teplota procesoru

Procesory Intel, AMD a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Deniel177 27. 7. 2012 12:02

Dobrý den,
mám procesor AMD Phenom II X4 965 a počítač používám hlavně na rendrování v 3D aplikacích jako je Cinema 4D. Při tom je procesor vždy na 100% zatížený a občas rendruji i dvě hodiny vkuse. Teplota procesoru vystoupá vždy na 70 - 73°C a taková je po celou dobu renderování. Chtěl jsem se zeptat, zda ta teplota je již příliš vysoká a také jaký vliv má doba zatížení? - Když je procesor dlouhodobě (v řádu hodin) zatížen na 100% a teplota je stále 70°C, škodí mu to? Co se stane když teplota vystoupá až nad nějakou kritickou hodnotu, procesor se zničí? A jaká je tato kritická teplota u tohoto procesoru?
Děkuji
Deniel177
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 27. 7. 2012 12:14

Maximální firmou AMD povolená teplota je 62 stupňů a pochybuji, že by při teplotách nad 70 °C nespadl. Jakým softwarem to měříš? Buď ten SW ukazuje nesmysly (buď špatné měří, nebo jako teplotu procesoru ukazuje GPU nebo čipovou sadu), nebo máš naprosto poddimenzovaný chladič nebo cirkulaci vzduchu v bedně.

I prach na jinak slušném chladiči procesoru udělá své.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 27. 7. 2012 12:22

Neškodí, protože máš vadné teplotní čidlo a|nebo čteš teplotu ve °F.
Nepřetaktovaný AMD Phenom II X4 965 při trvalém zatížení na 100 % nepřekračuje teplotu 50 °C při standardním chlazení, v dobře chlazené skříni nebo v klimatizované serverovně max. 44 °C.
Uvedená teplota by už dávno poškodila chipset MB (pokud není vybaven chlazenou kaskádou). Nepochlubil ses typem MB, takže to nelze posoudit.
Podle revize jsou nastaveny teplotní pojistky Phenomů II v rozmezí 62 - 71 °C, tj. při dosažení kritické teploty dojde k vypnutí PC. Což u Tebe evidentně nenastává.

Teplotní rekordmani = mobilní CPU:
Duron = 116 °C
Celeron = 100 °C
Sempron = 95 °C.

// Vladimír byl rychlejší. ;-)
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Deniel177 27. 7. 2012 12:27

MSI 790GX-G65

Měřím programem Speccy nebo SpeedFan. Vše pravidelně luxuju takže prachem to neni, tyhle teploty se objevují už od začátku od koupi PC.
Deniel177
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 27. 7. 2012 12:50

Speccy neznám, SpeedFan je nanic. Já používám Coretemp (na Intelu, ale ten Coretemp by měl zvládat i AMD.).
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Deniel177 27. 7. 2012 13:03

Vyzkoušeno, všechny programy ukazujou pořád tu samou teplotu, přes 70°C při 100% zátěži.
Nevim teda... Chlazení asi nemám uplně nejlepší, ani nevim jaký :D. A taky - je normální že bedna je na dotek docela teplá, když to jede naplno?
Deniel177
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 27. 7. 2012 13:28

Udělej fotku otevřené skříně a napiš, jak řešíš airflow ve skříni.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod gemo604 27. 7. 2012 13:30

a co tak prenechat renderovanie grafickej karte? OCTANE RENDER
gemo604
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Deniel177 27. 7. 2012 16:34

Renderovat grafickou kartou určitě nebudu, koupil jsem si tento procesor abych plně využil jeho výkon k co nejrychlejšímu renderování.
Mám jenom strach abych ho vysokými teplotami nepoškodil, nebo nepoškodil jiné součástky. Tak také směřova můj hlavní dotaz jestli jsou takto vysoké teploty nebezpečné a hlavně pokud jsou dlouhodobější...?

Jinde na netu čtu že 70°C je normální teplota cpu při plném zatížení, tady mi zase říkáte že by neměl překročit 50°C což mi připadá jako hrozně málo. Začínám z toho být jelen :D
Deniel177
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 27. 7. 2012 16:59

to záleží, jak schopnej jsi v hledání, třídění a chápání informací...

nastavení teplotních pojistek je v dokumentaci; z toho plyne, že buď lže dokumentace nebo tvoje čidlo a "jinde na netu"...

a jen tak na okraj; chápu, že sis koupil CPU proto, abys ho maximálně využil, kdybys ale chtěl optimalizovat svůj pracovní výkon, určitě by ses měl zajímat o GPGPU a o software, kterej to využívá...

jelikož grafická karta dneska umí víc, než jen vykreslovat hedšoty...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Deniel177 27. 7. 2012 19:01

Takže 70°C u procesoru je blbost, jo? To čidlo se dá nějak vyměnit? Nebo nějak jinak zjistit teplota? A ještě teda jednou ten dotaz ... vadí nějak procesoru stálé dlouhodobé (3-hodinové, 10-hodinové) 100% zatížení? A ještě jeden, asi trochu blbej, teplota asi ovlivnuje výkon procesoru, že, čím vyšší teplota nižší výkon!??
Díky ;-)
Deniel177
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 27. 7. 2012 19:37

Dlouhodobá zátěž nevadí, pokud je procesor kvalitně chlazen. Což je odpovědí i na tvůj druhý dotaz ohledně teploty a výkonu.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Gint 29. 7. 2012 13:05

mám stejný procesor a ukazuje mi to v idle 40°C, pod noctua D14 v R3 + 6 ac fan, ty teptoly jsou podle mě normální, prostě hodně topí.
a nebo mají špatné čidlo, kouknu se pak jaký jsou teploty hned po zapnutí
Gint
Junior

Odeslat příspěvekod Gint 31. 7. 2012 10:27

tak po zapnutí ukazuje 25°C => prostě hodně topí ;)
je ale potřeba zmínit, že ho mám na 3,7 GHz
Gint
Junior

Odeslat příspěvekod arnoštek 27. 8. 2012 13:32

Já mám AMD Phenom X4 955 při "nic nedělání" teplota okolo 40ᵒ, no když zapnu nějakou lepší hru tak teplota je okolo 65-70ᵒ. Nevím, ale myslím že je to normální :hm
arnoštek
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků