoz mi chtel HDD nafackovat), filmy a vsechno ostatni stahuju na nej a az pak to presouvam, zadny tempy, cache ani nic jinyho jsem nepresouval. Kdyz uz jsem si ho koupil tak nehodlam byt tyrany zvukem HDD.

Jen chci ukazat, ze takovy ty vystriky jak je to hrozny, ze snizili lifetime z 5000 cyklu na 2500 musi kazdyho fakt strasne trapit.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mathey 14. 3. 2012 10:31

Tak se tedy přidám taky:

80GB Intel 320
koupen 13.7.2011, tj asi před 8 měsíci, pokuď dobře počítám. Tehdá jsem za něj zaplatil 3439 Kč
V notebooku běží prakticky nonstop, jenom na přesuny používám hibernaci, nebo režim spánku. Použití: především škola, a filmy. Windows 7. Optimalizace minimální.

Zapsáno: 3,34 TB
Přečteno: 1,96 TB
Power on: 2238 hours = 93.25 days
Power Cycle Count: 1144
Mathey
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků