Win7 jako IPv6 router

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Olimant 23. 6. 2012 09:46

Ahoj,
mám takový problém. Jedná se o seminárku a už si nevím rady. Mam udelat z win 7 ipv6 router. Udělal jsem ipv4 router a ten funguje. Potom jsem se pomoci gogo6 tunelu pripojil do ipv6, ale nevim jak nastavit ipv6 podsit za win7/routerem. Dostal jsem ip adresu od gogo6: 2001:5c0:1400:b::d215. Jestli si to pamatuju spravne, tak podsit by mela byt nejakych poslednich 64 bitu. Nastavil jsem si teda jako "novou sit" 2001:5c0:1400:b:a::d215 a na druhym pocitaci je tahle adresa jako gateway a adresa toho pocitace je: 2001:5c0:1400:b:a::d216. Takhle to nefunguje, ale nevim jak to nastavit tak, aby to fungovalo.

Mohl by me prosim nekdo poradit co a jak a jeslti jdu vubec spravnym smerem?
Diky moc za jakekoli postouchnuti ;-)
Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.
Olimant
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bari007 23. 6. 2012 10:10

Aby sis mohl udělat podsítě, musíš mít na router (počítač) směrovánu síť s prefixem /48.

Budeš mít síť xxxx:xxxx:xxxx::/48, na router nastav xxxx:xxxx:xxxx:1::1. Koncová síť bude mít prefix /64.

Pak jde o to, jestli chceš IP adresy klientům doručovat přes Router Advertisements (automatická bezstavová konfigurace = SLAAC) nebo přes stavovou autokonfiguraci (DHCPv6) nebo přes ruční konfiguraci.

Osobně si ale myslím, že sis nevybral zrovna šťastné téma. Mít desktopový systém jako router a ještě k tomu na IPv6, kde obecně nemá Microsoft stále plnou podporu všech standardů, takže například u SLAAC neumí pracovat s RDNSS a tím pádem bez DHCPv6 nedostanou Windows klienti adresy DNS serverů, není úplně dobrý nápad.

V tuto chvíli (a nejspíš i v nejbližších letech) by IPv6 směrovače měly běžet na linuxových strojích.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Olimant 23. 6. 2012 11:17

Diky za postrceni. Potreboval bych dalsi :-D

No jde me to tak na pul. On je teda gogo6 dost nestabilni, takze me spis nejde jak jde, ale i tak se to chova jaksi divne. Nastavil jsem snad dobre sit: router: 2001:5c0:1400:1::1/48 a host: 2001:5c0:1400:1::2/68, s tim, ze ma host gateway adresu routeru. Pingnout se na router me z hostu jde, ale uz se nepingnu nikam do site. Ackoli win ukazoval, ze je sit v hostu dostupna (v takove te hlavni obrazovce "centrum sitovych pripojeni a sdileni"). To ukazoval jen asi 4 min. jinak celou dobu co si s tim hraju to ukazuje, ze je internet nedostupnej.

Nevim jestli to je spravne reseni, ale delam to tak, ze jsem pripojen pres wifi do internetu a Local Area Connection 2 (coz je tunel do gogo6) sdilim pripojeni do Local Area Connection (coz je kabelem pripojenej host).
Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.
Olimant
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bari007 23. 6. 2012 11:35

A ty máš přidělenej /48 prefix od toho poskytovatele IPv6 tunelu? Protože ty si nemůžeš jen tak naklikat kdejaké adresy, které si vzpomeneš.

Zkus si to nejdřív nastavit jen pro lokální síť. Až ti bude v lokální síti vše fungovat, tak si to zkus cpát do toho tunelu. Myslím si totiž, že největším problémem bude právě ten tunel. Pokud bys měl nativní v6 konektivitu, tak by to bylo výrazně jednodušší.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Olimant 23. 6. 2012 11:55

Pokud bych to mel nativne tak by to slo s tim nastavenim co pisu vys? Mohl bych se domluvit s kamaradem a zkusit to u nej. U nas ve meste je sit, ktera ma nativni podporu IPv6.

Ono zadaní je přesně: Otestovat a popsat možnosti použití Windows 7 jako domácí router, tj. soulad se standardem RFC6204 http://tools.ietf.org/html/rfc6204. Potřebujete mít počítač se dvěma síťovými rozhraními, doporučuji dva ethernety či ethernet a wifi.

To si myslim, ze by mohlo stacit pripojit internet a druhym rozhranim poskytovat internet dal... Akorad nevim, jeslti to musi umet DHCPv6 nebo prekladat IPv6 adresy z MAC adres.
Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.
Olimant
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bari007 23. 6. 2012 13:27

U nativní konektivity by to mělo být jednodušší. Ale taky záleží, jak ten kamarád přistupuje k IPv6, jestli má /64 nebo /48. Protože na /64 si nemůžeš vytvářet vlastní subsítě.

Co všechno ten router musí umět je popsané v tom odkazovaném RFC. Není to žádná sranda ;)
Bari007
VIP uživatel


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků